Main Menu
User Menu

253. pěší divize [1939-1945]

253rd Infantry Division

253. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
253. pěší divize
Originální název:
Original Name:
253. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.09.1939-DD.09.1939 5. armáda
DD.09.1939-DD.11.1939 XXVII. armádní sbor
DD.12.1939-29.01.1940 XXVI. armádní sbor
29.01.1940-02.02.1940 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
02.02.1940-24.05.1940 XXVII. armádní sbor
24.05.1940-25.05.1940 X. armádní sbor
26.05.1940-02.06.1940 XXVII. armádní sbor
02.06.1940-02.07.1940 XI. armádní sbor
02.07.1940-15.07.1940 Skupina armád A
15.07.1940-07.03.1941 XXIX. armádní sbor
07.03.1940-14.04.1941 9. armáda
14.04.1941-28.04.1941 X. armádní sbor
28.04.1941-14.05.1941 XXVIII. armádní sbor
14.05.1941-26.05.1941 X. armádní sbor
26.05.1941-28.06.1941 16. armáda
28.06.1941-02.07.1941 XXIII. armádní sbor
02.07.1941-03.07.1941 9. armáda
04.07.1941-08.08.1941 L. armádní sbor
08.08.1941-26.09.1941 XXIII. armádní sbor
26.09.1941-29.10.1941 II. armádní sbor
29.10.1941-25.06.1942 XXIII. armádní sbor
25.06.1942-15.07.1942 XXVII. armádní sbor
15.07.1942-01.08.1942 VI. armádní sbor
01.08.1942-12.03.1943 XXIII. armádní sbor
12.03.1943-16.03.1943 XXVII. armádní sbor
16.03.1943-21.03.1943 XXIII. armádní sbor
21.03.1943-10.04.1943 XXVII. armádní sbor
10.04.1943-DD.07.1943 XXXIX. tankový sbor
DD.07.1943-13.08.1943 4. armáda
13.08.1943-18.08.1943 LIII. armádní sbor
18.08.1943-DD.10.1943 XXXXVI. tankový sbor
DD.10.1943-DD.01.1944 XXIII. armádní sbor
DD.01.1944-DD.04.1944 XXXXI. tankový sbor
DD.04.1944-DD.06.1944 LVI. tankový sbor
DD.07.1944-DD.07.1944 4. tanková armáda
DD.08.1944-DD.10.1944 LVI. tankový sbor
DD.11.1944-DD.01.1945 XI. armádní sbor SS
DD.02.1945-DD.03.1945 LIX. armádní sbor
DD.04.1945-DD.05.1945 XXXXIX. horský armádní sbor
DD.05.1945-08.05.1945 1. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
26.08.1939-DD.MM.RRRR Münster, ? /

Velitel:
Commander:
26.08.1939-15.03.1941 Kühne, Fritz (Generalleutnant)
15.03.1941-18.01.1943 Schellert, Otto (Generalleutnant)
18.01.1943-17.06.1944 Becker, Carl (Generalleutnant)
17.06.1944-28.06.1944 Junck, Hans (Generalmajor)
28.06.1944-05.05.1944 Becker, Carl (Generalleutnant)
05.05.1944-08.05.1944 Schwatlo-Gesterding, Joachim (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-20.10.1939 Hünersdorff, Walther von (Oberstleutnant)
23.10.1939-01.07.1940 Einem, Kurt von (Major)
01.07.1940-30.07.1941 Schlieper, Franz (Major)
30.07.1941-20.01.1943 Lenné, Ernst (Major)
20.01.1943-05.11.1943 Ludendorff, Hans-Joachim (Oberstleutnant)
05.11.1943-25.12.1944 Weber, Josef (Oberstleutnant)
25.12.1944-DD.05.1945 Dönges, Siegfried (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 253

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Tessin, Georg: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.axishistory.com
www.balsi.de
de.wikipedia.org
www.tracesofwar.com

URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#704067Verze : 1
MOD
253. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#35481Verze : 0
MOD
Velitel:
Generalleutnant Fritz Kühne (1.9. 1939 - 7.3. 1941)
General der Infanterie Otto Schellert (7.3. 1941 - 18.1. 1943)
Generalleutnant Carl Becker (18.1. 1943 - 17.6. 1944)
Generalleutnant Hans Junck (17.6. 1944 - 28.6. 1944)
Generalleutnant Carl Becker (28.6. 1944 - 5.5. 1945)
Generalmajor Joachim Schwatlogesterding (5.5. 1945 - 8.5. 1945)


Operace:
Německo (09/ 1939 - 05/ 1940)
Belgie a Francie (05/ 1940 - 04/ 1941)
Polsko (04/ 1941 - 06/ 1941)
Východní fronta, střední sektor (06/ 1941 - 02/ 1945)
Polsko a Československo (02/ 1945 - 05/ 1945)
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#35482Verze : 0
MOD
Organizace:


Infanterie-Regiment 453 - 453.pěší pluk
Infanterie-Regiment 464 - 464.pěší pluk
Infanterie-Regiment 473 - 473.pěší pluk
Artillerie-Regiment 253 - 253.dělostřelecký pluk
Aufklärungs-Abteilung 253 - 253.průzkumný oddíl
Panzerjäger-Abteilung 253 - 253.protitankový oddíl
Pionier-Bataillon 253 - 253.ženijní prapor
Nachrichten-Abteiliung 253 - 253.zpravodajský oddíl
Sanitäts-Abteilung 253 - 253.sanitní oddíl
Feldersatz-Bataillon 253 - 253.polní doplňovací prapor
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#35483Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 253. Infanterie Division:



Heinz Crusius 5/3/1942
Leo Debiel 11/19/1944
August-Friedrich Ebke 4/14/1945
Heinz Emmerling 2/23/1944
Paul Gehl 5/9/1945
Siegfried Grotheer 11/6/1943
Ernst Herlt 4/17/1945
Otmar Hermes 6/11/1944
Johann Hoerstermann 3/28/1945
Hermann Maek 3/20/1942
Karl Nohr 5/9/1945
Karl Orth 3/3/1944
Friedrich Piefer 9/2/1944
Heinz Remmert 9/10/1944
Richard Schmidt 11/6/1942
Gustav Springer 4/30/1945
Hans Sturm 9/26/1942
Johann Thelen 11/3/1944
Wilhelm Viehmann 4/17/1945
Bernhard Walterbach 9/22/1943
Hans-Georg Weisleder 9/21/1944
Josef Wittrock 9/10/1944
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#35484Verze : 0
MOD
V dubnu 1945 bojovala divize v žilinském obranném pásmu.
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#60026Verze : 0
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


9. 1939
presun
5. Armee
C
Eifel (oblasť Nemecka)


10. 1939
XXVII
4. Armee
B
Eifel









12. 1939
XXVI
6. Armee
B
Dolné Porýnie


1. 1940
záloha
6. Armee
B
Dolné Porýnie









5. 1940
XXVII
6. Armee
B
Belgicko


6. 1940
záloha

A
Lille (Francúzsko)


7. 1940 - 2. 1941
XXIX
9. Armee
A
severné Francúzsko


3.-4. 1941
záloha
9. Armee
A
severné Francúzsko


5. 1941
XXVIII
16. Armee
C
východné Prusko


6.-7. 1941
záloha
16. Armee
Nord
Litva


8. 1941
L
9. Armee
Mitte
Velikie Luki (Rusko)


9. 1941
XXIII
9. Armee
Mitte
Velikie Luki


10. 1941
II
16. Armee
Nord
Tver (Rusko)


11. 1941 - 6. 1942
XXIII
9. Armee
Mitte
Ržev (Rusko)


7. 1942
XXVII
9. Armee
Mitte
Ržev


8. 1942 - 3. 1943
XXIII
9. Armee
Mitte
Ržev


4. 1943
XXVII
4. Armee
Mitte
Eľnja
(Smolenskaja oblasť, Rusko)


5.-6. 1943
XXXIX
4. Armee
Mitte
Eľnja


7. 1943
záloha
4. Armee
Mitte
Eľnja


8. 1943
XXXXI
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol (Rusko)


9. 1943
XXXXVI
9. Armee
Mitte
Briansk (Rusko)


10.-12. 1943
XXIII
9. Armee
Mitte
Babrujsk (Bielorusko)


