Vojenské letectvo
Články
„Hlásím, že včera v důstojnické jídelně na mne vznesl jeden anglický Flight Lieutenant dotaz – kolik prý Čechů létá v Luftwaffe proti RAF? Řekl jsem mu, že samozřejmě nikdo, pokud je mi známo! Na to mi ale citoval příběh, kdy v loni nad Maltou byl sestřelen německý letoun, jehož pilot byl český důstojník, který byl vzat do anglické jídelny, opit, prohlásil, že raději pro Hitlera létá, než pracuje v továrně!“
Hlášení Squadron Leadera (S/Ldr – major) Vlastimila Veselého ze dne 20. dubna 1943 na Inspektorát československého letectva v Londýně.
Přepadením Polska 1. září 1939 roku rozpoutalo fašistické Německo šestileté období celosvětové války. Pozemní, námořní i vzdušné síly obou těchto zemí se spolu utkaly v nerovném boji. Strategie „Blitzkriegu“ podpořená odpovídající vojenskou silou ve službě zrůdné ideologie uvrhla Polsko na okraj zániku. Jednou ze tří hlavních složek německých branných sil byly vzdušné síly – Luftwaffe.
Od jara 1939 byl zaveden pro nový systém kódových písmen pro svazky bojových letadel (Kampfverbänden). Kombinace čísel a písmen před bočním křížem označovaly příslušný svazek, ke kterému konkrétní stroj náležel ...
působiště jednotlivých Luftflotte a početní stavy Jagd Geschwader
Po okupaci Československa se nedávno zmobilizovaná letiště přeměnila na výcvikové základny německé Luftwaffe. Během války se našem území soustředilo přibližně 15 % veškerého německého pilotního výcviku.
Na webu se objevují spekulace nad sebevražednými misemi německé Luftwaffe. Zejména v souvislosti se Sonderkommandem Elbe se objevují různé spekulace na toto téma. Náš článek se pokouší vnést do této problematiky dodatečné informace a doplnit tak celkový obraz zejména o předchozí historii tzv. Sturmtaktik.
Taktická značení letadel států bojujících po boku Německa ...
RAF do války vstupovala s vírou v obranné schopnosti rychlých moderních bombardérů, které si za dne dokážou probojovat svou cestu k cíli a zpět skrze obranné stíhačky a protiletadlovou dělostřeleckou palbu. S vypuknutím války došlo k ověřování Douhetovy teorie v praxi.
První sestřel při vzdušné obraně Německa se uskutečnil druhý den po vstupu Spojeného království do probíhající války mezi Německem a Polskem. Britský cílem se stala eliminace hrozby se strany jednotek Kriegsmarine. Zatímco se britské lodě honily za německými korzáry po oceánech, RAF se snažila přispět k válečnému úsilí útoky na válečné lodě u německého pobřeží a v přístavech.
Jak se RAF dařilo její úsilí v roce 1939 se snaží popsat tento článek...
Témata
Podkategorie