Main Menu
User Menu

30.04.

30.4.

Státní útvary Datum Událost
30.4.1632 Zemřel polní maršál, generálporučík; generálporučík Johann Tserclaes von Tilly (velitel vojsk Katolické ligy)

30.4.1662 Narodil se - - Marie II. Stuartovna (Královna Anglie, Skotska a Irska)

30.4.1687 Narodil se - Pedro de Cebrián y Agustín (místokrál Nového Španělska)


30.4.1756 Narodil se generál George Don (plukovník: 96. pěší pluk)

30.4.1767 Zemřel generálmajor John Boscawen (plukovník: 45. pěší pluk)

30.4.1783 Zemřel podplukovník Thomas Frederick Mackenzie Humberston (plukovník: 100. pěší pluk)

30.4.1803 Narodil se generál poľný maršal Albrecht Theodor Emil von Roon (pruský minister vojny)


30.4.1803 Napoleon I. predal USA Louisianu, ktorú predtým dostal od Španielska.

30.4.1805 Narodil se brigádny generál William Kerley Strong (Brigádny veliteľ.)


30.4.1818 Narodil se tajný rada Philipp Weber von Ebenhof (policejní ředitel ve Vídni)

30.4.1825 Zemřel generálmajor Pjotr Petrovič Passek (velitel pluku, brigády, divize)


30.4.1847 Zemřel polní maršál, říšský generál polní maršál Karel Ludvík Jan Josef Vavřinec Rakousko-Těšínský (generální guvernér Rakouského Nizozemska)

30.4.1853 Narodil se kontradmirál Abaza Alexej Michajlovič (riaditeľ Osobitného výboru pre záležitosti Ďalekého východu)

30.4.1854 Zemřel - Juan Antonio Martínez (Prezident Guatemaly)



30.4.1864 Zemřel brigádny generál William Read Scurry (brigádny generál CSA)



30.4.1868 Narodil se generál pěchoty Friedrich Karl von Loßberg (velitel: Skupinové velitelství 1)

30.4.1868 Zemřel generál Samuel Benjamin Auchmuty (plukovník: 65. pěší pluk)



30.4.1868 Narodil se generál pěchoty Georg Frotscher (inspektor pěchoty)

30.4.1872 Narodil se kontradmirál Yates Stirling

30.4.1875 Narodil se generálmajor Lucius Roy Holbrook (velitel: 1. divize)

30.4.1878 Narodil se generálporučík Naotake Kawamura (velitel: Pevnost Yura)


30.4.1881 Narodil se generálmajor Adolf Röpnack



30.4.1883 Narodil se komisař Rudé armády Jaroslav Hašek (náčelník organizačního oddělení politického oddělení 5. armády)



30.4.1883 Narodil se brigádní generál Rudolf Holeka (velitel Rakousko-Uherské letecké skupiny )

30.4.1886 Narodil se - František Machník (04.06.1935 – 21.9.1938 ministr národní obrany Československé republiky)


30.4.1886 Narodil se generálmajor Elard von Loewenstern (Zomrel v sovietskom zajatí.)


30.4.1889 Narodil se generálporučík Henry Beresford Dennitts Willcox (velitel: I. sbor)


30.4.1893 Narodil se SS-Obergruppenführer Joachim von Ribbentrop (Říšský ministr zahraničních věcí)

30.4.1894 Narodil se generálmajor Luis Raul Esteves (velitel: 92. pěší brigáda)


30.4.1895 Narodil se generálmajor Otto Höhne

30.4.1895 Zemřel brigádny generál Davis Tillson (Brigádny veliteľ.)




30.4.1895 Narodil se generálmajor Hellmuth Dorn

30.4.1897 Založen kýl lodi HMS Hermes

30.4.1900 Zemřel generál Richard Wilbraham (plukovník: 80. pěší pluk)

30.4.1903 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Prokopjevič Abramov (náčelník štábu 14. leteckej armády)


