Main Menu
User Menu

30.07.

30.7.

Státní útvary Datum Událost


30.7.1761 Narodil se podplukovník Henry FitzGerald (plukovník: 85. pěší pluk)


30.7.1762 Narodil se generálporučík Juan O'Donojú (první ministr Španělska)


30.7.1772 Narodil se generál jezdectva Ignác z Hardeggu (prezident Dvorní válečné rady)

30.7.1811 Zemřel generalísimo Ameriky Miguel Hidalgo y Costilla (veliteľ povstaleckej armády)

30.7.1837 Narodil se brigádny generál Elon John Farnsworth (brigádny veliteľ)


30.7.1838 Narodil se - Philipp von Württemberg

30.7.1863 Zemřel generálmajor George Crockett Strong (Brigádny veliteľ.)

30.7.1863 Narodil se admirál Gentaró Jamašita (velitel: 1. flotila)

30.7.1865 Zemřel brigádny generál George Wright (Brigádny veliteľ.)

30.7.1866 Zemřel čestný generálmajor Lysander Cutler (brigádny veliteľ)




30.7.1866 Zemřel generálporučík Otto Fretter-Pico (velitel: 57. pěší divize)

30.7.1869 Zemřel - Isaac Toucey (Ministr námořnictva)



30.7.1875 Zemřel generálmajor CSA George Edward Pickett (generálmajor CSA)


30.7.1880 Narodil se - Bernhard Weiß (Policajný viceprezident v Berlíne.)




30.7.1881 Narodil se Generálmajor Heinrich Berendes (velitel: Polní velitelství 755, Le Mans)

30.7.1881 Narodil se maršál Guido Nardini (italské letecké eso 1. sv. v. s 6 potvrzenými sestřely (2 sám, 4 sdílel) a 2 nepotvrzenými)

30.7.1881 Narodil se generálmajor Smedley Darlington Butler (velitel 3. brigády Námořní pěchoty)



30.7.1885 Narodil se - František Chvalkovský (minister zahraničných vecí Česko-Slovenska /1938-1939/)





30.7.1887 Narodil se brigádní generál Karel Vojan

30.7.1887 Narodil se podplukovník Václav Kahovec (velitel Leteckého pluku 3)




30.7.1887 Narodil se generálmajor Hermann Stutzer

30.7.1888 Narodil se generálmajor Jonešika Jonejama (velitel: 22. samostatná smíšená brigáda)

30.7.1891 Narodil se podplukovník Roderic Stanley Dallas (velitel 1. námořní perutě RNAS)


30.7.1893 Narodil se generálmajor Kurt Schuster-Woldan (velitel: Dělostřelecké velitelství 168)




30.7.1893 Narodil se generálporučík Hyazinth Strachwitz von Groß-Zauche und Camminetz (veliteľ 1. tankovej divízie)




30.7.1894 Narodil se Generálmajor Wilhelm Schindke (velitel: Vyšší velitelství spojovacích jednotek v Holandsku)

30.7.1894 Narodil se kapitán Donald Aubrey Quarles (Ministr letectva)

30.7.1894 Narodil se Oberflugmeister Kurt Schönfelder (německé stíhací eso a ničitel balónů 1. sv. v. se 13 potvrzenými sestřely, z toho 2 balóny a 4 nepotvrzenými, z toho 1 balón)

30.7.1895 Narodil se kapitán Arthur Gerald Knight (velitel letky B 29. perutě RFC)




30.7.1896 Narodil se generálmajor Adolf Berger (velitel: 4. raketový dělostřelecký oddíl)


30.7.1897 Narodil se SS-Standartenführer Hans Sander (velitel: Tankový dělostřelecký pluk 10)


30.7.1898 Zemřel - Otto Eduard Leopold von Bismarck (nemecký kancelár)

30.7.1900 Zemřel čestný generálmajor William Grose (Divízny veliteľ.)

30.7.1900 Narodil se armádní generál Ivan Ivanovič Feďuninskij (velitel 2. úderné armády)

30.7.1902 Narodil se kontradmirál Sergej Valentinovič Kudrjavcev (náčelník štábu Ladožskej vojnovej flotily 2. formovania)

