Main Menu
User Menu

XXIII. armádní sbor [1939-1945]

XXIII Army Corps / XXIII. Armeekorps

     
Název:
Name:
XXIII. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
XXIII. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
18.09.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Generalkommando der Grenztruppen Eifel
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
18.09.1939-DD.10.1939 5. armáda
DD.10.1939-DD.12.1939 6. armáda
DD.12.1939-DD.06.1940 16. armáda
DD.06.1940-DD.07.1940 12. armáda
DD.07.1940-DD.08.1940 9. armáda
DD.08.1940-DD.05.1941 16. armáda
DD.05.1941-DD.06.1941 15. armáda
DD.06.1941-DD.07.1941 16. armáda
DD.07.1941-DD.08.1941 Skupina armád Sever
DD.08.1941-DD.04.1943 9. armáda
DD.04.1943-DD.05.1943 Skupina armád Střed
DD.05.1943-DD.07.1943 2. tanková armáda
DD.07.1943-DD.08.1943 9. armáda
DD.08.1943-DD.09.1943 2. tanková armáda
DD.09.1943-DD.01.1944 9. armáda
DD.01.1944-DD.04.1945 2. armáda
DD.04.1945-08.05.1945 Armáda Východní Prusko
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
18.09.1939-26.10.1939 Raschick, Erich (General der Infanterie)
26.10.1939-25.07.1942 Schubert, Albrecht (General der Infanterie)
25.07.1942-19.01.1943 Hilpert, Carl (General der Infanterie)
19.01.1943-07.12.1943 Frießner, Johannes (Generaloberst)
07.12.1943-02.02.1944 Funck, Hans Freiherr von (General der Panzertruppe)
02.02.1944-12.10.1944 Tiemann, Otto (General der Pioniere)
12.10.1944-08.05.1945 Melzer, Walter (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
18.09.1939-15.02.1941 Brandenberger, Erich (Generalmajor)
15.02.1941-01.10.1941 Mauchenheim-Bechtolsheim, Anton Richard Freiherr von (Oberst)
01.10.1941-19.03.1942 Müller, Ludwig (Generalmajor)
20.03.1942-14.05.1942 Reinhard, Walther (Oberstleutnant)
15.05.1942-DD.07.1943 Rasp, Siegfried (Oberst)
DD.07.1943-10.06.1944 Langmann, Heinz (Oberst)
DD.06.1944-DD.MM.1945 Reimpel, Gerhard (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.09.1939-DD.07.1940 86. pěší divize
DD.10.1939-DD.12.1939 26. pěší divize
DD.10.1939-DD.12.1939 58. pěší divize
DD.10.1939-14.03.1940 72. pěší divize
DD.05.1940-DD.06.1940 58. pěší divize
03.07.1940-22.07.1940 26. pěší divize
DD.07.1940-DD.08.1940 164. pěší divize
DD.07.1940-29.07.1940 45. pěší divize
DD.09.1940-DD.01.1941 296. pěší divize
12.11.1940-01.02.1941 45. pěší divize
27.11.1940-23.03.1941 24. pěší divize
DD.11.1940-DD.12.1940 164. pěší divize
21.02.1941-25.03.1941 17. pěší divize
21.02.1941-25.03.1941 35. pěší divize
DD.05.1941-09.05.1941 30. pěší divize
28.06.1941-04.09.1941 86. pěší divize
DD.08.1941-DD.09.1941 110. pěší divize
11.09.1941-31.07.1942 102. pěší divize
27.02.1942-28.03.1942 1. tanková divize
DD.03.1942-DD.04.1942 110. pěší divize
14.05.1942-08.07.1942 1. tanková divize
DD.05.1942-DD.04.1943 110. pěší divize
03.07.1942-07.07.1942 14. pěší divize (motorizovaná)
07.07.1942-19.11.1942 86. pěší divize
15.07.1942-21.07.1942 1. tanková divize
DD.07.1942-DD.08.1942 5. tanková divize
25.11.1942-08.12.1942 14. pěší divize (motorizovaná)
18.12.1942-17.01.1943 12. tanková divize
19.12.1942-DD.04.1943 86. pěší divize
DD.12.1942-DD.01.1943 Pěší divize Großdeutschland (motorizovaná)
DD.01.1943-DD.02.1943 20. tanková divize
17.03.1943-21.03.1943 52. pěší divize
DD.06.1943-DD.08.1943 78. útočná divize
01.07.1943-08.05.1945 Dělostřelecké velitelství 112
24.07.1943-28.07.1943 18. tanková divize
28.07.1943-15.08.1943 6. pěší divize
29.07.1943-10.08.1943 112. pěší divize
12.08.1943-16.09.1943 95. pěší divize
DD.08.1943-DD.09.1943 10. divize tankových granátníků
DD.08.1943-DD.09.1943 8. tanková divize
DD.08.1943-DD.09.1943 Divize tankových granátníků Großdeutschland
DD.09.1943-DD.12.1943 296. pěší divize
DD.10.1943-DD.11.1943 20. tanková divize
03.12.1943-14.12.1943 6. pěší divize
08.12.1943-DD.02.1944 95. pěší divize
09.12.1943-15.12.1943 Sborový oddíl D
25.01.1944-12.02.1944 102. pěší divize
DD.02.1944-DD.04.1944 1. lyžařská brigáda
DD.02.1944-DD.07.1944 203. zajišťovací divize
DD.04.1944-DD.07.1944 7. pěší divize
17.07.1944-09.10.1944 541. granátnická divize
DD.07.1944-DD.08.1944 102. pěší divize
DD.09.1944-DD.11.1944 6. tanková divize
09.10.1944-DD.01.1945 541. divize lidových granátníků
DD.10.1944-DD.02.1945 299. pěší divize
DD.10.1944-DD.02.1945 56. pěší divize
DD.10.1944-DD.02.1945 7. pěší divize
DD.10.1944-DD.11.1944 Tanková brigáda 102
DD.11.1944-DD.02.1945 5. myslivecká divize
DD.02.1945-08.04.1945 23. pěší divize
DD.02.1945-08.05.1945 35. pěší divize
DD.02.1945-DD.04.1945 542. divize lidových granátníků
DD.04.1945-08.05.1945 12. polní divize (L)
DD.04.1945-08.05.1945 4. tanková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando XXIII. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/XXIII-armadni-sbor-1939-1945-t10163#453711Verze : 0
MOD