Main Menu
User Menu

31.12.

31.12.

Státní útvary Datum Událost
31.12.1460 Zemřel - Richard Neville (Bol popravený po bitke pri Wakefielde.)

31.12.1491 Narodil se - Jacques Cartier (mořeplavec)
31.12.1509 Zemřel - Wolfgang z Fürstenberku
31.12.1677 Narodil se generálkapitán Manuel de Sada y Antillón (plukovník: Aragonský pluk)



31.12.1738 Narodil se generál Charles Cornwallis (Velitel Britských sil v Irsku (1798-1801))
31.12.1750 Narodil se generál Francis Augustus Eliott (plukovník: 29. lehký dragounský pluk)
31.12.1771 Narodil se - Juan Manuel Rodríguez (Najvyšší predstaviteľ štátu El Salvador /22.4.1824–1.10.1824/)

31.12.1783 Narodil se plukovník Joseph Gardner Swift (Superintendent: )
31.12.1812 Zemřel generál Thomas Musgrave (plukovník: 76, pěší pluk)

31.12.1815 Narodil se generál George Gordon Meade (generál Unie)

31.12.1825 Narodil se brigádny generál Francis Trowbridge Sherman (Brigádny veliteľ.)

31.12.1831 Narodil se čestný generálmajor Robert Ogden Tyler (brigádny veliteľ)
Rusko
31.12.1831 Ruský cár Mikuláš I. založil Rad Virtuti Military(Орден Виртути милитари) a medailu Za obsazení Varšavy útokem v 1831 roku (За взятие приступом Варшавы в 1831 году)

31.12.1853 Narodil se generál Tasker Howard Bliss (President: Vysoká škola válečná Armády Spojených států)
31.12.1856 Narodil se generál pěchoty Emil Colerus von Geldern (Veliteľ III. zboru.)

31.12.1862 Zemřel brigádny generál James Edward Rains (brigádny generál CSA)

31.12.1862 Zemřel brigádní generál Joshua Woodrow Sill (Brigádny veliteľ.)
31.12.1863 Zemřel polní podmaršál Karl von Zucchi

31.12.1866 Narodil se polní podmaršál Adalbert von Felix (Veliteľ VI. zboru.)

31.12.1872 Narodil se generál V. hodnostní třídy Louis Jules Frédéric Kieffer

31.12.1879 Zemřel čestný generálmajor Thomas West Sherman (Divízny veliteľ.)

31.12.1880 Narodil se armádní generál George Catlett Marshall (Náčelník štábu armády USA)
31.12.1883 Narodil se generál zdravotnictva Dominik Vymětal
31.12.1885 Narodil se Generálmajor Gerhard von Nostitz-Wallwitz
31.12.1885 Narodil se korvetní kapitán Josef Holub
31.12.1887 Narodil se divisní generál Silvestr Bláha
31.12.1887 Narodil se Generálmajor Bruno Ubl (velitel: Polní velitelství 1015)


31.12.1890 Narodil se generálporučík Walther Krause (velitel: 170. pěší divize)
31.12.1892 Narodil se Nadporučík Richard Hess


31.12.1892 Narodil se kontradmirál Kurt Böhmer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
31.12.1894 Narodil se - Jaroslav Skála (velitel letectva III. armáda)


31.12.1894 Narodil se generálmajor Werner Frotscher (velitel: 176. granátnický pluk)



31.12.1894 Narodil se Waffen-Gruppenführer József Grassy (velitel: 25. granátnická divize SS "Hunyadi" (maďarská č.1))
31.12.1896 Narodil se brigádní generál in memoriam Alois Laub (pobočník velitele, Hraničářský pluk 4)
31.12.1900 Narodil se generálmajor Lothar Berger (veliteľ 75. pešej divízie)
31.12.1900 Narodil se plukovník Sigurt-Horstmar von Beaulieu-Marconnay (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

31.12.1901 Narodil se generálmajor Vasilij Ivanovič Tupikov (vojenský přidělenec v Německu 1940)
31.12.1902 Narodil se SS-Obersturmbannführer Rudolf Neuenfeldt (velitel: Tankový oddíl SS 16)

