Main Menu
User Menu

Brno

okr. Brno-město

     
Název:
Name:
Brno
Originální název:
Original Name:
Brno
Další názvy:
Other Names:
Brünn (německy), Bruna (latinsky)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brno-město
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°11'42.87"N 16°36'03.42"E
Místní části:
Local Municipalities:
Bohunice, Bosonohy, Brněnské Ivanovice, Brno-město, Bystrc, Černá Pole, Černovice, Dolní Heršpice, Dvorska, Holásky, Horní Heršpice, Husovice, Chrlice, Ivanovice, Jehnice, Jundrov, Juliánov, Kníničky, Kohoutovice, Komárov, Komín, Královo Pole, Lesná, Líšeň, Maloměřice, Medlánky, Město Brno, Mokrá Hora, Nový Lískovec, Obřany, Ořešín, Pisárky, Ponava, Přízřenice, Řečkovice, Sadová, Slatina, Soběšice, Staré Brno, Starý Lískovec, Stránice, Štýřice, Trnitá, Tuřany, Útěchov, Veveří, Vinohrady, Zábrdovice, Žabovřesky, Žebětín, Židenice
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1091
Vojenské objekty:
Military Objects:

Kasárny na Špilberku
Budova vojenských úřadů na Husově ulici
Budova vojenských úřadů na Hybešově ulici
Budova zemského vojenského velitelství v Kobližné
Budova vyšších vojenských úřadů (tzv. rohlík od architekta Bohuslava Fukse).
Královopolské kasárny
Staré městské kasárny
Nové městské kasárny
Posádkový kostel
Objekty vojenské nemocnice
Proviantní sklady ve Veveří
Zemské jezdecké kasárny
Masarykovy kasárny
Kasárny Jana Žižky z Trocnova
Pěchotní střelnice v Medlánkách
Barákový tábor Chodská
Barákový tábor Střelecká
Městské vojenské baráky
Kasárny Černá pole
Svatoplukovy kasárny v Židenicích
Posádkové zbrojní skladiště
Letiště Brno-Slatina
Letiště Brno-Tuřany
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Hrad a pevnost Špilberk
Katedrála sv. Petra a Pavla
Vila Tugendhat
Areál Veletrhů Brno
Augustiniánský klášter a Bazilika Nanebevzetí Panny Marie
Besední dům
Dietrichsteinský palác
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a klášter premonstrátů
Mahenovo divadlo
Hrad Veveří
Chrám Máří Magdalény
Kašna Parnas
Letohrádek Mitrovských
Měnínská brána
Místodržitelský palác
Nová radnice
Palác šlechtičen
Stará radnice
Muzea:
Museums:
Moravské zemské muzeum, které též spravuje Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Mendelianum či pavilon Anthropos.
Muzeum města Brna
Technické muzeum v Brně
Muzeum romské kultury
Osobnosti:
Personalities:
Klenau von Janowitz, Johann
† 06.10.1819
Kletter von Gromnik, Ernst
* 20.09.1858 
- Mazel, Eduard
* 24.12.1859 
Klepsch-Kloth von Roden, Alois
* 24.03.1863 
Antony, Jan
* 17.09.1868 
Kunz, Jaroslav
* 09.05.1869 
- Kratochwil von Szentkereszthegy, Karoly
* 13.12.1869 
Gregor, Josef
* 29.01.1870 
Hoppe, Viktor
* 14.04.1874 
Weinerek, Zdenko
* 29.05.1876 
- Till, Alfons
* 02.08.1883 
Žák, Miloš
* 11.06.1891 
Hůlka, Adolf
* 11.09.1891 
Vlašín, Otto
* 18.02.1892 
Fiala, František
* 11.03.1892 
- Werner, Fridrich
* 09.11.1893 
Albrecht, Jozef
* 02.05.1899 
Škvařil, Josef
* 15.04.1901 
Zürner, Hermann
* 08.12.1903 
- Kruml, Tomáš
* 06.03.1911 
Babíček, Zdeněk
* 07.11.1911 
Foit, Emil
* 12.03.1913 
Breitcetl, Jindřich
* 15.07.1913 
Kučera, Otmar
* 13.07.1914 
- Babáček, Pavel
* 30.08.1914 
- Kosík, Josef
* 12.08.1915 
Borkovec, Miroslav
* 13.06.1916 
? Abrham, Heřman
* 27.12.1916 
Nedvěd, Vladimír
* 27.03.1917 
Šrom, Leopold
* 08.09.1917 
Neruda, Zdeněk
* 12.07.1920 
Hemala, Miroslav
* 09.09.1923 
- Grünner, Georg-Rudolf
* 18.10.1923 
- Bílek, Jan
† 08.03.1930
- Panzner, Čeněk
† 18.02.1932
Wach, Alois
† 06.12.1936
Morávek, Josef
† 14.12.1939
Štěrba, Vladimír
† 27.03.1940
Káňa, Bonifác
† 14.07.1941
- Mackevič, Jiří
† 08.09.1941
Nesveda, Kamil
† 30.09.1941
Čápek, Karel
† 30.09.1941
Hrušák, Bohumír
† 30.05.1942
Dymeš, Karel
† 01.06.1942
Zahálka, Otakar
† 21.06.1942
Singule, Rudolf
† 02.05.1945
Holeka, Rudolf
† 10.02.1946
- Stehlík, Eduard
† 20.03.1946
Francl, Ota
† 08.07.1950
Ečer, Bohuslav
† 14.03.1954
Peca, Radomil
* 03.02.1955 
Přikryl, Vladimír
† 16.02.1955
Budín, Ludvík
† 01.02.1956
Zadžora, Josef
† 05.05.1960
Kadlec, Eduard
† 19.08.1961
Mičánek, František
* 12.06.1963 
Megiska, Richard
† DD.MM.1963
Hanák, Rudolf
† 12.04.1964
Strnad, Julius
† 09.12.1964
Rakovčík, František
† 30.06.1971
Kaprál, Bohumil
† 05.09.1976
Perna, František
† 02.08.1977
Brož, Jaroslav
† 19.07.1979
Trejtnar, František
† 04.12.1982
- Holcman, Josef
† 26.09.1984
Čermák, Jan
† 04.05.1987
Bernas, Jan
† 15.07.1987
- Kruml, Tomáš
† 28.01.1994
Kučera, Otmar
† 06.06.1995
Fros, Vladimír
† 30.01.2007
Ljalková - Lastovecká, Marie
† 07.11.2011
Setvák, Ján
† 25.09.2012
Göth, Vilém
Kadlec, Eduard
Krejčí, Ludvík
de Souches, Louis Raduit
Absolon, Karel
Janáček, Leoš
Kaplan, Viktor
Kutlvašr, Karel
Mach, Ernst
Mendel, Gregor
Slovák, Alois
Kučera, Otmar
Grünner, Georg-Rudolf
Pavel Babáček
Babíček Zdeněk
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.MM.1817-DD.MM.RRRR
Řadový pěší pluk č. 1
1st Line Infantry Regiment
09.11.1918-10.10.1919
Zemské vojenské velitelství na Moravě
Land Military Command in Moravia
14.01.1919-10.10.1919
Vojenský inspektorát Brno
Military Inspectorate Brno
23.05.1919-10.10.1919
Zemský dělostřelecký inspektorát na Moravě
Land Artillery Inspectorate in Moravia
00.08.1919-25.09.1938
6. divise
6th Division
10.10.1919-15.09.1925
Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko
Land Military Command for Moravia and Silesia
10.10.1919-01.07.1920
Zemský dělostřelecký inspektorát pro Moravu a Slezsko
Land Artillery Inspectorate for Moravia and Silesia
15.11.1919-31.12.1937
11. pěší brigáda
11th Infantry Brigade
01.06.1920-01.12.1921
Velitelství dělostřelectva 6. divise
6th Division Artillery Command
18.06.1920-20.06.1920
2. československá střelecká divise
2nd Czechoslovak Rifle Division
01.07.1920-15.09.1925
Velitelství zemského dělostřelectva pro Moravu a Slezsko
Land Artillery Command for Moravia and Silesia
15.07.1920-DD.08.1920
Lehký dělostřelecký pluk 53
53rd Light Artillery Regiment
DD.08.1920-06.10.1920
