Main Menu
User Menu

19. tankový sbor [1942-1945]

19th Tank Corps / 19-й танковый корпус

     
Název:
Name:
19. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
19-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.12.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
10.06.1945
Nástupce:
Successor:
19. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.01.1943-DD.03.1943 Brjanský front
DD.03.1943-DD.04.1943 65. armáda
DD.04.1943-DD.09.1943 Střední front
DD.09.1943-DD.10.1943 Jižní front
DD.10.1943-DD.12.1943 4. ukrajinský front
DD.12.1943-DD.01.1944 3. gardová armáda
DD.01.1944-DD.05.1944 4. ukrajinský front
DD.06.1944-DD.07.1944 Moskevský vojenský okruh
DD.07.1944-DD.08.1944 1. pobaltský front
DD.08.1944-DD.09.1944 51. armáda
DD.09.1944-DD.11.1944 6. gardová armáda
DD.11.1944-DD.02.1945 2. pobaltský front
DD.02.1945-DD.03.1945 6. gardová armáda
DD.03.1945-DD.04.1945 Kuronská skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
31.12.1942-DD.04.1945 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
31.12.1942-24.01.1943 Verškovič, Stěpan Antonovič (Podpolkovnik / Подполковник)
25.01.1943-02.02.1943 Juplin, Nikolaj Alexandrovič (Polkovnik / Полковник)
03.02.1943-DD.05.1945 Vasiljev, Ivan Dmitrijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.12.1942-20.05.1943 Verškovič, Stěpan Antonovič (Podpolkovnik / Подполковник)
20.05.1943-DD.05.1945 Šavrov, Ivan Jegorovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
24.04.1944-10.06.1945 Perekopský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
24.04.1944 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tk/tk19.html
https://goo.gl/qQ0rSr
URL : https://www.valka.cz/19-tankovy-sbor-1942-1945-t44580#527013Verze : 0
MOD
19. tankový sbor / 19-й танковый корпус [1942-1945]


Velitelství sboru vzniklo 31. prosince 1942. Podléhalo Hlavnímu stanu vrchního velení [1941-1945], od ledna 1943 velitelství Brjanského frontu [1941-1943], od února 1943 velitelství Středního frontu [1943], od března 1943 velitelství 65. armády [1942-1943], od dubna 1943 velitelství Středního frontu [1943]


V červnu 1945 nesl sbor název „19. pěrekopský tankový sbor, vyznamenaný Řádem rudého praporu“.


Součástí sboru bylo:
velitelství sboru s přímo podřízenými sborovými jednotkami,
79. tanková brigáda (leden 1943 a duben 1943 – červen 1945),
101. tanková brigáda (prosinec 1942 – leden 1943 a únor 1943 – červen 1945),
202. tanková brigáda (leden 1943 – červen 1945),
26. motostřelecká brigáda (leden 1943 a únor 1943 – červen 1945),


Veliteli sboru byli:
podplukovník Stěpan Antonovič Věrškovič (prosinec 1942 – leden 1943),
plukovník Nikolaj Alexandrovič Juplin (leden 1943 – únor 1943),
generálmajor tankového vojska, od října 1943 generálporučík tankového vojska Ivan Dmitrijevič Vasiljev (únor 1943 – červen 1945).


Velitelství sboru bylo 10. června 1945 přejmenováno na velitelství 19. tankové divize.
URL : https://www.valka.cz/19-tankovy-sbor-1942-1945-t44580#175107Verze : 0
MOD