Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

FiBe

Nechvátal Jan

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 8.377
Z toho faktografických příspěvků : 6.017
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Atomové ponorky třídy Benjamin Franklin

  Ponorky řady Benjamin Franklin jsou sesterskými plavidly třídy Lafayette. De facto není možné plavidla obou tříd od sebe rozlišit, protože ponorky jsou naprosto vizuálně shodné. Ale i přesto jsou ponorky od plavidla USS Benjamin Franklin brány jako samostatná třída a to z jednoduchého důvodu. Byly provedeny určité změny uvnitř ponorky ve vnitřním vybavením.

  9.542
 • Atomové ponorky třídy Lafayette

  Plavidla třídy Lafayette představují 2. generace ponorek U.S. Navy nesoucích balistické řízené střely mezikontinentálního doletu, jež utvářely součást jaderné triády po 3 desetiletí. Nová třída byla navrhnuta na počátku 60. let 20. století v loděnicích General Dynamics Electric Boat Division ve státě Connecticut.

  9.784
 • Elbit Hermes 1500

  Dvoumotorový bezpilotní letoun Hermes® 1500 s maximální vzletovou hmotností 1750 kg, maximální operační výškou > 33 000 stop, vytrvalostí více než 24 hodin, maximální hmotností užitečného zatížení 400 kg, datovým spojením LOS (Line-Of-Sight) i SATCOM a možností provozu ve dne i v noci.
  Hermes 1500 je vysoce spolehlivý (plná redundance), má širokou škálu cenných užitečných nákladů a je vybaven funkcí bezpečného návratu domů.

  1.111
 • Embraer EMB-314 Super Tucano

  3.970
 • Embraer EMB-314 Super Tucano

  Víceúčelový bojový letoun

  3.562
 • Generaloberst Paul Nikolaus von Falkenhorst

  Paul Nikolaus von Falkenhorst (* 17. ledna 1885 – † 18. června 1968) - německý generál, bojující v 1. světové i 2. světové válce, velitel invazních vojsk do Dánska a Norska v roce 1940, který se významnou měrou podílel na přípravě obsazení těchto tehdy neutrálních států. Poté byl až do roku 1944 velitelem německých vojsk v Norsku. Po válce obžalován, shledán vinným a odsouzen k trestu smrti...

  31.947
 • IAI I-View

  IAI I-View (Eye-View) je malý průzkumný bezpilotní letoun vyvinutý v Izraeli na počátku 21. století. Stejně jako ostatní bezpilotní letouny vyráběné společností IAI má pevný podvozek a pístový motor o výkonu 18,6 kW. Eye-View se prosazuje i na civilních trzích pro varování před lesními požáry a v této podobě je příznačně znám jako FireBird.

  1.018
 • Izraelské ponorky třídy Dolphin

  Monografie současné třídy izraelských moderních konvenčních ponorek.

  12.003
 • Izraelský tank Magach 7A

  Magach 7 je komplexní modernizační balíček pro izraelské tanky řady M60, které byly základem obrněných sil IDF. Magach 7 je dalším vývojem tanku Magach 6. Do služby v izraelských obranných silách vstoupil v 80. letech 20. století. Oproti původním americkým tankům řady M60 má výrazně lepší schopnosti. Zejména byla výrazně zlepšena jeho pancéřová ochrana.

  16.417
 • Izraelský tank Magach 7C

  Magach 7 je komplexní modernizační balíček pro izraelské tanky řady M60, které byly základem obrněných sil IDF. Magach 7 je dalším vývojem tanku Magach 6. Do služby v izraelských obranných silách vstoupil v 80. letech 20. století. Oproti původním americkým tankům řady M60 má výrazně lepší schopnosti. Zejména byla výrazně zlepšena jeho pancéřová ochrana.
  Tato finální verze měla pevné zkosené pancéřování, přepracovaný klínový pancíř a otvory pro kanóny.