10. československý střelecký pluk
10th Czechoslovak Rifle Regiment
01.10.1920-15.09.1933
Cyklistická eskadrona 2
2nd Bicycle Squadron
01.10.1920-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 1/6
1st Squadron of the 6th Cavalry Regiment
01.10.1920-00.00.1927
Jezdecký pluk 6
6th Cavalry Regiment
01.10.1920-00.00.1927
Náhradní eskadrona jezdeckého pluku 6
Replacement Squadron of the 6th Cavalry Regiment
01.10.1920-00.00.1927
Náhradní korouhev jezdeckého pluku 6
Replacement Guidon of the 6th Cavalry Regiment
01.10.1920-24.09.1938
Pěší pluk 43
43rd Infantry Regiment
01.10.1920-00.00.1927
Remontní eskadrona jezdeckého pluku 6
Remont Squadron of the 6th Cavalry Regiment
01.10.1920-DD.06.1925
Technická eskadrona jezdeckého pluku 6
Technical Squadron of the 6th Cavalry Regiment
06.10.1920-24.09.1938
Pěší pluk 10
10th Infantry Regiment
15.10.1920-01.11.1924
6. rota telegrafního pluku
6th Company of the Signal Regiment
15.10.1920-01.11.1924
7. rota telegrafního pluku
7th Company of the Signal Regiment
15.10.1920-01.11.1924
8. rota telegrafního pluku
8th Company of the Signal Regiment
15.10.1920-01.11.1924
II. prapor telegrafního pluku, velitelství
Headquarters of the 2nd Battalion of the Signal Regiment
DD.10.1920-01.01.1923
Lehký dělostřelecký pluk 6
6th Light Artillery Regiment
15.12.1920-01.01.1923
Těžký houfnicový pluk 304
304th Heavy Howitzer Regiment
15.12.1920-15.09.1933
Vozatajská rota 14
14th Train Company
15.12.1920-15.09.1933
Vozatajská rota 20
20th Train Company
15.12.1920-15.09.1933
Vozatajská rota 6
6th Train Company
15.12.1920-15.09.1933
Vozatajský prapor 3
3rd Train Battalion
01.01.1921-01.10.1924
Balonová rota 3
3rd Balloon Company
01.02.1921-15.10.1937
2. jezdecká brigáda
2nd Cavalry Brigade
25.02.1921-24.09.1938
Automobilní prapor 2
2nd Automobile Battalion
25.02.1921-24.09.1938
Automobilní rota 6
6th Automobile Company
DD.02.1921-01.10.1933
2. těžká dělostřelecká brigáda
2nd Heavy Artillery Brigade
01.08.1921-01.11.1924
2. náhradní rota telegrafního pluku
2nd Depot Company of the Signal Regiment
01.09.1921-24.09.1938
Náhradní rota 2
2nd Replacement Company
01.12.1921-31.12.1937
6. polní dělostřelecká brigáda
6th Field Artillery Brigade
01.01.1922-15.09.1925
Velitelství zemského ženijního vojska pro Moravu a Slezsko
Land Engineer Command for Moravia and Silesia
01.03.1922-DD.MM.1927
I. korouhev jezdeckého pluku 6
1st Guidon of the 6th Cavalry Regiment
01.01.1923-01.10.1933
Dělostřelecký pluk 304
304th Artillery Regiment
01.10.1923-15.09.1933
Radiotelegrafní rota 2
2nd Radiotelegraphic Company
01.11.1924-24.09.1938
Náhradní rota telegrafního praporu 2
Depot Company of the 2nd Signal Battalion
01.11.1924-24.09.1938
Telegrafní prapor 2, velitelství
Headquarters of the 2nd Signal Battalion
01.11.1924-15.09.1933
Telegrafní rota 6
6th Telegraph Company
01.11.1924-15.09.1933
Telegrafní rota 7
7th Telegraph Company
01.11.1924-15.09.1933
Telegrafní rota 8
8th Telegraph Company
15.09.1925-25.09.1938
Velitelství zemského dělostřelectva v Brně
Land Artillery Command in Brno
15.09.1925-30.09.1936
Velitelství zemského ženijního vojska v Brně
Land Engineer Command in Brno
15.09.1925-27.09.1938
Zemské vojenské velitelství v Brně
Land Military Headquarters in Brno
00.00.1927-01.01.1936
Jezdecký pluk 6
6th Cavalry Regiment
00.00.1927-01.01.1936
Náhradní eskadrona jezdeckého pluku 6
Replacement Squadron of the 6th Cavalry Regiment
00.00.1927-01.01.1936
Náhradní korouhev jezdeckého pluku 6
Replacement Guidon of the 6th Cavalry Regiment
00.00.1927-01.01.1936
Remontní eskadrona jezdeckého pluku 6
Remont Squadron of the 6th Cavalry Regiment
DD.MM.1927-01.01.1936
I. korouhev jezdeckého pluku 6
1st Guidon of the 6th Cavalry Regiment
01.05.1928-24.09.1938
Polní eskadrona 1/6
1st Field Squadron of the 6th Cavalry Regiment
01.05.1928-01.01.1936
Polní eskadrona 1/7
1st Field Squadron of the 7th Cavalry Regiment
DD.10.1928-24.09.1938
Polní eskadrona 3/6 /kulometná/
3rd Field Squadron of the 6th Cavalry Regiment /Machine-gun/
01.03.1929-24.09.1938
Automobilní rota 13
13th Automobile Company
15.09.1933-24.09.1938
1. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 2
1st Company /Telegraph/ of the 2nd Signal Battalion
15.09.1933-01.08.1937
2. rota /telefonní/ telegrafního praporu 2
2nd Company /Telephone/ of the 2nd Signal Battalion
15.09.1933-01.08.1937
3. rota /telefonní/ telegrafního praporu 2
3rd Company /Telephone/ of the 2nd Signal Battalion
15.09.1933-01.08.1937
4. rota /radiotelegrafní/ telegrafního praporu 2
4th Company /Radiotelegraphic/ of the 2nd Signal Battalion
15.09.1933-01.10.1935
Eskadrona obrněných automobilů 2
2nd Armoured Car Squadron
15.09.1933-01.01.1936
Pomocná eskadrona jezdeckého pluku 6
Auxiliary Squadron of the 6th Cavalry Regiment
15.09.1933-25.09.1938
Vozatajská eskadrona 6
6th Train Squadron
DD.09.1933-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl I/106
1st Artillery Battalion
DD.09.1933-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl II/106
2nd Artillery Battalion
DD.09.1933-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 106
106th Artillery Regiment
DD.09.1933-24.09.1938
Polní eskadrona 2/6
2nd Field Squadron of the 6th Cavalry Regiment
01.01.1934-25.09.1938
Velitelství zemského letectva v Brně
Land Air Command in Brno
DD.02.1934-24.09.1938
Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 106
Replacement Battalion of the 106th Artillery Regiment
01.09.1934-25.09.1938
Letka 83
83rd Flight
01.10.1935-25.09.1937
1. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 6
1st Company /Telegraph/ of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-01.08.1937
2. rota /telefonní/ telegrafního praporu 6
2nd Company /Telephone/ of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-01.08.1937
3. rota /telefonní/ telegrafního praporu 6
3rd Company /Telephone/ of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-01.08.1937
4. rota /radiotelegrafní/ telegrafního praporu 6
