Main Menu
User Menu

26.04.

26.4.

Státní útvary Datum Událost

26.4.1319 Narodil se - Jan II. Valois (francúzsky kráľ)

26.4.1659 Zemřel - García Sarmiento de Sotomayor (místokrál Nového Španělska)


26.4.1756 Narodil se generál Edward Finch (plukovník: 54. pěší pluk)


26.4.1763 Narodil se generálporučík Francisco Bernaldo de Quirós y Mariño de Lobera (kancelář války Španělska)

26.4.1792 Narodil se generál Edmund Finucane Morris (plukovník: 97.pěší pluk)

26.4.1794 Zemřel generálmajor John Mansel (plukovník: 68. pěší pluk)



26.4.1826 Narodil se generálmajor CSA Ambrose Ransom Wright (generálmajor CSA)

26.4.1826 Narodil se brigádny generál George Hull Ward (Brigádny veliteľ.)

26.4.1827 Narodil se čestný generálmajor Charles Edward Hovey (Divízny veliteľ.)

26.4.1830 Narodil se brigádny generál Benjamin Franklin Tracy (Brigádny veliteľ.)

26.4.1839 Narodil se čestný generálmajor Cyrus Hamlin (Divízny veliteľ.)



26.4.1844 Narodil se generálporučík Adolfo Jiménez-Castellanos y Tapia (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


26.4.1857 Zemřel generálporučík Antonio Urbiztondo y Eguía (ministr války Španělska)

26.4.1860 Narodil se brigádní generál Walter Scribner Schuyler (velitel: Havajský okres)

26.4.1861 Narodil se generálplukovník Rudolf Stöger-Steiner von Steinstätten (Veliteľ XV. zboru.)

26.4.1862 Narodil se generál pěchoty Alfred Krauss (Veliteľ I. zboru.)

26.4.1864 Narodil se generálporučík Jasujuki Koike (velitel: 6. divize)

26.4.1872 Narodil se generálmajor Carl Gustaf Theslöf (06.03.1918 06.05.1918 náčelník generálního štábu )

26.4.1885 Narodil se plukovník Ralph W. Dusenbury (náčelník štábu: 89. divize)

26.4.1886 Narodil se generálmajor Friedrich Kammel (velitel: 111. horský dělostřelecký pluk)

26.4.1886 Narodil se generálmajor Rudolf Morawetz


26.4.1888 Narodil se brigádní generál SS Hans Krebs (říšský prezident Ústí nad Labem)


26.4.1888 Narodil se generálporučík Eduard Aldrian (velitel: 95. pěší divize)


26.4.1889 Narodil se generál šéf justiční služby Ladislav Rutar


26.4.1889 Narodil se generálporučík Wolf Boysen (velitel: 168. pěší divize)


26.4.1891 Narodil se generálporučík Heinrich Thoma (velitel: Divize č. 432)

26.4.1893 Narodil se plukovník myslivců Karl Gunnar Heinrichs (velitel 23. pěší divize)


26.4.1894 Narodil se SS-Obergruppenführer Rudolf Walter Richard Heß (Vůdcův zástupce)


26.4.1895 Narodil se generálporučík Ferdinand Nöldechen (velitel: 96. pěší divize)


26.4.1896 Narodil se letecký maršál Robert Henry Magnus Spencer Saundby (zástupce velitele bombardovacího velitelství RAF ve 2. sv. v.)



26.4.1896 Narodil se generálplukovník Ernst Udet (velitel stíhací perutě (Jagdstaffel) za první světové války)


26.4.1899 Narodil se nadporučík George Edgar Bruce Lawson (jihoafrické letecké eso 1. sv. v. s 6 sestřely [3 sražené do neřízeného pádu (sám), 2 zničené (sám) a 1 zničený v plamenech (sám)])
26.4.1899 Narodil se plukovník Hans von Poncet (velitel Granátnického pluku 358)