30.7.1903 Narodil se - Boris Pavlovič Beščev (2. ministr želežnic SSSR (1948-1977))

30.7.1907 Narodil se generálporučík justice Roman Andrejevič Ruděnko (generálny prokurátor ZSSR (1953—1981))


30.7.1908 Narodil se korvetní kapitán Arnim Zinke (ponorkový velitel)

30.7.1911 Narodil se kapitán Carl Raymond Davis (velitel letky 601. perutě RAF)
30.7.1911 Narodil se SS-Untersturmführer Odo Willscher (německé odstřelovačské eso 2. sv. v. s 248 potvrzenými zásahy)

30.7.1912 Zemřel generalissimus Mucuhito - (korunní princ)


30.7.1912 Narodil se generálmajor in memoriam Viliam Žingor (veliteľ 2. československej partizánskej brigády M. R. Štefánika)


30.7.1913 Zemřel vojín Pedro Planas Basagañas (obránce Baler)

30.7.1914 Narodil se brigádní generál Charles Louis Banks (zástupce náčelníka štábu 1. divize námořní pěchoty)

30.7.1914 Loď S.M.S. Großer Kurfürst uvedena do služby

30.7.1914 Loď USS Mississippi (BB-23) vyřazena ze služby (Prodána Řecku / Sold to Greece)

30.7.1914 Loď USS Idaho (BB-24) vyřazena ze služby (Prodána Řecku / Sold to Greece)


30.7.1914 Narodil se kapitánporučík Hans-Peter Hinsch (velitel U-4, U-140 a U-569)

30.7.1914 Rusko zahájilo všeobecnú mobilizáciu.


30.7.1914 Itálie podepisuje s Francii tajnou dohodu, že nevstoupí do války na straně Centrálních mocností


30.7.1916 Narodil se major Karl Heinz Noak (veliteľ Oddíl těžkých stíhačů tanků 654)


30.7.1917 Narodil se nadporučík Fritz Tegtmeier (velitel, 3./JG 54)


30.7.1917 Ťažká delostrelecká paľba v blízkosti Aisne


30.7.1917 Ťažké boje vo Východnej Afrike, nemecký ústup z pozícií na rieke Lugundu (zhruba v polovičnej vzdialenosti medzi jazerom Nyassa a morom).

30.7.1918 Zemřel nadporučík Frank Linke-Crawford (velitel, letecká rota 60)


30.7.1918 Narodil se námořní nadporučík August-Wilhelm Hewicker (ponorkový velitel (U-671))

30.7.1918 Zemřel četař John J. Cowell (irské pozorovatelské eso 1. sv. v. s 16 sestřely (10 sražených do neřízeného pádu, 4 zničené a 2 zničené v plamenech))

30.7.1918 V Němci okupovaném Kyjevě se stal obětí útoku ukrajinských socialistů guvernér, hrabě Hermann Emil von Eichhorn. Jeho nástupcem byl jmenován generál, hrabě Günther von Kirchbach (1850-1925).

30.7.1919 Narodil se kapitán Hans Henrik Wind (veliteľ letky, 24. stíhacia peruť)
30.7.1919 Narodil se plukovník Alexej Andrianovič Murašjov (veliteľ 181. gardového stíhacieho leteckého pluku)

30.7.1920 Narodil se major John Ronald Urwin-Mann (velitel 80. a 126. perutě)

30.7.1921 Narodil se letecký komodor John William Frost (velitel 26., 222. a 151. perutě RAF)

30.7.1922 Zemřel čestný brigádny generál Oliver Lyman Spaulding (Brigádny veliteľ.)

30.7.1922 Zemřel čestný brigádny generál Edward Washburn Whitaker (Brigádny veliteľ.)

30.7.1922 Narodil se major William Thomas Klersy (velitel, 401. peruť RCAF)

30.7.1922 Ponorka Ro-57 (Ro-57) uvedena do služby
30.7.1930 Narodil se vedoucí hlavní seržant vzdušných sil James M. McCoy (6. vedoucí hlavní seržant vzdušných sil (1979-1981))


30.7.1935 Ponorka U-9 (U-9) spuštěna na vodu

30.7.1935 Byla zřízena SS-Hauptamt (tj. Hlavní kancelář), jež měla řídit práci všech součástí Himmlerových SS.

30.7.1936 Ponorka R. Smg. Iride spuštěna na vodu


30.7.1936 Německé a italské letectvo zahájilo přepravu fašistických povstaleckých vojsk ze Španělského Maroka do Španělska.
30.7.1936 V Burgosu se ustavila Španělská povstalecká vláda.

