Main Menu
User Menu

27.04.

27.4.

Státní útvary Datum Událost

27.4.1779 Narodil se - Konstantin Pavlovič Romanov (veliteľ cárskej gardy)

27.4.1782 Zemřel generál John Campbell (plukovník: 64. pěśí pluk)

27.4.1796 Vítězství Bonapartovy Italské armády u Mondovi.

27.4.1806 Narodil se - Borbón-Dos Sicilias María Cristina (kráľovna manželka)

27.4.1822 Narodil se armádny generál Ulysses Simpson Grant (18. prezident USA)



27.4.1827 Zemřel kapitángenerál Joaquín Blake

27.4.1835 Narodil se čestný generálmajor John Murray Corse (divízny veliteľ)

27.4.1861 Narodil se generál Taró Ucunomija (vojenský velitel v Koreji)

27.4.1866 Narodil se polní podmaršál Adolf von Boog (Veliteľ 4. pešej divízie.)

27.4.1866 Narodil se generálporučík Kacuja Kózu (velitel: 10. divize)

27.4.1867 Zemřel čestný brigádny generál Alexander Cummings (Brigádny veliteľ.)

27.4.1876 Narodil se Howard Seymour Borden (velitel: 57. pěší brigáda)

27.4.1879 Zemřel čestný brigádny generál Alfred Sully (brigádny veliteľ)

27.4.1881 Zemřel polní zbrojmistr Ludwig August Benedek von Felsö-Eör


27.4.1882 Narodil se generálmajor Paul Diesener (velitel: 693. pěší pluk)

27.4.1882 Narodil se viceadmirál Wilson Brown




27.4.1888 Narodil se generál letectva Alexander Andrae (veliteľ pevnosti Kréta)


27.4.1889 Narodil se generálporučík Johann Joachim Stever (Náčelník štábu XV. armádneho zboru (motorizovaného))




27.4.1889 Narodil se generál pěchoty Friedrich Herrlein (velitel: 71. pěší divize)

27.4.1889 Narodil se plukovník Clayton Jay Herman (velitel: 195. pěší brigáda)


27.4.1889 Narodil se kapitán William Charles Campbell (šéfinstruktor 1. školy letecké aeronautiky)




27.4.1890 Narodil se generálporučík Karl Kettembeil

27.4.1891 Narodil se generálporučík John Breitling Coulter (velitel: XXIV. sbor)


27.4.1892 Narodil se generálmajor Hans Öller (velitel: 217. pěší pluk)

27.4.1893 Zemřel čestný generálmajor John Murray Corse (divízny veliteľ)

27.4.1895 Narodil se kapitán Daniel Murray Bayne Galbraith (kanadské letecké eso 1. sv. v. s 6 sestřely [3 zničené (sám), 2 sražený do neřízeného pádu (sám) a 1 zničený v plamenech (sám)])

27.4.1898 Zemřel viceadmirál Naotaró Óminato (náčelník štábu: Kombinovanej flotily)


27.4.1900 Narodil se generálmajor Viktor Henning Otto Ferdinand von Quast (Náčelník štábu 5. tankovej armády.)

27.4.1902 Narodil se generálporučík letectva Ivan Vasiljevič Šarapov (veliteľ 62. zmiešaného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

27.4.1902 Narodil se generálporučík Maxim Děnisovič Siněnko (velitel 5. gardové tankové armády)


27.4.1902 Narodil se námořní kapitán Karl Bergelt (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

27.4.1904 Založen kýl lodi Katori

27.4.1904 Narodil se SS-Obergruppenführer Fritz Weitzel

27.4.1904 Narodil se generálporučík William Peirce Ennis (Velitel: Vysoká škola válečná Armády Spojených států)

27.4.1908 Narodil se generálmajor William Carson Bullock (velitel: 3. armáda)

27.4.1908 Narodil se podplukovník Nikolaj Vasiljevič Meževov (veliteľ 191. stíhacieho leteckého pluku)

27.4.1909 Narodil se plukovník Valentina Stěpanovna Grizodubova (veliteľka 101. leteckého pluku ďalekého dosahu)


27.4.1911 Narodil se podplukovník Alexander von Arentschildt (velitel: 5. náhradní tankový prapor)

27.4.1911 Narodil se kapitánporučík Kai Lerchen (ponorkový velitel)

27.4.1911 Narodil se kontradmirál Sergej Sergejevič Sirotinskij (veliteľ Kerčensko-Feodosijskej námornej základne)


27.4.1913 Narodil se major Heinrich Ernst Meyer (velitel: Tankový oddíl 51)


27.4.1914 Narodil se šikovatel Anton Kreutzberg (velitel tanku; Oddíl těžkých stíhačů tanků 525)


27.4.1915 Narodil se podplukovník Friedrich Höhne (veliteľ 204. pluku poľných myslivcov)


27.4.1915 Narodil se podplukovník Hermann Haderecker (velitel: 20. granátnický pluk (mot.))


27.4.1915 R-U ponorka U-5 potápí francouzský křižník Léon Gambetta. Ztráta přinutí Francouze, aby stáhli všechna těžká plavidla z Jaderského moře.

27.4.1916 V celém Irsku bylo vyhlášeno stanné právo.


27.4.1917 Guatemala přerušila diplomatické styky a Německem.


27.4.1918 Narodil se vrchní šikovatel Bruno-Richard Schulz (pilot, I./SchG 1, 4./SG 77, I./SG 152)


27.4.1919 Narodil se kapitán Horst-Günther Fassong (velitel 10./JG 51 & III./JG 11)

27.4.1919 Československé vojsko začalo obsadzovať Podkarpatskú Rus.

27.4.1920 Zemřel kapitán Walter Alfred Southey (velitel letky 84. perutě RAF)


27.4.1921 Narodil se kapitán Joachim Brendel (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)


27.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Friedrich-August Greus (ponorkový velitel (U-716, U-737))


27.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Hermann Hoffmann (ponorkový velitel (U-172))


27.4.1922 Narodil se desiatnik Ernst Clemente (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

27.4.1922 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Jakutská ASSR.


27.4.1923 Narodil se armádny generál Viktor Michajlovič Čebrikov (predseda Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB))

27.4.1924 Zemřel brigádni generál ve výslužbě Horatio Gates Gibson


27.4.1927 Narodil se generálporučík Jozef Remek (velitel 34. stíhací bombardovací letecké divize)

27.4.1927 Zemřel generálporučík Kensuke Nagasaka (velitel: 2. divize)

27.4.1927 Zemřel generál Nobuoki Asada (velitel: 4. divize)

27.4.1927 Narodil se admirál Vladimir Alexandrovič Samojlov (veliteľ Lenigradskej námornej základne)

27.4.1927 Narodil se kontradmirál Valentin Stepanovič Karavaškin (veliteľ 7. ponorkovej divízie 2. formovania)


27.4.1929 Narodil se generálplukovník Jaroslav Klícha (Hlavní politická správa, náčelník)

27.4.1930 Loď R. N. Zara spuštěna na vodu

27.4.1930 Loď R. N. Fiume spuštěna na vodu

27.4.1930 Zemřel generálmajor George Barnett (12. velitel Sboru námořní pěchoty)
27.4.1931 Narodil se kapitán Michael John Estocin (pilot Útočné perutě 192 (VA-192))

27.4.1935 Loď HMS Fortune uvedena do služby

27.4.1936 Narodil se generál Leon E. Salomon (velitel: Materiálové velitelství Armády Spojených států)

27.4.1937 Založen kýl lodi HMS Illustrious


27.4.1938 Zemřel kapitán 1. triedy Michail Alexandrovič Petrov (náčelník štábu Námorných síl Baltického mora)

27.4.1939 Hácha jmenoval novou protektorátní vládu v čele s generálem Eliášem.

27.4.1939 Bol ustanovený do funkcie Náčelníka generalného štábu armády spojených štátov generál George Marshall.

27.4.1940 Zemřel plukovník in memoriam František Novák (velitel, 44. letka)

27.4.1940 Zemřel brigádní generál Thomas Buchanan Dugan (náčelník štábu: 62. jezdecká divize)

27.4.1940 Himmler nařídil zřídit koncentrační tábor v Osvětimi.


27.4.1940 Angličané rozhodli o stažení všech svých vojáků ze středního Norska.

27.4.1941 Zemřel generálmajor Gerhard Körner (Náčelník štábu X. armádneho zboru.)



27.4.1941 zároveň s německou invazí do Řecka zahajuje Luftwaffe letecké útoky proti plavidlům řeckého válečného námořnictva, soustředěným v Saronském zálivu. dne 20. dubna je potopen torpédoborec Thyella, Ydra a Leon a 23. dubna bitevní lodě Kilkis a Lemnos. dne 27. dubna je v plovoucím doku na ostrově Salamis zajat torpédoborec Vasilevs Georgios 1. Rovněž jsou 27. jižně od Nauplionu potopeny britské torpédoborce HMS Diamond a HMS Wryneck. Obě lodě právě vzaly na palubu 700 vojáků z nizezemského osobního parníku Slamat, ale z posádek a cestujících všech tří lodí přežije pouze padesát lidí.

27.4.1942 Založen kýl ponorky I-43

27.4.1942 Založen kýl ponorky Ro-42

27.4.1942 Zemřel gardový kapitán Alexandr Ivanovič Agurejev (stíhacie eso (6 samostatných + 4 v skupine))


27.4.1942 Britský nálet na Kolín nad Rýnem, Trondheim a St. Olmer.



27.4.1942 Útoky na sicilská letiště a cíle v Řecku.


27.4.1942 Německý nálet na Norwich.


27.4.1942 Japonský nálet na Darwin.


27.4.1942 Čs. posádkou pod vedením ppor. Leo Anderleho byly u Křivoklátu vysazeny paraskupiny Bioscop, Bivouac a Steel


27.4.1942 F/Lt František Fajtl bol povýšený do hodnosti Squadron Leader a prevzal velenie 122. squadrony, čím sa stal prvým československým dôstojníkom, ktorý bol vymenovaný za veliteľa britskej jednotky.


27.4.1942 Letka 31 těžkých anglických bombardérů Lancaster a Halifax startujících z Anglie, zaútočila na německý křižník Tirpitz v Trondheimsfjordu. Letadla nezaznamenala žádný zásah a 5 strojů bylo sestřeleno, mezi nimi i stroj velitele Benneta, který se katapultoval. (Po několika dnech spolu s jedním pilotem přešel do Švédska a vrátil se do Anglie).

27.4.1943 Zemřel námořní nadporučík Wolfgang Grandefeld (ponorkový velitel (U-174))

27.4.1943 Zemřel podplukovník Alexandr Ivanovič Zotov (dočasne poverený velením 1. gardového stíhacieho leteckého pluku (17.07.1942 10.12.1942))


27.4.1944 Zemřel major Kurt Ubben (veliteľ JG 2)


27.4.1944 Zemřel poručík Rudolf Frank (pilot v NJG)


27.4.1944 Zemřel generálporučík Franz Krech (velitel: 41. pevnostní divize)

27.4.1944 Zemřel major Georgij Michajlovič Bajandin (veliteľ 122. stíhacieho leteckého pluku)

27.4.1944 Nová italská vláda národní jednoty (ustavena 24.4.) vydala programové prohlášení (po válce lid svobodně rozhodne o ústavní formě italského státu, demokratická očista, boj proti fašistickému nepříteli).


27.4.1944 Německý nálet na Portsmouth.


27.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet Friedrichshafen, Aulnoye a Montgen.



27.4.1944 Generál MacArtur rozhodl o dalším postupu na Nové Guineji a to pokračovat dál na západ. Vydal tedy rozkaz o obsazení japonského letiště na ostrově Wakde (200km od Hollandie) na 17.5. a na blízkou japonskou základnu v Sarni. Zde bylo připraveno 11 000 obránců s velkými hromadami zásob a válečného materiálu. Také rozhodl obsazení strategického ostrova Biak a to na 27.5.

27.4.1944 Skončili dohodou rokovania predstaviteľov ilegálnej KSS a SNR s podplukovníkom gšt. Jánom Golianom a odbojovými dôstojníkmi. Bolo vytvorené Vojenské ústredie SNR, ktoré malo nadviazať kontakty s partizánskymi skupinami a podporovať ich. Styk mal zabezpečovať major Jozef Marko. /viaže sa k SNP/


27.4.1945 Zemřel generálmajor Carl Henke (velitel: 290. pěší divize)


27.4.1945 Zemřel kapitán Gerhard Koall (velitel IV./JG 54, II./EJG 1 a IV./JG 3)


27.4.1945 Zemřel kapitán Paul-Heinrich Dähne (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 1)

27.4.1945 Zemřel kapitán Kirill Ivanovič Kochančik (veliteľ 14. samostatnej spojovacej letky)


27.4.1945 Zemřel SS-Standartenführer Günther Anhalt (velitel: 98. policejní pluk SS)

27.4.1945 Byl zajat B. Mussolini.




27.4.1945 Oslobodenie Popovic pred príchodom Červenej armády, oslobodenie vykonali partizánske jednotky a domáci odboj.




27.4.1945 Vojska 2. běloruského frontu obsadila Prenzlau, Angermünde, Pölitz. 1. běloruský a 1. ukrajinský front ovládly Postupim a v Berlíně dobyly Steglitz, Neu-kölln, Tempelhof.
1. ukrajinský front dále obsadil Wittenberg a odrážel protiútoky nepřítele obklíčeného v lesích jihovýchodně od Berlína.
2. ukrajinský front osvobodil Uherský Brod a Uherský Ostroh.