30.4.1907 Narodil se generálmajor Karl Lothar Schulz (veliteľ 1. parašutistickej divízie)


30.4.1910 Narodil se fregatný kapitán Heinrich Timm (Veliteľ U-251, U-862.)



30.4.1912 Narodil se generálporučík Manuel Gutiérrez Mellado (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

30.4.1914 Narodil se kapitánporučík Helmut Hennig (ponorkový velitel)


30.4.1914 Narodil se oberfeldwebel Helmut Schönfelder (stíhací pilot (JG 51))


30.4.1915 Narodil se námořní nadporučík Hans-Heinrich Baden (ponorkový velitel (U-955))


30.4.1916 Narodil se podplukovník Werner Ziegler (veliteľ 19. brigády pancierových granátnikov)


30.4.1916 Narodil se podplukovník Otto Bertram (Veliteľ I./JG 6.)


30.4.1917 Narodil se major Siegfried Gerke (velitel: Tankový pluk 2)

30.4.1919 Loď USS Tennessee spuštěna na vodu


30.4.1919 Narodil se major Ewald Baranek (velitel: 58. tankový ženijní prapor)


30.4.1919 Jednotky československej I. brigády obsadili Mukačevo a nadviazali kontakt s rumunskými jednotkami. /boje proti Maďarskej republike rád/

30.4.1920 Loď Kuri uvedena do služby

30.4.1922 Zemřel generálmajor James William McAndrew (Velitel: Vysoká škola válečná Armády Spojených států)

30.4.1925 Ponorka Ro-64 uvedena do služby

30.4.1927 Založen kýl lodi Mijuki

30.4.1927 Loď Nagacuki uvedena do služby
30.4.1928 Narodil se viceadmirál Mark Alexejevič Kosjačenko (veliteľ Námornej základne Strelok)

30.4.1930 Loď Akebono uvedena do služby

30.4.1930 Loď Ajanami uvedena do služby


30.4.1930 Narodil se - Helmut Kohl (kancelár Spolkovej republiky Nemecko v rokoch 1982-1998)



30.4.1932 Narodil se podplukovník Antonio Tejero (účastník pokusu o štátny prevrat v 1981)

30.4.1933 Hitler slavil svoje první narozeniny ve funkci říšského kancléře.

30.4.1934 Zemřel generálmajor Hugh Lenox Scott (Superintendent: Vojenská akademie Spojených států)

30.4.1934 V Rakousku vyhlášena fašistický ústava (podle italského vzoru).



30.4.1935 Zemřel generálmajor Heinrich Höring (velitel: Artillerieführer III)


30.4.1935 Henleinova Sudetoněmecká vlastenecká fronta (SHF) přejmenována na Sudetoněmeckou stranu (SdP).

30.4.1936 Velká Británie ohlásila námořní zbrojní program (výstavba 38 válečných lodí).


30.4.1936 Talianske vojská v Etiópii dobyli mesto Sassabane.


30.4.1936 Německo a Mandžusko uzavřely obchodní dohodu.

30.4.1937 Loď Kawakaze uvedena do služby

30.4.1937 V japonských parlamentních volbách zvítězila opozice (strany Seijúkai a Minseitó vystupující s kritikou agresivních akcí Japonska).

30.4.1938 Loď Minegumo uvedena do služby


30.4.1939 V Krakově ustavena československá vojenská skupina v Polsku

30.4.1940 Založen kýl lodi HMS Roberts


30.4.1940 Německá úderná uskupení útočící od Osla a Trondheimu se spojila u Dombásu. Odpor norských jednotek v jižním a středním Norsku se zhroutil.

30.4.1940 V Lodži zřídili nacisté hlídané ghetto.

30.4.1941 Ponorka U-453 spuštěna na vodu

30.4.1941 Ponorka U-454 spuštěna na vodu

30.4.1941 Zemřel brigádní generál Charles White Berry (velitel: 27. divize)

30.4.1942 Loď USS Indiana uvedena do služby

30.4.1942 Ponorka U-447 spuštěna na vodu


30.4.1942 Ponorka U-464 uvedena do služby

30.4.1942 Zemřel brigádní generál in memoriam Josef Berounský


30.4.1942 Britský nálet na Le Havre.


30.4.1942 Vojska 2. úderné armády Volchovské skupiny bojující na ljubanském směru přešla do obrany.

30.4.1942 V Japonsku se konaly volby ve znamení pomoci trůnu.



30.4.1942 V Arktidě je torpédován a poškozen ponorkou U-456 křižník HMS Edinburgh, který se vrací do Velké Británie s pěti tunami sovětského zlata v muničním skladišti (platba za anglo-americkou pomoc) Po marné snaze opravit poškození a loď zachránit je po střetnutí s německými torpédoborci 2. května potopen vlastní posádkou. Ke dnu jde také německý torpédoborec Hermann Schoemann.


