Main Menu
User Menu

68. pěší divize [1939-1945]

68th Infantry Division

68. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
68. pěší divize
Originální název:
Original Name:
68. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Infanterie-Kommandeur 3
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1939-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.06.1940 VII. armádní sbor
DD.06.1940-DD.07.1940 16. armáda
DD.07.1940-DD.06.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
DD.06.1941-27.06.1941 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
27.06.1941-04.07.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
04.07.1941-06.07.1941 IV. armádní sbor
06.07.1941-13.07.1941 XXXXIV. armádní sbor
13.07.1941-19.07.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
19.07.1941-25.07.1941 IV. armádní sbor
25.07.1941-30.07.1941 XXXXIV. armádní sbor
30.07.1941-05.08.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
05.08.1941-13.08.1941 Schwedlerova skupina
13.08.1941-27.08.1941 XXXXIV. armádní sbor
27.08.1941-19.09.1941 17. armáda
19.09.1941-26.09.1941 IV. armádní sbor
26.09.1941-16.10.1941 LII. armádní sbor
16.10.1941-31.10.1941 XI. armádní sbor
31.10.1941-01.12.1941 LV. armádní sbor
01.12.1941-26.12.1941 17. armáda
26.12.1941-01.01.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
01.01.1942-31.05.1942 XXXXIV. armádní sbor
31.05.1942-02.06.1942 XI. armádní sbor
02.06.1942-10.07.1942 1. armáda
10.07.1942-13.07.1942 1. tanková armáda
13.07.1942-25.07.1942 Skupina armád A
25.07.1942-19.02.1943 XIII. armádní sbor
19.02.1943-DD.12.1943 VII. armádní sbor
DD.12.1943-DD.02.1944 XIII. armádní sbor
DD.02.1944-10.03.1944 Velitelství záložního vojska
10.03.1944-24.03.1944 XXXXVIII. tankový sbor
24.03.1944-15.04.1944 XXIV. tankový sbor
15.04.1944-DD.05.1944 XXXXVI. tankový sbor
DD.05.1944-DD.08.1944 VII. sbor (maďarský)
DD.08.1944-DD.11.1944 XXIV. tankový sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 XI. armádní sbor
DD.12.1944-DD.02.1945 XXXXVIII. tankový sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 LIX. armádní sbor
DD.04.1945-DD.05.1945 XI. armádní sbor
DD.05.1945-08.05.1945 XXX. armádní sbor ke zvláštnímu použití
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
26.08.1939-14.11.1941 Braun, Georg (Generalleutnant)
16.11.1941-26.01.1943 Meißner, Robert (Generalleutnant)
27.01.1943-25.10.1943 Schmidt, Hans (Generalleutnant)
25.10.1943-08.05.1945 Scheuerpflug, Paul (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

26.08.1939-08.05.1945 Divizní jednotky 168
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/68-pesi-divize-1939-1945-t10891#492652Verze : 0
MOD
68. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/68-pesi-divize-1939-1945-t10891#33489Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 68. Infanterie Division:




Fritz Grassau 7/16/1941
Otto Hielscher 8/23/1944
Adolf Koerner 1/20/1945
Günther Konopacki 12/19/1943
Heino Kuensberg 9/16/1943
Hermann Lang 9/30/1944
Werner Lutze 7/24/1941
Willi Mayer 11/18/1944
Alfred Meinigke 3/31/1943
Robert Meissner 5/24/1943
Karl Noack 4/24/1943
Harry Schlingmann 2/14/1944
Carl Schlottmann 9/19/1943
Hans Wienke 10/13/1943
URL : https://www.valka.cz/68-pesi-divize-1939-1945-t10891#33492Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


9.-11. 1939
VII
záloha
Süd
južné Poľsko


12. 1939 - 5. 1940
VII
16. Armee
A
rieka Mosela


6. 1940
záloha
16. Armee
A
Luxembursko


7.-8. 1940
H-K XXXIV
18. Armee

Poľsko


9.-12. 1940
H-K XXXIV
12. Armee
B
Poľsko


1.-4. 1941
H-K XXXIV
17. Armee
B
Poľsko


5. 1941
H-K XXXIV
17. Armee
A
Poľsko


6. 1941
XXXXIX Geb.
17. Armee
Süd
Poľsko


7. 1941
XXXXIV
záloha
OKH
Čerkasy (Ukrajina)


8. 1941
IV
6. Armee
Süd
Čerkasy


9. 1941
XXXXIV
17. Armee
Süd
Čerkasy


10. 1941
LII
17. Armee
Süd
Poltava (Ukrajina)


11.-12. 1941
LV
6. Armee
Süd
Charkov (Ukrajina)


1.-4. 1942
XXXXIV
17. Armee
Süd
Izjum (Ukrajina)


5. 1942
XI
Kleist
Süd
Izjum


6. 1942
záloha
1. Pz. Armee
Süd
Izjum


7. 1942
XXXXIV
1. Pz. Armee
Süd
Izjum


8. 1942 - 1. 1943
XIII
2. Armee
B
Voronež (Rusko)


2. 1943
VII
2. Armee
B
Voronež


3.-7. 1943
VII
2. Armee
Mitte
Kursk (Rusko),
Sumy (Ukrajina)


8.-11. 1943
VII
4. Pz. Armee
Süd
Kyjev (Ukrajina)


12. 1943 (bojová skupina)
XIII
4. Pz. Armee
Süd
Žytomyr (Ukrajina)


1. 1944
XIII
4. Pz. Armee
Süd
Žytomyr


2.-3. 1944
reformovanie





4. 1944 (bojová skupina)
XXXVI Pz.
1. Pz. Armee

Koveľ (Ukrajina)


5.-7. 1944
VII ung.
1. ung. Armee
Nordukraine
Ľvov (Ukrajina)


8.-9. 1944
XXIV Pz.
1. Pz. Armee
Nordukraine
pohorie Beskydy


10. 1944
XXIV Pz.
1. Pz. Armee
A
pohorie Beskydy


11. 1944
XI
1. Pz. Armee
A
pohorie Beskydy


12. 1944 - 1. 1945
XXXXVIII Pz.
4. Pz. Armee
A
Poľsko


2.-3. 1945
LIX
1. Pz. Armee
Mitte
Horné Sliezsko


4. 1945
XI
1. Pz. Armee
Mitte
Morava


5. 1945
XXXX Pz.
17. Armee
Mitte
Krnov (Česko)
URL : https://www.valka.cz/68-pesi-divize-1939-1945-t10891#326474Verze : 0
MOD