26.4.1900 Narodil se plukovník Walter Drück (inspektor ženijních jednotek)


26.4.1901 Narodil se generálmajor Wolfgang von Wild

26.4.1901 Narodil se generálporučík Viktor Genrichovič Poznjak (velitel 77. střeleckého sboru)


26.4.1904 Narodil se plukovník Edgar Petersen (velitel: Bombardovací eskadra 40)


26.4.1908 Narodil se plukovník Wilhelm Kern (velitel: Bombardovací eskadra 30)


26.4.1909 Narodil se generál justiční služby Samuel Korbel

26.4.1909 Narodil se Roy Whitman Dart (velitel: 11. brigáda)

26.4.1910 Narodil se brigádní generál William Bing Kunzig (velitel: 1. pěší divize)



26.4.1912 Narodil se generálporučík Francisco Coloma Gallegos (ministr armády)


26.4.1912 Narodil se SS-Obersturmbannführer Baldur Keller (náčelník štábu: II. tankový sbor SS)


26.4.1915 Narodil se generálporučík Václav Dvořák (štátny tajomník Ministerstva národnej obrany)



26.4.1915 Dohoda se zavázala Itálii tzv. Londýnskou smlouvou, že uznává již uskutečněnou anexi Valony (prosinec 1914) a ostrovů Dodekanes a slibovala Itálii rakouská území (jižní Tyroly, Istrii s Terstem, Dálmácii s otrovy), dále protektorát nad Albánií. Naproti tomu Itálie se zavazovala do jednoho měsíce zahájit válku proti Trojspolku. Itálie získala britskou půjčku 50 milionů liber šterlinků

26.4.1916 Narodil se kontradmirál Nikolaj Grigorjevič Ivanov (veliteľ Námornej základne Strelok)


26.4.1916 Britský expediční sbor obklíčen v Kút al-Amaře se po delším odporu vzdal (13 000 zajatců)

26.4.1916 Německo podepisuje dohodu o repatriaci zraněných a nemocných válečných zajatců do neutrálního Švýcarska.



26.4.1917 Narodil se plukovník Rudolf Bejkovský

26.4.1917 Zemřel podplukovník Max Reinhold


26.4.1917 Narodil se SS-Hauptsturmführer Willi Hein (velitel: 1. prapor/Tankový pluk SS 5)


26.4.1918 Narodil se poručík Josef Kociok (stíhač (SKG 210))



26.4.1918 Četa dosud žijících příslušníků bývalé slavné "Roty Nazdar" se vyznamenala v boji s Němci u Bois Hangard-Somme ve Francii.


26.4.1919 Narodil se oberjäger Rudolf Schwarzgruber (Veliteľ guľometného družstva 10./Geb.Jäg.Rgt. 13)

26.4.1919 Narodil se plukovník Philip Courtney Loofbourrow (velitel 23. stíhací skupiny)

26.4.1920 Ako reakcia na všeobecnú nespokojnosť tamojšieho obyvateľstva bol podľa vládneho nariadenia 356/20 Zbierky zákonov a nariadení vydaný nový Generálny štatút pre územie Podkarpatskej Rusi.

26.4.1924 Zemřel generálmajor Walter Henry Gordon


26.4.1926 Narodil se svobodník Walter Fiedler (držitel Rytířského kříže)


26.4.1934 Narodil se generálmajor Ervín Ľahký (náčelník Správy chemického vojska)

26.4.1935 Loď HMS Fame uvedena do služby


26.4.1937 Německá legie Condor provedla nálet na španělskou Guerniku. Tento nálet se rovnal svým účinkem pozdějším náletum Němců na Coventry či Spojenců na Hamburg a Drážďany.

26.4.1939 Zemřel plukovník Harry O Williard (náčelník štábu: 88. divize)

26.4.1940 Založen kýl ponorky U-437



26.4.1940 Protože německé pozemní jednotky rychle postupovaly z jižního Norska na sever a norsko-anglické jednotky je nebyly schopny zastavit, zrušili Angličané pokus o zřízení letecké základny RAF ve středním Norsku.

