Main Menu
User Menu

12.03.

12.3.

Státní útvary Datum Událost
12.3.1583 Zemřel - Martín Enríquez de Almansa (místokrál Nového Španělska)
12.3.1667 Zemřel - Luis Enríquez de Guzmán (místokrál Nového Španělska)

12.3.1695 Zemřel plukovník Samuel Venner


12.3.1697 Zemřel - Gaspar de la Cerda y Mendoza (Místokrál Nového Španělska (1688-1696))

12.3.1737 Zemřel říšský generál polní maršál Karel Alexandr - (vévoda württemberský)


12.3.1752 Narodil se generál Charles Hastings (plukovník: 77. pěší pluk)


12.3.1769 Narodil se generálporučík Archibald Campbell (plukovník: 95. (Derbyshireský) pěší pluk)

12.3.1779 Narodil se generálmajor Pjotr Petrovič Passek (velitel pluku, brigády, divize)

12.3.1789 Narodil se generálmajor Georg Spangenberg (velitel 1. pěší brigády)
12.3.1809 Zemřel generálporučík Jorge Juan Guillelmi y Andrada (velitel: Generální kapitánie Aragon)

12.3.1812 Narodil se generál José Ignacio Gregorio Comonfort de los Ríos (Prezident Mexica)

12.3.1816 Narodil se brigádny generál David Stuart (Brigádny veliteľ.)


12.3.1821 Narodil se generál polní maršál Luitpold Karl Joseph Wilhelm von Bayern



12.3.1823 Narodil se brigádny generál William Flake Perry (brigádny generál CSA)

12.3.1827 Narodil se brigádny generál William Richard Terry (brigádny generál CSA)

12.3.1827 Narodil se brigádny generál Robert John Jones (generálporučík CSA)



12.3.1830 Narodil se brigádny generál CSA William Felix Brantley (brigádny generál CSA)


12.3.1833 Zemřel Francis James Mathew (plukovník: 114. pěší pluk)

12.3.1834 Narodil se plukovník Hilary Abner Herbert (Ministr námořnictva)

12.3.1863 Narodil se generál letecké brigády Gabriele Gabriele D'Annunzio (velitel 1. námořní eskadry námořní služby)

12.3.1868 Zemřel generál Mildmay Fane (plukovník: 96. pěší pluk)

12.3.1874 Narodil se generálmajor George Sherwin Simonds


12.3.1875 Narodil se generál letectva Wilhelm Haehnelt

12.3.1875 Narodil se generál Alexander Elliot Williams (náčelník štábu: 82. divize)

12.3.1876 Narodil se vojín Gregorio Catalán (obrance z Baleru)


12.3.1877 Narodil se - Wilhelm Frick (Říšský ministr vnitra /1933-1943/)



12.3.1878 Narodil se generál delostřelectva Erich von dem Busse-Ippenburg

12.3.1880 Narodil se generálmajor George Arthur Lynch




12.3.1882 Narodil se generálmajor Hermann Zuleger (velitel: Polní velitelství 578)

12.3.1885 Zemřel čestný generálmajor Thomas Hewson Neill (brigádny veliteľ)

12.3.1885 Narodil se major Purl L. Harms (velitel: 202. pěší brigáda)

12.3.1886 Zemřel generál Trevor Chute (plukovník: 22. pěší pluk)



12.3.1886 Zemřel divizní generál Alfred Frédéric Philippe Auguste Napoléon Ameil (generální inspektor 2. jízdní oblasti)

12.3.1891 Narodil se generálporučík Gerhard Berthold (velitel: 31. pěší divize)

12.3.1891 Zemřel čestný generálmajor John Wallace Fuller (Brigádny veliteľ.)

12.3.1891 Narodil se kapitán Wilhelm Reinhard (velitel: Jagdstaffel 6)


12.3.1892 Narodil se generálmajor Rudolf Höfer (velitel: Divize č. 300)


12.3.1892 Narodil se generálmajor Walter Gleininger (velitel: Polní velitelství 586, Limoges)
12.3.1892 Narodil se brigádní generál Charles Gordon Ross (jihoafrické letecké eso a ničitel balónů 1. sv. v. s 20 sestřely [14 zničených (10 sám, 4 sdílel), 4 zničené v plamenech (3 sám, 1 sdílel) a 2 sražené do neřízeného pádu (sám)], z toho 2 balóny [zničen (1 sám, 1 sdílel)])

