22. Panzer-Division
Historie a bojové nasazení německé 22. tankové divize
Boje o Kasserinský průsmyk v únoru 1943 mezi nezkušenými americkými jednotkami a ostřílenými německými veterány jsou často, zejména americkými historiky, líčeny jako katastrofální porážka. Ve skutečnosti však Američané dokázali rychle získat ztracené území zpátky. Ještě cennější bylo získání cenných bojových zkušeností pro další africké a zejména evropské tažení.
Krátká, ale úspěšná historie pluku (vlatně spíše bojové skupiny) na východní frontě počátkem roku 1944
Chorvatští dobrovolníci - příslušníci Posíleného chorvatského pěšího pluku 369, známého též jako Chorvatská legie - podpořili nacistické Německo během invaze do Sovětského svazu. Ve Stalingradu pro ně válka neskončila, na popud Sovětů vytvořili První jugoslávskou dobrovolnickou brigádu a znovu bojovali - tentokrát proti Němcům na Balkáně
Kontroverzní kariéra německého generála, který velel během bojů v Normandii 21. tankové divizi.
Životopis německého polního maršála, jednoho z nejvýznamnějších polních velitelů druhé světové války.
Vývoj, konstrukce a bojové nasazení automatické pušky německých výsadkových jednotek
Friedrich August Freiherr von der Heydte se stal legendou německých výsadkových vojsk. Během 2. světové války bojoval na všech evropských bojištích i v severní Africe. Pro své silné katolické přesvědčení získal přezdívku "výsadkář s růžencem".
Životopis německého generála, který během bojů v Normandii velel elitní Tankové instrukční divizi.
Životopis jednoho z nejschopnějších německých štábních důstojníků, který se v závěru 2. světové války osvědčil i jako polní velitel.
Životopis německého dělostřeleckého důstojníka, který se za 2. světové války stal generálem výsadkářů.
Pruský aristokrat Gerd von Rundstedt je právem považován za jednoho z nejvýznamnějších německých generálů. Za druhé světové války zastával díky svým výjimečným schopnostem vysoké velitelské funkce i přes pokročilý věk a okázalý nezájem o politiku a nacionální socialismus.
Götz von Berlichingen (1480-1562) - voják a dobrodruh, uznávaný velitel, žoldnéř, loupeživý rytíř a vůdce povstalců, se stal světově proslulým až více než 200 let po své smrti v roce 1773 díky stejnojmennému Goethovu dramatu. Na další "zviditelnění" čekal až do roku 1943, kdy jeho jméno dostala 17. divize tankových granátníků SS.
Životopis německého polního maršála, schopného, avšak politicky naivního velitele, který v rozhodných okamžicích upřednostňoval povinnost před ctí.
Kriminální rada Heinz Pannwitz je znám zájemcům o historii především jako vedoucí Zvláštní vyšetřovací komise po atentátu na Heydricha. Méně známé je jeho působení ve Francii, kde se ve funkci šéfa zvláštní komise snažil rozkrýt činnost sovětské špionážní sítě - Rudé kapely. Jako kriminalista dával Pannwitz přednost psychologickému nátlaku před brutálními gestapáckými metodami. Při svém působení v Protektorátu i ve Francii se snažil zneužít zatčené odbojáře ke zpravodajským hrám s Londýnem a později i s Moskvou. Nejasnosti panují kolem jeho údajné spolupráce se sovětskou vojenskou rozvědkou - GRU.
Generál výsadkových vojsk Hermann Bernhard Ramcke prokázal během své dlouhé vojenské kariéry v obou světových válkách odvahu a velitelské schopnosti, za které byl vyznamenán Rytířským křížem s meči a brilianty. Za péči, jakou vždy věnoval vojákům pod svým velením, si vysloužil přezdívku "táta Ramcke".
Životopis generála, který velel německým tankovým jednotkám ve Francii před spojeneckou invazí a měsíc po dni "D".
