Main Menu
User Menu

38. ženijní pluk [1939-1945]

工兵第38聯隊 / 38th Engineers Regiment

     
Název:
Name:
38. ženijní pluk
Originální název:
Original Name:
工兵第38聯隊
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.10.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.10.1939-DD.MM.1945 38. divize
Dislokace:
Deployed:
DD.10.1939-DD.MM.RRRR ?
02.10.1939-DD.MM.RRRR ?, južná Čína /
DD.MM.1941-DD.01.1942 Hong Kong /
DD.01.1942-DD.MM.1942 ?, Holandské východné Indie /
DD.10.1942-DD.MM.1943 ?, Guadalcanal /
DD.MM.RRRR-DD.08.1945 Rabaul /

Velitel:
Commander:
02.10.1939-01.03.1941 Tayama, Bunji (Rikugun Taisa / 陸軍大佐)
01.03.1941-DD.MM.RRRR ?, ( )
DD.MM.RRRR-03.03.1944 Iwabuchi, Tsuneo (Rikugun Taisa / 陸軍大佐)
03.03.1944-10.06.1945 Nishimura, Kinzaburo (Rikugun Taisa / 陸軍大佐)
10.06.1945-DD.MM.1945 Nishimura, Kinzaburo (Rikugun Šóšó / 陸軍少将)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

DD.MM.1939-DD.MM.1945 velenie
DD.MM.1939-DD.MM.1945 ?
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
sakurataro.org;
URL : https://www.valka.cz/38-zenijni-pluk-1939-1945-t172803#513635Verze : 0
MOD