26.4.1940 Nemecká ponorka U-13 potopila dánskú loď Lily o výtlaku 1,281 tón

26.4.1941 Založen kýl lodi HMS Abercrombie

26.4.1942 Ponorka I-32 uvedena do služby


26.4.1942 Britský nálet na St. Omer.



26.4.1942 Začal boj o konvoj PQ 15 a QP 11 plující z Reykjavíku do Murmanska (trval do 7.5., 5 lodí potopeno).


26.4.1942 Německý nálet na Bath.

26.4.1942 Hitler převzal nejvyšší soudní moc v Německu.


26.4.1942 Japonský nálet na Port Moresby.

26.4.1943 Založen kýl lodi USS Kalinin Bay

26.4.1943 Zemřel generálporučík Takiči Hirono (velitel: 17. divize)


26.4.1944 Zemřel plukovník in memoriam Vojtěch Lysický (pilot 310. peruť RAF)


26.4.1944 Zemřel generálporučík Albrecht Wüstenhagen (velitel: 110. pěší divize)


26.4.1944 Zemřel fregatný kapitán Franz Kohlauf (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


26.4.1944 Zemřel námořní nadporučík Bruno Studt (ponorkový velitel)
26.4.1944 Zemřel plukovník Fjodor Alexejevič Morozov (veliteľ 57. strmhlavého bitevného leteckého pluku vojenského námorníctva)


26.4.1944 Vláda SSSR zaslala bulharské vládě notu se žádostí o obnovení sovětského konzulátu ve Varně a o zřízení konzulátů v Burgasu a Ruščuku (Ruse). Bulharská vláda odmítla.


26.4.1944 4. ukrajinský front vedl boje v prostoru Sevastopolu.



26.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet na Braunschweig, Hannover, Essen a Villeneuve.


26.4.1944 Německý nálet na Portsmouth.

26.4.1944 V Bratislavě se konala tajná porada ilegální Slovenské národní rady s podplukovníkem Golianem, na níž dosaženo dohody o Golianově vojenské spolupráci se SNR. Projednány směrnice pro zpracování plánu ozbrojeného povstání.


26.4.1944 Australské jednotky obsadily Alexishafen (Nová Guinea).




26.4.1944 Čínská vojska generála Stilwella obsadila Kauri (Barma).



26.4.1944 Nová Guinea : Z letiště v Aitape začalo operovat prvních 25 amerických stíhaček.



26.4.1944 Nová Guinea : Kvůli americkému vylodění v Aintape a Hollandii se ocitla 18. japonská armáda zcela v izolaci, v obklíčení, bez možnosti odsunu nebo zásobování. Její velitel generál Adači rozhodl, že jeho 20 000 vojáků provede sebevražedný útok na Američany. (Jiné řešení z bezvýchodné situace generál nenašel, protože ústup džunglí by znamenal jistou smrt a kapitulace nepřipadala v úvahu). Rozhodl se zaútočit na Aintape a začátek stanovil na 10.6.


26.4.1945 Zemřel generálmajor Kurt Domansky (velitel: 50. pěší divize)


26.4.1945 Zemřel SS-Obersturmbannführer Siegfried Scheibe (velitel: 48. dobrovolnický pluk tankových granátníků SS "General Seyffardt")




26.4.1945 Vojska 2. běloruského frontu obsadila Štětin (2. úderná armáda), Gartz, Schwedt, Penkun.
1. běloruský a 1. ukrajinský front začaly rozdělovat berlínské uskupení nepřítele (asi 200 000 mužů).
1. běloruský front pokračoval v bojích o Berlín. Severovýchodně od města dobyl Finow, Finowfurt a jihozápadně od Frankfurtu n. O. obsadil Konigswusterhausen, Neue Mühle, Beeskow, Lieberose, Storkow.
1. ukrajinský front pokračoval v bojích v jihozápadní části Berlína a obsadil Dahlem. V prostoru Bautzen odrážel nepřátelské protiútoky.
2. ukrajinský front (53. armáda generála Managarova, 6. gardová tanková armáda generála Kravčenka a 1. gardová jezdecko-mechanizovaná skupina generála Plijeva) osvobodil Brno.





26.4.1945 Britská 2. armáda obsadila Brémy, americká 3. armáda Řezno a Cheb, francouzská 1. armáda Kostnici.



26.4.1945 Britská 8. armáda obsadila Veronu a překročila Adiži (It.).

26.4.1945 Italští vlastenci ovládli Janov.

26.4.1945 Maršál Pétain zatčen.



26.4.1945 Američané se bez odporu vylodili na ostrově Negros v jižních Filipínách.


26.4.1946 Zemřel generálmajor Helmuth von Kropff (velitel: Divize č. 421)

26.4.1946 Zemřel generálmajor Antero Johannes Svensson (01.02.1940 01.08.1940 velitel 12. pěší divize )

26.4.1947 Zemřel generálporučík Hisao Tani (velitel: 59. armáda)


26.4.1951 Narodil se kontradmirál Jevgenij Georgijevič Chalajčev (náčelník štábu Novorossijskej námornej základne)


26.4.1952 Zemřel generálmajor Georg Haeublein (velitel: Zajatecký tábor Stalag XIII A)
26.4.1954 Zemřel plukovník Julien Anatole Guertiau (velitel Escadrille SPA 97)