Long Range Desert Group (LRDG, Skupina dálkového pouštního průzkumu), britská průzkumná a přepadová jednotka působící v severoafrické Západní poušti za druhé světové války, se dá považovat za první moderní jednotku speciálních sil. Při svých misích způsobila silám Osy významnější škody než jiné britské konvenční jednotky o stejné síle, a to při minimálních vlastních ztrátách.
Životopis vojáka a politika, jehož osud byl bytostně spjat s osudem Československa.
Ambice Heinricha Himmlera na vytvoření co největší soukromé branné moci přivedly do řad Waffen SS velké množství cizích jednotek. K nejbizarnějším z nich rozhodně patřily muslimské divize. Dobrovolníci z řad bosenských a kosovských muslimů nevynikali morálkou ani bojovými kvalitami. Zato si za krátkou dobu svého nasazení, především v protipartyzánských bojích na Balkáně, získali pověst těch nejbrutálnějších válečných zločinců. Muslimské divize Zbraní SS nakonec zanikly spíše díky masivním dezercím, než kvůli bojovým ztrátám.
V reakci na sovětské úspěchy během úvodní fáze Běloruské strategické ofenzivy proti Skupině armád Střed (operace Bagration) nařídil Hitler 2.7.1944 postavit malé, vysoce mobilní obrněné bojové skupiny schopné rychle a efektivně reagovat na nepřátelské průlomy. Zde je příběh jedné z nich.
"Chtěl bych alespoň jednou v životě pilotovat Messerschmitt. Dovolte mi udělat jeden cvičný okruh..."
(prosba podplukovníka RAF Douglase Badera adresovaná podplukovníkovi Luftwaffe Adolfu Gallandovi v srpnu 1941)
Odstřelovač Vasilij Zajcev, ikona Velké vlastenecké války, bývá někdy považován za pouhý produkt sovětské propagandy. Jako každý, kdo úspěšně bojoval ve stalingradském pekle, si i Zajcev zaslouží úctu a obdiv. Byli to politruci a propagandisté, kteří jeho jméno a bojové mistrovství politicky zneužili. Polopravdy i naprosté výmysly o Vasiliji Zajcevovi začaly žít vlastním životem a jednotliví autoři historických i beletristických publikací je přebírají a navzájem je od sebe opisují. Korunu tomu všemu nasadil Annaudův film "Nepřítel před branami". Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem "sovětský odstřelovač", ačkoli za druhé světové války působily desítky sovětských odstřelovačů s větším počtem úspěšných zásahů.
Výstup na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, podniknutý německými horskými myslivci během letní ofenzivy na jižní frontě v roce 1942, neměl vojenský význam. Nebyli by to však horští myslivci, kdyby odolali pokušení vynést říšskou vlajku na nejvýše položené místo, kam se mohl německý voják za 2. světové války dostat. Hitlera výstup na "ten idiotský vrchol" tak rozzuřil, že v návalu vzteku žádal pro "ty bláznivé horolezce" válečný soud. Tak daleko to samozřejmě nedošlo.
Záškodnická operace německých speciálních jednotek během zimní ofenzivy v Ardenách pod vedením obávaného podplukovníka Skorzenyho.
Úspěšná záchranná mise paradesantní jednotky francouzské cizinecké legie (2REP) byla první přepadovou akcí operačního vzdušného výsadku, kterou provedly francouzské jednotky od roku 1956. Více než dostatečně ospravednila existenci a výcvik 2REP a prokázala, jak cenné je mít k dispozici jednotku schopnou rychlého nasazení a provedení přepadové akce vzdušným výsadkem.
Tanková brigáda Wehrmachtu navzdory své malé síle obstála v kritické situaci během ústupových bojů v Pobaltí v létě 1944 a obhájila nasazení malých obrněných bojových skupin proti sovětské přesile
Britská armáda neměla nikdy příliš velké pochopení pro nekonvenční osobnosti. Po vypuknutí bojů v severní Africe si však její velení rychle uvědomilo hodnotu výstředních jednotlivců, kteří znali Západní poušť a dokázali přežít v jejích nehostinných pustinách. Proto umožnilo a podporovalo formování takových legendárních nekonvenčních jednotek, jakými byly SAS a Pouštní skupina dalekého dosahu (LRDG). Od prosince 1942 pak působila v severní Africe (a později v Itálii) další nepravidelná jednotka - Popského soukromá armáda, nejmenší britská jednotka pod samostatným velením.
