Main Menu
User Menu

Vasilevskij, Alexandr Michajlovič

Aleksandr Mikhaylovich Vasilevsky

Александр Михайлович Василевский

     
Příjmení:
Surname:
Vasilevskij
Jméno:
Given Name:
Alexandr Michajlovič
Jméno v originále:
Original Name:
Александр Михайлович Василевский
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
maršál Sovětského svazu
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
30.09.1895 Nová Golčicha, Ivanovská oblasť /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
05.12.1977 Moskva /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- ministr obrany /1949 - 1950/
- ministr války /1950 - 1953/
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- dvounásobný Hrdina SSSR
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
https://www.c-cafe.ru/days/bio/16/068_16.php,
www.peoples.ru,
https://marshals.narod.ru/BIOS/Vasilevsky.html,
https://www.psj.ru/date/detail.php?ID=6478,
wwiisoldat.narod.ru
URL CZ: https://www.valka.cz/Vasilevskij-Alexandr-Michajlovic-t36619#338511Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aleksandr-Mikhaylovich-Vasilevsky-t36619#338511Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Vasilevskij
Jméno:
Given Name:
Alexandr Michajlovič
Jméno v originále:
Original Name:
Александр Михайлович Василевский
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
05.12.1936 plukovník
16.08.1938 brigádny veliteľ
05.04.1940 divízny veliteľ
04.06.1940 generálmajor
28.10.1941 generálporučík
21.05.1942 generálplukovník
18.01.1943 armádní generál
16.02.1943 maršál Sovětského svazu
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
26.06.1942-18.01.1943 Velitel : Generální štáb Rudé armády
18.01.1943-16.02.1943 Velitel : Generální štáb Rudé armády
16.02.1943-19.02.1945 Velitel : Generální štáb Rudé armády
18.02.1945-26.04.1945 Velitel : 3. běloruský front
05.06.1945-01.10.1945 Velitel : Hlavní velitelství vojsk Dálného východu
22.03.1946-03.06.1946 Velitel : Generální štáb Rudé armády
03.06.1946-06.11.1948 Velitel : Generální štáb ozbrojených sil
24.03.1949-25.02.1950 Velitel : Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Velitel : Ministerstvo vojenství

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1938

Jubilejní medaile XX let Dělnicko-rolnické Rudé Armády
Jubilee Medal for 20 Years of Workers and Peasants Red Army
Юбилейная медаль ХХ лет Рабоче-Крестьянской Красной Армии
-

DD.MM.1939

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

21.05.1942

Leninův řád /1936-1943/
Order of Lenin /1936-1943/
Opден Ленина
-

28.01.1943

Řád Suvorova 1. stupeň /1943-1991/
Order of Suvorov, 1st Class /1943-1991/
Opден Суворова I степени
-

10.04.1944

Řád vítězství
Order of the Victory
Орден „Победа“
-

29.07.1944

Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
-

29.07.1944

Leninův řád /1943-1956/
Order of Lenin /1943-1956/
Opден Ленина
-

03.11.1944

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
- za výsluhu rokov v armáde

21.02.1945

Leninův řád /1943-1956/
Order of Lenin /1943-1956/
Opден Ленина
- za výsluhu rokov v armáde

19.04.1945

Řád vítězství
Order of the Victory
Орден „Победа“
-

08.09.1945

Titul Hrdiny Sovětského svazu a medaile Zlaté hvězdy
Title Hero of the Soviet Union and Gold Star Medal
Звание Героя Советского Союза и медаль "Золотая Звезда"
-

29.09.1945

Leninův řád /1943-1956/
Order of Lenin /1943-1956/
Opден Ленина
-

DD.MM.1945

Řád rudého praporu /1940-1945/
Order of the Red Banner /1940-1945/
Цэргийн гавьяаны улаан туг одон
-

DD.MM.1946

Řád grunwaldského kříže 1. třída
Order of the Grunwald Cross 1st Class
Order Krzyża Grunwaldu I klasy
-

