Main Menu
User Menu

3. tankový sbor [1942-1944]

3rd Tank Corps / 3-й танковый корпус

     
Název:
Name:
3. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
3-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.03.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.11.1944
Nástupce:
Successor:
9. gardový tankový sbor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
21.04.1942-27.06.1942 Brjanský front
27.06.1942-01.09.1942 61. armáda
DD.11.1942-DD.12.1942 3. tanková armáda
DD.01.1943-DD.03.1943 Jihozápadní front
21.04.1943-20.11.1944 2. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
31.03.1942-03.09.1942 Mostovenko, Dmitrij Karlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
04.09.1942-04.11.1943 Siněnko, Maxim Děnisovič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.11.1943-16.12.1943 Těljakov, Nikolaj Matvejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
17.12.1943-28.02.1944 Šamšin, Alexandr Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
01.03.1944-29.03.1944 Těljakov, Nikolaj Matvejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
01.04.1944-04.07.1944 Mišulin, Vasilij Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
05.07.1944-13.07.1944 Těljakov, Nikolaj Matvejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
13.07.1944-20.11.1944 Veděnějev, Nikolaj Děnisovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.03.1942-03.08.1943 Děvjatov, Kuzma Grigorjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
12.08.1943-DD.02.1944 Safronov, Ivan Vasiljevič (Polkovnik / Полковник)
DD.02.1944-20.11.1944 Švecov, Konstantin Ivanovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.01.1943-30.11.1944 57. motostřelecká brigáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
19.03.1944-21.11.1944 Umaňský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
09.08.1944 řád Rudého praporu
09.03.1944 řád Suvorova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tk/tk03.html
https://goo.gl/ebURsr
URL : https://www.valka.cz/3-tankovy-sbor-1942-1944-t36875#526473Verze : 0
MOD
3-й танковый корпус / 3. tankový sbor [1942-1944]


Velitelství sboru vzniklo nově 31. března 1942.
Nacházelo se
Velitelství sboru bylo 20. listopadu 1944 přejmenováno na velitelství 9. gardového tankového sboru [1944-1945].


Sbor nesl od března 1944 do srpna 1944 čestný název „3. umaňský tankový sbor, vyznamenaný Řádem Suvorova 2. stupně“ a od srpna 1944 do listopadu 1944 čestný název "3. umaňský tankový sbor, vyznamenaný Řádem rudého praporu a Řádem Suvorova 2. stupně".
URL : https://www.valka.cz/3-tankovy-sbor-1942-1944-t36875#138532Verze : 0
Součástí sboru bylo:


velitelství sboru se štábem,


50. tanková brigáda,
51. tanková brigáda,
101. tanková brigáda,


3. motostřelecká brigáda [1942-1945] (březen 1942 – prosinec 1942),
57. motostřelecká brigáda [1942-1945] (prosinec 1942 – listopad 1944),
URL : https://www.valka.cz/3-tankovy-sbor-1942-1944-t36875#175043Verze : 0
MOD
Veliteli sboru byli:
generálmajor tankového vojska Dmitrij Karpovič Mostověnko (březen 1942 – září 1942),
plukovník, od listopadu 1942 generálmajor tankového vojska Maxim Děnisovič Siněnko (září 1942 – listopad 1943),
generálmajor tankového vojska Nikolaj Matvějevič Těljakov (listopad 1943 – prosinec 1943),
generálmajor tankového vojska Alexandr Alexandrovič Šamšin (prosinec 1943 – únor 1944),
generálmajor tankového vojska Nikolaj Matvějevič Těljakov (únor 1944 – březen 1944),
generálporučík tankového vojska Vasilij Alexandrovič Mišulin (březen 1944 – červenec 1944),
generálmajor tankového vojska Nikolaj Matvějevič Těljakov (červenec 1944),
generálmajor tankového vojska Nikolaj Děnisovič Věděnějev (červenec 1944 – listopad 1944).
URL : https://www.valka.cz/3-tankovy-sbor-1942-1944-t36875#251335Verze : 0
MOD