Main Menu
User Menu

Hlavní stan nejvyššího velení [1941-1945]

Supreme Main Command of the Armed Forces

Hlavný stan najvyššieho velenia (STAVKA)

Ставка Верхoвного главнокомандования (СВГК)

     
Název:
Name:
Hlavní stan nejvyššího velení
Originální název:
Original Name:
Ставка Верхoвного Главнокомандования
Datum vzniku:
Raised/Formed:
08.08.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Hlavní stan vrchního velení
Datum zániku:
Disbanded:
03.08.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
08.08.1941-03.08.1945 Státní výbor obrany
Dislokace:
Deployed:
08.08.1941-03.08.1945 Moskva, ? /
Přednosta / náčelník:
Chief:
08.08.1941-06.03.1943 Stalin, Josif Vissarionovič ( )
06.03.1943-27.06.1945 Stalin, Josif Vissarionovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
27.06.1945-03.08.1945 Stalin, Josif Vissarionovič (Generalissimus Sovětskovo Sojuza / Генералиссимус Советского Союза)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.07.1941-05.12.1941 81. letecká divize dalekého dosahu
08.08.1941-18.08.1941 1. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
08.08.1941-18.08.1941 2. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
08.08.1941-18.08.1941 3. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
08.08.1941-18.08.1941 4. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
08.08.1941-18.08.1941 5. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
08.08.1941-05.06.1945 Dálnovýchodní front
08.08.1941-03.08.1945 Generální štáb Rudé armády
08.08.1941-21.06.1942 Hlavní velitelství vojsk jihozápadního směru
08.08.1941-27.08.1941 Hlavní velitelství vojsk severozápadního směru
08.08.1941-10.09.1941 Hlavní velitelství vojsk západního směru
16.08.1941-10.11.1941 Brjanský front
18.08.1941-05.03.1942 52. letecká divize dalekého dosahu
19.08.1941-24.10.1941 Přímořská armáda
23.08.1941-17.12.1941 52. armáda
23.08.1941-30.12.1941 Zakavkazský front
26.08.1941-23.04.1942 Leningradský front
01.09.1941-08.10.1941 5. výsadkový sbor
01.09.1941-25.03.1945 Karelský front
01.09.1941-20.11.1943 Severozápadní front
02.09.1941-25.09.1941 54. armáda
10.09.1941-10.10.1941 Záložní front
10.09.1941-01.02.1942 Západní front
15.09.1941-05.06.1945 Zabajkalský front
21.09.1941-DD.09.1941 1. gardová motostřelecká divize
25.09.1941-24.02.1944 7. armáda
26.09.1941-18.12.1941 4. armáda
26.09.1941-16.10.1941 Jižní front
01.10.1941-17.10.1941 10. armáda
09.10.1941-12.10.1941 Moskevský záložní front
12.10.1941-10.12.1941 57. armáda
15.10.1941-24.11.1941 56. armáda
19.10.1941-01.02.1942 Kalininský front
20.10.1941-23.11.1941 19. armáda
22.10.1941-22.12.1941 39. armáda
25.10.1941-13.12.1941 26. armáda
01.11.1941-01.12.1941 10. armáda
02.11.1941-15.04.1942 58. armáda
02.11.1941-17.12.1941 59. armáda
02.11.1941-05.12.1941 60. armáda
02.11.1941-24.12.1941 61. armáda
10.11.1941-DD.05.1942 58. armáda
15.11.1941-01.04.1942 28. armáda