DD.MM.1948

Jubilejní medaile 30 let sovětské armády a námořnictva
Jubilee Medal for 30 Years of Soviet Army and Navy
Юбилейная медаль 30 лет Советской Армии и Флота
-

20.06.1949

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

29.09.1955

Leninův řád /1943-1956/
Order of Lenin /1943-1956/
Opден Ленина
-

DD.MM.1958

Jubilejní medaile 40 let Ozbrojených sil SSSR
Jubilee Medal for 40 Years of Armed Forces of USSR
Юбилейная медаль 40 лет Вооруженных Сил СССР
-

29.09.1965

Leninův řád /1956-1991/
Order of Lenin /1956-1991/
Opден Ленина
-

DD.MM.1966

Řád Süchbátara
Order of Suche Bator
Сүхбаатарын одон
-

22.02.1968

Řád říjnové revoluce
Order of October Revolution
Орден Октябрьской Революции
-

DD.MM.1968

Jubilejní medaile 50 let ozbrojených sil SSSR
Jubilee Medal for 50 Years of Armed Forces of USSR
Юбилейная медаль 50 лет Вооруженных Сил СССР
-

DD.MM.1968

Řád polského znovuzrození 2. třída
Order of Polonia Restituta 2nd Class
Order Odrodzenia Polski II Klasa
-

29.09.1970

Leninův řád /1956-1991/
Order of Lenin /1956-1991/
Opден Ленина
-

DD.MM.1971

Řád Süchbátara
Order of Suche Bator
Сүхбаатарын одон
-

DD.MM.1973

Řád polského znovuzrození 3. třída
Order of Polonia Restituta 3rd Class
Order Odrodzenia Polski III Klasa
-

DD.MM.1974

Řád Bulharské lidové republiky - 1. třída
Order of the People´s Republic of Bulgaria - 1st Class
Орден „Народна република България“ - 1-ва степен
-

30.04.1975

Řád Za službu vlasti v ozbrojených silách SSSR, 2. stupeň
Order for Service to the Homeland in the Armed Forces of the USSR, 2nd Class
Орден За службу Родине в Вооружённых Силах СССР 2 степени
-

29.09.1975

Leninův řád /1956-1991/
Order of Lenin /1956-1991/
Opден Ленина
-

DD.MM.1975

Řád Karla Marxe
Order of Karl Marx
Karl-Marx-Orden
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za dobytí Královce
Medal for Capture of Koenigsberg
Медаль За взятие Кенигсберга
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za obranu Moskvy
Medal for Defence of Moscow
Медаль За оборону Москвы
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za obranu Stalingradu
Medal for Defense of Stalingrad
Медаль За оборону Сталинграда
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za vítězství nad Japonskem
Medal for Victory over Japan
Медаль За победу над Японией
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
-

DD.MM.RRRR

Jubilejní medaile 30. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941-1945
Jubilee Medal for 30th Anniversary of Victory in Great Patriotic War
Юбилейная медаль Тридцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941—1945 гг.
-

DD.MM.RRRR

Jubilejní medaile 20. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941-1945
Jubilee Medal for 20th Anniversary of Victory in Great Patriotic War
Юбилейная медаль Двадцать лет победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
-

DD.MM.RRRR

Medaile Na paměť 800 let Moskvy
Medal for Commemoration of 800 Years of Moscow
Медаль В память 800-летия Москвы
-

DD.MM.RRRR

Hvězda maršála Sovětského svazu
Marshal's Star
Маршальская Звезда
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.c-cafe.ru/days/bio/16/068_16.php,
www.peoples.ru,
https://marshals.narod.ru/BIOS/Vasilevsky.html,
https://www.psj.ru/date/detail.php?ID=6478,
wwiisoldat.narod.ru
URL CZ: https://www.valka.cz/Vasilevskij-Alexandr-Michajlovic-t36619#513776Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aleksandr-Mikhaylovich-Vasilevsky-t36619#513776Version : 0
MOD