  10.780
 • Jaderné ponorky třídy Ohio

  Ponorky třídy Ohio - podmořská plavidla nesoucí balistické řízené střely schopné útoku na cíle vzdálené přes 10 000 kilometrů se silou schopnou zničit velké městské aglomerace a celé státy. Přitom se tito podmořští obři dokázali pohybovat téměř bezhlučně a nepozorovaně v modrých hlubinách světových oceánů, aniž by je nepřátelské síly dokázaly spolehlivě identifikovat a sledovat.

  3.490
 • Kolové obrněné vozidlo GOLAN

  Toto pozoruhodné vozidlo bylo vyvinuto izraelskou společností Rafael, kanceláří Mantak a americkou společností PVI. Jedná se o víceúčelové taktické obrněné vozidlo s modulární konstrukcí. Může plnit roli obrněného transportéru, velitelského, průzkumného nebo logistického vozidla, nebo obrněné ambulance.

  9.866
 • M47 Patton

  M47 Patton byl americký střední tank, který vznikl modernizací věže tanku M46 Patton a byl dále vyvíjen jako M48 Patton. Byl to druhý americký tank pojmenovaný po generálu Georgi S. Pattonovi, veliteli americké třetí armády za druhé světové války a jednom z prvních amerických zastánců tanků v boji.
  M47 byl základním tankem americké armády a námořní pěchoty, který měl nahradit střední tanky M26 Pershing a M46 Patton. Tank M47 byl široce používán spojenci USA za studené války, a to jak zeměmi SEATO, tak NATO, a byl jediným tankem řady Patton, který se nikdy nedočkal bojového nasazení v americké službě.

  3.698
 • M60

  M60 je tank klasického konstrukčního uspořádání. Řidičským úsekem v přední části korby, bojovým úsekem s plně otočnou věží vybavenou výkonným kanónem ve středu korby a motor-převodovým úsekem v zadní části korby. Věž i korba tanku M60 jsou z odlévané homogenní oceli, další konstrukční díly jsou svařované. Na nejexponovanějších místech dosahuje síla pancéřování až 140 mm v případě čela korby, resp. až 180 mm u čela věže.

  3.839
 • M60A2

  M60A2 je další verze řady tanku M60. Korba vozidla s pojezdovým ústrojím zůstala beze změny zachována. Řidičský úsek je v přední části korby, ve středu korby se nachází bojový úsek s novou plně otočnou věží vybavenou kanónem - odpalovacím zařízením řízených střel a v zadní části korby je motor-převodový prostor. Věž i korba tanku M60A2 jsou opět z odlévané homogenní oceli a další konstrukční díly jsou svařované. Nejsilnější pancéřování je tradičně v čelních partiích tanku, téměř 300 mm na čele věže a až 143 mm u čela korby.

  4.182
 • Mine, Antipersonnel, M16

  "Skákající" protipěchotní mina se střepinovým efektem.

  4.441
 • Obrněný automobil Ze'ev

  Monografie zajímavého izraelského obrněného víceúčelového vozidla.

  10.127
 • Ponorky třídy Ethan Allen

  Ponorky třídy Ethan Allen jsou svého druhu sesterskými plavidly třídy George Washington. Už na první pohled jsou mezi těmito dvěma třídami vidět společné znaky a podobnost. V U.S. Navy po zkušenostech získaných se stavbou USS George Washington a posléze s provozem celé třídy George Washington bylo přistoupeno ke konstrukci zdokonalené třídy nukleárně poháněných ponorek schopných nést a odpalovat balistické střely. Tou se stala právě pětičlenná třída SSBN - Ethan Allen.

  2.627
 • Ponorky tŕídy Ohio - 154 střel s plochou dráhou letu na jedné palubě

  Ponorky s řízenými střelami třídy Ohio (SSGN) poskytují námořnictvu bezprecedentní schopnosti úderů a speciálních operačních misí z tiché, tajné platformy. SSGN, vyzbrojené taktickými raketami a vybavené vynikajícími komunikačními schopnostmi, jsou schopny přímo podporovat požadavky úderu velení bojových sil a speciálních operačních sil.