1.-3. 1944
XXXXI
9. Armee
Mitte
Babrujsk


4.-5. 1944
LVI
2. Armee
Mitte
Koveľ (Ukrajina)


6. 1944
LVI
4. Pz. Armee
Nordukraine
Koveľ


7. 1944
záloha
4. Pz. Armee
Nordukraine
Chełm (Poľsko)


8.-9. 1944
LVI
4. Pz. Armee
Nordukraine
rieka Visla


10. 1944
XXIV
1. Pz. Armee
A
pohorie Beskydy


11.-12. 1944
(bojová skupina)
XI
1. Pz. Armee
A
pohorie Beskydy


1. 1945
XI
1. Pz. Armee
A
pohorie Beskydy


2.-3. 1945
LIX
1. Pz. Armee
Mitte
Horné Sliezsko


4. 1945
XXXXIX Geb.
1. Pz. Armee
Mitte
Horné Sliezsko


5. 1945
záloha
1. Pz. Armee
Mitte
Morava
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#146653Verze : 0
MOD
Diskuse
Nositelia Nemeckého kríža v zlate:


Adolph-Auffenberg-Komarow, Gustav, 20.03.1942, Oberst, Kdr. Inf.Rgt. 453
Aepfelbach, Hermann, 14.03.1943, Leutnant, 10./Gren.Rgt. 453
Bader, Rudolf, 08.10.1943, Oberst, Stab/Art.Rgt. 253
Benda, Alois, 23.05.1944, Unteroffizier, 3./Gren.Rgt. 464
Birkendorf, Johann, 28.09.1944, Unteroffizier, 4./Art.Rgt. 253
Böhm, Erich, 27.10.1941, Oberstleutnant, I./Inf.Rgt. 464
Böndel, Hermann, 23.04.1944, Feldwebel, 10./Gren.Rgt. 464
Boffer, Wilhelm, 08.10.1943, Hauptmann d.R., III./Gren.Rgt. 453
Braun, Franz, 27.10.1941, Leutnant, Stabs.Kp./Inf.Rgt. 464
Brüyers, Cornelius, 16.11.1943, Unteroffizier, 7./Gren.Rgt. 453
Bruns, Heinrich, 11.11.1943, Oberfeldwebel, 2./Gren.Rgt. 464
Diel, Hans, 14.07.1944, Stabsfeldwebel d.R., Stabs.Kp./Gren.Rgt. 464
Dieper, Bernhard, 04.09.1944, Oberfeldwebel, II./Gren.Rgt. 453
Ebke, August-Friedrich, 01.06.1944, Hauptmann d.R., I./Gren.Rgt. 464
Eidam, Heinrich, 23.01.1944, Unteroffizier, 11./Gren.Rgt. 453
Emmerling, Heinz, 02.01.1942, Leutnant d.R., 6./Inf.Rgt. 464
Ernst, Karl, 11.11.1943, Oberfeldwebel, 8./Gren.Rgt. 464
Esser, Fritz, 07.09.1944, Feldwebel, 1./Gren.Rgt. 464
Feldkamp, Heinrich, 06.01.1942, Feldwebel, 11./Inf.Rgt. 453
Fischer, Hugo, 25.04.1942, Leutnant d.R., 3./Inf.Rgt. 453
Gehl, Paul, 29.08.1944, Oberleutnant d.R., 8./Gren.Rgt. 464
Grotheer, Siegfried-Hermann, 25.05.1942, Hauptmann, II./Inf.Rgt. 464
Gutmayer, Franz, 21.11.1943, Unteroffizier, 3./Gren.Rgt. 453
Haegermann, Karl-Heinz, 23.05.1944, Leutnant d.R., 7./Gren.Rgt. 464
Hagedorn, Clemens, 27.03.1944, Leutnant, 6./Art.Rgt. 253
Hannemann, Franz, 23.04.1944, Obergefreiter, 11./Gren.Rgt. 464
Harnacke, Peter, 17.02.1944, Oberleutnant, 10./Art.Rgt. 253
Heep, Josef, 25.05.1942, Feldwebel, 5./Inf.Rgt. 453
Heininger, Franz, 23.02.1944, Leutnant d.R., 2./ Art.Rgt. 253