30.7.1937 Loď Jamakaze uvedena do služby

30.7.1937 Loď Samidare uvedena do služby


30.7.1937 Japonská vojska se zmocnila Tchien-ťinu

30.7.1939 Ponorka R. Smg. Guglielmo Marconi spuštěna na vodu

30.7.1939 Prvý sériový Boulton Paul Defiant Mk.I (s/n L6950) vykonal prvý skúšobný let.

30.7.1940 Ponorka U-93 (U-93) uvedena do služby


30.7.1940 Založen kýl ponorky U-129 (U-129)

30.7.1940 Založen kýl lodi Akizuki

30.7.1940 Hitler nařídil sestavení hospodářského štábu v souvislosti s připravovaným útokem proti Velké Británii (od 15. IX. měl být v pohotovosti, 15. X. byl rozpuštěn).


30.7.1940 Začal platit americký zákaz vývozu různých druhů železného šrotu do Japonska.


30.7.1941 Narodil se viceadmirál Oleg Michajlovič Falejev (náčelník štábu Tichooceánskej floty)

30.7.1941 Ponorka U-504 (U-504) uvedena do služby


30.7.1941 Založen kýl ponorky U-382 (U-382)

30.7.1941 Ponorka HMS Trusty (N45) uvedena do služby


30.7.1941 Ponorka U-508 (U-508) spuštěna na vodu


30.7.1941 V Moskvě zahájeny rozhovory mezi Stalinem a poradcem prezidenta USA Hopkinsem o otázkách zásobování a dodávek Sovětského svazu.


30.7.1941 V Londýně podepsána polsko - sovětská smlouva (obnovení dipl. styků mezi SSSR a Polskou exilovou vládou generála Sikorského, vzájemná pomoc ve válce proti Německu, formování Polské armády na území SSSR).


Sovětské vrchní velení zřídilo Záložní front.



30.7.1941 7. armáda zastavila útok finských vojsk na čáře Chaukivara (50 km již. od Longonvary), Šotozero a dále na jihu podél řeky Tuloksa. Jižní front sváděl boje s rychlými jednotkami nepřítele, který zaútočil na Pervomajsk.


30.7.1941 Britské námořní letectvo provedlo nálet na Kirkenes a Petsamo.


30.7.1941 Hitler vydal směrnici č. 34 o přechodu skupiny armád Střed do obrany (moskevský směr).

30.7.1941 USA uznaly čs. vládu v Londýně za oficální představitelku Československa.



30.7.1942 Zemřel generálmajor Hans-Joachim Haupt

30.7.1942 Zemřel námořní nadporučík Hans-Günther Kuhlmann (ponorkový velitel)


30.7.1942 Ponorka U-228 (U-228) spuštěna na vodu

30.7.1942 Ponorka U-192 (U-192) spuštěna na vodu

30.7.1942 Ponorka Nichelio uvedena do služby


30.7.1942 Západní a Kalininský front zahájily útočné operace proti německé 9. armádě generála Modela na rževském a gžatsko-vjazemském směru (hlavní úkol - odpoutat nepříteli zálohy z jižního směru a odlehčit stalingradský a kavkazský směr). 37. armáda (Severokavkazský front) sváděla boje s německou 1. a 4. tankovou armádou, útočící na stavropolském směru. Nepřítel pronikl do hloubky 120 km a donutil sovětské jednotky k ústupu na Stavropol. Hitler rozhodl převést 4. tankovou armádu z Kavkazu k útoku na Stalingrad z jihu. Proti ní Rusové postavili narychlo shromážděné jednotky pod velením generálporučíka Čujkova. Německé tanky prolomily u Cimjanska, za pomoci Luftwaffe, slabou ruskou obranu a začaly rychle postupovat.

30.7.1942 Stalin vydal rozkaz č. 227, známý jako "Ani krok zpět!“. V týlu se začaly okamžitě objevovat složky NKVD a každý zbabělec byl na místě zastřelen. Stalinovo heslo se u sovětských vojáků stalo železným zákonem!