Čechoameričan Emanuel Voska se dostal do obecného povědomí jako první český špion, přední činitel protirakouského odboje a blízký spolupracovník T. G. Masaryka.
Zbraň vyvinutá na popud sovětského KGB dodnes slouží policejním protiteroristickým jednotkám Ruské federace a dalších postsovětských republik
Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené těžkými stíhači tanků Nashorn
Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené těžkými tanky Tiger od září 1944 do dubna 1945
Zformována pro Afrikakorps, téměř zničena u Stalingradu, probila se celou Itálií až k podhůří Alp. Dlouhá cesta jednotky útočných děl do amerického zajetí.
Sylvester Stadler byl jedním z nejmladších německých generálů za 2. světové války. Velení 9. tankové divize SS "Hohenstaufen" převzal v pouhých 33 letech. Během války mnohokrát prokázal přímo na frontové linii, že je výjimečným velitelem. Jako jeden z 24 vojáků SS byl nositelem Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi a Meči. Jeho jméno nebylo nikdy spojováno s válečnými zločiny.
T-42 byl projektem ing. Grotte z roku 1932, vycházejícím z projektu TG-VI. Tento okolo 100 tun vážící kolos, dlouhý okolo 15 m a chráněný pancířem tloušťky do 70 mm měl být poháněn Grottem navrženým motorem o výkonu 2000 HP (rychlost do 30 km/h) nebo dvěma motory AM-34 o výkonu 800 HP (rychlost 18 km/h).
Charkov. Druhé největší město Ukrajiny, průmyslové centrum a významný dopravní uzel. Během druhé světové války se stal čtyřikrát místem těžkých bojů mezi německými a sovětskými jednotkami. V říjnu roku 1941 jej dobyla německá 6. armáda. Sovětský pokus o dobytí města v květnu 1942 Němci odrazili. O necelý rok později, v předjaří roku 1943, Rudá armáda Charkov získala a v zápětí zase ztratila. Během této, v pořadí již třetí bitvy o Charkov, prodělal svůj bojový křest 1. československý polní prapor. Definitivně přešlo město do sovětských rukou v srpnu roku 1943.
Rychlost, s jakou v roce 1940 porazilo nacistické Německo Francii, šokovala celý svět. Wehrmacht zvítězil nad francouzskou armádou, která byla považována po dvacet let za nejrespektovanější vojenskou sílu v Evropě, za méně než sedm týdnů. Příčinou německého vítězství (a francouzské porážky) byly především rozdíly ve vojenské doktríně obou zemí, operačním umění velitelských sborů a úrovni výcviku jejich vojsk. Na výsledku války měl podíl také odlišný přístup francouzské a německé armády ke sběru zpravodajských informací a zejména k jejich vyhodnocení a využití.
Operace „Merkur", německá invaze na Krétu v květnu 1941, připravila Británii o cenný opěrný bod ve Středomoří. Němci však zvítězili za cenu nepřijatelných ztrát. Průběh bojů na Krétě významně ovlivnilo selhání zpravodajských služeb obou válčících stran. Zatímco němečtí útočníci vyráželi do boje se strašlivě nepřesnými představami o stanoveném cíli, obránci Kréty měli sice dostatek přesných informací, ale díky jejich špatnému vyhodnocení napřeli veškeré své úsilí špatným směrem.
Krach operace Tajfun - německého pokusu o dobytí Moskvy - znamenal definitivní konec blitzkriegu na východní frontě. Blesková válka se změnila ve válku opotřebovací - a na tu nemělo nacistické Německo dostatek lidských ani materiálních zdrojů. Počáteční úspěch německé zimní ofenzivy umožnilo selhání sovětské vojenské rozvědky, která s útokem na Moskvu v této roční době nepočítala a nedokázala odhalit německé přípravy. Tradiční podcenění síly Rudé armády ze strany Abwehru pak bylo jednou z hlavních příčin porážky Skupiny armád Střed, která jen díky Hitlerově zákazu ustoupit neskončila naprostou katastrofou.
