Main Menu
User Menu

7. armáda [1940-1945]

7th Army / 7-я армия

     
Název:
Name:
7. armáda
Originální název:
Original Name:
7-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
18.09.1940
Předchůdce:
Predecessor:
56. střelecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
05.01.1945
Nástupce:
Successor:
9. gardová armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
18.09.1940-24.06.1941 Leningradský vojenský okruh
24.06.1941-27.08.1941 Severní front
27.08.1941-01.09.1941 Leningradský front
01.09.1941-25.09.1941 Karelský front
25.09.1941-24.02.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
24.02.1944-15.11.1944 Karelský front
15.11.1944-05.01.1945 Hlavní stan nejvyššího velení
Dislokace:
Deployed:
18.09.1940-25.06.1941 Petrozavodsk, ? /
25.06.1941-15.11.1944 východoevropské válčiště
15.11.1944-05.01.1945 ?, ?

Velitel:
Commander:
18.09.1940-25.09.1941 Gorelenko, Filipp Danilovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
25.09.1941-07.11.1941 Mereckov, Kirill Afanasjevič (Geněral armii / Генерал армии)
07.11.1941-04.07.1942 Gorelenko, Filipp Danilovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
04.07.1942-29.01.1943 Trofimenko, Sergej Georgijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
29.01.1943-28.04.1943 Krutikov, Alexej Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
28.04.1943-27.08.1944 Krutikov, Alexej Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
27.08.1944-07.12.1944 Gluzdovskij, Vladimir Alexejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
07.12.1944-05.01.1945 ?, ? ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
18.09.1940-29.01.1943 Krutikov, Alexej Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
29.01.1943-DD.11.1943 Orleanskij, Viktor Pavlovič (Polkovnik / Полковник)
DD.11.1943-DD.05.1944 Pešechoncev, Fjodor Stěpanovič (Polkovnik / Полковник)
DD.05.1944-05.01.1945 Panfilovič, Michail Ignaťjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
18.09.1940-13.10.1941 71. střelecká divize
12.04.1941-21.07.1941 26. opevněný prostor
22.06.1941-DD.07.1941 168. střelecká divize
24.06.1941-DD.09.1941 54. střelecká divize
01.09.1941-01.07.1942 272. střelecká divize
05.09.1941-13.10.1941 313. střelecká divize
DD.08.1942-DD.12.1943 119. samostatná armádní průzkumná letka
26.02.1943-24.02.1944 257. smíšená letecká divize
DD.02.1944-05.01.1945 375. samostatná spojovací letka
13.06.1944-10.09.1944 7. gardová tanková brigáda
DD.06.1944-11.08.1944 37. gardový střelecký sbor
01.07.1944-31.08.1944 127. lehký horský střelecký sbor
01.07.1944-01.10.1944 18. střelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.07.1941 237. střelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.02.1944 375. samostatná spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič a kol.: Krasnaja Armija v ijuně 1941 goda. Novosibirsk, Sibirskij chronograf 2003.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
Melťuchov, Michail Ivanovič: Upuščennyj šanc Stalina. Moskva, Veče 2000.
URL : https://www.valka.cz/7-armada-1940-1945-t55532#565426Verze : 1
MOD