Main Menu
User Menu

33. armáda [1941-1945]

33rd Army

33-я армия (33 А)

     
Název:
Name:
33. armáda
Originální název:
Original Name:
33-я aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
16.07.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
11.08.19451)
Nástupce:
Successor:
Smolenský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.07.1941-DD.07.1941 Front možajské obranné linie
30.07.1941-10.10.1941 Záložní front
10.10.1941-19.04.1944 Západní front
19.04.1944-24.04.1944 3. běloruský front
24.04.1944-04.07.1944 2. běloruský front
05.07.1944-09.09.1944 3. běloruský front
09.09.1944-19.10.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
19.10.1944-10.06.1945 1. běloruský front
10.06.1945-09.07.1945 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
Dislokace:
Deployed:
16.07.1941-DD.06.1944 východoevropské válčiště
DD.06.1944-DD.06.1945 středoevropské válčiště
DD.06.1945-09.07.1945 Smolensk, ? /

Velitel:
Commander:
20.07.1941-25.10.1941 Onuprijenko, Dmitrij Platonovič (Komandir brigady / Командир бригады)
25.10.1941-04.05.1942 Jefremov, Michail Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
04.05.1942-08.06.1942 Mereckov, Kirill Afanasjevič (Geněral armii / Генерал армии)
08.06.1942-18.10.1942 Chozin, Michail Semjonovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
18.10.1942-09.09.1943 Gordov, Vasilij Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
09.09.1943-13.03.1944 Gordov, Vasilij Nikolajevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
13.03.1944-12.04.1944 Petrov, Ivan Jefimovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
12.04.1944-09.07.1944 Krjučjonkin, Vasilij Dmitrijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
09.07.1944-29.09.1944 Morozov, Stěpan Iljič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
29.09.1944-09.07.1945 Cvětajev, Vjačeslav Dmitrijevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
20.10.1941-02.05.1942 Kondraťjev, Alexandr Kondraťjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
03.05.1942-12.07.1942 Pokrovskij, Alexandr Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
13.07.1942-17.11.1942 Kinosjan, Stěpan Iljič (Polkovnik / Полковник)
17.11.1942-05.06.1944 Kinosjan, Stěpan Iljič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.06.1944-09.06.1944 Pastušichin, Nikolaj Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
09.06.1944-12.08.1944 Penčevskij, Artemij Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
12.08.1944-04.09.1944 Pervencev, Georgij Nikolajevič (Polkovnik / Полковник)
04.09.1944-09.07.1945 Orleanskij, Viktor Pavlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.09.1941-25.09.1941 18. moskevská střelecká domobranecká divize
01.10.1941-01.11.1941 60. střelecká divize
DD.10.1941-DD.01.1942 1. gardová motostřelecká divize
DD.10.1941-20.11.1941 108. střelecká divize
27.01.1942-DD.05.1942 Vzdušné síly 33. armády
31.05.1942-30.07.1942 145. tanková brigáda
08.08.1942-02.10.1942 80. tanková brigáda
DD.08.1942-DD.09.1942 5. tankový sbor
DD.08.1942-DD.04.1943 7. gardový střelecký sbor
01.10.1942-31.10.1942 32. tanková brigáda
DD.12.1942-DD.01.1943 5. gardová střelecká divize
DD.03.1943-DD.06.1943 16. gardová střelecká divize
01.08.1943-30.09.1943 70. střelecký sbor
DD.08.1943-DD.09.1943 5. mechanizovaný sbor
01.10.1943-01.11.1943 290. střelecká divize
01.10.1943-01.01.1944 43. gardová tanková brigáda
DD.12.1943-DD.10.1944 61. střelecký sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 2. gardový tankový sbor
01.04.1944-01.07.1944 43. gardová tanková brigáda
01.10.1944-10.06.1945 16. střelecký sbor
DD.MM.1944-DD.MM.1945 38. střelecký sbor
DD.MM.1944-10.06.1945 62. střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
1) 09.07.1945 bolo poľné veliteľstvo armády určené na formovanie Smolenského vojenského okruhu; armáda samotná bola rozformovaná 11.08.1945
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003
Ivlev, I.I.: Vsje obščevojskovyje armii SSSR i Rossiji 1929-2021, Litres, Samizdat 2021 (Ивлев И. И.: Все общевойсковые армии СССР и России в 1929-2021 гг. ЛитРес: Самиздат, 2021)
pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/33-armada-1941-1945-t45735#521656Verze : 1
MOD