Main Menu
User Menu

Nooy, Cornelius Nicholas

     
Příjmení:
Surname:
Nooy
Jméno:
Given Name:
Cornelius Nicholas
Jméno v originále:
Original Name:
Cornelius Nicholas "Connie" Nooy
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
korvetní kapitán
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
15.04.1921 Smithtown /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
12.03.1958 New York City /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
-
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- 4.-6. nejúspěšnější americké námořní letecké eso s 19 potvrzenými sestřely, 3 pravděpodobnými a 2 poškozenými (o tuto pozici se dělí s Alexandrem Vraciuem a Patrickem Flemingem)
- 21. září 1944 se stal esem jednoho dne, kdy sestřelil 2 A6M, 2 Ki-44 a Ki-61, nejúspěšnější pilot na lehkých letadlových lodích
- zemřel na rakovinu více než měsíc před 37. narozeninami
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cornelius_N._Nooy
https://valor.militarytimes.com/hero/21107
www.tracesofwar.com
www.findagrave.com
https://www.vf31.com/pilots/nooy.html
navy.togetherweserved.com
URL : https://www.valka.cz/Nooy-Cornelius-Nicholas-t234028#646674Verze : 6
     
Příjmení:
Surname:
Nooy
Jméno:
Given Name:
Cornelius Nicholas
Jméno v originále:
Original Name:
Cornelius Nicholas "Connie" Nooy
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.1939 střední škola Long Island
DD.MM.1939-DD.MM.RRRR New York State Institute of Agriculture
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1952 Korvetní kapitán
Průběh vojenské služby:
Military Career:

18.03.1942-15.01.1943 letecký kadetní program amerického námořnictva
01.05.1943-DD.MM.1945 VF-31 "létající sekáčky" (pilot)
DD.MM.1945-DD.MM.RRRR U.S. námořní zálohy
Vyznamenání:
Awards:

15.01.1943

Odznak námořního pilota Spojených států
United States Naval Aviator badge
-

07.09.1944

Námořní Kříž
Navy Cross
Citace k Námořnímu Kříži
Prezidentu Spojených Států Amerických je ctí předat námořní kříž námořnímu nadporučíku [tehdy námořnímu poručíku] Corneliu Nikolasovi Nooyovi (NSN: 0-177027), námořní zálohy Spojených Států, za příkladný heroismus v operaci proti nepříteli během služby jako pilot námořního palubního stíhacího letadla v 31. stíhací peruti (VF-31), přidělené na USS Cabot (CVL-28), v akci proti Japonským silám v Pacifické válečné oblasti, 4. července 1944.
Účastníc se úvodního stíhacího sweepu nad japonci kontrolovanými Boninské ostrovy, nadporučík Nooy bojoval se svým letadlem statečně proti nepříteli, klesl z výšky deset tisíc stop, aby zničil nepřátelské stroje útočící na spojenecká letadla okolo padesáti stop nad pobřežím. Během té samé akce nadporučík Nooy sestřelil tři další nepřátelská letadla a pravděpodobně zničil čtvrté. Svým bojovým duchem, iniciatiovu a odvahou, nadporučík Nooy významně přispěl k úspěchu našich operací v této oblasti a obhájil nejvyšší tradice námořní služby Spojených států.


17.10.1944

Námořní Kříž
Navy Cross
Citace k znovuudělení Námořního Kříži
Prezidentu Spojených Států Amerických je ctí předat zlatou hvězdu za 2. udělení námořního kříže námořnímu nadporučíku [tehdy námořnímu poručíku] Corneliu Nikolasovi Nooyovi (NSN: 0-177027), námořní zálohy Spojených Států, za příkladný heroismus v operaci proti nepříteli během služby jako pilot námořního palubního stíhacího letadla v 31. stíhací peruti (VF-31), přidělené na USS Cabot (CVL-28), v akci proti Japonským silám v Pacifické válečné oblasti, 21. září 1944.
odvážný a agresivní letec, nadporučík Nooy udatně vedl svou letku do smělého stíhacího sweepu proti vysoce důležitému nepřátelskému letišti. Bojujíc se svým letadlem se zkušeností a odvahou, uspěl v sestřelení pěti nepřátelských letadel s jen minimálním poškozením svého vlastního letadla a později provedl bombový nálet, který vyústil v přímý zásah japonského hangáru. Svou nadprůměrnou pilotáží, odvážným bojovým duchem a neochvějnou služební oddaností, nadporučík Nooy významně přispěl k úspěchu této zásadní operace, čímž se odrazil nejvyšší zásluhu na sobě a na námořní službě Spojených států.


17.10.1944

Stříbrná hvězda
Silver Star
Citace ke Stříbrné hvězdě
Prezidentu Spojených Států Amerických je ctí předat Stříbrnou hvězdu námořnímu nadporučíku [tehdy námořnímu poručíku] Corneliu Nikolasovi Nooyovi (NSN: 0-177027), námořní zálohy Spojených Států, za zřetelnou udatnost a neohroženost během operací proti nepříteli během služby jako pilot námořního palubního stíhacího letadla 31. stíhací peruti (VF-31), přidělený na USS Cabot (CVL-28), v akci proti nepřátelským silám v okolí Filipínských ostrovů, 13. září 1944.
Účastníc se vzletu před úsvitem k útoku proti nesmírné přesile nepřátelských letadel, nadporučík Nooy dotáhl do konce své útoky v nebezpečně nízké výšce přes intenzivní nepřátelskou protiletadlovou palbu střílel a sestřelil dvě letadla. Jeho zbraně se přehřáli při útoku na třetí letadlo, zkušeně manévroval nad japonským letadlem a donutil ho v plamenech narazit do úbočí hory. Jeho vynalézavá iniciativa, bojová účinnost a služební oddanost významně přispěli k úspěchu operace a odrazili se v nejvyšší zásluze na nadporučíka Nooye a námořní službě Spojených států.