4th Company /Radiotelegraphic/ of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-01.08.1937
5. rota /naslouchací/ telegrafního praporu 6
5th Company /Listening/ of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-25.09.1937
Náhradní rota telegrafního praporu 6
Depot Company of the 6th Signal Battalion
01.10.1935-25.09.1937
Telegrafní prapor 6, velitelství
Headquarters of the 6th Signal Battalion
15.10.1935-25.09.1938
III. sbor
3rd Corps
15.10.1935-25.09.1938
Velitelství dělostřelectva III. sboru
3rd Corps Artillery Command
01.01.1936-24.09.1938
Dragounský pluk 6
6th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
I. korouhev dragounského pluku 6
1st Guidon of the 6th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Náhradní eskadrona dragounského pluku 6
Replacement Squadron of the 6th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Náhradní korouhev dragounského pluku 6
Replacement Guidon of the 6th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Pomocná eskadrona dragounského pluku 6
Auxilliary Squadron of the 6th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Remontní eskadrona dragounského pluku 6
Remont Squadron of the 6th Dragoon Regiment
00.03.1936-25.09.1938
Letka 81
81st Flight
01.03.1936-25.09.1938
I. peruť leteckého pluku 5
1st Squadron of the 5th Air Regiment
01.03.1936-24.09.1938
Letka 84
84th Flight
01.06.1936-01.04.1939
Letecká povětrnostní stanice 13
13th Air Weather Station
30.09.1936-01.01.1938
Okrskové velitelství Brno
Headquarters of the District of Brno
30.09.1936-25.09.1938
Velitelství telegrafního vojska III. sboru
3rd Corps Signal Command
30.09.1936-25.09.1938
Velitelství ženijního vojska III. sboru
3rd Corps Engineer Command
15.04.1937-24.09.1938
Cvičná letka leteckého pluku 5
Training Flight of the 5th Air Regiment
01.08.1937-24.09.1938
2. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 2
2nd Company /Telegraph/ of the 2nd Signal Battalion
01.08.1937-25.09.1937
2. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 6
2nd Company /Telegraph/ of the 6th Signal Battalion
01.08.1937-24.09.1938
3. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 2
3rd Company /Telegraph/ of the 2nd Signal Battalion
01.08.1937-25.09.1937
3. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 6
3rd Company /Telegraph/ of the 6th Signal Battalion
01.08.1937-24.09.1938
4. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 2
4th Company /Telegraph/ of the 2nd Signal Battalion
01.08.1937-25.09.1937
4. rota /telegrafní/ telegrafního praporu 6
4th Company /Telegraph/ of the 6th Signal Battalion
01.08.1937-24.09.1938
5. rota /radiotelegrafní/ telegrafního praporu 2
5th Company /Radiotelegraphic/ of the 2nd Signal Battalion
01.08.1937-25.09.1937
5. rota /radiotelegrafní/ telegrafního praporu 6
5th Company /Radiotelegraphic/ of the 6th Signal Battalion
01.09.1937-DD.05.1938
Letka 75
75th Flight
01.09.1937-25.09.1938
Letka 76
76th Flight
01.09.1937-25.09.1938
Letka 77
77th Flight
01.09.1937-25.09.1938
Vozatajská eskadrona 16
16th Train Squadron
15.09.1937-24.09.1938
1. rota cyklistického praporu 5
1st Company of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
2. rota cyklistického praporu 5
2nd Company of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
3. rota cyklistického praporu 5
3rd Company of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
4. rota /kulometná/ cyklistického praporu 5
4th Company /Machine-gun/ of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
5. rota /kanonová/ cyklistického praporu 5
5th Company /Gun/ of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
6. rota /kanonová/ cyklistického praporu 5
6th Company /Gun/ of the 5th Bicycle Battalion
15.09.1937-00.09.1938
Cyklistický prapor 5
5th Bicycle Battalion
15.09.1937-24.09.1938
Náhradní rota cyklistického praporu 5
Replacement Company of the 5th Bicycle Battalion
16.09.1937-25.09.1938
Letecký pluk 5
5th Air Regiment
16.09.1937-25.09.1938
Letka 82
82nd Flight
16.09.1937-24.09.1938
Náhradní letka leteckého pluku 5
Replacement Flight of the 5th Air Regiment
16.09.1937-24.09.1938
Náhradní peruť leteckého pluku 5
Replacement Squadron of the 5th Air Regiment
01.10.1937-24.09.1938
II. peruť leteckého pluku 5
2nd Air Squadron of the 5th Air Regiment
01.10.1937-24.09.1938
III. peruť leteckého pluku 5
3rd Squadron of the 5th Air Regiment
01.10.1937-24.09.1938
Výcviková rota 2
2nd Training Company
15.10.1937-24.09.1938
2. jezdecká brigáda
2nd Cavalry Brigade
15.10.1937-24.09.1938
2. motorisovaná brigáda
2nd Motorised Brigade
15.10.1937-14.09.1938
2. rychlá divise, velitelství
Headquarters of the 2nd Rapid Division
01.11.1937-01.04.1939
Povětrnostní ústředna 2
2nd Weather Central Office
DD.MM.1937-DD.09.1938
Technická letka leteckého pluku 5
Technical Flight of the 5th Air Regiment
31.12.1937-24.09.1938
Velitelství dělostřelectva 6. divise
6th Division Artillery Command
01.01.1938-24.09.1938
Posádkové velitelství Brno
Crew Headquarters of Brno
12.09.1938-21.10.1938
Středisko hlásné služby "M"
Reporting Service Group "M"
24.09.1938-22.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu XIV. hraničního pásma
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu XIV. hraničního pásma
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu XIV. hraničního pásma
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu XIV. hraničního pásma
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
Letecká skupina štábu XIV. hraničního pásma
Air Force Section of the Staff of the 14th Border Zone
24.09.1938-29.09.1938
Letecký pluk 5, velitelství
Headquarters of the 5th Aviation Regiment
24.09.1938-16.10.1938
Nižší polní soud XIV. hraničního pásma
Lower Field Court of the 14th Border Zone
24.09.1938-DD.MM.1938
Regulační komise II
2nd Regulatory Commission
24.09.1938-DD.MM.1938
Velitelství XIV. hraničního pásma
Headquarters of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
Velitelství dělostřelectva XIV. hraničního pásma
