Main Menu
User Menu

Ministerstvo obrany [1953-1992]

Ministry of Defence

Министерство обороны

     
Název:
Name:
Ministerstvo obrany
Originální název:
Original Name:
Министерство обороны
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.03.1953
Předchůdce:
Predecessor:
Ministerstvo vojenství
Ministerstvo vojenského námořnictva
Datum zániku:
Disbanded:
15.03.1992
Nástupce:
Successor:
Ministerstvo obrany Ruské federace
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
15.03.1953-31.12.1991 Rada ministrů
Dislokace:
Deployed:
15.03.1953-31.12.1991 Moskva, ? /
01.01.1992-15.03.1992 Moskva, ?
Přednosta / náčelník:
Chief:
15.03.1953-09.02.1955 Bulganin, Nikolaj Alexandrovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
09.02.1955-26.10.1957 Žukov, Georgij Konstantinovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
26.10.1957-31.03.1967 Malinovskij, Rodion Jakovlevič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
31.03.1967-12.04.1967 Zacharov, Matvej Vasiljevič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
12.04.1967-26.04.1976 Grečko, Andrej Antonovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
26.04.1976-29.04.1976 Sokolov, Sergej Leonidovič (Geněral armii / Генерал армии)
29.04.1976-30.07.1976 Ustinov, Dmitrij Fjodorovič (Geněral armii / Генерал армии)
30.07.1976-20.12.1984 Ustinov, Dmitrij Fjodorovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
20.12.1984-30.05.1987 Sokolov, Sergej Leonidovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
30.05.1987-28.04.1990 Jazov, Dmitrij Timofejevič (Geněral armii / Генерал армии)
28.04.1990-23.08.1991 Jazov, Dmitrij Timofejevič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
23.08.1991-DD.02.1992 Šapošnikov, Jevgenij Ivanovič (Maršal roda vojsk / Маршал рода войск)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:
Automaticky vyplněné položky:
28.05.1949-18.08.1960 Voroněžský vojenský okruh
15.03.1953-04.04.1956 Bělomořský vojenský okruh
15.03.1953-01.09.1984 Běloruský vojenský okruh
15.03.1953-DD.02.1955 Generální štáb Sovětské armády
15.03.1953-31.12.1991 Hlavní velitelství vojenského námořnictva
15.03.1953-23.04.1953 Hlavní velitelství vojsk Dálného východu
15.03.1953-31.12.1991 Leningradský vojenský okruh
15.03.1953-05.09.1984 Oděský vojenský okruh
15.03.1953-15.11.1991 Pobaltský vojenský okruh
15.03.1953-01.09.1989 Povolžský vojenský okruh
15.03.1953-20.08.1968 Přikarpatský vojenský okruh
15.03.1953-18.04.1953 Samostatná gardová výsadková armáda
15.03.1953-04.06.1957 Samostatná mechanizovaná armáda
15.03.1953-23.07.1960 Severní vojenský okruh
15.03.1953-26.03.1954 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
15.03.1953-01.09.1955 Střední skupina vojsk
15.03.1953-04.04.1956 Tauridský vojenský okruh
15.03.1953-30.06.1953 Východosibiřský vojenský okruh
15.03.1953-26.12.1991 Zabajkalský vojenský okruh
18.04.1953-02.04.1956 Velitelství výsadkového vojska
23.04.1953-01.09.1984 Dálnovýchodní vojenský okruh
09.11.1953-31.12.1991 Severokavkazský vojenský okruh
26.03.1954-01.09.1984 Skupina sovětských vojsk v Německu
DD.02.1955-31.12.1991 Generální štáb ozbrojených sil
24.11.1956-05.09.1984 Jižní skupina vojsk
04.06.1957-DD.07.1958 1. armáda
17.12.1959-12.11.1991 Hlavní velitelství raketového vojska strategického určení
07.03.1964-26.12.1991 Velitelství výsadkového vojska
24.10.1968-01.09.1984 Střední skupina vojsk
DD.MM.1968-01.09.1984 Přikarpatský vojenský okruh
08.02.1979-31.12.1991 Hlavní velitelství vojsk Dálného východu
05.09.1984-31.12.1991 Hlavní velitelství vojsk jihozápadního směru
05.09.1984-31.12.1991 Hlavní velitelství vojsk jižního směru
05.09.1984-31.12.1991 Hlavní velitelství vojsk západního směru
01.09.1989-31.12.1991 Povolžsko-uralský vojenský okruh
15.11.1991-31.12.1991 Severozápadní skupina vojsk

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič – Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič – Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
URL : https://www.valka.cz/Ministerstvo-obrany-1953-1992-t78661#515435Verze : 2
MOD