20.11.1941-30.11.1941 20. armáda
25.11.1941-29.11.1941 1. úderná armáda
DD.11.1941-20.01.1942 140. smíšená letecká divize
DD.11.1941-10.11.1941 17. horská jezdecká divize
DD.11.1941-DD.12-1942 415. střelecká divize
DD.11.1941-DD.02.1942 6. zákopnická armáda
DD.11.1941-30.12.1941 Přímořská armáda
02.12.1941-15.10.1943 Moskevské pásmo obrany
08.12.1941-19.02.1942 695. noční lehký bombardovací letecký pluk
12.12.1941-DD.MM.1942 55. střelecká divize
17.12.1941-23.04.1942 Volchovský front
30.12.1941-28.01.1942 Kavkazský front
DD.12.1941-DD.01.1942 633. noční bombardovací letecký pluk
DD.12.1941-DD.01.1942 636. lehký bombardovací letecký pluk
01.01.1942-01.03.1942 19. stíhací letecký pluk
01.01.1942-31.01.1942 25. tanková brigáda
21.01.1942-02.02.1942 1. úderná armáda
21.01.1942-02.02.1942 710. noční bombardovací letecký pluk
DD.01.1942-10.03.1942 679. noční bombardovací letecký pluk
01.02.1942-28.02.1942 5. výsadkový sbor
01.02.1942-05.05.1942 Hlavní velitelství vojsk západního směru
10.02.1942-09.02.1943 244. bombardovací letecká divize
19.02.1942-17.07.1942 2. gardový jezdecký sbor
17.03.1942-10.06.1942 2. úderná letecká skupina
19.03.1942-29.05.1942 3. úderná letecká skupina
01.04.1942-10.04.1942 28. armáda
01.04.1942-18.05.1942 7. úderná letecká skupina
01.04.1942-12.03.1943 Brjanský front
13.04.1942-18.05.1942 8. úderná letecká skupina
17.04.1942-26.04.1942 27. armáda
17.04.1942-26.04.1942 41. armáda
21.04.1942-20.05.1942 Hlavní velitelství vojsk severokavkazského směru
26.04.1942-09.07.1942 1. záložní armáda
26.04.1942-05.08.1942 2. záložní armáda
26.04.1942-07.07.1942 3. záložní armáda
05.05.1942-24.04.1944 Kalininský front
05.05.1942-24.04.1944 Západní front
15.05.1942-09.07.1945 Zakavkazský front
19.05.1942-21.04.1942 Krymský front
20.05.1942-03.09.1942 Severokavkazský front
25.05.1942-22.08.1942 3. tanková armáda
28.05.1942-03.08.1942 4. záložní armáda
28.05.1942-09.07.1942 5. záložní armáda
28.05.1942-08.07.1942 6. záložní armáda
28.05.1942-09.07.1942 7. záložní armáda
28.05.1942-24.08.1942 8. záložní armáda
01.06.1942-DD.MM.RRRR 12. stíhací letecký pluk
03.06.1942-01.07.1942 222. dálková bombardovací letecká divize
05.06.1942-16.06.1942 5. tanková armáda
09.06.1942-15.02.1944 Volchovský front
10.06.1942-27.08.1942 9. záložní armáda
16.06.1942-31.08.1942 10. záložní armáda
21.06.1942-12.07.1942 Jihozápadní front
21.06.1942-28.07.1942 Jižní front
01.07.1942-10.09.1942 1. bombardovací letecká armáda
01.07.1942-10.09.1942 1. stíhací letecká armáda
01.07.1942-10.09.1942 2. stíhací letecká armáda
07.07.1942-09.07.1942 6. armáda
09.07.1942-12.07.1942 62. armáda
09.07.1942-12.07.1942 63. armáda
09.07.1942-12.07.1942 64. armáda
09.07.1942-20.10.1943 Voroněžský front
11.07.1942-31.08.1942 65. armáda
12.07.1942-30.09.1942 Stalingradský front
17.07.1942-01.08.1942 215. stíhací letecká divize
04.08.1942-18.08.1942 289. smíšená letecká divize