30.7.1942 Japonská vojska okupovala Tanimbarské ostrovy.

30.7.1942 Podle Haldera Jodl při poradě s Hitlerem bombasticky oznámil, že o osudu Kavkazu se rozhodne u Stalingradu.


30.7.1943 Zemřel plukovník Walter Henrich (velitel: 40. pluk tankových granátníků)


30.7.1943 Zemřel kapitánporučík Jürgen Könenkamp (ponorkový velitel)


30.7.1943 Zemřel nadporučík Otto Tange (pilot, JG 51)

30.7.1943 Založen kýl ponorky U-1305 (U-1305)


30.7.1943 Britská 8. armáda obsadila město Catenanuova (Sicílie).



30.7.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Kassel a Remscheid.


30.7.1943 Pri portugalskom pobreží potopil Sunderland 461. perute RAAF nemeckú ponorku U-461. Pri pobreží bola tiež potopená nemecká ponorka U-462.
30.7.1944 Zemřel - Nikolaj Nikolajevič Polikarpov (profesor na Moskevském leteckém institutu)

30.7.1944 Loď Kaja spuštěna na vodu

30.7.1944 Hlavní stan nejvyššího velení vydal směrnici o znovuzřízení 4. ukrajinského frontu pro bojové operace v Karpatech.


30.7.1944 Leningradský front zakončil narvskou operaci. Osvobodil Narvu a vytvořil předpoklady k útoku na Tallin a k osvobození Estonska. 1. běloruský front osvobodil Marjampol.

30.7.1944 Hitler vydal rozkaz k boji proti teroristům a sabotérům v okupovaných zemích.



30.7.1944 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Budapešť, Villers-Bocage-Caumont-Jurques a Brod.


30.7.1944 Americká 6. armáda se vylodila na mysu Sansapor na Nové Guinei.


30.7.1944 Japonská ponorka I-58 potápí u Tinianu americký křižník USS Indianapolis.



30.7.1944 Východně od Varšavy se rozhořela těžká tanková bitva mezi německým XXXIX. tankovým sborem (gen. Decker) a sovětským 3. tankovým sborem (gen. Rokossovskij). Za těžkých ztrát na tancích se podařilo Němcům Sověty odrazit směrem na Volomin.

30.7.1945 Loď Čógei vyřazena ze služby

30.7.1945 Loď Hacušimo vyřazena ze služby (potopena severozápadně od Maizuru na mině / Sunk on mine southwest of Maizuru)

30.7.1945 Loď USS Indianapolis (CA-35) vyřazena ze služby (potopena ponorkou I-58 / sunk by I-58 submarine)




30.7.1945 V Berlíně se za předsednictví generála Eisenhowera konalo první zasedání Spojenecké kontrolní rady

30.7.1945 Maršál Vasilevskij jmenován velitelem sovětských vojsk na Dálném východě.




30.7.1945 Do Vídně vstoupila americká, britská a francouzská okupační vojska.


30.7.1945 Americké loďstvo útočilo na japonská přístavní města Maizuru a Šimizu.

30.7.1946 Zemřel plukovník Ivan Vasilievič Kuzmin (náčelník štábu 250. stíhacej leteckej divízie)


30.7.1949 Dochází k incidentu na řece Jang-ć-ťiang, britská fregata HMS Amethyst, jež pronikla po řece Jang-ć-ťiang do určité vzdálenosti a byla poškozena dělostřeleckou palbou čínských komunistů, podniká v noci 30. července odvážný výpad dolů po řece do bezpečí a připojuje se ke zbytku flotily.

30.7.1950 Zemřel generálmajor James Lester Bradley (velitel: 96. pěší divize)


30.7.1951 Zemřel admirál Max Kennedy Horton (velitel, Velitelství západních přístupů)


30.7.1951 RAAF zahájila svoju leteckú činnosť v Kórejskom konflikte. Prvou akciou bol hliadkový let 16 prúdových lietadiel Gloster Meteor F.8 od 77. perute. Kontak s nepriateľom nebol hlásený.
30.7.1952 Zemřel major Mark Lesley Moseley (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 6 samostatnými sestřely, 1 sdíleným a 2 poškozenými)


30.7.1954 Zemřel generálmajor Rudolf Noack (velitel: 7. pěší divize)

30.7.1958 Zemřel viceadmirál William Alexander Glassford (velitel: 8. flota)




30.7.1959 Zemřel generálmajor Gottfried Frölich (velitel: 36. pěší divize)

30.7.1959 Zemřel generálmajor Fred Clute Wallace (velitel: 4. divize)




30.7.1960 Zemřel Generálmajor Wilhelm Kirchenpauer von Kirchdorf
30.7.1961 Zemřel generálporučík Maxim Antonovič Antoňuk (veliteľ Sibírskeho vojenského okruhu /1937-1938/)