Maršal Sovietskeho zväzu Alexander Michajlovič Vasilevskij


Маршал Советского Союза Александр Михайлович Василевский

* 30. 09. 1895
+ 05. 12. 1977

A. M. Vasilevskij sa narodil 30.09.1895 v dedine Nová Goľčicha v Ivanovskej oblasti. Jeho otec bol kňazom a tomu zodpovedalo aj základné a stredoškolské vzdelanie mladého Vasilevského. Vychodil cirkevnú školu a potom študoval v Kostromskom cirkevnom seminári.

Vo februári roku 1915 bol Vasilevskij povolaný do cárskej armády a nastúpil do Alexejevského junkerského učilišťa v Moskve. Po absolvovaní zrýchleného kurzu bol v máji 1915 roku z učilišťa vyradený v hodnosti práporčíka a odoslaný do záložného práporu do Rostova.

Vo funkcii veliteľa pochodovej roty bol poslaný k 9. armáde generála P. A. Lečického, kde bol zaradený k 409. Novochoperskému pluku 103. pešej divízie. Na jar roku 1916, v čase prípravy na "Brusilovskú operáciu", sa Vasilevskij stal veliteľom roty a bol povýšený na poručíka.

Po "Februárovej revolúcii" v 1917 roku mal Vasilevskij hodnosť štábneho kapitána a velil práporu v Odese. Po ďalšej revolúcii, "Októbrovej", sa z Vasilevského v súvislosti s rušením "starej" (rozumej cárskej) armády stal civilista a vrácia sa domov.

V apríli 1919 Vasilevskij opäť narukoval, tentoraz do RKKA. Bol zaradený do funkcie pomocníka veliteľa čaty, no už v lete 1919, keď sa bielogvardejci tlačili k Moskve, velil práporu Tulského pluku. Začiatkom októbra toho istého roku bol menovaný do funkcie veliteľa 5. pluku 2. Tulskej divízie. V novembri divíziu prevelili k Západnému frontu, premenovali ju na 48. streleckú divíziu, 5. pluk sa stal 427. plukom a Vasilevskij zástupcom veliteľa tohto pluku.

V 1920 roku bol Vasilevskij najprv veliteľom 427. pluku, potom zástupca veliteľa 429. pluku, po zosadení z funkcie velil čate (v tejto funkcii bol vyznamenaný Rad červenej zástavy), potom velil práporu.

Keď sa v októbri 1920 skončila vojna s Poľskom, bola 48. divízia preložená do Smolenskej gubernie a Vasilevskij sa stal zástupcom veliteľa 424. pluku divízie a po ďalšom preložení, do Tveru, dostal funkciu náčelníka štábu 142. brigády. (Pozn.: V popise Vasilevského "cestovania" po plukoch a divíziách v rokoch 1919-1927 sú v zdrojoch rozpory. Bral som do úvahy ten, ktorý poskytoval najkomplexnejšie informácie. Slavo)

V roku 1927 sa, po absolvovaní kursov "Vystrel", stal veliteľom pluku. Na jar 1931 roku bol zaradený ako inšpektor do "Velenia bojovej prípravy RKKA" a v tejto funkcii pôsobí do roku 1934, kedy bol vymenovaný za náčelníka bojovej prípravy Povolžského vojenského okruhu. V 1936 bol povýšený na plukovníka a stal sa poslucháčom Akadémie generálneho štábu. Od októbra 1937 je náčelníkom operačnej prípravy RKKA a v tejto funkcii pôsobí do roku 1939, kedy sa v hodnosti generálmajora stal zástupcom náčelníka operačného oddelenia RKKA.

Po začatí Veľkej vlasteneckej vojny Vasilevskij pôsobí v Stavke vo funkciách náčelníka operačného oddelenia a zástupca náčelníka generálneho štábu, ktorým bol maršal ZSSR B. M. Šapošnikov.