Artillery Headquarters of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
Velitelství telegrafního vojska XIV. hraničního pásma
Signal Troops Headquarters of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
Velitelství ženijního vojska XIV. hraničního pásma
Engineer Troops Headquarters of the 14th Border Zone
24.09.1938-16.10.1938
Vyšší polní soud XIV. hraničního pásma
Higher Field Court of the 14th Border Zone
24.09.1938-22.10.1938
Štáb XIV. hraničního pásma
Staff of the 14th Border Zone
25.09.1938-20.10.1938
1. náhradní letka leteckého pluku 5
1st Depot Flight of the 5th Aviation Regiment
25.09.1938-20.10.1938
2. náhradní letka leteckého pluku 5
2nd Depot Flight of the 5th Aviation Regiment
25.09.1938-22.10.1938
38. hraniční oblast
38th Border Area
25.09.1938-27.09.1938
Cvičná letka leteckého pluku 5
Training Flight of the 5th Air Regiment
25.09.1938-22.10.1938
Letecká povětrnostní stanice 13
13th Air Weather Station
25.09.1938-20.10.1938
Náhradní peruť leteckého pluku 5
Depot Squadron of the 5th Aviation Regiment
25.09.1938-20.10.1938
Náhradní technická letka leteckého pluku 5
Technical Depot Flight of the 5th Aviation Regiment
25.09.1938-11.10.1938
Velitelství III. sborové oblasti
Headquarters of the 3rd Corps Area
25.09.1938-22.10.1938
Velitelství intendanční služby XIV. hraničního pásma
Logistic Services Command of the 14th Border Zone
25.09.1938-22.10.1938
Velitelství zdravotnické služby XIV. hraničního pásma
Medical Services Command of the 14th Border Zone
26.09.1938-20.10.1938
Letecká radiogoniometrická stanice 2
2nd Air Radiogonometric Station
26.09.1938-27.09.1938
Letka 112 /kurýrní/
112th Flight /Courier/
27.09.1938-24.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu IV. armády
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu IV. armády
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu IV. armády
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu IV. armády
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 4th Army
27.09.1938-DD.10.1938
Geodeticko-topografické oddělení 74
74th Geodetic-topographic Section
27.09.1938-17.10.1938
Letecká pracovní rota 74
74th Aviation Work Company
27.09.1938-17.10.1938
Letecký park 74, velitelství
Headquarters of the 74th Aviation Park
27.09.1938-16.10.1938
Nižší polní soud IV. armády
Lower Field Court of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Oddíl polního četnictva IV. armády
Division of the Field Gendarmerie of the 4th Army
27.09.1938-20.10.1938
Polní letecké dílny 10
10th Field Aviation Workshop
27.09.1938-20.10.1938
Polní letecké dílny 11
11th Field Aviation Workshop
27.09.1938-20.10.1938
Polní letecké dílny 12
12th Field Aviation Workshop
27.09.1938-16.10.1938
Polní věznice IV. armády
Field Prisons of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Pomocná kancelář velitelství IV. armády
Auxiliary Office of the Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Pomocná kancelář štábu IV. armády
Auxiliary Office of the Staff of the 4th Army
27.09.1938-17.10.1938
Sloučené parkové dílny 74
74th Merged Park Workshops
27.09.1938-24.10.1938
Stan velitelství IV. armády
Support the Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-29.09.1938
Telegrafní prapor 14, velitelství
Headquarters of the 14th Signal Battalion
27.09.1938-22.10.1938
Telegrafní prapor 38
38th Signal Battalion
27.09.1938-DD.10.1938
Telegrafní prapor 74, velitelství
Headquarters of the 74th Signal Battalion
27.09.1938-DD.10.1938
Topografické oddělení 64
64th Topographic Section
27.09.1938-24.10.1938
Velitelství IV. armády
Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-22.10.1938
Velitelství dělostřelectva 38. hraniční oblasti
Artillery Command of the 38th Border Area
27.09.1938-24.10.1938
Velitelství dělostřelectva IV. armády
Artillery Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-DD.10.1938
Velitelství etapy IV. armády
Etappenformation Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Velitelství letectva IV. armády
Air Force Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-22.10.1938
Velitelství telegrafního vojska 38. hraniční oblasti
Signal Command of the 38th Border Area
27.09.1938-24.10.1938
Velitelství telegrafního vojska IV. armády
Signal Troops Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-22.10.1938
Velitelství ženijního vojska 38. hraniční oblasti
Engineer Command of the 38th Border Area
27.09.1938-24.10.1938
Velitelství ženijního vojska IV. armády
Engineer Troops Headquarters of the 4th Army
27.09.1938-16.10.1938
Vyšší polní soud IV. armády
Higher Field Court of the 4th Army
27.09.1938-17.10.1938
Záloha leteckého materiálu 74
74th Backup of Aviation Material
27.09.1938-24.10.1938
Úřad duchovní služby IV. armády
Religious Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad intendanční služby IV. armády
Supply Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad letecké služby IV. armády
Air Service Office of the 4th Army
27.09.1938-16.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora IV. armády
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad polní poštovní služby IV. armády
Field Mail Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad spojovací služby IV. armády
Signal Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad veterinářské služby IV. armády
Veterinary Service Office of the 4th Army
27.09.1938-16.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora IV. armády
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad zbrojní služby IV. armády
Armament Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad zdravotnické služby IV. armády
Health Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Úřad ženijní služby IV. armády
Engineer Service Office of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Štáb IV. armády
Staff of the 4th Army
27.09.1938-24.10.1938
Štábní automobilní kolona 74
74th Staff Car Column
27.09.1938-24.10.1938
Štábní rota 74
74th Staff Company