06.08.1942-09.08.1942 1. gardová armáda
07.08.1942-30.09.1942 Jihovýchodní front
10.08.1942-14.09.1942 263. stíhací letecká divize
15.08.1942-02.09.1942 16. letecká armáda
31.08.1942-23.10.1942 1. záložní armáda
31.08.1942-08.12.1942 10. záložní armáda
31.08.1942-10.01.1943 3. záložní armáda
31.08.1942-05.12.1942 4. záložní armáda
02.09.1942-31.10.1942 987. frontový bombardovací letecký pluk
03.09.1942-22.09.1942 5. tanková armáda
05.09.1942-08.09.1942 28. tankový sbor
08.09.1942-03.10.1942 2. mechanizovaný sbor
10.09.1942-21.10.1942 1. stíhací letecký sbor
17.09.1942-05.10.1942 3. mechanizovaný sbor
19.09.1942-01.01.1943 3. tanková armáda
23.09.1942-01.12.1943 269. stíhací letecká divize
30.09.1942-15.02.1943 Donský front
30.09.1942-01.01.1943 Stalingradský front
DD.09.1942-DD.10.1942 43. armáda
DD.09.1942-DD.09.1942 969. noční lehký bombardovací letecký pluk
01.10.1942-27.04.1943 2. záložní armáda
01.10.1942-27.04.1943 2. záložní armáda
11.10.1942-25.10.1942 2. stíhací letecký sbor
16.10.1942-25.10.1942 1. gardová armáda
16.10.1942-16.12.1942 278. stíhací letecká divize
25.10.1942-20.10.1943 Jihozápadní front
DD.10.1942-DD.12.1942 24. tankový sbor
DD.10.1942-DD.11.1942 5. gardový střelecký sbor
01.11.1942-01.12.1942 235. stíhací letecká divize
01.11.1942-06.12.1942 265. stíhací letecká divize
01.11.1942-31.12.1942 294. stíhací letecká divize
02.11.1942-15.12.1942 2. gardová armáda
08.11.1942-18.01.1943 299. bitevní letecká divize
01.12.1942-20.02.1943 303. stíhací letecká divize
06.12.1942-11.03.1943 4. stíhací letecký sbor
08.12.1942-10.12.1942 5. úderná armáda
10.12.1942-07.04.1943 3. stíhací letecký sbor
16.12.1942-06.02.1943 735. bitevní letecký pluk
01.01.1943-20.10.1943 Jižní front
15.01.1943-15.02.1943 2. tanková armáda
24.01.1943-15.11.1943 Severokavkazský front
30.01.1943-DD.02.1943 1. tanková armáda
DD.01.1943-DD.03.1943 1. tankový sbor
DD.01.1943-DD.02.1943 19. jezdecký sbor
31.01.1943-11.03.1943 24. armáda
01.02.1943-03.02.1943 57. armáda
03.02.1943-15.02.1943 21. armáda
05.02.1943-15.02.1943 70. armáda
06.02.1943-15.04.1943 Stalingradská skupina vojsk
15.02.1943-20.10.1943 Střední front
25.02.1943-06.04.1943 5. gardová tanková armáda
03.03.1943-29.03.1943 46. armáda
10.03.1943-31.03.1943 4. gardová tanková armáda
11.03.1943-15.04.1943 217. stíhací letecká divize
11.03.1943-15.04.1943 4. gardový tankový sbor
12.03.1943-28.04.1943 1. tanková armáda
12.03.1943-23.03.1943 Záložní front
13.03.1943-05.04.1943 66. armáda
15.03.1943-20.09.1943 3. průlomový dělostřelecký sbor
19.03.1943-06.04.1943 24. armáda
20.03.1943-06.04.1943 53. armáda
23.03.1943-27.03.1943 Kurský front
23.03.1943-15.04.1943 Záložní front
27.03.1943-28.03.1943 Orelský front
28.03.1943-16.04.1943 62. armáda
28.03.1943-10.10.1943 Brjanský front
29.03.1943-06.04.1943 46. armáda
31.03.1943-DD.04.1943 1. gardový tankový sbor
DD.03.1943-DD.04.1943 1. mechanizovaný sbor