30.4.1942 Československá 311. bombardovací peruť ukončila nálety na Německo a začala se připravovat na nové úkoly. Do této doby provedla 1 029 operačních letů, při kterých ztratila 39 letadel a 94 letců. Dalších 34 letců bylo zajato a 30 zraněno. (To pro tuto peruť znamenalo celkově 50% ztráty).

30.4.1943 Loď Tamanami uvedena do služby

30.4.1943 Ponorka Ro-109 uvedena do služby

30.4.1943 Zemřel brigádní generál in memoriam Stanislav Mazel

30.4.1943 Zemřel kapitánporučík Jürgen Kuntze (ponorkový velitel (U-227))

30.4.1944 Zemřel generálmajor (in memoriam) Cuneo Iwabuči (velitel: 38. ženijní pluk)


30.4.1944 Sovětský nálet na Brest.


30.4.1944 Američané získali kontrolu nad Marshallovým souostrovím. Na 5 atolech (Jaluitu, Mili, Maloelapu, Wotje a Nauru), sice zůstaly japonské posádky v počtu 13 000 mužů, ale Američané je již nedobývali jen je izolovali a obešli. Tím zůstaly japonské posádky bez možnosti zásobování a pro válečné úsilí zůstaly zcela bez užitku do konce války. Jejich situace se na víc stále zhoršovala a umírali po desítkách.


30.4.1944 Americká letadla 58. operačního svazu ukončila nálety na Truk a lodi odpluli k zaslouženému odpočinku. V boji nad atolem bylo zničeno 59 japonských letadel a na zemi dalších 34. Japonské velení (kdysi mohutnou) námořní základnu odepsalo a stotisícová armáda, která zde zůstala izolována, byla pro Japonce do konce války zcela bez užitku.



30.4.1944 USA a Velká Británie odvolaly své velvyslance z Argentiny.


30.4.1945 Zemřel nadporučík Rainer Nossek (velitel 3.(Pz)/SG 9)


30.4.1945 Zemřel kapitán Andreas Kuffner (veliteľ I./ SG 9)


30.4.1945 Zemřel poručík Herbert Bareuther (stíhací eso; 56 sestřelů)


30.4.1945 Zemřel kontradmirál Walter Isendahl


30.4.1945 Zemřel námořní nadporučík Erwin Dohrn (ponorkový velitel (U-325))


30.4.1945 Zemřel SS-Obersturmbannführer Walter von Escher ab Ecco (velitel: Dobrovolnický granátnický pluk SS 86)


30.4.1945 Zemřel - Eva Braunová (manželka Adolfa Hitlera)


30.4.1945 Zemřel svobodník Adolf Hitler (německý kancléř)


30.4.1945 OSN schválila usnesení o pozvání zástupců sovětské Ukrajiny a Běloruska do San Franciska.




30.4.1945 2. běloruský front obsadil Greifswald, Treptow, Neustrelitz, Fürstenberg, Gransee, Lassan, Wolgast.
1. běloruský front zahájil v 05,00 hod. útok na Reichstag. Ve 13,50 hod. pronikli sovětští vojáci do budovy. Průzkumníci seržanti Jegorov a Kantarija vztyčili nad budovou prapor vítězství.
1. ukrajinský front bojoval v ulicích Berlína. Jihovýchodně od města odrážel pokusy nepřátelských uskupeni uniknout z obklíčení.
4. ukrajinský front osvobodil Moravskou Ostravu (1. gardová armáda generála Grečka, 38. armáda generála Moskalenka, včetně 1. československé samostatné tankové brigády a 1. československé smíšenné letecké divize), Žilinu a Nové Město nad Váhom (18. armáda generála Gastiloviče, včetně 1. čs. armádního sboru).
2. ukrajinský front (6. gardová tanková armáda a 53. armáda) osvobodil Vyškov.