28.09.1938-05.10.1938
Skupina bojového letectva IV. armády
Battle Air Group of the 4th Army
30.09.1938-DD.10.1938
Polní pošta 38
38th Field Post Office
30.09.1938-DD.10.1938
Polní pošta 55
55th Field Post Office
30.09.1938-30.10.1938
Třídírna polních pošt 2
2nd Field Post Sorting Office
05.10.1938-13.10.1938
III. peruť leteckého pluku 5, velitelství
Headquarters of the 3rd Squadron of the 5th Aviation Regiment
05.10.1938-15.10.1938
Letka 7
7th Flight
05.10.1938-13.10.1938
Letka 76
76th Flight
05.10.1938-13.10.1938
Letka 77
77th Flight
06.10.1938-13.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu III. sboru
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu III. sboru
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu III. sboru
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu III. sboru
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Letecká skupina štábu III. sboru
Air Force Section of the Staff of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Nižší polní soud III. sboru
Lower Field Court of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Polní věznice III. sboru
Field Prisons of the 3rd Corps
06.10.1938-DD.10.1938
Topografické oddělení 53
53rd Topographic Section
06.10.1938-13.10.1938
Velitelství III. sboru
Headquarters of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Velitelství dělostřelectva III. sboru
Artillery Headquarters of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Velitelství telegrafního vojska III. sboru
Signal Troops Headquarters of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Velitelství ženijního vojska III. sboru
Engineer Troops Headquarters of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Vyšší polní soud III. sboru
Higher Field Court of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora III. sboru
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora III. sboru
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 3rd Corps
06.10.1938-13.10.1938
Štáb III. sboru
Staff of the 3rd Corps
07.10.1938-17.10.1938
Polní pošta 18
18th Field Post Office
08.10.1938-22.10.1938
I. peruť leteckého pluku 5, velitelství
Headquarters of the 1st Squadron of the 5th Aviation Regiment
08.10.1938-22.10.1938
II. peruť leteckého pluku 5, velitelství
Headquarters of the 2nd Squadron of the 5th Aviation Regiment
08.10.1938-22.10.1938
Letecký pluk 5, velitelství
Headquarters of the 5th Aviation Regiment
08.10.1938-22.10.1938
Letka 81
81st Flight
08.10.1938-22.10.1938
Letka 82
82nd Flight
08.10.1938-22.10.1938
Letka 83
83rd Flight
08.10.1938-22.10.1938
Letka 84
84th Flight
14.10.1938-14.03.1939
III. sbor
3rd Corps
15.10.1938-21.10.1938
Letka 112 /kurýrní/
112th Flight /Courier/
20.10.1938-22.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu II. armády
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu II. armády
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu II. armády
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu II. armády
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Oddíl polního četnictva II. armády
Division of the Field Gendarmerie of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Pomocná kancelář velitelství II. armády
Auxiliary Office of the Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Pomocná kancelář štábu II. armády
Auxiliary Office of the Staff of the 1st Army
20.10.1938-22.10.1938
Stan velitelství II. armády
Support the Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Velitelství II. armády
Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Velitelství dělostřelectva II. armády
Artillery Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Velitelství letectva II. armády
Air Force Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Velitelství telegrafního vojska II. armády
Signal Troops Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Velitelství ženijního vojska II. armády
Engineer Troops Headquarters of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad automobilní služby II. armády
Car Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad duchovní služby II. armády
Religious Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad intendanční služby II. armády
Supply Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad letecké služby II. armády
Air Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad polní poštovní služby II. armády
Field Mail Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad remontní služby II. armády
Remont Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad služby silniční dopravy II. armády
Road Transport Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad spojovací služby II. armády
Signal Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad veterinářské služby II. armády
Veterinary Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad zbrojní služby II. armády
Armament Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad zdravotnické služby II. armády
Health Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Úřad ženijní služby II. armády
Engineer Service Office of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Štáb II. armády
Staff of the 2nd Army
20.10.1938-22.10.1938
Štábní automobilní kolona 72
72nd Staff Car Column
20.10.1938-22.10.1938
Štábní rota 72
72nd Staff Company
22.10.1938-31.07.1939
Zemské vojenské velitelství v Brně
Land Military Headquarters in Brno
04.11.1938-16.11.1938
1. eskadrona dragounského pluku 6
1st Squadron of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
2. eskadrona dragounského pluku 6
2nd Squadron of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
3. eskadrona dragounského pluku 6
3rd Squadron of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
4. eskadrona dragounského pluku 6
4th Squadron of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
5. eskadrona dragounského pluku 6
5th Squadron of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
Dragounský pluk 6, velitelství
