Main Menu
User Menu

Černomořská flota [1935-1991]

Black Sea Fleet / Черноморский флот

     
Název:
Name:
Černomořská flota
Originální název:
Original Name:
Черноморский флот
Datum vzniku:
Raised/Formed:
11.01.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Námořní sily Černého moře a Azovského moře
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.RRRR
Nástupce:
Successor:
Černomořská flota
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
11.01.1935-DD.12.1937 Lidový komisariát obrany
DD.12.1937-DD.07.1941 Lidový komisariát válečného loďstva
DD.07.1941-DD.04.1942 Hlavní velitelství vojsk jihozápadního směru
DD.04.1942-DD.05.1942 Hlavní velitelství vojsk severokavkazského směru
DD.05.1942-DD.09.1945 Hlavní stan vrchního velení
DD.09.1945-DD.02.1946 Lidový komisariát válečného námořnictva
DD.02.1946-DD.02.1950 Hlavní velitelství válečného námořnictva
DD.02.1950-DD.03.1953 Ministerstvo válečného námořnictva
DD.03.1953-DD.MM.1991 Hlavní velitelství válečného námořnictva
Dislokace:
Deployed:
11.01.1935-DD.05.1942 Sevastopol, ? /
DD.05.1942-DD.05.1944 Poti, Námořní základna Poti /
DD.05.1944-DD.MM.1991 Sevastopol, ? /

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
05.04.1941-07.02.1945 Potijská námořní základna
DD.MM.1941-DD.MM.1941 Oděský obranný prostor
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR Sevastopolský obranný prostor
07.02.1945-24.06.1947 Kavkazský námořní obranný rajón
08.04.1945-17.02.1956 Ogněvoj
24.06.1947-01.09.1976 Potijská námořní základna
09.01.1949-25.03.1950 Ozornoj
06.18.1950-18.04.1958 Kujbyšev
08.01.1951-18.04.1958 Frunze
29.03.1953-14.08.1961 150. brigáda torpédoborců
09.08.1954-31.03.1969 Michail Kutuzov
14.08.1961-30.03.1969 150. brigáda raketových plavidel
31.03.1969-07.04.1969 5. divize protiponorkových plavidel
07.04.1969-DD.MM.1991 30. divize protiponorkových plavidel
DD.MM.1974-DD.MM.RRRR Liman
DD.04.1975-DD.02.1990 150. brigáda raketových plavidel

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
-
URL : https://www.valka.cz/Cernomorska-flota-1935-1991-t44438#581172Verze : 0
MOD
Черноморский флот / Černomořské loďstvo [1935-1991]


Velitelství loďstva vzniklo 11. ledna 1935 přejmenováním z velitelství Námořních sil Černého moře a Azovského moře [1921-1935].
Nacházelo se v Sevastopolu, od května 1942 v Poti a od května 1944 v Sevastopolu, podléhalo Lidovému komisariátu obrany [1934-1946], od prosince 1937 Lidovému komisariátu válečného loďstva [1937-1946], od července 1941 Hlavnímu velitelství vojsk jihozápadního směru [1941-1942], od dubna 1942 Hlavnímu velitelství vojsk severokavkazského směru [1942], od května 1942 Hlavnímu stanu vrchního velení [1941-1945], od září 1945 Lidovému komisariátu válečného námořnictva [1937-1946], od února 1946 Hlavnímu velitelství válečného námořnictva [1946-1950], od února 1950 Ministerstvu válečného námořnictva [1950-1953] a od března 1953 Hlavnímu velitelství válečného námořnictva [1953-1991].
URL : https://www.valka.cz/Cernomorska-flota-1935-1991-t44438#174751Verze : 0
MOD
Součástí loďstva bylo:


velitelství loďstva se štábem,


Eskadra Černomořského loďstva
URL : https://www.valka.cz/Cernomorska-flota-1935-1991-t44438#252939Verze : 0
MOD
Veliteli loďstva byli:
komodor loďstva 2. stupně Ivan Kuzmič Kožanov (leden 1935 - říjen 1937),
komodor 1. stupně Pjotr Ivanovič Smirnov-Světlovskij (říjen 1937 - leden 1938),
komodor 2. stupně Ivan Stěpanovič Jumašev (leden 1938 - 1939),
komodor 2. stupně, od června 1940 kontradmirál, od února 1941 viceadmirál Filipp Sergejevič Okťabrskij (1939 - květen 1943),
viceadmirál Lev Anatoljevič Vladimirskij (květen 1943 - březen 1944),
viceadmirál, od března 1944 admirál Filipp Sergejevič Okťabrskij (březen 1944 - 1948),
viceadmirál, od 1949 admirál Nikolaj Jefremovič Basistyj (1948 - 1951),
URL : https://www.valka.cz/Cernomorska-flota-1935-1991-t44438#252940Verze : 0
MOD
Informační zdroje:


Prameny:


Literatura:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/Cernomorska-flota-1935-1991-t44438#252942Verze : 0
MOD