31.12.1903 Narodil se generálporučík letectva Viktor Ivanovič Lebeděv (veliteľ 45. leteckej divízie ďalekého dosahu)

31.12.1907 Narodil se generálmajor Teddy Hollis Sanford (velitel: 7. pěší divize)
31.12.1908 Narodil se generálmajor Matěj Brabec
31.12.1910 Zemřel brigádny generál John Creed Moore (brigádny generál CSA)
31.12.1911 Narodil se četař Ernst Fraps (držitel Rytířského kříže)
31.12.1911 Narodil se SS-Sturmbannführer Ludwig Kepplinger (velitel: 17. tankový pluk SS)


31.12.1913 Narodil se korvetný kapitán Adalbert Schnee (veliteľ U-201)

31.12.1915 Narodil se major Semjon Vasiljevič Chochrjakov (velitel: 2. tankový prapor, 54. gardová tanková brigáda)
31.12.1916 Spojenci Dohody odmítli nabídku ústředních mocností k zahájení mírových jednání, obsahující podmínky zachování dosavadních územních zisk

31.12.1917 Zemřel poručík Alwin Thurm (stíhací pilot v Jasta 24)

31.12.1918 Loď USS Greer uvedena do služby

31.12.1918 Zemřel kapitán William Leefe Robinson (velitel letky 48. perutě RFC)

31.12.1918 Zemřel nadporučík Fridrich Röth (velitel Jasta 16)


31.12.1919 Narodil se SS-sturmbannführer Heinz Macher (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)
Rusko
31.12.1919 Centrálna ruská národná rada v pod predsedníctvom Vološina podala nesúhlas je jestvujúcou teritoriálnou úpravou územia Podkarpatskej Rusi.
31.12.1920 Narodil se čatár Arthur Becker (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

31.12.1921 Narodil se poručík Heinz Krey (Hlavný inžinier na ponorke U-752.)
31.12.1921 Narodil se námořní nadporučík Horst Hübsch (ponorkový velitel)

31.12.1922 Narodil se podplukovník Vasilij Semjonovič Krysov (tankové eso; 19 zničených tanků)

31.12.1927 Zemřel polní podmaršál Theodor von Leonhardi (Veliteľ Jazdeckého zboru Leonhardi.)
31.12.1930 Narodil se plukovník Vladimír Šedina (velitel 7. výsadkového pluku zvláštního určení (1961-1966))
31.12.1931 Loď R. N. Gorizia uvedena do služby

31.12.1934 Založen kýl ponorky Šč-320
31.12.1935 Narodil se - Sálmán ibn Abd Al-Azíz (23.01.2015 DD.MM.RRRR král, Saúdská Arábie)

31.12.1935 Na továrním letišti ve Woodfordu poprvé vzlétl prototyp K6152 Avra Anson Mk.I.

31.12.1939 Hitler obdržel zprávu OKW o sovětsko-finské válce, podle které nebyla Rudá armáda pro moderní armády rovnocenným protivníkem.

31.12.1941 Založen kýl ponorky U-487
Sovětský Svaz
31.12.1941 V Kujbyševě podepsána sovětsko -polská smlouva , podle níž SSSR poskytne vládě polské republiky půjčku 100 mil. rublů jako pomoc Polským občanům na území SSSR.
Východoevropské válčiště
31.12.1941 10. armáda (Západní front) osvobodila Běljov.


Oddíl sovětských námořníků (170 mužů) z ostrovav Lavansaari obsadil po 43 km pochodu přes zamrzlý Finský záliv ostrov Tüters.
Venezuela
31.12.1941 Venezuela přerušila diplomatické styky s Německem , Itálií a Japonskem.
Pacifické válčiště
31.12.1941 Japonská vojska obsadila město Čchang-ša (Čína) a Kuantan (Malajsko).
Protektorát Čechy a Morava
31.12.1941 V Praze byl zatčen gestapem divizní generál Bedřich Homola.