Headquarters of the 6th Dragoon Regiment
04.11.1938-16.11.1938
Technická eskadrona dragounského pluku 6
Technical Squadron of the 6th Dragoon Regiment
05.11.1938-15.11.1938
2. rychlá divise, velitelství
Headquarters of the 2nd Rapid Division
05.11.1938-15.11.1938
Velitelství 2. jezdecké brigády
Headquarters of the 2nd Cavalry Brigade
05.11.1938-15.11.1938
Velitelství 2. motomechanisované brigády
Headquarters of the 2nd Moto-mechanised Brigade
14.11.1938-15.11.1938
III. peruť leteckého pluku 5, velitelství
Headquarters of the 3rd Squadron of the 5th Aviation Regiment
14.11.1938-15.11.1938
Letka 75
75th Flight
14.11.1938-15.11.1938
Letka 76
76th Flight
14.11.1938-15.11.1938
Letka 77
77th Flight
05.12.1938-07.12.1938
Letka 73
73rd Flight
08.12.1938-16.12.1938
Letka 74
74th Flight
01.05.1939-DD.10.1939
4. letka Bombardovací eskadry 77
4th Squadron of the 77th Bomber Wing
01.05.1939-DD.10.1939
5. letka Bombardovací eskadry 77
5th Squadron of the 77th Bomber Wing
01.05.1939-DD.10.1939
6. letka Bombardovací eskadry 77
6th Squadron of the 77th Bomber Wing
01.05.1939-DD.10.1939
II. skupina Bombardovací eskadry 77
2nd Group of the 77th Bomber Wing
01.05.1939-DD.10.1939
Štáb II. skupiny Bombardovací eskadry 77
Staff of the 2nd Group of 77th Bomber Wing
01.07.1939-00.05.1945
Inspektorát III
Inspectorat III
01.07.1939-00.05.1945
Pomocná rota inspektorátu III
Auxiliary Company of the 3rd Inspectorat
15.10.1939-DD.04.1945
Divize ke zvláštnímu použití 540
540th Special Purpose Division
00.05.1944-00.04.1945
Posádkový oddíl Brno
Garrison Detachment Brno
DD.05.1944-27.12.1944
II. skupina Bitevní eskadry 101
2nd Group of the 101st Ground Attack Wing
DD.08.1944-DD.08.1944
II. skupina Transportní eskadry 5
2nd Group of the 5th Transport Wing
DD.10.1944-DD.MM.RRRR
Pluk tankových granátníků SS Schill
SS Tank Grenadier Regiment Schill
04.04.1945-17.04.1945
I. skupina Stíhací eskadry 53
1st Group of the 53rd Fighter Wing
15.05.1945-15.09.1950
Velitelství dělostřelectva 3. oblasti
Artillery Headquarters of the 3rd Area
25.05.1945-DD.06.1946
Dělostřelecký pluk 6
6th Artillery Regiment
25.05.1945-01.10.1947
V. sbor
V Corps
25.05.1945-01.01.1951
Velitelství dělostřelectva 6. divise
6th Division Artillery Command
25.05.1945-01.10.1947
Velitelství dělostřelectva V. sboru
V Corps Artillery Command
25.05.1945-15.09.1950
Štáb 3. vojenské oblasti
Staff of the 3rd Military Area
28.05.1945-08.06.1946
6. divise
6th Division
01.06.1945-01.10.1945
3. minometná brigáda
3rd Mortar Brigade
01.06.1945-01.10.1945
Dělostřelecký oddíl 56
56th Artillery Division
01.06.1945-DD.06.1946
Dělostřelecký oddíl III/6
3rd Artillery Battalion
01.06.1945-01.10.1945
Pěší pluk 43
43rd Infantry Regiment
01.06.1945-01.11.1950
Spojovací pluk 3
3rd Signal Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Spojovací prapor 55
55th Signal Battalion
01.07.1945-01.04.1951
Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 6
Replacement Battalion of the 6th Artillery Regiment
15.09.1945-15.01.1946
Letištní peruť Brno
Air Base Squadron Brno
15.09.1945-15.09.1950
Velitelství tankového vojska 3. oblasti
Armoured Troops Headquarters of the 3rd Area
01.10.1945-DD.MM.1946
9. dělostřelecká brigáda
9th Artillery Brigade
01.10.1945-01.11.1950
Automobilní prapor 5
5th Automobile Battalion
01.10.1945-01.10.1947
Dělostřelecký pluk 305
305th Artillery Regiment
01.10.1945-01.10.1947
Dělostřelecký pluk 355
355th Artillery Regiment
01.10.1945-01.06.1946
Pěší pluk 6
6th Infantry Regiment
01.10.1945-01.10.1947
Strážní prapor Brno
Guard Battalion Brno
01.10.1945-DD.MM.1950
Zbrojnice 5
5th Armory
28.10.1945-01.08.1947
Velitelství letectva 3. oblasti
Air Command of 3rd Area
01.12.1945-DD.MM.1946
8. dělostřelecká brigáda
8th Artillery Brigade
00.01.1946-DD.10.1950
Letecký pluk 8
8th Air Regiment
02.01.1946-01.08.1947
Velitelství leteckých základen 3. oblasti
Air Base Command of 3rd Area
16.01.1946-14.03.1946
Letecká peruť 3
3rd Air Base Squadron
16.01.1946-14.03.1946
Letištní správa Brno
Airfield Authority Brno
DD.01.1946-01.01.1951
3. letecká divise
3rd Air Division
DD.01.1946-01.05.1950
Letecký pluk 7
7th Air Regiment
14.03.1946-15.01.1951
Letecká základna 3
3rd Air Base
14.03.1946-27.11.1950
Letištní správa
Airfield Authority of 3rd Air Base
00.06.1946-DD.09.1946
Velitelství dělostřelectva 9. divise
9th Division Artillery Command
01.06.1946-01.09.1946
9. divise
9th Division
01.06.1946-01.09.1946
Pěší pluk 7
7th Infantry Regiment
01.06.1946-01.09.1946
Pěší prapor I/7
1st Infantry Battalion
01.06.1946-01.09.1946
Pěší prapor III/7
3rd Infantry Battalion
DD.06.1946-DD.09.1946
Dělostřelecký oddíl III/9
3rd Artillery Battalion
DD.06.1946-DD.09.1946
Dělostřelecký pluk 9
9th Artillery Regiment
01.07.1946-04.09.1946
Pohotovostní pluk 3
3rd Emergency Regiment of Corps of National Security Brno
08.07.1946-15.12.1950
Cvičná letka 3
3rd Training Squadron
01.09.1946-01.10.1947
Pěší pluk 6
6th Infantry Regiment
04.09.1946-DD.03.1948
Pohraniční pluk 3
3rd Border Guard Regiment of Corps of National Security
14.09.1946-01.11.1950
6. divise
6th Division
DD.09.1946-01.12.1950
Dělostřelecký oddíl III/6
3rd Artillery Battalion
DD.09.1946-01.12.1950
Dělostřelecký pluk 6
6th Artillery Regiment
01.08.1947-27.11.1950
II. letecký okruh
II Air Area
01.08.1947-31.05.1950
III. letecký sbor
III Air Corps
01.10.1947-DD.MM.1950
Dělostřelecký oddíl 256
256th Artillery Division
01.10.1947-01.10.1949
Dělostřelecký oddíl 305
305th Artillery Division
01.10.1947-01.01.1951
IV. sbor
IV Corps
01.10.1947-01.10.1949
Pěší pluk 10
10th Infantry Regiment
01.10.1947-01.10.1949
Pěší prapor 63 /strážní/
63th Infantry Battalion /Guard/
01.10.1947-01.01.1951
Velitelství dělostřelectva IV. sboru
IV Corps Artillery Command
01.12.1948-01.12.1950
Dělostřelecký oddíl 187
187th Artillery Division
01.07.1949-31.12.1950
Letecký pluk 3
3rd Air Regiment
01.10.1949-01.11.1950
Dělostřelecký oddíl 403
403rd Artillery Division
01.10.1949-31.12.1950
Dělostřelecký pluk 326