Heller, Josef, 23.09.1944, Feldwebel, 3./Gren.Rgt. 464
Hemesath, Rudolf, 29.08.1944, Hauptmann d.R., III./Gren.Rgt. 464
Heuseler, Paul, 20.01.1945, Hauptmann d.R., I./Gren.Rgt. 453
Hiemer, Hugo, 04.09.1944, Unteroffizier, 6./Gren.Rgt. 453
Hild, Ernst, 30.09.1944, Oberwachtmeister, 4./Art.Rgt. 253
Hoboldt, Theodor, 28.11.1944, Oberwachtmeister, 3./Art.Rgt. 253
Hörstermann, Johann, 13.11.1942, Oberleutnant, 6./Inf.Rgt. 473
Hörstgen, Wilhelm, 16.11.1942, Oberfeldwebel, 7./Inf.Rgt. 473
Hübner, Siegfried, 17.02.1944, Oberleutnant, 11./Gren.Rgt. 453
Hüllenkremer, Alois, 17.02.1944, Feldwebel, 1./Gren.Rgt. 453
Hülsmann, Johann, 10.10.1943, Obergefreiter, 12./Gren.Rgt. 453
Hüning, Franz, 28.05.1944, Unteroffizier, 7./Gren.Rgt. 453
Hulin, Franz, 02.01.1942, Oberleutnant, 8./Inf.Rgt. 453
Karrasch, Otto, 01.04.1944, Obergefreiter, 4./Gren.Rgt. 453
Kehren, Johannes, 08.06.1944, Unteroffizier, 4./Gren.Rgt. 453
Kieper, Kunibert, 30.09.1944, Unteroffizier, 5./Art.Rgt. 253
Kläsener, Hans, 08.10.1943, Oberfeldwebel, 11./Gren.Rgt. 453
Koch, Dr. Bruno, 07.02.1945, Major d.R., I./Art.Rgt. 253
Koch, Erwin, 08.10.1943, Hauptmann, 6./Gren.Rgt. 453
Koslowski, Josef, 21.07.1944, Leutnant, Pi.Btl. 253
Kraas, Emil, 10.10.1943, Hauptmann d.R., 3./Pi.Btl. 253
Krämer, Walter, 12.02.1943, Oberleutnant, 5./Gren.Rgt. 473
Krug, Karl, 25.05.1942, Hauptmann, II./Inf.Rgt. 473
Krumme, Eugen, 25.05.1942, Leutnant d.R., III./Inf.Rgt. 473
Kubicki, Josef, 13.11.1942, Feldwebel, 10./Inf.Rgt. 473
Kühne, Erich, 30.04.1945, Leutnant d.R., 1./Pz.Jäg.Abt. 253
Kuhberg, Heinrich, 01.06.1944, Major d.R., II./Art.Rgt. 253
Kupka, Georg, 11.11.1943, Major, I./Gren.Rgt. 453
Kurtz, Paul, 10.02.1944, Oberleutnant d.R., 12./Art.Rgt. 253
Lage, Hans, 13.05.1942, Oberfeldwebel, 6./Inf.Rgt. 464
Latza, Artur, 29.08.1944, Oberfeldwebel, Felders.Btl. 253
Laubach, Peter, 08.10.1943, Unteroffizier, 12./Gren.Rgt. 453
Lenné, Ernst, 11.02.1943, Major i.G., Ia 253. Inf.Div.
Loosen, Adolf, 21.10.1943, Feldwebel, 2./Pi.Btl. 253
Ludendorff, Hans-Joachim, 15.12.1943, Oberstleutnant i.G., Ia 253. Inf.Div.
Meurer, Fritz, 14.02.1943, Hauptmann, II./Gren.Rgt. 473
Modler, Walter, 21.02.1944, Hauptmann, I./Gren.Rgt. 453
Monshausen, Richard, 25.05.1942, Hauptmann, III./Inf.Rgt. 453
Müller, Hans-Paul, 27.04.1945, Hauptmann d.R., II./Gren.Rgt. 453
Münch, Richard, 03.02.1943, Hauptmann, I./Gren.Rgt. 464
Niehoff, Hermann, 06.01.1942, Oberstleutnant, Inf.Rgt. 464
Oertel, Kurt, 14.02.1943, Leutnant, Ski-Kp./Gren.Rgt. 453