30.7.1962 Zemřel generálporučík Hikosuke Fukuda (velitel: Pevnost Shimonoseki)

30.7.1963 Zemřel generálmajor Patrick Jay Hurley (Ministr války)


30.7.1963 Narodil se generálporučík Junus-Bek Bamatgirejevič Jevkurov (prezident a hlava Ingušskej republiiky /2008-2019/)

30.7.1965 Zemřel generálporučík Pier Ruggero Piccio (letecký atašé ve Francii )



30.7.1966 Poprvé byly bombardovány severovietnamské jednotky v demilitarizované zóně, v nárazníkovém pásu oddělující Severní a Jižní Vietnam.




30.7.1967 Zemřel generálmajor Friedrich Kunze (velitel: 223. dělostřelecký pluk)


30.7.1969 President Nixon navštívil americké vojáky a presidenta Thieua ve Vietnamu. Byla to jeho jediná cesta do Vietnamu během jeho presidentského mandátu.

30.7.1970 Zemřel - Dan Able Kimball (Ministr námořnictva)

30.7.1972 Zemřel viceadmirál William Theodore Tarrant

30.7.1973 Loď HMS Birmingham (D86) spuštěna na vodu

30.7.1977 Ponorka USS Indianapolis (SSN-697) spuštěna na vodu

30.7.1979 Založen kýl lodi USS Clifton Sprague (FFG-16)

30.7.1981 Založen kýl lodi USS Underwood (FFG-36)


30.7.1985 Zemřel Fahnenjunker-Oberfeldwebel Josef Baldes (průzkumný pilot Luftwaffe (Nahaufklärungsgruppe 14))



30.7.1985 Zemřel generálporučík (Bundeswehr) Werner Haag (6. divize tankových granátníků (Bundeswehr))

30.7.1985 Zemřel viceadmirál Michail Zacharovič Moskalenko (veliteľ Lenigradskej námornej základne)


30.7.1988 Zemřel generálmajor Štefan Infner (vyšší vojenský prokurátor Trenčín)

30.7.1992 Loď USS Trippe (FF-1075) vyřazena ze služby (předána Řecku / transfer to Greece)

30.7.1993 Loď USS Capodanno (FF-1093) vyřazena ze služby (předána Turecku / transfer to Turkey)

30.7.1993 Loď USS Pegasus (PHM-1) vyřazena ze služby

30.7.1993 Loď USS Hercules (PHM-2) vyřazena ze služby

30.7.1993 Loď USS Taurus (PHM-3) vyřazena ze služby

30.7.1993 Loď USS Aquila (PHM-4) vyřazena ze služby

30.7.1993 Loď USS Aries (PHM-5) vyřazena ze služby

30.7.1993 Loď USS Gemini (PHM-6) vyřazena ze služby

30.7.1994 Loď USS Truett (FF-1095) vyřazena ze služby (předána Thajsku / transfer to Thailand)
30.7.1995 Zemřel armádní generál Vitalij Michajlovič Šabanov (náměstek ministra obrany SSSR (1978-1990))

30.7.1997 Založen kýl ponorky USS Phoenix (SSN-702)

30.7.1998 Zemřel podplukovník Kenneth Ambrose Walsh (4. nejúspěšnější letecké eso americké námořní pěchoty ve 2. sv. v. s 21 sestřely první eso na F4U Corsair (13.05.1943))

30.7.1999 Loď USS South Carolina (DLGN-37[b][i]od r.(since)1975[/i][/b]CGN-37) vyřazena ze služby
30.7.2004 Zemřel nadporučík Romulo Negrín (Pilot republikánského letectva během španělské občanské války)

30.7.2004 Založen kýl lodi USS Gridley (DDG-101)

30.7.2005 Loď USS Halsey (DDG-97) uvedena do služby

30.7.2007 Zemřel plukovník Archie Glenn Donahue (americké stíhací eso námořní pěchoty ve 2. sv. v. se 14 potvrzenými sestřely a 1 pravděpodobným)

30.7.2014 Zemřel podplukovník Robert William Foster (velitel letky, 54. peruť RAF)

30.7.2014 Zemřel podplukovník Clyde Bennett East (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 12 samostatnými sestřely a 2 sdílenými)

30.7.2018 Loď Maja (DDG-179) spuštěna na vodu
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74412