26.4.1956 Zemřel plukovník Frederick Theodore Arnold (náčelník štábu: 96. divize)


26.4.1959 Zemřel generálporučík Kurt Dittmar (velitel: 169. pěší divize)


26.4.1961 Zemřel generálporučík Max Lindig (velitel: Všší dělostřelecké velitelství 307)


26.4.1962 Narodil se - María Teresa López Martín (ředitel: General Subdirectorate for Civil Personnel)


26.4.1963 Zemřel námorný kapitán Werner Hartmann (veliteľ 12. ponorkovej flotily)


26.4.1963 Podpísaná dohoda medzi Izraelom a Francúzskou firmou Dassault o vývoji, výrobe, dodávkach a licenčnej výrobe balistickej rakety neskôr označenej ako Jericho-1.

26.4.1964 Zemřel Air Vice Marshal John Auguste Boret (velitel 13. skupiny RAF)


26.4.1966 Sestřel prvního MiG-21 letci USAF, konkrétně pilot Maj. J.P. Gillmore a RIO 1st/Lt W.T. Smith sedlající F-4C Phantom II od 480. TFS.

26.4.1967 Zemřel generálporučík Rensuke Isogai (Guvernér Hong Kongu)
26.4.1967 Zemřel kapitán Michael John Estocin (pilot Útočné perutě 192 (VA-192))

26.4.1969 Zemřel generálporučík Eitaró Naka (viceminister vojny)


26.4.1969 Zemřel generálmajor Hans Voigt (velitel: 10. tanková brigáda)


26.4.1969 Zemřel seržant Morihei Uešiba (zakladatel Aikidó)


26.4.1971 Zemřel plukovník Hans von Schlebrügge (velitel: Brigáda horských myslivců "Generaloberst Dietl")



26.4.1975 Zemřel major Alois Rodlauer (styčný důstojník Luftwaffe v Bělehradě)

26.4.1976 Zemřel maršál Sovětského svazu Andrej Antonovič Grečko (Ministr obrany Sovětského svazu)


26.4.1979 Zemřel generálmajor Stephan Bülowius (Inspektor opevňovacích prací Jihozápad (Itálie))


26.4.1981 Zemřel kapitán Josef Schneider (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)

26.4.1984 Zemřel generálporučík Samuel Tankersley Williams (velitel: XXII. sbor)


26.4.1985 Zemřel major Albrecht von Mutius (velitel Motocyklistického střeleckého praporu 29)


26.4.1989 Zemřel korvetný kapitán Robert Gysae (veliteľ U-177)


26.4.1990 Zemřel podplukovník William Alan Wright (velitel letky 45. perutě RFC)


26.4.1991 Zemřel SS-Sturmbannführer Walter Reder (velitel: 16. průzkumný tankový prapor SS)


26.4.1994 Zemřel generál tankových jednotek Konstanz Johann Georg Maximilian von Edelsheim (veliteľ XLVIII. tankového zboru)


26.4.1997 Zemřel poručík Wilhelm Crinius (pilot v JG 53)

26.4.2001 Zemřel major Michał Mirosław Karol Maciejowski (stíhací eso (10+1-1-1 vítězství))


26.4.2001 Zemřel kapitán Rudolf Trenkel (veliteľ II./JG 52)


26.4.2007 Zemřel generálporučík Albert Schnez (náčelní štábu: 25. pěší divize (motorizovaná))

26.4.2008 Zemřel admirál Nikolaj Ivanovič Chovrin (veliteľ Čiernomorskej floty (1974-1983))


26.4.2011 Zemřel kapitán Walter Engel (velitel: III. skupina Noční stíhací eskadry 5)

26.4.2017 Loď Šan-tung spuštěna na vodu
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74317