  3.127
 • Ponorky třídy Permit - tiší lovci ponorek

  Zcela nová generace, i tak lze shrnout charakteristiku třídy Permit. Přestože je, ostatně jako vždy, celá věc složitější, není toto sousloví vůbec nadnesené. Třída totiž ve své době disponovala několika natolik závratnými novinkami, že nelze než ji přiřknout prvenství - první třída víceúčelových útočných ponorek s tichým provozem a schopností velkého ponoru, určená pro boj proti ponorkám.

  6.313
 • Ponorky třídy Seawolf

  Projekt Seawolf byla první nová konstrukce útočné jaderné ponorky USA po více jak 20 letech. Měla opět návrátit dominantní postavení Spojeným státům a získat znovu náskok v oblasti redukce hluku vznikající při plavbě ponorek. Po více jak 30 let držela podmořská plavidla U. S. Navy tuto technologickou převahu nad ponorkami vojenského námořnictva SSSR. Ale s příchodem plavidel Projekt 671RTM Ščuka a zejména Projekt 971 Ščuka-B na počátku 80. let 20. století se začaly pomyslné misky vah vyrovnávat.

  4.116
 • Ponorky třídy Virginia - první po skončení studené války

  První novodobá konstrukce jaderné ponorky, která byla navržena po skončení studené války, to je třída Virginia. Pravě s ukončením studené války naplno vypluly na povrch výdaje za tehdy novou třídu Seawolf, která měla postupně nahradit třídu Los Angeles. Celkové náklady na stavbu 1 ponorky dosahovaly neuvěřitelných 2,765 miliardy USD (rok 1991), a proto bylo nemyslitelné postavit několik desítek ponorek této třídy. Aby nepřišly vynaložené prostředky vniveč, přistoupilo se ke stavbě 3 plavidel Seawolf, ale zároveň padlo rozhodnutí o vypsání nové soutěže na ponorku, která by nahradila třídu Los Angeles.

  3.389
 • Protiraketová obrana USA - NMD (1) - Historie a vývoj

  Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. V 1. díle si povíme něco o historii a vývoji PRO v SSSR a v USA.

  49.751
 • Protiraketová obrana USA - NMD (2) - Současná struktura

  Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. 2. díl obsahuje informace o současné struktuře a princip protiraketové obrany USA.

  31.365
 • Protiraketová obrana USA - NMD (3) - Systémy protiopatření (díl 1/2)

  Třetí díl se započne stručnou charakteristikou jednotlivých prvků systému PRO Spojených států amerických. Bude pojednávat o senzorech (satelity DSP, SBIRS a STSS; radary včasné výstrahy PAVE PAWS, SSPARS, COBRA DANE, COBRA JUDY, COBRA GEMINI, GLOBUS II) a započne systémy protiopatření (YAL-1A ABL; KEI; GMD - XBR, SBX).

  30.782
 • Protiraketová obrana USA - NMD (4) - Systémy protiopatření (díl 2/2)

  Čtvrtý a konečný díl, pojednávající o komplexním systému protiraketové obrany Spojených států. V tomto díle dokončíme charakteristiku prvků protiopatření a k nim příslušných senzorů.

  27.475
 • První raketonosné ponorky U.S.A. - třída George Washington

  Ponorky třídy George Washington znamenaly menší revoluci a to jak v americké námořnictvu (U.S. Navy), tak v celosvětovém měřítku. Jednalo se o první nukleárně poháněná plavidla, která nesla a mohla odpalovat mezikontinentální balistiké řízené střely a to pod hladinou - první plnokrevné SSBN na světě.

  11.375
 • PUMA (Poretz Mokshim Handasati)

  Vozidlo PUMA je odvozeno z v té době všudypřítomného tanku Sho't Kal (MBT), což je modifikovaný britský tank Centurion.

  3.803
 • Rafael SkyLite B

  Lehký bezpilotní prostředek Skylite B byl vyvinut firmou Rafael. Byl navržen jako pokračovatel průzkumného a sledovacího taktického prostředku Skylite (A). Jedná se o přenosný, z odpalovací rampy vypustitelný průzkumný prostředek, schopný působit tiše a nepozorovaně. Může působit ve dne i v noci, za deště, avšak do síly větru o max. rychlosti 55 km/h.

  1.029
 • Sabra Mk.2

  Tank Sabra Mk.2 je dalším vyústěním vývojové linie začínajícího už od amerického tanku řady M60, přes jeho izraelské nástupce v podobě tanků ze série Magach až po jeho přímého předchůdce, tank Sabra (označován též jako Sabra Mk.1). I tento tank byl vyvinut především pro účely exportu (zvláště pro Turecko). Avšak nezaznamenal žadné exportní úspěchy a nebyl přijat do výzbroje žádného státu.

  5.203
 • Samopal Heckler & Koch MP5

  Monografie známého a ve světě velmi rozšířeného německého samopalu.

  14.507
 • Samopal Heckler & Koch MP5 K

  Monografie malého kompaktního samopalu, varianty slavné zbraně MP5 téže firmy.

  11.990
 • Sherman M-1

  Izraelské tanky Sherman M-1, označované též jako Super Sherman, jsou americké tanky M4A1E8, resp. M4A3E8. Tanky nebyly nikterak upraveny po celou dobu, co v Izraeli sloužily.

  3.985
 • Sherman M-50

  Tank M-50 je izraelskou derivací amerického tanku M4 Sherman. Původní tanky byly přezbrojeny a vystrojeny tak, aby co nejlépe odpovídaly podmínkám dané doby. Posádka zůstala 5 členná a je rozmístěna stejně, jako v původních tancích řady M4 Sherman.

  4.255
 • Sherman M-51

  Tank Sherman M-51 je vylepšenou verzí amerického tanku řady M4 Sherman. Konkrétně bylo upraveno na 180 tanků verze M4A1E8 s věží T23. Dle některých zdrojů bylo dále konvertováno i několik kusů tanků M4A3, ale není jasné, zda se tak nestalo pouze přemístěním věže z poškozených podvozků M-51.

  7.998
 • Sherman M-60

  Sherman M-60 je izraelskou modifikací tanků Sherman M-50. Jde o velmi důkladně upravené tanky Sherman M4A3. Posádka vozidla byla zmenšena na 3 osoby. Řidič tanku má svou pozici v levé přední části korby, pracoviště velitele tanku a střelce se nachází ve věži.

  5.474
 • Sho't

  Stejně tak jako tanky Sherman a později i Magach, i tanky Sho't, resp. Sho't Kal tvořily po určitou dobu páteř izraelského obrněného sboru.

  7.168
 • Tanky Sherman v izraelské armádě

  Žádné jiné vozidlo izraelské armády (IDF) nebylo tolikrát modifikováno a nemělo tolik variant, jako tank M4 Sherman.

  15.690
 • Třída Los Angeles - stále ve službě

  Nejdéle sloužící a početně nejvíce vyráběná třída jaderných ponorek. Třída sloužící jako etalon vůči jiným jaderným podmořským plavidlům.

  7.596
 • Útočné ponorky třídy Sturgeon

  Nukleárně poháněné stíhací / útočné ponorky USA třídy Sturgeon byly přímým pokračovatelem třídy Permit (resp. Tresher). Byly větší, tišší a daleko modernější než jejich předchůdce. Plavidla byla používána jak pro hlídkovou činnost, tak i pro záchranné operace, k transportu jednotek SEAL a k výzvědným operacím v těsné blízkosti nepřátelského pobřeží.

  14.756

Medaile a vyznamenání

Komanderský kříž www.valka.cz

Rytířský kříž www.valka.cz

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (8)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz


& bar (5)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (29)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Medaile za zásluhy o zpravodajství III. stupně


& bar (13)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Pozemní technika

Medaile za příspěvky do Faleristiky


& bar (1)

Kříž za zásluhy o Jednotky


& bar (24)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes

Ehrentafel Spange der Kriegsmarine


& bar (1)

Ehrenblatt Spange des Deutschen Heeres

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Wakizaši

Tanto

Zuihóšó IV. třídy

Navy Medal

Defence Medal

Navy Cross

Medaile za rozvoj sekce lodě - stříbrná

Medaile za rozvoj sekce lodě - bronzová


& bar (2)

Medaile za rozvoj sekce Jaderné zbraně

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!