30.4.1945 Americká 7. armáda obsadila Mnichov.
Francouzská 1. armáda překročila rakouské hranice u Bregenze.


30.4.1945 Americká 5. armáda obsadila Turín.



30.4.1945 Jugoslávská armáda zahájila boje v předměstí Terstu.


30.4.1945 Ustavena Česká národní rada


Česká národní rada vydala provolání k občanům a ilegálním národním výborům v českých zemích s výzvou k rozhodnému boji proti nacistickým okupantům a za novou, spravedlivou republiku




30.4.1945 Spojenci zatkli v Bavorsku bývalého maďarského diktátora admirála Horthyho.

30.4.1945 Hitler a Eva Braunová spáchali sebevraždu ve svých pokojích v Hitlerově bunkru v 15.30 hodin. Jejich těla jsou vynesena ven, polita benzínem a spálena




30.4.1945 Rudá armáda osvobozuje Ostravu.
Provedl to 4. ukrajinský front a jednalo se o největší válečnou operaci na našem území, kde se německá obrana opírala o bývalé československé pohraniční pevnosti.
Jako první vjel do města tank T-34 s číslem 051 československé tankové brigády.



30.4.1945 Na Luzonu stáhl z boje velitel americké 6. armády generál Kruger zcela vyčerpanou 6. divizi a její místo zaujala 38. divize.



30.4.1945 Poslední japonští vojáci bránící se v jižní části Luzonu ustoupili na rozkaz svého velitele plukovníka Fudžisigeho do hor. Zde zůstali skryti americkým i filipínským hlídkám a po kapitulaci se jich ještě 2 000 vzdalo. (Plukovník Fudžisige byl po válce odsouzen a popraven za zločiny svých vojáků).




30.4.1945 Gen. F. Slunéčko se přesunul z ilegality do Prahy.


30.4.1947 Zemřel svobodník Viliam Gerik (parašutista skupiny ZINC)


30.4.1947 Zemřel sturmbannführer SS Karl Rahm (veliteľ KL Terezín)


30.4.1948 Zemřel generál tankových jednotek Wilhelm Josef von Thoma (veliteľ 20. tankovej divízie)

30.4.1949 Zemřel brigádní generál Jan Satorie (velitel 8. divise v Hranicích)

30.4.1949 Zemřel generálporučík Hacutaró Haraguči (velitel: 5. divize)


30.4.1954 Zemřel generálmajor Karl Mattner

30.4.1954 Zemřel - Frederick Phillips Raynham (spoluzakladatel Aircraft Survey Co. a Indian Air Survey and Transport Co.)


30.4.1954 Zemřel generálporučík Hans Rohde (vojenský přidělenec v Ankaře)

30.4.1955 Zemřel admirál John Henry Towers (velitel: Pacifické velitelství Spojených států)


30.4.1955 Narodil se admirał floty Tomasz Mathea (Náčelník Logistiky Válečného námořnictva (PMW) 2004-2006)

30.4.1956 Zemřel generál Kazušige Ugaki (velitel: 10. divize)


30.4.1960 Zemřel kontradmirál Robert Eyssen (Veliteľ pomocného krížniku Komet (HSK-7).)

30.4.1960 Zemřel plukovník Takuširó Hattori (velitel: 65. pěší pluk)


30.4.1966 Zemřel generálmajor Erhard Krüger



30.4.1968 Byla svedena bitva Dai Do podél demilitarizované zóny, když jednotky Severního Vietnamu dělaly průzkum k vytvoření invazního koridoru do Jižního Vietnamu. Byli zastaveni praporem námořní pěchoty přezdívaným "skvělí bastardi" pod velením podplukovníka Williama Weise. S podporou těžkého dělostřelectva a leteckých úderů bylo zabito 1568 severovietnamských vojáků a 297 bylo zraněno. 29 Američanů bylo zabito a 130 zraněno. Tato porážka znamenala pro Severní Vietnam konec nadějím úspěšného vniknutí do Jižního Vietnamu. Budou čekat 4 roky, dokud nebude většina Američanů stažena a pak 1972 se o vpád pokusí znovu. To potrvá až do 1975, až nakonec uspějí.

