Main Menu
User Menu

6. divise [1919-1938]

6th Division

     
Název:
Name:
6. divise
Originální název:
Original Name:
6. divise
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.06.1919
Předchůdce:
Predecessor:
6. československá střelecká divise
Datum zániku:
Disbanded:
25.09.1938
Nástupce:
Successor:
Mobilisační těleso 118
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.06.1919-DD.08.1919 Východní armádní skupina
00.08.1919-10.10.1919 Zemské vojenské velitelství na Moravě
10.10.1920-15.09.1925 Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko
15.09.1925-15.10.1935 Zemské vojenské velitelství v Brně
15.10.1935-25.09.1938 III. sbor
Dislokace:
Deployed:
01.06.1919-06.06.1919 Košice, budova zemského velitelství /
06.06.1919-08.06.1919 Margecany, kasárny /
08.06.1919-07.07.1919 Spišská Nová Ves, kasárny /
07.07.1919-DD.08.1919 Košice, budova zemského velitelství /
00.08.1919-25.09.1938 Brno, Budova divisního velitelství /

Velitel:
Commander:
01.06.1919-01.11.1919 Chabord, Rémi Alphonse (Generálmajor)
01.11.1919-DD.07.1920 Chabord, Rémi Alphonse (Brigádní generál)
00.07.1920-19.07.1923 Krejčí, Ludvík (Plukovník)
19.07.1923-DD.08.1923 Krejčí, Ludvík (Brigádní generál)
00.08.1923-01.09.1926 Bílý, Josef (Brigádní generál)
01.09.1926-DD.10.1926 Wittman, Václav (Brigádní generál)
00.10.1926-DD.04.1928 Bílý, Josef (Brigádní generál)
00.04.1928-04.05.1928 Holý, Kamil (Brigádní generál)
04.05.1928-DD.01.1930 Holý, Kamil (Divisní generál)
00.01.1930-DD.10.1932 Panzner, Čeněk (Brigádní generál)
00.10.1932-DD.11.1932 Číla, Antonín (Brigádní generál)
00.11.1932-11.01.1934 Hasal, Antonín (Brigádní generál)
11.01.1934-15.10.1935 Hasal, Antonín (Divisní generál)
15.10.1935-30.09.1936 Hudeček, Jiří[/url ([url=/topic/view/91302]Brigádní generál)
30.09.1936-DD.12.1937 Hanák, Rudolf (Brigádní generál)
00.12.1937-25.09.1938 Kudrna, Miloš (Brigádní generál)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.06.1919-DD.07.1920 , ( )
00.07.1920-DD.09.1922 Birula, Jindřich (Podplukovník)
00.09.1922-DD.07.1923 Balcar, Jaroslav (Major)
00.07.1923-DD.10.1926 Balcar, Jaroslav (Podplukovník)
00.10.1926-DD.12.1927 Smolík, František (Major)
00.12.1927-DD.09.1930 Smolík, František (Podplukovník)
00.09.1930-DD.01.1931 Krudenc, Otakar (Major)
00.01.1931-DD.09.1933 Krudenc, Otakar (Podplukovník)
00.09.1933-15.10.1935 Vlasák, Jindřich (Podplukovník)
15.10.1935-22.12.1936 Nesweda, Kamil (Podplukovník)
22.12.1936-30.09.1937 Nesweda, Kamil (Plukovník)
30.09.1937-25.09.1938 Valenta, Jan (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.06.1919-21.02.1920 35. československý střelecký pluk
15.11.1919-31.12.1937 11. pěší brigáda
15.11.1919-31.12.1937 12. pěší brigáda
01.06.1920-01.12.1921 Velitelství dělostřelectva 6. divise
01.12.1921-31.12.1937 6. polní dělostřelecká brigáda
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 10
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 24
31.12.1937-01.05.1938 Pěší pluk 31
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 43
31.12.1937-24.09.1938 Velitelství dělostřelectva 6. divise
22.05.1938-24.09.1938 Hraničářský prapor 11

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archív Praha, fond 6. divise
Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/6-divise-1919-1938-t73939#464475Verze : 2
MOD