09.09.1945

Námořní Kříž
Navy Cross
Citace k 2. znovuudělení Námořního Kříže
Prezidentu Spojených Států Amerických je ctí předat 2. zlatou hvězdu za 3. udělení námořního kříže námořnímu nadporučíku [tehdy námořnímu poručíku] Corneliu Nikolasovi Nooyovi (NSN: 0-177027), námořní zálohy Spojených Států, za příkladný heroismus v operaci proti nepříteli během služby jako pilot námořního palubního stíhacího letadla v 31. stíhací peruti (VF-31), přidělené na USS Belleau Wood (CVL-24), v akci na 24. července 1945, během vylodění v Kure, Japonsku. Vedouc svůj čtyř členný stíhací útok proti hlavním jednotkám japonské flotily, nadporučík Nooy čelil intenzivní protiletadlové palbě, dovedl střemhlavé bombardéry k útoku proti nepřátelské bitevní lodi Ise a zaznamenali přímý zásah, který vyústil v úplnou destrukci nepřátelského plavidla. Jeho expertní pilotáž, odvaha a služební oddanost udržovali nejvyšší tradici námořní služby Spojených států.

09.09.1945

Stříbrná hvězda
Silver Star
Citace k znovuudělení Stříbrné hvězdy
Prezidentu Spojených Států Amerických je ctí předat zlatou hvězdu za 2. udělení stříbrné hvězdy námořnímu nadporučíku [tehdy námořnímu poručíku] Corneliu Nikolasovi Nooyovi (NSN: 0-177027), námořní zálohy Spojených Států, za zřetelnou udatnost a neohroženost během operací proti nepříteli během služby jako pilot námořního palubního stíhacího letadla 31. stíhací peruti (VF-31), přidělené na USS Belleau Wood (CVL-24), v akci proti nepřátelským japonským silám v okolí Nageys, Japonsku, 25. července 1945.
Když jeho skupina zaútočila na přesilu nepřátelských letadel při odstřelování nepřátelského letiště, nadporučík Nooy varoval svou letku před nepřítelem, započal útok a sestřelil nepřátelské letadlo za ocasem svého spolubojovníka. Se zbytkem letky zformoval defenzivní kruh, vystoupal do vyšší letové hladiny a ujal se role návnady a odrážel nepřátele, dokud jeho skupina nenabrala výšku a nepřipojila se k jeho divizi, úspěšně sestřelil tři další nepřátelská letadla a pravděpodobně zničil čtvrté. Jeho expertní pilotáž, odvaha a služební oddanost udržují nejvyšší tradice námořní služby Spojených států.


DD.MM.RRRR

Filipínská prezidentská citace
Philippine Presidential Unit Citation
-

DD.MM.RRRR

Medaile za osvobození Filipin
Philippine Liberation Medal
s 2 bronzovými hvězdami (3x)

DD.MM.RRRR

Purpurové srdce
Purple Heart
-

DD.MM.RRRR

Medaile vítězství (2. světová válka)
World War II Victory Medal
-

DD.MM.RRRR

Medaile za americké tažení
American Campaign Medal
-

DD.MM.RRRR

Stužka za bojovou akci - námořnictvo
Combat Action Ribbon - Navy
-

DD.MM.RRRR

Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
Presidential Unit Citation (Navy & Marine Corps)
s bronzovou hvězdou (2x)

DD.MM.RRRR

Medaile záloh ozbrojených sil
Armed Forces Reserve Medal
s bronzovými přesýpacími hodinami za 10 let služby

DD.MM.RRRR

Medaile za asijsko pacifické tažení
Asiatic-Pacific Campaign Medal
se stříbrnou a 2 bronzovými kampaňovými hvězdami (7x)

DD.MM.RRRR

Letecká medaile
Air Medal
se stříbrnou hvězdou (6x)

DD.MM.RRRR

Záslužný letecký kříž
Distinguished Flying Cross
se zlatou hvězdou (2x)

Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cornelius_N._Nooy
https://valor.militarytimes.com/hero/21107
www.tracesofwar.com
www.findagrave.com
https://www.vf31.com/pilots/nooy.html
navy.togetherweserved.com
URL : https://www.valka.cz/Nooy-Cornelius-Nicholas-t234028#646677Verze : 4
https://en.wikipedia.org/wiki/Cornelius_N._Nooy

Nooy, Cornelius Nicholas - Nadporučík Nooy přebírá 7. září 1944 svůj první ze tří námořních křížů, který obdržel za akci z 4. července 1944, kdy nad Iwo Jimou sestřely 4 nepřátelská letadla.

Nadporučík Nooy přebírá 7. září 1944 svůj první ze tří námořních křížů, který obdržel za akci z 4. července 1944, kdy nad Iwo Jimou sestřely 4 nepřátelská letadla.
URL : https://www.valka.cz/Nooy-Cornelius-Nicholas-t234028#646678Verze : 1