30.4.1968 Na Bratislavskom hrade bol podpísaný zákon o česko-slovenskej federácii.



30.4.1969 Počet američanů ve Vietnamu dosáhl svého vrcholu - 543.400. Zabito bylo celkem 33.641 američanů, tedy více než v celé Korejské válce.


30.4.1970 Zemřel generálmajor Otto Brakert

30.4.1970 President Nixon ohromil Ameriku oznámením, že americké a jihovietnamské jednotky pronikají do Kambodže, "ne s cílem rozšířit válku do Kambodže, ale s cílem ukončit válku ve Vietnamu a dosažení míru, který si všichni přejeme." Toto oznámení vyvolalo velkou vlnu protestů politiků, tisku, studentů i profesorů, členů církve, obchodníků i mnoha "obyčejných" Američanů proti Nixonovi a válce. Vstup jednotek na území Kambodže byl odpovědí na pokračující úspěchy komunistů v boji s Lon Nolovým režimem a byl cílen na oslabení pozic severovietnamské armády během stahovaní amerických jednotek z Vietnamu.

30.4.1971 Loď USS Saint Paul vyřazena ze služby

30.4.1971 Loď Očakov spuštěna na vodu



30.4.1971 Poslední americké bojové jednotky opustily Vietnam.



30.4.1972 Počet amerických jednotek ve Vietnamu klesl na 69.000.


30.4.1973 Zemřel nadporučík v záloze Georges Charles Marie François Flachaire (francouzské letecké eso 1. sv. v. s 8 potvrzenými sestřely (7 sám, 1 sdílel) a 2 pravděpodobnými)

30.4.1973 Kvůli skandálu Watergate rezignovali Nixonovi pobočníci H. R. Haldeman a John Ehrlichman.



30.4.1975 V 8:35 ráno byli poslední Američané, deset vojáků z ambasády, odvezeni ze Saigonu. Představovali poslední americkou přítomnost ve Vietnamu. Severovietnamské jednotky proudily do Saigonu a zaznamenaly jen malý odpor. V 11:00 ráno zavlála červenomodrá vlajka Vietkongu nad prezidentským palácem. Prezident Minth odvysílal zprávu o bezpodmínečné kapitulaci. Válka ve Vietnamu skončila.


30.4.1979 Zemřel generálmajor Alexander Ratcliffe (velitel: Divize č. 407)


30.4.1980 Teroristé obsazují íránské velvyslanectví ve Velké Británii, ale jsou přemoženi komandem SAS, které po pěti dnech na budovu zaútočí.


30.4.1982 Zemřel SS-Sturmbannführer Wilhelm Baumann (Proviantní důstojník na štábu velitelství XI. armádního sboru SS)


30.4.1982 Zemřel SS-Obersturmbannführer Werner Hörnicke (velitel: 10. granátnický pluk SS (mot.))


30.4.1982 Zemřel generálmajor Erich Büscher (velitel Válečné školy v Beverloo)


30.4.1985 Zemřel generál delostřelectva Hans Ludwig Speth (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


30.4.1987 Zemřel námořní nadporučík Helmut Dauter (ponorkový velitel)


30.4.1988 Zemřel generálporučík Fritz Hengen (velitel: 331. pěší divize)


30.4.1993 Zemřel plukovník Kurt Kuhlmey (velitel: Bitevní eskadra 3)


30.4.1997 Zemřel podplukovník Wolfgang Späte (velitelem III/JG 7, vyzbrojené Me-262)

30.4.1999 Loď Berlin spuštěna na vodu


30.4.2001 Zemřel plukovník Hans-Gotthard Pestke (veliteľ 1. práporu, 176. granátnického pluku.)


30.4.2002 Zemřel generálporučík Jozef Remek (velitel 34. stíhací bombardovací letecké divize)

30.4.2007 Loď Skudd spuštěna na vodu


30.4.2013 Zemřel generálplukovník Karel Rusov (Generální štáb, náčelník)

30.4.2016 Založen kýl ponorky USS Delaware (SSN-791)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74321