Main Menu
User Menu

XXVIII. armádní sbor [1940-1945]

XXVIII Army Corps / XXVIII. Armeekorps

     
Název:
Name:
XXVIII. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
XXVIII. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.05.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
09.02.1945
Nástupce:
Successor:
Armádní oddíl Sambie
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.05.1940-DD.06.1940 ?
DD.06.1940-DD.07.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska (rezerva)
DD.07.1940-DD.05.1941 6. armáda
DD.05.1941-DD.10.1941 16. armáda
DD.10.1941-DD.10.1944 18. armáda
DD.10.1944-DD.12.1944 3. tanková armáda
DD.12.1944-08.12.1944 Skupina armád Střed
08.12.1944-09.02.1945 3. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
01.06.1940-20.06.1940 Brockdorff-Ahlefeldt, Walter Graf von (General der Infanterie)
20.06.1940-25.11.1940 Weyer, Peter (General der Artilerie)
25.11.1940-27.10.1941 Wiktorin, Mauritz von (General der Infanterie)
27.10.1941-25.05.1943 Loch, Herbert (General der Artilerie)
25.05.1943-30.06.1943 Sponheimer, Otto (Generalleutnant)
30.06.1943-28.03.1944 Loch, Herbert (General der Artilerie)
28.03.1944-20.05.1944 Matzky, Gerhard (Generalleutnant)
20.05.1944-09.02.1945 Gollnick, Hans (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.06.1940-26.02.1942 Vormann, Nikolaus von (Oberst)
03.03.1942-24.07.1942 Prittwitz-Gaffron, Karl Heinz von (Major)
24.07.1942-29.10.1943 Theilacker, Eugen (Oberst)
01.11.1943-01.02.1944 Blaurock, Edmund (Oberst)
01.02.1944-DD.10.1944 Gundelach, Herbert (Oberst)
DD.10.1944-09.02.1945 Lassen, Ernst August (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
05.06.1940-07.06.1940 19. pěší divize
05.06.1940-07.06.1940 30. pěší divize
06.06.1940-09.06.1940 18. pěší divize
21.06.1940-30.06.1940 18. pěší divize
13.07.1940-25.07.1940 4. tanková divize
DD.03.1941-DD.04.1941 6. pěší divize
DD.05.1941-DD.08.1941 122. pěší divize
DD.08.1941-DD.09.1941 Divize SS Totenkopf
DD.09.1941-DD.10.1941 96. pěší divize
DD.10.1941-DD.11.1941 122. pěší divize
DD.11.1941-DD.11.1941 Brigáda SS 2 Reichsführer-SS
DD.12.1941-10.05.1942 1. pěší divize
DD.12.1941-DD.12.1942 96. pěší divize
18.03.1942-24.03.1942 11. pěší divize
01.04.1942-31.01.1943 11. pěší divize
10.05.1942-23.05.1942 12. tanková divize
DD.05.1942-27.01.1943 21. pěší divize
DD.08.1942-DD.09.1942 5. horská divize
24.10.1942-16.01.1943 61. pěší divize
DD.10.1942-13.10.1942 Oddíl stíhačů tanků 561
16.11.1942-03.04.1943 69. pěší divize
14.01.1943-24.01.1943 81. pěší divize
26.01.1943-09.10.1943 81. pěší divize
01.03.1943-21.08.1943 61. pěší divize
DD.03.1943-DD.02.1944 96. pěší divize
01.07.1943-09.02.1945 Dělostřelecké velitelství 24
01.11.1943-DD.03.1944 12. polní divize (L)
01.11.1943-DD.04.1944 13. polní divize (L)
DD.11.1943-DD.10.1944 21. pěší divize
DD.MM.1943-DD.01.1944 1. pěší divize
DD.04.1944-DD.10.1944 12. polní divize (L)
DD.04.1944-DD.10.1944 30. pěší divize
DD.04.1944-DD.05.1944 32. pěší divize
27.07.1944-09.10.1944 31. granátnická divize
DD.08.1944-DD.10.1944 61. pěší divize
DD.10.1944-DD.02.1945 58. pěší divize
DD.10.1944-DD.12.1944 7. tanková divize
DD.10.1944-DD.01.1945 Divize tankových granátníků Großdeutschland
13.11.1944-DD.02.1945 Divize ke zvláštnímu použití 607
20.11.1944-08.02.1945 95. pěší divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 12

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando XXVIII. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/XXVIII-armadni-sbor-1940-1945-t10158#450562Verze : 0
MOD