12.3.1892 Narodil se - Chamrakul Tursunkulovič Tursunkulov (předseda kolektivní farmy "Hvězda východu")


12.3.1895 Narodil se viceadmirál Helmuth Brinkmann (velitel: 2. admiralát Severní moře)


12.3.1895 Narodil se kontradmirál Rudolf Junker

12.3.1895 Narodil se generálmajor William Carey Lee (velitel: 101. výsadková divize)

12.3.1895 Narodil se generálporučík Nikolaj Alexandrovič Gagen (velitel: 57.armáda)




12.3.1895 Zemřel brigádny generál (CSA) Henry Eustace McCulloch (brigádny generál)
12.3.1895 Narodil se - Vasilij Isidorovič Kikvidze (veliteľ 4. armády /1918/)

12.3.1896 Narodil se generál John Ernest Dahlquist (velitel: V. sbor)

12.3.1896 Narodil se kapitán Oliver Manners Sutton (velitel letky 54. perutě RFC/RAF)


12.3.1898 Narodil se SS-Gruppenführer a generálporučík zbraní-SS a policie Walter Schimana (velitel: 14. granátnická divize SS (ukrajinská č.1))

12.3.1898 Narodil se generálplukovník Vasilij Ivanovič Švecov (veliteľ 25. armády)


12.3.1900 Narodil se Kontradmirál Otto Schulz (Námořní velitel Krymu)


12.3.1900 Narodil se plukovník Benno Kosch (velitel: Bombardovací eskadra 55)

12.3.1906 Narodil se generálmajor letectva Konstantin Dmitrijevič Orlov (veliteľ 278. stíhacej leteckej divízie)

12.3.1907 Narodil se generálporučík Charles G. Dodge (velitel: 1. jezdecká divize)

12.3.1907 Narodil se generálmajor letectva Ivan Ivanovič Gluščenko (veliteľ 12. bombardovacej leteckej divízie 2. formovania)

12.3.1907 Narodil se plukovník Alexandr Alexejevič Vojevodin (veliteľ 313. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

12.3.1907 Založen kýl ponorky SMU-4 (U-4)

12.3.1908 Narodil se generálplukovník letectva Alexej Iljič Podoľskij (-veliteľ 29. leteckej armády (1954-1957))

12.3.1909 Narodil se generálmajor (in memoriam) Josef Ocelka (velitel československé 311. perutě RAF)

12.3.1909 Narodil se major Makar Alexejevič Solodilov (veliteľ 109. gardového bitevného leteckého pluku)

12.3.1909 Narodil se major Grigorij Semjonovič Vorobjev (veliteľ 611. bitevného leteckého pluku)

12.3.1910 Narodil se kapitán Anna Benešová





12.3.1910 Loď VN Georgios Averof (D-54 (1941-1945)) spuštěna na vodu



12.3.1911 Zemřel brigádny generál Daniel Chevilette - (brigádny generál CSA)


12.3.1911 Narodil se generálmajor Ullrich Diesing (Zomrel pri tragickej nehode.)
12.3.1911 Narodil se - Gustavo Díaz Ordaz (Prezident Mexica)


12.3.1913 Narodil se štábní kapitán Oldřich Pechal (velitel paraskupiny Zinc)


12.3.1913 Narodil se plukovník in memoriam Emil Foit (velitel 310. československé stíhací perutě)


12.3.1913 Narodil se kapitán Geyer Horst (velitel: Zkušební velitelství 25)
12.3.1913 Narodil se generálmajor Stojan Stojanov (velitel 3. letecké skupiny 6. stíhacího pluku)

12.3.1914 Narodil se major Ivan Fjodorovič Skatulov (veliteľ 388. samostatnej armádnej spojovacej letky)

12.3.1914 Loď USS Texas (BB-35) uvedena do služby

12.3.1915 Narodil se major Heinrich Setz (veliteľ 4./JG 77)


12.3.1915 Narodil se podplukovník Rudolf Haen (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)

12.3.1916 Narodil se generál Horace Milton Wade (zástupce náčelníka štábu letectva USA)


12.3.1917 Narodil se vrchný šikovateľ Georg Bonk (veliteľ čaty v 365. mušketierskom prápore)


12.3.1917 (podľa pravoslávneho kalendára 27.2.) ruská cárska vláda padla a cár sa musel vzdať trónu. Utvorila sa dočasná vláda podporovaná esermi a menševikmi, na ktorej čele stál Kerenskij.

12.3.1918 Narodil se plukovník in memoriam Josef Tománek (pilot 311. peruť RAF)


12.3.1918 Narodil se kapitánporučík Wolfgang Hille (ponorkový velitel (U-762))


12.3.1918 Narodil se kapitánporučík Albert Lauzemis (ponorkový velitel)


12.3.1918 Narodil se poručík Georg Ackermann (pilot bombardéru Luftwaffe (Kampfgeschwader 53))
12.3.1918 Narodil se generálporučík tankového vojska Vasilij Mojsejevič Gorbaň (veliteľ 3. vševojskovej armády /1966-1969/)

12.3.1918 Vojenským guvernérem v Oděse okupované rakousko-uherskou armádou byl jmenován gen. Eduard von Böhm-Ermolli (1856-1941).


12.3.1919 Narodil se SS-Obersturmführer Hans Bauer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


12.3.1919 Narodil se plukovník v. v. Jaroslav Vyhnis


12.3.1919 Narodil se námořní nadporučík Alexander von Keller (ponorkový velitel)

12.3.1919 Narodil se plukovník Anatolij Grigorievič Lukjanov (veliteľ 146. gardového stíhacieho leteckého pluku protivzdušnej obrany)


12.3.1920 Narodil se námorný nadporučík Otto Westphalen (Veliteľ U-121.)

12.3.1921 Narodil se plukovník Glenn Todd Eagleston (zástupce velitele 354. stíhací skupiny)

12.3.1922 Zemřel desátník James Frank Adams (nositel Medaile cti)

12.3.1923 Narodil se plukovník Leonard Kyle st. Carson (velitel 362. stíhací perutě)

12.3.1923 Založen kýl ponorky I-1 (I-1)

12.3.1923 Narodil se generál John William Pauly (velitel: Vzdušné síly Spojených států v Evropě)

12.3.1926 Loď Icukušima vyřazena ze služby ((sešrotován / scrapped 1926))

12.3.1928 Zemřel kapitán Samuel Marcus Kinkead (velitel letky B, 47. perutě RAF)

12.3.1930 Narodil se viceadmirál Jevgenij Dmitrievič Černov (veliteľ 11. ponorkovej flotily)


12.3.1930 Zemřel podplukovník William George Barker (velitel 139. perutě RAF)


12.3.1933 Narodil se viceadmirál Anatolij Alexejevič Kuzmin (veliteľ 17. operačnej eskadry Tichooceánskej floty)



12.3.1934 Zemřel generál V. hodnostní třídy Bedřich Ventour


12.3.1934 Zemřel generál zdravotnictva Emanuel Kováříček
Estonsko
12.3.1934 Nastolení fašistické diktatury v Estonsku v čele s Pátsem a Laidonerem. Postupná orientace na Německo.



12.3.1936 Zemřel poručík Friedrich Theodor Noltenius (německé stíhací a balónové eso 1. sv. v. s 21 potvrzenými sestřely, z toho 8 balónů a 1 nepotvrzeným)

12.3.1936 Ponorka USS Tarpon (SS-175) (175) uvedena do služby

12.3.1936 SSSR a Mongolská lidová republika uzavřely dohodu o vzájemné pomoci.
12.3.1937 Narodil se generálmajor Georgij Ivanovič Saburov (veliteľ 11. gardovej vševojskovej armády /1985-1986/)


12.3.1938 Obsazení Rakouska německými vojsky - tzv. Anšlus


12.3.1939 V den německých hrdinů napadli němečtí ordneři na Jihlavsku, Brněnsku, Olomoucku a Ostravsku českou policii. Došlo ke zranění několika mužů.


12.3.1939 Nacisté, na příkaz Berlína, rozpoutali v Českých zemích provokace. Ty začaly v Jihlavě a Brně. Československá rozvědka získala další informace o chystané okupaci. Jelikož nebyly vládou akceptovány, rozhodla se skupina 12 zpravodajských důstojníků, v čele s plukovníkem Moravcem, na vlastní pěst opustit republiku s nejcennějšími dokumenty a v Anglii založit odboj. Operace TRANSFER.

12.3.1940 Ponorka U-99 (U-99) spuštěna na vodu


12.3.1940 V Moskvě byla podepsána finsko-sovětská mírová smlouva. Finsko odstoupilo SSSR Karelskou šíji s Vyborgem a pronajalo mu na 30 let poloostrov Hanko.
Během boje padlo 25 00 finských vojáků. Ruská armáda za úspěch tvrdě zaplatila. Oficielně ztratila 200 000 vojáků, 700 letadel a 1 600 tanků. Až v roce 1970 přiznal Chrusčov, že padlých vojáků byl 1 milión a zničených tanků bylo 2 300.

12.3.1941 Založen kýl ponorky U-167 (U-167)

12.3.1941 Založen kýl ponorky Alabastro

12.3.1941 Ponorka U-561 (U-561) uvedena do služby


12.3.1941 Britský nálet na Berlín, Hamburk a Brémy.


12.3.1941 Německý nálet na Liverpool (316 letadel)


12.3.1942 Britská vojska vyklidila Andamanské ostrovy.


12.3.1942 Britský nálet na Kiel.



12.3.1942 Spojenecký nálet na Gasmatu na ostrově Nová Británie.



12.3.1942 Spojenecký nálet na Rabaul.


12.3.1942 Japonský nálet na australská města Broome.



12.3.1942 Velitel amerických vojsk v tichomoří generál MacArthur opustil na prezidentův rozkaz Filipíny ale slíbil, že se vrátí. Z ostrova Corregidor odplul na torpédoborci i se svojí rodinou a 18 členy štábu do Austrálie. Zde se stal velitelem amerických sil.



12.3.1942 10 000 amerických a 70 000 filipínských vojáků se stáhlo na poslední obrannou baštu na Luzonu - poloostrov Bataan, odtud dál kladli Japoncům odpor.

12.3.1942 Tirpitz zakotvil zpět v Trondheimsfjordu.

12.3.1943 Zemřel námořní nadporučík Siegfried Keller (ponorkový velitel)


12.3.1943 Ponorka U-1059 (U-1059) spuštěna na vodu

12.3.1943 Založen kýl ponorky U-323 (U-323)

12.3.1943 Narodil se plukovník James Phillip Fleming (nositel Medaile cti)



12.3.1944 Zemřel major Egmont zur Lippe-Weißenfeld (velitel I./NJG 3 a III./NJG 1)


12.3.1944 Zemřel podplukovník Alfred Möller (velitel Dělostřeleckého pluku 371)


12.3.1944 Zemřel SS-Standartenführer Wilhelm Dietrich (velitel: 1. prapor 1. střeleckého pluku SS)


12.3.1944 Hitler vydal rozkaz k obsazení Maďarska (akce Margarethe I).

12.3.1944 Organizace v Řecku utvořily Politický výbor národního osvobození (PEEA), který se stal v podstatě prozatimní vládou.


12.3.1944 Japonci přešli do útoku v prostoru Imphálu (Barma-Indie).


12.3.1944 Americká vojska obsadila atol Wotho (Marshallovy ostrovy).

12.3.1944 Americký výbor náčelníků ve Washingtonu rozhodl o další válečné strategii v Tichomoří pro rok 1944.
1. MacArtur dokončí obsazení Nové Guineje. (Začátek operací byl stanoven na duben).
2. Nimitz se postará o atol Truk. Výbor rozhodl tuto nejvýznamnější a silnou japonskou základnu nedobývat, ale pouze jí izolovat. (Od července 1942 byla i hlavním kotvištěm japonského námořnictva a bojových lodí).
3. Dále Nimitz obsadí Saipan, Tinian a Guam v Mariánách - operace FORAGER. (Začátek operací červen).
4. Nimitz obsadí v září Palauské ostrovy.
5. MacArtur obsadí na Filipínách Mindanao (listopad) a Luzon (únor 1945).
Výbor podpořil také Hallseyův návrh nedobývat dobře chráněnou japonskou základnu Kavieng, ale obejít jí a obsadit ostrov Emirau více na severu, kde nebyla japonská posádka a MacArturův návrh na obejetí Wewaku na Nové Guineji a vylodění na Hollandii a Aitape.