Rommelovu Afrikakorpsu dopomohly k počátečním úspěchům v severní Africe informace o britských jednotkách a jejich plánech, získané zpravodajskou službou. Spojenci nakonec zvítězili hlavně díky početní a materiální převaze. Bez kvalitního zpravodajství by však jejich vítězství stálo více času, prostředků a hlavně životů.
Největší katastrofa, jaká kdy postihla britskou armádu.
Winston Churchill
"Žádnou válku nelze vést bez včasného a řádného zpravodajství"
John Churchill, vévoda z Marlborough (1650-1722)
Uspeje táto nová útočná puška v tendri Bundeswehru ako nástupca G36?
Životopis polního maršála, který je považován za jednoho z nejbrilantnějších německých stratégů druhé světové války.
![]() |
Rytířský kříž www.valka.cz |
![]() |
Důstojnický kříž www.valka.cz |
![]() |
Železný kříž www.valka.cz |
![]() |
Kříž www.valka.cz |
![]() & bar (4) |
Řád 17. května & Bar |
![]() |
Řád 17. května |
![]() |
Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou |
![]() |
Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou |
![]() |
Řád redakce www.valka.cz |
![]() & bar (7) |
Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz |
![]() |
Hrdina serveru www.valka.cz |
![]() |
Zlatá hvězda www.valka.cz |
![]() |
Stříbrná hvězda www.valka.cz |
![]() |
Bronzová hvězda www.valka.cz |
![]() & bar (27) |
Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz |
![]() |
Komander čestné legie serveru www.valka.cz |
![]() |
Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz |
![]() |
Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz |
![]() |
Čestná legie serveru www.valka.cz |
![]() |
Medaile za zásluhy o zpravodajství III. stupně |
![]() |
Medaile za zásluhy o zpravodajství II. stupně |
![]() |
Medaile za zásluhy o zpravodajství I. stupně |
![]() |
Kříž za zásluhy o zpravodajství III. stupně |
![]() |
Kříž za zásluhy o zpravodajství II. stupně |
![]() & bar (42) |
Kříž za zásluhy o forum 1. třídy |
![]() |
Kříž za zásluhy o forum 2. třídy |
![]() |
Kříž za zásluhy o forum 3. třídy |
![]() |
Medaile za zásluhy o forum 1. stupně |
![]() |
Medaile za zásluhy o forum 2. stupně |
![]() & bar (8) |
Kříž za příspěvky do Jednotek |
![]() |
Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK |
![]() |
Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes |
![]() & bar (1) |
Ehrenblatt Spange des Deutschen Heeres |
![]() |
Bayerische Tapferkeitsmedaille |
![]() |
Ehrenkreuz |
![]() |
Kriegsverdienstmedaille |
![]() |
Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse |
![]() |
Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse |
![]() |
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914) |
![]() |
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914) |
![]() |
European/African/Middle Eastern Campaign Medal |
![]() |
World War II Victory Medal |
![]() |
War Medal 1945 |
![]() |
Armed Forces Medal |
![]() |
War Medal 1939-45 |
Sekce Aktuality |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Osobnosti |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Jednotky |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Obrněná technika |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Dělostřelectvo a rakety |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Neobrněná technika |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Protivzdušná obrana |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Výzbroj, zbraňové systémy, vybavení a příslušenství |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Letouny |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Vrtulníky |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Bezpilotní prostředky |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Lodě |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Ponorky |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Spojovací prostředky |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Ruční zbraně |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Uniformy a vybavení |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Zbraně hromadného ničení |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Vesmírná technika |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Faleristika - Řády a vyznamenání |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Zeměpisné informace |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Zločiny proti lidskosti |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Terorismus a pirátství |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Světová náboženství |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Výkladový slovník vojenských termínů |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Anotace a recenze |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sekce Vzdělání a zábava |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |