Main Menu
User Menu

Stíhací eskadra 3 [1941-1945]

3rd Fighter Wing

Jagdgeschwader 3 (JG 3)

     
Název:
Name:
Stíhací eskadra 3
Originální název:
Original Name:
Jagdgeschwader 3
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Stíhací eskadra 231
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-26.08.1939 Bernburg/Saale, ?
26.08.1939-30.09.1939 Brandis, ?
01.10.1939-DD.10.1939 Münster, Fliegerhorst Münster-Handorf /
DD.10.1939-03.06.1940 Zerbst, ?
04.06.1940-25.06.1940 Candas, Flugplatz Valheureux /
01.08.1940-DD.08.1940 Colembert, ?
DD.08.1940-23.09.1940 Wierre-au-Bois, ?
23.09.1940-16.02.1941 Desvres, ?
16.02.1941-04.05.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
05.05.1941-08.06.1941 St. Pol-Brias, ?
08.06.1941-18.06.1941 Breslau-Gandau, ?
18.06.1941-30.06.1941 Hostynne-Zamocs, ?
30.06.1941-09.07.1941 Luzk, ?
09.07.1941-17.07.1941 Polonnoje, ?
17.07.1941-28.07.1941 Berditschew, ?
28.07.1941-02.09.1941 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaja Zerkow /
02.09.1941-27.09.1941 Alexandrija, ?
27.09.1941-01.10.1941 Konotop, Flugplatz Konotop /
01.10.1941-04.10.1941 Sešča, Fliegerhorst Seschtschinskaja /
04.10.1941-11.10.1941 Šatalovo, Flugplatz Schatalowka West /
11.10.1941-24.10.1941 Juchnow, ?
24.10.1941-08.11.1941 Malojaroslawjez, ?
09.11.1941-19.05.1942 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
19.05.1942-19.05.1942 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
19.05.1942-28.05.1942 Čuhujiv, Fliegerhorst Tschugujew /
28.05.1942-26.06.1942 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
26.06.1942-04.07.1942 Ščigry, Feldflugplatz Schtschigry /
04.07.1942-12.07.1942 Gortschetnoje, ?
12.07.1942-16.07.1942 Olchowatka, ?
16.07.1942-22.07.1942 Millerovo, Fliegerhorst Millerowo /
22.07.1942-28.07.1942 Nowy-Cholan, ?
28.07.1942-10.08.1942 Frolow, ?
10.08.1942-13.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
13.09.1942-20.11.1942 Stalingrad, Flugplatz Pitomnik /
20.11.1942-23.12.1942 Morozovsk, Morosowskaja-West
23.12.1942-03.01.1943 Morozovsk, Morosowskaja-Süd
03.01.1943-28.02.1943 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja /
01.03.1943-DD.05.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
13.05.1943-06.09.1943 Mönchengladbach, ?
06.09.1943-08.11.1943 Rheinberg, ?
08.11.1943-27.02.1944 Neubiberg, Fliegerhorst Unterbiberg /
29.02.1944-06.06.1944 Salzwedel, ?
07.06.1944-05.07.1944 Miserey, Fliegerhorst Evreux /
06.07.1944-11.07.1944 St. André, ?
12.07.1944-DD.08.1944 Vernouillet, Fliegerhorst Dreux /
DD.08.1944-DD.10.1944 Schneverdingen, Einsatzhafen Reinsehlen /
DD.10.1944-DD.11.1944 Erfurt-Bindersleben, ?
DD.11.1944-DD.01.1945 Geseke, Einsatzhafen Störmede /
22.01.1945-15.02.1945 Stettin-Altdamm, ?
15.02.1945-DD.04.1945 Pasewalk/Franzfelde, ?
DD.04.1945-DD.05.1945 Eberswalde, Fliegerhorst Finow /
DD.05.1945-08.05.1945 Leck, Fliegerhorst Leck /

Velitel:
Commander:
01.05.1939-26.09.1939 Ibel, Max Josef (Oberstleutnant)
26.09.1939-21.08.1940 Vieck, Karl (Oberstleutnant)
21.08.1940-11.08.1942 Lützow, Günther (Oberstleutnant)
12.08.1942-23.03.1944 Wilcke, Wolf Dietrich (Oberst)
24.03.1944-29.05.1944 Müller, Friedrich Karl (Major)
01.06.1944-13.02.1945 Bär, Heinz (Heinrich) (Major)
14.02.1945-08.05.1945 Schroer, Werner (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1939-15.01.1942 I. skupina Stíhací eskadry 3
01.05.1939-08.05.1945 Štáb Stíhací eskadry 3
01.02.1940-25.11.1944 II. skupina Stíhací eskadry 3
01.03.1940-08.05.1940 III. skupina Stíhací eskadry 3
DD.04.1941-20.01.1942 Doplňovací skupina Stíhací eskadry 3
DD.01.1942-31.01.1945 I. skupina Stíhací eskadry 3
01.06.1943-08.05.1945 IV. skupina Stíhací eskadry 3
25.11.1944-08.05.1945 II. skupina Stíhací eskadry 3