31.03.1943-13.07.1943 25. tankový sbor
31.03.1943-24.05.1943 27. armáda
31.03.1943-15.04.1943 3. gardový tankový sbor
31.03.1943-11.07.1943 3. záložní armáda
02.04.1943-09.05.1943 1. gardový stíhací letecký sbor
12.04.1943-01.07.1943 269. stíhací letecká divize
13.04.1943-25.09.1943 314. noční bombardovací letecká divize
15.04.1943-12.05.1943 5. stíhací letecký sbor
15.04.1943-10.07.1943 Stepní vojenský okruh
24.04.1943-03.05.1943 2. průlomový dělostřelecký sbor
24.04.1943-17.05.1943 4. průlomový dělostřelecký sbor
24.04.1943-13.07.1943 5. průlomový dělostřelecký sbor
24.04.1943-DD.05.1943 7. průlomový dělostřelecký sbor
24.04.1943-DD.06.1943 8. průlomový dělostřelecký sbor
28.04.1943-01.07.1943 19. jezdecký sbor
29.04.1943-28.05.1943 2. stíhací letecký sbor
DD.04.1943-27.05.1943 100. tanková brigáda
01.05.1943-31.07.1943 11. armáda
01.05.1943-25.05.1943 89. gardový stíhací letecký pluk
05.05.1943-07.07.1943 20. tankový sbor
07.05.1943-12.07.1943 68. armáda
08.05.1943-25.08.1943 52. armáda
14.05.1943-14.07.1943 3. gardová tanková armáda
28.05.1943-01.06.1943 287. stíhací letecká divize
DD.05.1943-27.07.1943 5. mechanizovaný sbor
DD.06.1943-01.08.1943 6. gardový jezdecký sbor
01.07.1943-20.07.1943 4. tanková armáda
09.07.1943-20.10.1943 Stepní front
11.07.1943-26.08.1943 240. stíhací letecká divize
15.07.1943-06.09.1943 37. armáda
18.07.1943-DD.08.1943 3. gardový jezdecký sbor
18.07.1943-04.09.1943 5. gardový jezdecký sbor
18.07.1943-28.08.1943 7. gardový jezdecký sbor
23.07.1943-08.08.1943 20. armáda
23.07.1943-31.07.1943 21. armáda
23.07.1943-13.08.1943 4. gardová armáda
23.07.1943-08.08.1943 46. armáda
DD.07.1943-DD.08.1943 2. gardový tankový sbor
03.08.1943-01.09.1943 3. stíhací letecký sbor
06.08.1943-08.09.1943 20. tankový sbor
13.08.1943-01.10.1943 234. stíhací letecká divize
15.08.1943-10.09.1943 3. gardová tanková armáda
15.08.1943-07.09.1943 61. armáda
20.08.1943-17.10.1943 2. stíhací letecký sbor
20.08.1943-19.11.1943 25. tankový sbor
DD.08.1943-DD.09.1943 188. střelecká divize
31.08.1943-17.02.1944 70. armáda
01.09.1943-14.10.1943 20. armáda
03.09.1943-18.01.1944 2. tanková armáda
10.09.1943-10.11.1943 1. tanková armáda
10.09.1943-07.10.1943 5. gardová tanková armáda
10.09.1943-15.11.1943 58. armáda
20.09.1943-27.02.1944 4. tanková armáda
21.09.1943-04.10.1943 7. stíhací letecký sbor
29.09.1943-05.04.1944 69. armáda
30.09.1943-15.10.1943 6. gardová armáda
30.09.1943-21.06.1944 8. stíhací letecký sbor
DD.09.1943-DD.10.1943 38. gardová střelecká divize
DD.09.1943-DD.12.1943 4. gardový tankový sbor
06.10.1943-28.10.1943 1. gardový stíhací letecký sbor
10.10.1943-20.10.1943 Pobaltský front
20.10.1943-24.02.1945 1. pobaltský front
20.10.1943-10.06.1945 1. ukrajinský front
20.10.1943-01.04.1945 2. pobaltský front
20.10.1943-09.07.1945 2. ukrajinský front
20.10.1943-10.06.1945 3. ukrajinský front
