Main Menu
User Menu

2. gardová tanková armáda [1957-1991]

2nd Guards Tank Army

2-я гвардейская танковая aрмия

     
Název:
Name:
2. gardová tanková armáda
Originální název:
Original Name:
2-я гвардейская танковая aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
29.04.1957
Předchůdce:
Predecessor:
2. gardová mechanizovaná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
2. gardová tanková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
29.04.1957-01.07.1989 Skupina sovětských vojsk v Německu
01.07.1989-31.12.1991 Západní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
29.04.1957-31.12.1991 Fürstenberg, ? /

Velitel:
Commander:
29.04.1957-23.05.1960 Šapošnikov, Matvej Kuzmič (generálporučík tankového vojska)
23.05.1960-28.01.1965 Lichačov, Boris Sergejevič (generálporučík tankového vojska)
28.01.1965-07.07.1965 Kurkotkin, Semjon Konstantinovič (generálporučík tankového vojska)
07.07.1965-12.02.1967 Kurcev, Boris Viktorovič (generálporučík tankového vojska)
12.02.1967-04.05.1967 Kulikov, Viktor Georgijevič (generálporučík)
04.05.1967-25.10.1967 Govorov, Vladimir Leonidovič (generálmajor)
25.10.1967-28.05.1969 Govorov, Vladimir Leonidovič (generálporučík)
28.05.1969-29.04.1970 Těniščev, Ivan Ivanovič (generálmajor)
29.04.1970-19.07.1972 Těniščev, Ivan Ivanovič (generálporučík)
19.07.1972-19.08.1974 Sorokin, Michail Ivanovič (generálporučík)
19.08.1974-13.02.1976 Kirillov, Anatolij Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
13.02.1976-DD.06.1976 Kirillov, Anatolij Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
DD.06.1976-27.10.1977 Gračov, Nikolaj Fjodorovič (generálmajor tankového vojska)
27.10.1977-DD.07.1980 Gračov, Nikolaj Fjodorovič (generálporučík tankového vojska)
DD.07.1980-DD.10.1980 ?
DD.10.1980-30.10.1981 Šuraljov, Vladimir Michajlovič (generálmajor tankového vojska)
30.10.1981-DD.03.1984 Šuraljov, Vladimir Michajlovič (generálporučík tankového vojska)
DD.03.1984-DD.02.1985 Semenčukov, Vladimir Iljič (generálporučík)
DD.02.1985-31.10.1986 Ruščenkov, Vladimir Pavlovič (generálmajor tankového vojska)
31.10.1986-DD.05.1988 Ruščenkov, Vladimir Pavlovič (generálporučík tankového vojska)
DD.05.1988-05.01.1989 Mironov, Valerij Ivanovič (generálporučík)
05.01.1989-07.02.1991 Rumjancev, Stanislav Stěpanovič (generálmajor)
07.02.1991-03.05.1991 Rumjancev, Stanislav Stěpanovič (generálporučík)
03.05.1991-31.12.1991 Sobkov, Vasilij Timofejevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
29.04.1957-DD.MM.1979 12. gardová tanková divize
29.04.1957-11.01.1965 19. motostřelecká divize
29.04.1957-11.01.1965 9. gardová tanková divize
12.02.1958-11.04.1965 9. těžká tanková divize
11.01.1965-31.12.1991 16. gardová tanková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
22.02.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, I. G.: Tankovyj meč strany sovětov. Minsk 2001.
Feskov, V. I. i dr.: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk 2004.
Feskov, V. I. i dr.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013.
URL : https://www.valka.cz/2-gardova-tankova-armada-1957-1991-t61515#611402Verze : 2
MOD