12.3.1944 Příslušníci Vládního vojska, kteří přeběhli k italským partyzánům, ukořistili italským fašistům obrněný vůz




12.3.1945 Zemřel generálporučík Hans Knuth (velitel: Vojenská týlová oblast 583)


12.3.1945 Zemřel oberfeldwebel Wilhelm Mink (stíhací pilot (JG 51))




12.3.1945 Zemřel generálplukovník Friedrich Fromm (veliteľ Záložnej armády)



12.3.1945 Vojska 2. běloruského frontu se zmocnila měst Tczew a Wejherowo a pronikla k pobřeží Gdaňské zátoky. 1. běloruský front obsadil Küstrin (Kostřín) na řece Odře.

12.3.1945 Letectvo Baltského loďstva potopilo dopravní loď Cordillera (12 055 t).

12.3.1945 Generál Weiss jmenován velitelem německé Skupiny armád Sever (oblast Gdaňské zátoky) a generál Rendulic velitelem Skupiny armád Kuronsko.

12.3.1945 Italská komunistická strana vyzvala dělníky, rolníky, inteligenci a všechny vlastence k všeobecnému ozbrojenému povstání v severní Itálii


12.3.1945 Australská vojska se vylodila na severozápadním pobřeží Bougainville.


12.3.1945 Útok na Dortmund, ktorého sa zúčastnilo 1 108 bombardérov Veliteľstva bombardovacieho veliteľstva. Bol to najväčší nálet britských bombardérov počas Druhej svetovej vojny vykonaný na jediný cieľ.


12.3.1945 Náletu na Nagoju sa zúčastnilo 285 bombardérov B-29, ktoré zhodili spolu 1 790 ton zápalných bômb. Výsledok však bol kvôli rozptýleniu veľmi slabý.



12.3.1945 Americká 43. divize bojující na Luzonu proti skupině Kembu v Zambaleském pohoří, musela být vystřídána 38. divizí.



12.3.1945 Japonská skupina Šimbu, bránicí manilské přehrady zahájila se 7 prapory mohutný útok na Američany. Jejich dělostřelectvo a letectvo útok hned v začátku rozprášilo a Japonci se rozptýlili do kopců.


12.3.1947 Zemřel generálporučík Hans Hofmann




12.3.1947 Zemřel kontradmirál Herbert Goehle

12.3.1948 do funkcie predsedu Slovenskej národnej rady bol zvolený Karol Šmidke. V Bratislave sa konala schôdza oblastných tajomníkov KSS, ústrednou otázkou bol rast členov strany.

12.3.1950 Narodil se generál Kevin P. Byrnes (velitel: Výcvikové a doktrinální velitelství Armády Spojených států)

12.3.1958 Zemřel generálmajor Luis Raul Esteves (velitel: 92. pěší brigáda)

12.3.1958 Zemřel korvetní kapitán Cornelius Nicholas Nooy (4.-6. nejúspěšnější americké námořní letecké eso s 19 potvrzenými sestřely, 3 pravděpodobnými a 2 poškozenými (o tuto pozici se dělí s Alexandrem Vraciuem a Patrickem Flemingem))

12.3.1959 Ponorka K-3 Leninskij komsomol (303 (1958-1962), 270 (1962-2008), 655 (2008-)) uvedena do služby


12.3.1960 Zemřel hlavní letecký maršál Frederick William Bowhill (velitel Pobřežního letectva RAF)

12.3.1960 Zemřel maršál tankových vojsk Sejmon Iljič Bogdanov (velitel tankových a mechanizovaných vojsk SSSR)


12.3.1962 Zemřel generálporučík in memoriam Karel Paleček (velitel Velitelství výsadkového vojska hlavního štábu)




12.3.1965 Narodil se generálmajor Petr Mikulenka (národní vojenský představitel, Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě)

12.3.1968 Díky jen 300 hlasům v demokratických přímých volbách ve státu New Hampshire porazil Johnson svého protikandidáta, protiválečného demokrata, Eugena McCarthyho. Tyto volby však velmi jasně ukázaly, jak je Johnsonova podpora klesající. Průzkum podpory veřejnosti provedená po ofenzívě Tet odhalila, že Johnsonova podpora spadla na 36 procent a podpora jeho válečné politiky ve Vietnamu klesla na 26 procent.

