Main Menu
User Menu

129. pěší divize [1940-1945]

129th Infantry Division

129. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
129. pěší divize
Originální název:
Original Name:
129. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.10.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.10.1940-DD.02.1941 L. armádní sbor
DD.03.1941-DD.03.1941 LV. armádní sbor
DD.04.1941-DD.06.1941 XX. armádní sbor
DD.06.1941-24.06.1941 XXXXII. armádní sbor
24.06.1941-29.07.1941 XX. armádní sbor
29.07.1941-02.10.1941 V. armádní sbor
02.10.1941-14.10.1941 LVI. armádní sbor (motorizovaný)
14.10.1941-15.11.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
15.11.1941-10.03.1942 XXVII. armádní sbor
10.03.1942-DD.04.1942 Gruppe Recke
DD.05.1942-DD.08.1942 XXIII. armádní sbor
DD.09.1943-16.03.1943 XXVII. armádní sbor
16.03.1943-01.08.1943 XXXIX. tankový sbor
01.08.1943-01.09.1943 XXIII. armádní sbor
01.09.1943-01.10.1943 XXXXVI. tankový sbor
01.10.1943-05.10.1943 LV. armádní sbor
05.10.1943-06.10.1943 XXVII. armádní sbor
06.10.1943-07.10.1943 VI. armádní sbor
07.10.1943-12.10.1943 II. tankový sbor SS
12.10.1943-20.10.1943 IX. armádní sbor
20.10.1943-DD.01.1944 LIII. armádní sbor
DD.02.1944-DD.02.1944 Skupina armád Střed
DD.03.1944-DD.03.1944 LVI. tankový sbor
DD.04.1944-DD.06.1944 XXXXI. tankový sbor
DD.07.1944-DD.07.1944 XXIII. armádní sbor
DD.08.1944-DD.10.1944 I. jezdecký sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 XXXXI. tankový sbor
DD.01.1945-DD.01.1945 XXIII. armádní sbor
DD.02.1945-DD.03.1945 XX. armádní sbor
DD.04.1945-08.05.1945 VI. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
20.10.1940-DD.12.1940 Hanau, ? /
DD.12.1940-DD.03.1941 Wildflecken, Vojenský výcvikový prostor Wildflecken /

Velitel:
Commander:
20.10.1940-22.08.1942 Rittau, Stephan (Generalleutnant)
22.08.1942-25.09.1943 Praun, Albert (Generalleutnant)
25.09.1943-31.01.1944 Fabiunke, Karl (Generalmajor)
31.01.1944-11.02.1945 Larisch, Heribert von (Generalleutnant)
11.02.1945-08.05.1945 Ueberschär, Bernhard (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
20.10.1940-15.01.1941 Steets, Hans (Major)
DD.MM.1941-DD.MM.1942 Sachenbacher, ? (Major)
DD.MM.1942-DD.MM.1943 Rahtgens, Karl Ernst (Major)
15.10.1943-15.11.1944 Möller-Döling, Joachim (Oberstleutnant)
15.11.1944-DD.05.1945 Kaempfe, Dieter (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
31.10.1940-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 129

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Samuel W. Mitcham: German Order of Battle: 1st-290th Infantry Divisions in WWII
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.axishistory.com
de.wikipedia.org
www.tracesofwar.com

URL : https://www.valka.cz/129-pesi-divize-1940-1945-t11098#704190Verze : 3
MOD
Velitel:
Generalleutnant Stephen Rittau (1.10. 1940 - 22.8. 1942)
General der Nachrichtentruppen Albert Praun (22.8. 1942 - 25.9. 1943)
Generalmajor Karl Fabiunke (25.9. 1943 - 31.1. 1944)
Generalleutnant Heribert von Larisch (31.1. 1944 - 11.2. 1945)
Generalmajor Bernhard Ueberschär (11.2. 1945 - 8.5. 1945)


Operace:
Německo (10/ 1940 - 06/ 1941)
Východní fronta, střední sektor (06/ 1941 - 09/ 1944)
Východní Prusko (09/ 1944 - 05/ 1945)
URL : https://www.valka.cz/129-pesi-divize-1940-1945-t11098#34743Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 129. Infanterie Division:


Rudolf Albust 12/19/1943
Hellmuth Boehlke 9/24/1942
Joachim Borrmann 10/13/1943
Paul Danhauser 2/10/1942
Günther Drange 10/16/1944
Helmut Gross 8/31/1943
Rudolf Hegewald 10/28/1944
Josef Heichele 1/31/1944
Bernhard Hofmann 9/26/1942
Hermann Kremer 3/23/1945
Heribert Larisch 12/26/1944
Werner Matthis 1/22/1944
Albert Praun 10/27/1943
Nikolaus Purklis 10/28/1944
Stephan Rittau 11/2/1941
Kurt Schneider 9/11/1943
Herbert Seidenstuecker 11/18/1943
Hans Uhl 1/22/1943
Bruno Weisse 10/28/1944
Albrecht Wuestenhagen 12/2/1942
URL : https://www.valka.cz/129-pesi-divize-1940-1945-t11098#34746Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


11. 1940 - 2. 1941
L
2. Armee
C
Hanau nad Mohanom
(Nemecko)


3. 1941
LV
2. Armee
C
Hanau nad Mohanom


4. 1941
XX
18. Armee
B
východné Prusko


5. 1941
XX
9. Armee
B
východné Prusko


6.-7. 1941
XX
9. Armee
Mitte
Białystok (Poľsko)


8. 1941
LVII
Panzergruppe 3
Mitte
Smolensk (Rusko)


9. 1941
V
9. Armee
Mitte
Smolensk


10. 1941
LVI
Panzergruppe 3
Mitte
Vjaz'ma
(Smolenskaja oblasť, Rusko)


11. 1941
XXXXI
Panzergruppe 3
Mitte
Tver (Rusko)


12. 1941 - 3. 1942
XXVII
9. Armee
Mitte
Ržev (Rusko)


4. 1942
Recke
9. Armee
Mitte
Ržev


5.-8. 1942
XXIII
9. Armee
Mitte
Ržev


9. 1942 - 3. 1943
XXVII
9. Armee
Mitte
Ržev


4.-7. 1943
XXXXIX Geb.
4. Armee
Mitte
Eľnja
(Smolenskaja oblasť, Rusko)


8. 1943
XXIII
2. Pz. Armee
Mitte
Briansk (Rusko)


9. 1943
XXXXVI
9. Armee
Mitte
Briansk


10. 1943
záloha
9. Armee
Mitte
Mahilëv (Bielorusko)


11.-12. 1943
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Vicebsk (Bielorusko)


1. 1944
LIII
3. Pz. Armee
Mitte
Vicebsk


2. 1944
reformovanie divízie
(v zálohe)

Mitte
Babrujsk (Bielorusko)


3. 1944
LVI
9. Armee
Mitte
Babrujsk


4.-6. 1944
XXXXI
9. Armee
Mitte
Babrujsk


7. 1944
(zvyšky divízie)
XXIII
2. Armee
Mitte
Baranavičy (Bielorusko)


8.-9. 1944
I. Kav.
2. Armee
Mitte
Białystok


11.-12. 1944
XXXXI
2. Armee
Mitte
Łomża (Poľsko)


1. 1945
XXIII
2. Armee
Mitte
Różan (Poľsko)


2.-3. 1945
XX
Fr. Nehrung (štáb)
4. Armee
Nord
východné Prusko


4. 1945
VI

Ostpreußen
východné Prusko
URL : https://www.valka.cz/129-pesi-divize-1940-1945-t11098#164160Verze : 0
MOD