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
01.12.1941-08.05.1945 Udet (Udet, Ernst)
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg3.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1941-1945-t309#523615Verze : 1
MOD
Jagdgeschwader 3 "Udet" (JG 3)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1941-1945-t309#1523Verze : 0
MOD


Bf 109 G-4 ze stavu Stab III./JG 3. Létal na něm počátkem roku 1943 Gruppenkommmandeur Major Wolfgang Ewald (RK, 78 sestřelů). Letoun nese standardní kamufláž Lufwaffe té doby. Spodní a boční plochy kryje barva RLM 76 (světlá šedá), na horních plochách jsou pak ostře lomená pole barev RLM 74 (tmavá šedá) a RLM 75 (střední šedá), těmito barvami je také nastříkáno množství skvrn na boky trupu a SOP. Na přídi znak JG 3.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/412166
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1941-1945-t309#412168Verze : 0
MOD
Diskuse
Geschwaderkommodoren:

Obstlt Max Ibel, 1.5.39 - 26.9.39
Obstlt Carl Vieck, 26.9.39 - 21.8.40
Obstlt Günther Lützow, 21.8.40 - 11.8.42
Oberst Wolf-Dietrich Wilcke, 12.8.42 - 23.3.44
Maj Friedrich-Karl Müller, 24.3.44 - 29.5.44
Maj Heinz Bär, 1.6.44 - 13.2.45
Maj Werner Schroer, 14.2.45 - 8.5.45

Stab:

Zformován 1.5.39 v Bernburg/Saale ze Stab/JG231.

Základny:

1.5.39 - 26.8.39 Bernburg/Saale Bf 109E
26.8.39 - 30.9.39 Brandis Bf 109E
1.10.39 - 10.39 Münster-Handorf Bf 109E
10.39 - 3.6.40 Zerbst Bf 109E
4.6.40 - 25.6.40 Valheureux Bf 109E
1.8.40 - 8.40 Colembert Bf 109E
8.40 - 23.9.40 Wierre-au-Bois Bf 109E
23.9.40 - 16.2.41 Desvres Bf 109E
16.2.41 - 4.5.41 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / Bf 109E/F
5.5.41 - 8.6.41 St. Pol-Brias Bf 109F
8.6.41 - 18.6.41 Breslau-Gandau Bf 109F
18.6.41 - 30.6.41 Hostynne-Zamocs Bf 109F
30.6.41 - 9.7.41 Luzk Bf 109F
9.7.41 - 17.7.41 Polonnoje Bf 109F
17.7.41 - 28.7.41 Berditschew Bf 109F
28.7.41 - 2.9.41 Bjelaja-Zerkow Bf 109F
2.9.41 - 27.9.41 Alexandrija Bf 109F
27.9.41 - 1.10.41 Konotop Bf 109F
1.10.41 - 4.10.41 Seschtschinskaya Bf 109F
4.10.41 - 11.10.41 Schatalowka Bf 109F
11.10.41 - 24.10.41 Juchnow Bf 109F
24.10.41 - 8.11.41 Malojaroslawjez Bf 109F
9.11.41 - 19.5.42 Wiesbaden-Erbenheim Bf 109F/G
19.5.42 - 19.5.42 Roganj-Ost Bf 109F/G
19.5.42 - 28.5.42 Tschugujew Bf 109F/G
28.5.42 - 26.6.42 Roganj-Ost Bf 109F/G
26.6.42 - 4.7.42 Schtschigry Bf 109F/G
4.7.42 - 12.7.42 Gortschetnoje Bf 109G
12.7.42 - 16.7.42 Olchowatka Bf 109G
16.7.42 - 22.7.42 Millerowo-Nord Bf 109G
22.7.42 - 28.7.42 Nowy-Cholan Bf 109G
28.7.42 - 10.8.42 Frolow Bf 109G
10.8.42 - 13.9.42 Tusow Bf 109G
13.9.42 - 20.11.42 Pitomnik Bf 109G
20.11.42 - 23.12.42 Morosowskaja-West Bf 109G
23.12.42 - 3.1.43 Morosowskaja-Sd Bf 109G
3.1.43 - 28.2.43 Tazinskaya Bf 109G
1.3.43 - 5.43 Anapa Bf 109G
13.5.43 - 6.9.43 Mönchen-Gladbach none
6.9.43 - 8.11.43 Rheinberg Bf 109G
8.11.43 - 27.2.44 Neubiberg Bf 109G
29.2.44 - 6.6.44 Salzwedel Bf 109G
7.6.44 - 5.7.44 Evreux Bf 109G
6.7.44 - 11.7.44 St. André Bf 109G
12.7.44 - 8.44 Dreux Bf 109G
8.44 - 10.44 Reinsehlen Bf 109G
10.44 - 11.44 Erfurt-Bindersleben Bf 109G
11.44 - 1.45 Störmede Bf 109G
22.1.45 - 15.2.45 Stettin-Altdamm Bf 109G/K
15.2.45 - 4.45 Pasewalk/Franzfelde Bf 109G/K
4.45 - 5.45 Finow Bf 109G/K
5.45 - 8.5.45 Leck Bf 109G/K
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-3-1941-1945-t309#1524Verze : 0
MOD