31.12.1942 Založen kýl lodi HMS Volage
Východoevropské válčiště
31.12.1942 Jihozápadní front dosáhl čáry Novaja Kalitva, Markovka, Bělovodsk, Vološino, Millerovo, Skosyrskaja, Černyškovskij (rozdrceno 5 divizí a 3 brigády italské 8.armády a 4 rumunské divize; do zajetí padlo 60.000 vojáků). Vytvořily se podmínky pro likvidaci německého fašistického uskupení v prostoru Kotělnikova a k útoku na luganském a voroněžském směru.
Válka na moři
31.12.1942 Neúspěšný útok německého těžkého křižníku "Admirál Hipper", "Lützow" a 6 torpédoborců na spojenecký konvoj "YW 51 B" v Severním moři ("Admiral Hipper" poškozen, l torpédoborec potopen; Spojenci ztratili torpédoborec "Achates" a 1 minolovku).
Japonsko
31.12.1942 Císařský hlavní stan v Tokiu rozhodl vyklidit ostrov Guadalcanal.
Pacifické válčiště
31.12.1942 Japonci zastavili ofenzívu v juhozápadnej časti Tichého oceánu.
31.12.1942 Jihozápadní front dosáhl čáry Novaja Kalitva, Markovka, Bělovodsk, Vološino, Millerovo, Skosyrskaja, Černyškovskij (rozdrceno 5 divizí a 3 brigády italské 8.armády a 4 rumunské divize; do zajetí padlo 60.000 vojáků). Vytvořily se podmínky pro likvidaci německého fašistického uskupení v prostoru Kotělnikova a k útoku na luganském a voroněžském směru.
31.12.1942 Neúspěšný útok německého těžkého křižníku „Admirál Hipper, „Lützow a 6 torpédoborců na spojenecký konvoj „YW 51 B v Severním moři („Admirál Hipper poškozen, l torpédoborec potopen; Spojenci ztratili torpédoborec „Achates a 1 minolovku).
31.12.1942 Císařský hlavní stan v Tokiu rozhodl vyklidit ostrov Guadalcanal.
31.12.1942 Japonci zastavili ofenzívu v juhozápadnej časti Tichého oceánu
31.12.1943 Zemřel poručík Horst-Werner Cüsow (velitel tanku; 2./Těžký tankový oddíl 503)
Východoevropské válčiště
31.12.1943 Skončila gorodocká operace 1.pobaltského frontu.


1.ukrajinský front znovu ovládl Žitomir.


Skončila operace 2. a 3.ukrajinského frontu na kirovogradském a krivorožském směru.
Francie
31.12.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Paříž.
Pacifické válčiště
31.12.1943 Spojenecký nálet na Paramušir (Kurily).
Maďarsko
31.12.1944 Vojska 2. a 3. ukrajinského frontu dokončila likvidaci nepřátelského uskupení obklíčeného severozápadně od Budapešti. Osvobozena další předměstí v západní části Budapešti.
Třetí říše
31.12.1944 Německý XXXIX. tankový sbor a XIII. SS sbor zahájily dílčí útok v severním Alsasku (operace "Nordwind").
Pacifické válčiště
31.12.1944 Indický XV. armádní sbor pronikl k Akjabu (Barma).I
Norsko
31.12.1944 Britské bombardovací letectvo uskutečnilo nálet na Oslo.
Třetí říše
31.12.1944 Britské bombardovací letectvo uskutečnilo nálet na letiště v Berlíně a Osterfeld.


Americké a Britské bombardovací letectvo bombardovalo - Hamburk, Harburg, Misburg, Wetzendorf
31.12.1945 Zemřel generálporučík Günther Ziegler
31.12.1945 Zemřel kontradmirál Werner Schönermark (zemřel v zajetí)
31.12.1945 Zemřel generálmajor Rienhold Dahlmann (velitel: Hlavní polní velitelství Holandsko)

31.12.1945 Ukončení branné pohotovosti ČSR.





31.12.1946 Zemřel generál pěchoty Franz Xaver von Epp

31.12.1946 Narodil se generál William Scott Wallace (velitel: V. sbor)

31.12.1947 Zemřel generálmajor Edwin Baruch Winans (velitel: 3. armáda)

31.12.1947 Zemřel generálmajor Edwin Baruch Winans (Superintendent: Vojenská akademie Spojených států)
Čína
31.12.1950 Čínské komunistické jednotky zahájily další ofenzívu, která trvala do 5.1.1951
31.12.1953 Zemřel generálmajor Karl von Löderer
31.12.1955 Zemřel generál dělostřelectva Max Pfeffer (veliteľ IV. armádneho zboru)
31.12.1959 Zemřel generál pěchoty Werner Kienitz (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
31.12.1963 Zemřel brigádní generál Josef Dvořák (velitel Polní dělostřelecké brigády 8)