326th Artillery Regiment
01.05.1950-01.07.1950
Letecký pluk 9
9th Air Regiment
00.09.1950-15.12.1950
Letecký zpravodajský pluk 47
47th Air Intelligence Regiment
09.10.1950-01.08.1951
4. letecká divise
4th Air Division
01.11.1950-01.01.1951
6. divise /pěší/
6th Division /Infantry/
01.11.1950-01.01.1951
Pěší pluk 31
31st Infantry Regiment
27.11.1950-01.02.1951
Letištní správa 3
3rd Airfield Authority
01.12.1950-01.10.1951
153. protiletadlový pluk
153rd Artillery Regiment
01.12.1950-01.11.1954
184. protiletadlový oddíl
184th Anti-Aircraft Division
01.12.1950-15.01.1951
Letecká základna 7
7th Air Base
01.01.1951-09.05.1955
16. dělostřelecký pluk
16th Artillery Regiment
01.01.1951-01.05.1952
2. letecká technická divize
2nd Air Technical Division
01.01.1951-01.10.1956
24. spojovací prapor
24th Signal Battalion
01.01.1951-01.10.1956
24. ženijní prapor
24th Engineer Battalion
01.01.1951-01.11.1954
3. letecký stíhací pluk
3rd Air Fighter Regiment
01.01.1951-31.10.1954
31. pěší pluk
31st Infantry Regiment
01.01.1951-01.11.1954
4. armádní sbor
4th Army Corps
01.01.1951-01.08.1951
4. letecká divize
4th Air Division
01.01.1951-14.09.1951
47. letecký zpravodajský pluk
47th Air Intelligence Regiment
01.01.1951-31.10.1955
6. chemická četa
6th Chemical Platoon
01.01.1951-30.09.1951
6. protiletadlová baterie
6th Anti-Aircraft Battery
01.01.1951-01.11.1954
6. pěší divize
6th Infantry Division
01.01.1951-01.10.1958
6. spojovací prapor
6th Signal Battalion
01.01.1951-01.01.1953
II. povětrnostní ústředna
2nd Weather Centre
01.01.1951-01.10.1956
Velitelství dělostřelectva 4. sboru
4th Corps Artillery Command
01.01.1951-01.09.1952
Vojenská vyšší průmyslová škola Brno
Military Higher Technical School Brno
15.01.1951-15.03.1951
3. letecká základna
3rd Air Base
15.01.1951-15.03.1951
7. letecká základna
7th Air Base
15.01.1951-01.11.1954
Automobilní opravna 2. obvodu protiletadlové obrany státního území
Automobile Repair of the 2nd Anti-Aircraft District of State Territory
01.03.1951-01.10.1951
1. rota hlásné služby
1st Company Observation Warning Service of the 157th Observation Warning Battalion
15.03.1951-01.09.1969
3. letištní prapor
3rd Air Base Battalion
15.03.1951-DD.MM.1951
7. letištní prapor
7th Air Base Battalion
01.08.1951-01.11.1954
34. letecká bitevní divize
34th Air Attack Division
15.08.1951-15.08.1958
Vojenská technická akademie
Military Technical Academy
01.10.1951-01.11.1954
1. vidová hlásná rota
1st Observation Warnig Company (157th)
01.10.1951-01.11.1955
255. protiletadlový pluk
255th Anti-Aircraft Regiment
01.10.1951-01.11.1955
256. protiletadlový pluk
256th Anti-Aircraft Regiment
01.10.1951-01.11.1955
257. protiletadlový pluk
257th Anti-Aircraft Regiment
01.10.1951-01.11.1955
258. protiletadlový pluk
258th Anti-Aircraft Regiment
01.10.1951-23.03.1954
32. letecký bitevní pluk
32nd Attack Air Regiment
01.10.1951-01.11.1955
44. protiletadlový oddíl
44th Anti-Aircraft Division
01.10.1951-08.05.1955
6. protiletadlový oddíl
6th Anti-Aircraft Division
01.10.1951-01.11.1955
83. protiletadlová divize
83rd Anti-Aircraft Division
25.10.1951-DD.06.1956
7. prapor civilní obrany
7th Civil Defence Battalion
01.11.1951-01.10.1958
1. rotní hláska
(157th)
01.03.1952-01.04.1954
19. letištní prapor
19th Air Base Battalion
01.07.1952-01.10.1958
32. letištní prapor
32nd Air Base Battalion
01.08.1952-01.11.1954
28. letecký bitevní pluk
28th Attack Air Regiment
01.09.1952-31.08.1953
Vojenská škola Jana Žižky z Trocnova
Military School of John Zizka from Trocnov
01.01.1953-DD.MM.1954
15. radiotechnická četa letecké zabezpečovací služby I. třídy
15th Electronic Air Support Devices Platoon 1st Class
01.01.1953-01.10.1958
31. letecká divizní opravna
34th Divisional Air Repair
01.01.1953-01.10.1958
34. letecká spojovací rota
34th Air Signal Company
06.01.1954-01.10.1958
2. hygienicko epidemiologická skupina
2nd Hygienic Epidemiological Group
10.02.1954-01.10.1962
17. brigáda průmyslové ochrany
17th Brigade of Industrial Protection
01.11.1954-01.11.1955
184. protiletadlový pluk
184th Anti-Aircraft Regiment
01.11.1954-01.10.1958
28. bitevní letecký pluk
28th Attack Air Regiment
01.11.1954-01.09.1964
3. stíhací letecký pluk
3rd Fighter Air Regiment
01.11.1954-09.05.1955
31. střelecký pluk
31st Rifle Regiment
01.11.1954-01.10.1958
34. bitevní letecká divize
34th Attack Air Division
01.11.1954-01.10.1957
4. střelecký sbor
4th Rifle Corps
01.11.1954-09.05.1955
6. střelecká divize
6th Rifle Division
01.11.1954-30.09.1958
6. četa chemické ochrany
6th Chemical Defence Platoon
01.11.1954-01.10.1957
Automobilní opravna 2. obvodu protivzdušné obrany státu
Automobile Repair of the 2nd State Air Defense District
01.11.1954-31.08.1961
Velitelské stanoviště 3. stíhacího leteckého pluku
Command Post of 3rd Fighters Air Regiment
DD.MM.1954-01.10.1957
9. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
9th Air Support Devices Company
09.05.1955-01.10.1958
16. střelecká divize
16th Rifle Division
09.05.1955-30.09.1958
6. protiletadlový dělostřelecký oddíl
6th Anti-Aircraft Artillery Division
09.05.1955-01.10.1958
60. střelecký pluk
60th Rifle Regiment
01.11.1955-01.09.1961
184. protiletadlový dělostřelecký pluk
184th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.11.1955-01.09.1961
255. protiletadlový dělostřelecký pluk
255th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.11.1955-01.10.1958
256. protiletadlový dělostřelecký pluk
256th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.11.1955-01.09.1961
257. protiletadlový dělostřelecký pluk
257th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.11.1955-01.10.1958
258. protiletadlový dělostřelecký pluk
258th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.11.1955-01.10.1956
44. protiletadlový dělostřelecký oddíl
44th Anti-Aircraft Artillery Division
01.11.1955-01.06.1957
6. radiotechnická hláska
6th Electronic Post of the 157th Electronic Regiment
01.11.1955-01.10.1958
