Německo (DEU)
Články
Emblémy praporů těžkých tanků (Schwere Panzer Abteilungen)
Již před nacistickým ovládnutím Německé politiky v roce 1932 se podařilo Heinzi Guderianovi oslovit vysoká místa v Berlíně jeho koncepcí pohyblivé války jako protikladu ke statickým bojům I. světové války.Avšak Guderianova koncepce nezbytně vyžadovala soustředěné formace obrněných vozidel, které měly být jeho základní oporou.
Vývoj tohoto tanku sahá do období začátku šedesátých let. V té době hledaly US Army a Bundeswehr náhradu za své zastarávající tanky. Zdálo se, že společný vývoj bude ideálním řešením. Vznikl tank neobvyklé koncepce s bezosádkovou korbou a řadou technických fines, ale do výzbroje se nedostal.
V tomto díle se budeme věnovat technickému popisu zbylé části tanku a závěru projektu, který nesplnil velké naděje do něho vkládané.
Povedomie o obrnenej technike sa s rozšírením internetu dostalo do iných dimenzií a informácie sú dnes prístupné všetkým. Pri diskusiách na fórach, či na webových military stránkach sa neustále stretávam s mylnými tvrdeniami a faktografickými chybami vyplývajúcimi z omylov prezentovaných v starších publikáciách. Bohužiaľ takéto omyly sa neustále "dedia" a tradujú i v súčasnosti, dokonca i v nových publikáciách. Zopár omylov sa pokúsim uviesť na pravú mieru. Spravidla vychádzam z publikácií pánov Jentza a Doyla, ktorí sú považovaní za špičku v tématike o nemeckej obrnenej technike. Množstvo informácií pochádza z publikovania dnes už nebohého pána Spielbergera, ktorého monografie sú a budú neprekonateľné, no zároveň vytvoril viaceré omyly, ktoré pretrvávajú dodnes.
neboli KUKAČKA, KTERÁ SNÁŠELA DO VLASTNÍHO HNÍZDA
Při spojení německý tank a 2. světová válka se většině lidí okamžitě vybaví Tiger nebo Panther. Ale většinu velkých vítězství vybojovalo mnohem nenápadnější vozidlo. Navíc z technického hlediska přineslo víc novinek než všichni jeho slavnější následovníci dohromady. Některé prvky jeho koncepce se s drobnými úpravami staly standardem na mnoho dalších let.
Při obsazování Francie byly tanky Pz III a jejich osádky na vrcholu slávy. Ale Francie byla také prvním varováním - měli přijít těžší protivníci. Co tanku chybělo na výkonech, musely dohnat osádky taktikou. Nějaký čas to ještě fungovalo, ale limitem vozidla byly jeho malé rozměry, se kterými se nedaly dělat zázraky.
Šedesáté páté výročí vypuknutí sovětsko-německé války dává možnost připomenout některé okamžiky a nejasnosti příprav a zahájení bojových akcí. V tomto případě se pokusíme zobecnit určitá data, týkající se tankových svazků a jejich výzbroje na obou bojujících stranách. I když toto téma je v ruské literatuře posledních 15 let velmi podrobně zkoumáno, u nás na tomto poli zůstávají zachovány velmi zastaralé informace, v lepším případě z počátku devadesátých let, v horším případě ještě ideologické floskule sovětské propagandy.
Tabulka
Jistě se vám již stalo, že ve dvou různých knihách či časopisech jste objevili tutéž fotografii německého tanku, ale pokaždé u ní byl popisek s textem řadící vozidlo k jiné tankové divizi. Jelikož jsem tvor zvídavý, nedalo mi to a pokusil jsem se shromáždit základní údaje o označovaní tanků a to jak na úrovni vyšších organizačních celků jakými jsou divize, tak i v rámci nižších celků, na úrovni praporů, rot a čet. Rovněž na řadě fotografií německé techniky se objevuje značné množství různých identifikačních značek či praporků, které ve většině případů bývají autory ignorovány a některé z nás zajímá, co to znamená.
Témata
Podkategorie