31.12.1963 Zemřel plukovník Daniel D. Tompkins (náčelník štábu: 63. jezdecká divize)


31.12.1963 Zemřel brigádní generál Francisco Llano de la Encomienda (velitel: 45. pěší pluk "Tetuán")
31.12.1964 Zemřel polní maršál Henry Maitland Wilson (veleníSmile


31.12.1965 Zemřel generál pěchoty Ehrenfried-Oskar Böge (veliteľ XXXXIII. armádneho zboru)

31.12.1965 Časopis Time vybral generála Williama Westmorelanda "Mužem roku 1965".
31.12.1967 Zemřel generálporučík Ulrich von Tippelskirch
31.12.1968 Loď Orsk uvedena do služby
31.12.1969 Zemřel Generálporučík Albrecht Brand (velitel: 311. pěší divize)
31.12.1969 Zemřel Generálporučík Gerlach-Hans Hemmerich (vedoucí kartografického oddělení Generálního štábu)
31.12.1970 Zemřel kapitán Hans-Joachim Kappis (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)

31.12.1971 Zemřel podplukovník Carroll Missimer (velitel: 158. brigáda)

31.12.1972 Zemřel generálporučík Henry Dozier Russell (velitel: 30. divízia)
31.12.1973 Zemřel plukovník (Bundeswehr) Christian Kübler (velitel: Pluk tankových granátníků 304 (Wehrmacht))
31.12.1975 Loď Sia-men uvedena do služby
31.12.1975 Loď Ťiou-ťiang uvedena do služby


31.12.1976 Zemřel generálmajor Friedrich Leesemann

31.12.1977 Loď Chuaj-an uvedena do služby
31.12.1979 Loď ORP Błyskawiczny vyřazena ze služby
31.12.1980 Zemřel námořní nadporučík Ulrich-Philipp von und zu Arco-Zinneberg (ponorkový velitel)

31.12.1981 Loď ORP Dzielny vyřazena ze služby
31.12.1982 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS a polície Otto Hofmann

31.12.1982 Zemřel generálporučík Ivan Fjodorovič Grigorjevskij (velitel: 61. střelecký sbor)

31.12.1983 Loď ORP Bystry vyřazena ze služby
31.12.1984 Loď Hel vyřazena ze služby


31.12.1984 Loď ORP Dziarski vyřazena ze služby
31.12.1984 Zemřel plukovník Karl-Max Grässel (velitel 14. tankové divize)

31.12.1990 Zemřel podplukovník Donald Ernest Kingaby (velitel Hornchurchského křídla)
31.12.1993 Zemřel Brigádní Generál Robert Arthur Phayre (velitel 147. polného pluku, Královského delostrelectva)


31.12.1993 Zemřel kapitánporučík Rudolf Hoffmann (ponorkový velitel)

31.12.1994 Loď ORP Albatros vyřazena ze služby
31.12.1997 Zemřel kapitán Albert Celerin (nositel Rytířského kříže)
31.12.1998 Zemřel nadporučík Hans Kunert (23.8.1944 vyznamenán Rytířským křížem)

31.12.1999 Loď HMS Birmingham vyřazena ze služby

31.12.1999 Zemřel poručík Elliot Lee Richardson (Ministr obrany)
31.12.2002 Zemřel generálmajor ve výslužbě Václav Bergman (velitel 313. československé perutě RAF)

31.12.2006 Zemřel viceadmirál Nikolaj Grigorjevič Ljogkij (veliteľ Prímorskej flotily rôznorodých síl)
31.12.2009 Zemřel Feldwebel Hinrich Ahrens (velitel útočného děla ve 1141. granátnickém pluku)

31.12.2013 Zemřel generálmajor Nicholas Peter Kafkalas (velitel: 28. pěší divize)
31.12.2015 Zemřel generálporučík Alexander Beer
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74566