20.10.1943-31.05.1944 4. ukrajinský front
20.10.1943-19.12.1943 6. gardový jezdecký sbor
20.10.1943-24.02.1944 Běloruský front
23.10.1943-25.01.1944 5. mechanizovaný sbor
25.10.1943-12.11.1943 1. gardová armáda
29.10.1943-01.05.1944 21. armáda
DD.10.1943-DD.02.1944 2. průlomový dělostřelecký sbor
DD.10.1943-DD.06.1944 3. gardový mechanizovaný sbor
DD.10.1943-DD.02.1944 3. gardový tankový sbor
31.10.1943-19.01.1944 47. armáda
DD.10.1943-DD.10.1944 7. gardový mechanizovaný sbor
04.11.1943-10.04.1944 20. armáda
15.11.1943-16.04.1944 Samostatná přímořská armáda
19.11.1943-27.12.1943 34. armáda
20.11.1943-30.11.1943 18. vševojsková armáda
20.11.1943-25.02.1944 6. letecká armáda
28.11.1943-01.12.1943 121. střelecký sbor
DD.11.1943-DD.12.1944 1. gardový mechanizovaný sbor
DD.11.1943-DD.05.1944 8. gardový tankový sbor
23.12.1943-01.02.1944 13. stíhací letecký sbor
31.12.1943-28.02.1944 4. bombardovací letecký sbor
09.01.1944-01.06.1944 1. gardová stíhací letecká divize
15.01.1944-18.04.1944 120. střelecký sbor
DD.01.1944-DD.06.1944 1. mechanizovaný sbor
13.02.1944-18.04.1944 3. gardová armáda
24.02.1944-05.04.1944 1. běloruský front
24.02.1944-05.04.1944 2. běloruský front
01.03.1944-01.05.1944 14. letecká armáda
06.03.1944-01.05.1944 2. stíhací letecký sbor
DD.03.1944-DD.06.1944 1. tankový sbor
DD.03.1944-DD.09.1944 28. armáda
02.04.1944-10.06.1944 1. gardový stíhací letecký sbor
05.04.1944-29.04.1944 6. letecká armáda
05.04.1944-16.04.1944 Běloruský front
06.04.1944-03.06.1944 11. stíhací letecký sbor
10.04.1944-03.12.1944 8. mechanizovaný sbor
16.04.1944-10.06.1945 1. běloruský front
21.04.1944-16.10.1944 3. pobaltský front
22.04.1944-27.05.1944 11. gardová armáda
24.04.1944-10.06.1945 2. běloruský front
24.04.1944-09.07.1945 3. běloruský front
DD.04.1944-DD.06.1944 2. gardový tankový sbor
DD.04.1944-10.04.1944 2. průlomový dělostřelecký sbor
01.05.1944-02.06.1945 20. tankový sbor
12.05.1944-DD.06.1944 2. gardová noční bombardovací letecká divize
16.05.1944-01.07.1944 51. armáda
19.05.1944-09.07.1945 Samostatná přímořská armáda
20.05.1944-08.07.1944 2. gardová armáda
DD.05.1944-DD.06.1944 1. gardový tankový sbor
DD.05.1944-DD.09.1944 2. gardový mechanizovaný sbor
DD.05.1944-DD.06.1944 4. gardový jezdecký sbor
31.05.1944-23.06.1944 5. gardová tanková armáda
DD.05.1944-DD.02.1945 5. gardový mechanizovaný sbor
08.06.1944-15.06.1944 8. gardová armáda
13.06.1944-15.06.1944 2. tanková armáda
26.06.1944-13.07.1944 5. gardová armáda
18.07.1944-10.12.1944 6. armáda
30.07.1944-13.09.1944 61. armáda
DD.07.1944-DD.08.1944 42. armáda
05.08.1944-09.07.1945 4. ukrajinský front
08.08.1944-25.11.1944 13. stíhací letecký sbor
05.09.1944-03.11.1944 4. gardová armáda
05.09.1944-30.10.1944 5. úderná armáda
05.09.1944-30.10.1944 52. armáda
06.09.1944-30.10.1944 2. tanková armáda
07.09.1944-21.11.1944 1. gardová stíhací letecká divize
07.09.1944-22.11.1944 1. gardová tanková armáda