Pahl, Heinz, 21.02.1944, Hauptmann, Pi.Btl. 253
Pelchen, Walter, 21.11.1943, Oberstleutnant, Gren.Rgt. 453
Peters, Karl, 08.12.1943, Unteroffizier, 4./Gren.Rgt. 453
Piefer, Fritz, 21.10.1943, Oberfeldwebel, 2./Gren.Rgt. 464
Püschel, Dieter, 29.10.1943, Oberleutnant d.R., 11./Gren.Rgt. 464
Remmert, Heinz, 29.10.1943, Oberleutnant, 6./Gren.Rgt. 464
Rieger, Gerhard, 07.01.1945, Feldwebel, 1./Pi.Btl. 253
Risse, Wilhelm, 13.11.1942, Oberfeldwebel, 6./Inf.Rgt. 473
Romahn, Kurt, 11.05.1944, Feldwebel, 6./Gren.Rgt. 453
Rüdiger, Friedrich, 13.05.1943, Leutnant, 9./Gren.Rgt. 453
Schaffitzel, Siegfried, 16.05.1942, Oberleutnant, 9./Art.Rgt. 253
Schellert, Otto, 26.12.1941, Generalleutnant, Kdr. 253. Inf.Div.
Schiffer, Adolf, 23.04.1944, Oberfeldwebel, 7./Gren.Rgt. 464
Schlager, Karl, 15.06.1944, Oberleutnant d.R., 2./Art.Rgt. 253
Schmidt, Jonas, 17.02.1944, Hauptmann, I./Gren.Rgt. 453
Schmidt, Richard, 01.12.1941, Major, III./Inf.Rgt. 473
Schöttler, Hermann, 21.10.1943, Oberfeldwebel, Stabs.Kp./Gren.Rgt. 453
Schulze, Willy, 10.02.1944, Oberleutnant, II./Gren.Rgt. 464
Seiter, Emil, 20.02.1943, Feldwebel, 12./Gren.Rgt. 453
Steffens, Leonard, 30.08.1944, Unteroffizier, 3./Gren.Rgt. 453
Steinmann, Max, 14.02.1943, Oberleutnant, II./Gren.Rgt. 453
Stratmann, Hermann, 10.10.1943, Oberleutnant, 2./Art.Rgt. 253
Sturm, Hans, 05.11.1942, Gefreiter, 6./Inf.Rgt. 473
Thelen, Johann, 21.10.1943, Oberwachtmeister, 5./Art.Rgt. 253
Viehmann, Wilhelm, 11.01.1942, Oberleutnant, 7./Inf.Rgt. 464
Voss, Christian, 01.12.1941, Hauptmann, I./Inf.Rgt. 473
Waldorf, Anton, 25.05.1942, Oberfeldwebel, Stabs.Kp./Inf.Rgt. 453
Weger, Werner, 08.10.1943, Leutnant, 7./Gren.Rgt. 453
Weisleder, Hans, 09.10.1942, Leutnant d.R., 6./Inf.Rgt. 464
Wiescheloh, Karl, 06.01.1942, Oberfeldwebel, 5./Inf.Rgt. 453
Wittrock, Josef, 23.03.1944, Leutnant, I./Gren.Rgt. 453
Wroblewski, Wladislaus, 09.10.1944, Unteroffizier, 4./Gren.Rgt. 453
Zaun, Friedrich-Wilhelm, 13.11.1942, Oberleutnant d.R., 11./Inf.Rgt. 473


Nositelia Nemeckého kríža v striebre:


Freigang, Willi, 18.08.1944, Oberfunkmeister, Stab Nachr.Abt. 253
Requardt, Hermann, 31.01.1945, Stabsintendant, Vers.Rgt. 253
Schroer, Wilhelm, 29.04.1945, Oberfeldwebel d.R., Felders.Btl. 253
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#370691Verze : 0
Dubové listy k Rytierskému krížu:
Becker, Carl [829. EL] 14.04.1945 Generalleutnant Kdr 253. Inf.Div
URL : https://www.valka.cz/253-pesi-divize-1939-1945-t11207#370788Verze : 0