27.4.1945 Americká 3. armáda obsadila Ingolstadt.





27.4.1945 Americká 5. armáda obsadila Janov, britská 8. armáda Padovu, francouzská vojska města Ventimiglia a Bordighera (it. riviéra).





27.4.1945 Spojenci vyhlásili nezávislost Rakouska. Ustavila se prozatímní rakouská vláda (v čele se sociálním demokratem Rennerem), do níž vstoupili též komunisté a křesťanští socialisté.


27.4.1945 Japonci provedli 4. ofenzívu Kamikaze u Okinawy.




27.4.1945 Australané a Nizozemci se pod americkým velením vylodili na ostrůvku Tarakan jako přípravu k vylodění na Borneu.



27.4.1945 Po 2 denní dělostřelecké přípravě zahájily 2 americké pluky s podporou 1 000 filipínských partyzánů útok na zbytek japonské posádky v jižní části Luzonu.



27.4.1945 Američané na Mindanau zahájili s mohutnou podporou letectva útok na hlavní japonské obranné pásmo.

27.4.1946 Zemřel generálporučík Šinpei Fukue (velitel: 102. divize)

27.4.1947 Zemřel generálporučík Nenosuke Sató (velitel 7. divíze)


27.4.1950 Zemřel generálmajor Erich von Falkenhayn

27.4.1953 Zemřel generálporučík Saburó Furukawa (velitel: Pevnost Tokijského zálivu)


27.4.1954 Zemřel generálporučík Joseph Brauner von Haydringen (velitel: 42. myslivecká divize)

27.4.1955 Zemřel generálmajor Pjotr Konstantinovič Bogdanovič (veliteľ 31. streleckej divízie)


27.4.1957 Narodil se kontradmirál Alexandr Jevgenjevič Curkan (náčelník štábu 10. ponorkovej divízie)


27.4.1958 Zemřel kontradmirál Erich Haeker

27.4.1959 Zemřel generálmajor Pjotr Ivanovič Kuližskij (veliteľ 236. streleckej divízie)

27.4.1960 Loď USS Robison spuštěna na vodu


27.4.1966 Zemřel generálmajor Eberhard von Schuckmann (velitel: 387. pěší divize)

27.4.1968 V New Yorku odmítlo 200 000 studentů nastoupit do svých tříd na protest proti válce.


27.4.1969 Zemřel SS-Oberführer Alfred Borchert (velitel: Policejní divize SS)


27.4.1970 Zemřel generál dělostřelectva Wilhelm Fahrmbacher (Veliteľ Armádnej skupiny Normandia.)


27.4.1970 Zemřel generálmajor Werner von Räsfeld (velitel: 102. pěší divize)

27.4.1970 Zemřel generálporučík Carlos Asensio Cabanillas (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)


27.4.1971 Zemřel generálporučík Heinz Scheurlen

27.4.1972 Založen kýl lodi USS Truett (FF-1095)



27.4.1972 Pařížské mírové dohody byly opět obnoveny.

27.4.1974 Zemřel admirál Jesse Bartlett Oldendorf (Veliteľ: Operačná skupina 77.2)


27.4.1975 Saigon je obklíčen. 30,000 severovietnamských vojáků je už ve městě, ale stále jsou bez vedení. Také odpalují rakety do jižních civilních čtvrtí. Ve městě se rozrůstá chaos a rabování je na denním pořádku.




27.4.1978 Afghánistán - při násilném převratu v režii "lidového hnutí" Khalq je svržen a zavražděn prezident Daud Chán. Vůdci puče se za sovětské pomoci zmocňují moci.

27.4.1979 Zemřel admirál Nikolaj Ignatjevič Vinogradov (veliteľ Kamčatskej vojnovej flotily)


27.4.1980 Zemřel podplukovník Antoni Głowacki (velitel, 309. peruť RAF)

27.4.1984 Zemřel podplukovník Denis Lucius Alban Gibbs (velitel 1/6. praporu Královninho Královského pluku)


27.4.1987 Zemřel naporučík Hans Barthle (velitel: 215. náhradní a školní prapor tankových granátníků)

27.4.1990 Loď USS Richard E. Byrd vyřazena ze služby


27.4.1993 Zemřel SS-Obersturmbannführer Georg-Robert Besslein (velitel: 1. pevnostní pluk SS)

27.4.1997 Zemřel viceadmirál Lev Andrejevič Kurnikov (veliteľ 1. ponorkovej brigády)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74318