12.3.1969 Založen kýl lodi USS Pensacola (LSD-38)

12.3.1971 Ponorka USS Billfish (SSN-676) uvedena do služby
12.3.1971 Zemřel generálporučík Pavel Ivanovič Levin (náčelník štábu 2. gardovej armády /1943-1945/)


12.3.1973 Zemřel generálporučík Hans Juppe (velitel: 704. pěší divize)

12.3.1973 Zemřel Richard T. Fleming (velitel: 180. brigáda)


12.3.1973 Zemřel kapitánporučík Karl-Ehrhart Karcher (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

12.3.1974 Zemřel plukovník Vasilij Ivanovič Ivolgin (náčelník štábu 1. zmiešaného leteckého zboru)

12.3.1979 Zemřel kontradmirál Daniil Andrejevič Tuz (veliteľ Jokangskej námornej základne)

12.3.1981 Zemřel generálmajor Charles Henry Chase (velitel: 2. pěší divize)

12.3.1982 Zemřel podplukovník Georgij Gavrilovič Mirin (veliteľ 159. gardového stíhacieho leteckého pluku)

12.3.1986 Založen kýl lodi Jean Bart (D615)


12.3.1988 Zemřel námorný kapitán Ernst Bauer (Veliteľ U-120, U-126.)

12.3.1991 Založen kýl lodi USS Curtis Wilbur (DDG-54)


12.3.1993 Zemřel podplukovník Ludwig Schütte (velitel Granátnického pluku 432)



12.3.1995 Zemřel plukovník (Bundeswehr) Harry Herrmann (velitel 6. paradesantní divize)

12.3.1998 Zemřel plukovník Vladimír Grolmus (29. bombardovací letecký pluk velitel)

12.3.1998 Ponorka HMAS Dechaineux (S76 / SSG-76) spuštěna na vodu

12.3.1998 Loď USS Kidd (DDG-993) vyřazena ze služby (Prodána Taiwanu [img_6 comment=Tchaj-wan (TWN)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/twn.gif[/img_6] jako ROCS Tso Ying (DDG-1803) (Sold to Taiwan [img_6 comment=Tchaj-wan (TWN)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/twn.gif[/img_6] as ROCS Tso Ying (DDG-1803)))

12.3.1999 Zemřel generálporučík Ian Cecil Harris (plukovník Královskích Irskích rangerov)


12.3.2003 Zemřel vrchný šikovateľ Fritz Arndt (veliteľ čaty v 32. tankovom ženijnom prápore)

12.3.2006 Zemřel podplukovník Christopher Frederick Currant (velitel, 122. křídlo RAF)

12.3.2008 Zemřel vojín Shizuya Hayashi (nositel Medaile cti)


12.3.2009 Zemřel plukovník Stanislav Filip (Velitel 11. stíhací letecký pluk)

12.3.2009 Založen kýl lodi Peter Willemoes (F362)
Jordánsko
12.3.2011 Na 10 000 lidí demonstrovalo v jordánské metropoli Ammánu. Manifestace se konala na podporu krále Abdalláha a zúčastnili se jí především jordánští Palestinci a členové beduínských kmenů. Demonstranti obviňovali muslimskou fundamentalistickou stranu Islámská akční fronta, že chce zneužít vlny protestů v arabském světě k omezení moci krále a tím narušit stabilitu země

12.3.2020 Vláda Česke republiky vyhlašuje pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky NOUZOVÝ STAV na dobu od 14.00 hodin dne 12.03.2020 na dobu 30 dnů.
12.3.2022 Zemřel plukovník Valerij Fedorovyč Hudz (velitel 3. praporu 72. samostatné gardové mechanizované brigády)
12.3.2022 Zemřel plukovník Dmytro Oleksandrovyč Apuchtin (zástupce velitele 23. samostatné brigády ochrany veřejného pořádku Národní gardy Ukrajiny)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74272