07.09.1944-28.10.1944 3. gardová tanková armáda
08.09.1944-31.10.1944 6. letecká armáda
08.09.1944-12.11.1944 8. stíhací letecký sbor
09.09.1944-19.10.1944 33. armáda
10.09.1944-14.09.1944 1. průlomový dělostřelecký sbor
20.09.1944-01.01.1945 10. průlomový dělostřelecký sbor
30.09.1944-16.10.1944 2. úderná armáda
30.09.1944-07.11.1944 21. armáda
DD.09.1944-DD.12.1944 118. střelecký sbor
04.10.1944-05.01.1945 Gardová výsadková armáda
10.10.1944-10.03.1945 9. průlomový dělostřelecký sbor
16.10.1944-13.12.1944 54. armáda
20.10.1944-08.01.1945 5. gardová tanková armáda
27.10.1944-DD.03.1945 2. průlomový dělostřelecký sbor
31.10.1944-24.11.1944 242. noční bombardovací letecká divize
DD.10.1944-21.11.1944 3. gardová bitevní letecká divize
31.10.1944-21.11.1944 3. stíhací letecký sbor
DD.10.1944-DD.11.1944 368. stíhací letecký pluk
31.10.1944-12.11.1944 4. bombardovací letecký sbor
14.11.1944-DD.MM.RRRR 716. frontový bombardovací letecký pluk
15.11.1944-15.11.1944 14. armáda
15.11.1944-15.12.1944 14. samostatná armáda
15.11.1944-29.01.1945 19. armáda
15.11.1944-16.01.1945 26. armáda
15.11.1944-30.08.1945 32. armáda
15.11.1944-05.01.1945 7. armáda
15.11.1944-01.04.1945 7. letecká armáda
20.11.1944-DD.12.1944 6. dělostřelecký průlomový sbor
30.11.1944-DD.12.1944 694. samohybný dělostřelecký pluk
DD.11.1944-20.02.1945 126. lehký horský střelecký sbor
01.12.1944-11.12.1944 21. armáda
01.12.1944-20.12.1944 59. armáda
06.12.1944-03.08.1945 18. letecká armáda
14.12.1944-15.06.1945 37. armáda
15.12.1944-31.12.1944 3. úderná armáda
20.12.1944-25.12.1944 61. armáda
05.01.1945-27.02.1945 9. gardová armáda
16.01.1945-28.01.1945 26. armáda
01.02.1945-28.02.1945 127. lehký horský střelecký sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 7. mechanizovaný sbor
DD.03.1945-DD.06.1945 5. tankový sbor
01.04.1945-DD.07.1945 179. bombardovací letecká divize
01.04.1945-21.04.1945 31. armáda
16.04.1945-01.07.1945 7. bombardovací letecký sbor
20.04.1945-DD.05.1945 5. armáda
23.04.1945-DD.05.1945 22. armáda
DD.04.1945-DD.04.1945 28. armáda
DD.04.1945-10.06.1945 4. gardový mechanizovaný sbor
01.05.1945-20.06.1945 39. armáda
DD.05.1945-DD.06.1945 5. průlomový dělostřelecký sbor
05.06.1945-01.10.1945 Hlavní velitelství vojsk Dálného východu
10.06.1945-10.07.1945 6. gardová tanková armáda
10.06.1945-03.08.1945 Jižní skupina vojsk
10.06.1945-03.08.1945 Severní skupina vojsk
10.06.1945-03.08.1945 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
10.06.1945-03.08.1945 Střední skupina vojsk
DD.06.1945-09.07.1945 1. gardový mechanizovaný sbor
DD.06.1945-09.07.1945 8. armáda
09.07.1945-04.08.1945 53. armáda
25.07.1945-03.08.1945 3. gardový mechanizovaný sbor
DD.07.1945-03.08.1945 126. lehký horský střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
URL : https://www.valka.cz/Hlavni-stan-nejvyssiho-veleni-1941-1945-t61006#515470Verze : 0
MOD