V októbri 1941 roku bola v Moskve v rámci Stavky založená operačno-strategická skupina v čele s Vasilevskim. On sám bol povýšený do hodnosti generálporučík.

V júni 1942 roku sa Šapošnikov vzdal funkcie a dňa 24.06.1942 prebral jeho post Vasilevskij, ktorý povýšil na generálplukovníka, a stal sa zároveň zástupcom ľudového komisára obrany (J.V. Stalina).

V priebehu bojov pri Stalingrade bol Vasilevskij, za koordináciu činností frontov zúčastňujúcich sa bitve, povýšený na armádneho generála a 16.02.1943 na maršala Sovietskeho zväzu. V Kurskej bitke opäť koordinoval činnosť frontov a zároveň sa zúčastňoval na plánovaní ďalších operácií smerujúcich k oslobodeniu ľavobrežnej Ukrajiny.

V priebehu Východopruskej útočnej operácie Vasilevskij znovu riadil činnosť frontov, no keď bol 18.02.1945 smrteľne zranený veliteľ 3. bieloruského frontu armádny generál Čerňachovskij, prebral velenie frontu a velil mu až do skončenia operácie, kedy bol povolaný späť do Moskvy a poverený velením vojsk na Ďalekom východe, kde odviedol skvelú prácu pri porážke japonskej armády.

Ku koncu roka 1945 bol štáb veliteľa Ozbrojených síl ZSSR na Ďalekom východe rozpustený a Vasilevskij sa v januári 1946 stal náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl ZSSR.

V roku 1949 sa maršal Vasilevskij stal ministrom obrany ZSSR a v rokoch 1950-1953 bol ministrom vojny ZSSR.

Po Stalinovej smrti došlo k reorganizácii armády, kedy boli z fukcií odstraňovaní jeho obľúbenci, a Vasilevskij dostal post 1. námestníka ministra obrany ZSSR, ktorý zastával do roku 1957, kedy bol "zo zdravotných dôvodov" preradený do zálohy s právom nosiť uniformu.

Od roku 1959 bol členom Skupiny generálnych inšpektorov.

Maršal Sovietskeho zväzu Alexander Michajlovič Vasilevskij zomrel 05.12.1977 a jeho popol je pochovaný pod Kremeľskou stenou na Červenom námestí.


https://www.c-cafe.ru/days/bio/16/068_16.php
www.peoples.ru
https://marshals.narod.ru/BIOS/Vasilevsky.html
https://www.psj.ru/date/detail.php?ID=6478
URL CZ: https://www.valka.cz/Vasilevskij-Alexandr-Michajlovic-t36619#248429Verze : 8
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aleksandr-Mikhaylovich-Vasilevsky-t36619#248429Version : 0
Autor : Jiri Fidler


brigádní velitel
generálmajor (4. červen 1940)
generálporučík (28. říjen 1941)
generálplukovník (21. květen 1942)
armádní generál (18. leden 1943)
maršál Sovětského svazu (16. únor 1943)


náčelník Operační správy generálního štábu (srpen 1941 - červenec 1942)
náčelník Generálního štábu (červenec 1942 - únor 1945)
velitel 3. běloruského frontu (únor 1945 - duben 1945)
hlavní velitel vojsk na Dálném východě (červen 1945 - září 1945)
náčelník Generálního štábu (březen 1946 - březen 1949)
ministr ozbrojených sil (březen 1949 - únor 1950)
ministr války (únor 1950 - březen 1953)
náměstek ministra obrany (březen 1953 - listopad 1957)




Autor : Havelka43


plukovník 2.2.1936
kombrig - brigádní velitel 16.8.1938
URL CZ: https://www.valka.cz/Vasilevskij-Alexandr-Michajlovic-t36619#367230Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aleksandr-Mikhaylovich-Vasilevsky-t36619#367230Version : 0
MOD