83. protiletadlová dělostřelecká divize
83rd Anti-Aircraft Artillery Division
01.10.1956-01.10.1957
2. spojovací pluk
2nd Signal Regiment
01.06.1957-01.07.1961
187. protiletadlový dělostřelecký pluk
187th Anti-Aircraft Artillery Regiment
01.06.1957-01.09.1961
76. protiletadlová dělostřelecká brigáda
76th Anti-Aircraft Artillery Brigade
01.06.1957-01.09.1961
Plukovní velitelské stanoviště
Regimental Command Post of 157th Electronic Regiment
01.07.1957-01.09.1961
157. radiotechnický pluk
157th Electronic Regiment
01.08.1957-01.10.1958
34. letecká technická skupina
34th Air Technical Group
DD.09.1957-01.09.1961
Plukovní hláska
Regimental Post of 157th Electronic Regiment
01.10.1957-01.10.1960
2. automobilní opravny letectva a protivzdušné obrany státu
2nd Automobile Repair Air Force and State Air Defense
01.10.1957-01.10.1958
9. rota pozemního zabezpečení navigace
9th Ground Support Navigation Company
01.10.1957-01.10.1958
Plukovní škola 157. radiotechnického pluku
Regimental School of 157th Electronic Regiment
15.08.1958-31.12.1992
Vojenská akademie
Military Academy
01.10.1958-31.08.1961
22. letecká divizní opravna
22rd Divisional Air Repair
01.10.1958-01.10.1960
22. letecká spojovací rota
22nd Air Signal Company
01.10.1958-31.08.1961
22. letecká technická skupina
22nd Air Technical Group
01.10.1958-01.09.1961
22. stíhací letecká divize
22nd Fighter Air Division
01.10.1958-01.09.1961
260. protiletadlová dělostřelecká brigáda
260th Anti-aircraft Artillery Brigade
01.10.1958-01.09.1961
4. prapor technického zabezpečení
4th Technical Supply Battalion
01.10.1958-DD.MM.1960
4. protiletadlový dělostřelecký oddíl
4th Anti-Aircraft Artillery Division
01.10.1958-31.08.1960
8. motostřelecký pluk
8th Motor Rifle Regiment
01.10.1958-01.09.1963
9. prapor pozemního zabezpečení navigace
9th Ground Support Navigation Battalion
01.10.1958-01.10.1959
Poddůstojnická škola 157. radiotechnického pluku
Non-commissioned officer School of the 157th Electronic Regiment
01.10.1958-01.09.1961
Provozní uzel
Operation Post
01.10.1958-01.09.1961
Velitelská rota
Command Company
01.10.1960-01.09.1961
17. automobilní opravna
17th Automobile Repair of the 7th State Air Defense Army and Air Force
01.09.1961-01.09.1969
1. radiová rota
1st Radio Company of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-01.09.1962
184. protiletadlový pluk
184th Anti-Aircraft Regiment
01.09.1961-01.09.1969
2. radiová rota
2nd Radio Company of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-01.09.1969
2. sbor protivzdušné obrany státu
2nd State Air Defense Corps
01.09.1961-DD.MM.1985
22. opravny
22nd Repair Brno
01.09.1961-31.12.1992
22. spojovací prapor
22nd Signal Battalion
01.09.1961-01.09.1969
255. protiletadlový pluk
255th Anti-Aircraft Regiment
01.09.1961-01.09.1969
257. protiletadlový pluk
257th Anti-Aircraft Regiment
01.09.1961-01.09.1969
260. protiletadlová brigáda
260th Anti-Aircraft Brigade
01.09.1961-DD.09.1963
4. dělostřelecká dílna
4th Artillery Workshop
01.09.1961-DD.09.1963
4. technické opravny
4th Technical Workshop
01.09.1961-01.03.1992
61. radiotechnický prapor
61st Electronic Battalion
01.09.1961-01.09.1967
7. automobilní opravna
7th Automobile Repair of the 7th State Air Defense Army
01.09.1961-01.09.1969
76. protiletadlová raketová brigáda
76th Anti-Aircraft Missile Brigade
01.09.1961-01.10.1976
Oblastní stanoviště letecké dispečerské stanoviště Brno
Regional Air Traffic Control Station Brno
01.09.1961-DD.MM.RRRR
Povětrnostní sběrné středisko velitelského stanoviště 2. sboru protivzdušné obrany státu
Weather Collecting Centre Command Post of 2nd State Air Defense Corps
01.09.1961-31.12.1992
Provozní rota
Operating Company of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-01.10.1968
Rota bojového velení
Combat Command Company of the Command 2nd State Air Defence Corps
01.09.1961-01.09.1977
Velitelská rota
Command Company
01.09.1961-31.12.1992
Velitelská rota
Command Company of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-01.09.1969
Velitelské stanoviště 2. sboru protivzdušné obrany státu
Command Post of 2nd State Air Defense Corps
01.09.1961-DD.MM.RRRR
Výcviková rota / Praporní poddůstojnická škola [1961-RRRR]
Training Company / Battalion Non-commissioned officer School of the 22th Signal Battalion
01.09.1963-01.09.1964
9. prapor radiotechnického zabezpečení
9th Electronic Support Battalion
01.09.1964-01.09.1969
24. vrtulníkový pluk
24th Helicopter Regiment
01.09.1964-31.12.1992
46. letecká vojsková opravna
46th Air Troops Repair
01.09.1964-01.09.1969
9. prapor radiotechnického zabezpečení
9th Electronic Support Battalion
01.09.1967-01.09.1985
7. technická opravna
7th Technical Repair
01.10.1967-DD.MM.1970
Povětrnostní radiosondážní stanice Brno
Weather Aerological Post Brno
01.10.1967-DD.MM.1970
Radiolokační meteorologická stanice Brno
Radar Weather Station Brno
01.10.1968-01.09.1969
2. provozní prapor
2nd Operating Battalion of the 2nd State Air Defence Corps
01.10.1968-DD.MM.RRRR
42. ženijně strojní rota
42th Engineer Mechanical Company
01.10.1968-31.12.1992
Rota technického zabezpečení
Technical Support Company of the 22th Operating Battalion
01.10.1968-01.09.1969
Velitelská letka
Command Squadron of 2nd State Air Defence Corps
01.10.1968-31.12.1992
Velitelská rota
Command Company (of 22th Operating Battalion)
DD.MM.1968-DD.MM.1969
Výcvikové středisko letectva
Air Force Training Centre
01.09.1969-01.09.1975
10. výcvikový letištní prapor
10th Training Air Base Battalion
01.09.1969-01.09.1974
165. cisternový prapor
165th Fuel Tank Battalion
01.09.1969-01.05.1991
2. divize protivzdušné obrany státu
2nd State Air Defense Division
01.09.1969-01.09.1974
2. velitelská letka
2nd Command Squadron of 2nd State Air Defense Division
01.09.1969-31.12.1992
22. provozní prapor
22nd Operating Battalion
01.09.1969-01.09.1975
4. výcvikový prapor inženýrsko letecké služby
4th Training Air Services Battalion
01.09.1969-01.09.1978
76. protiletadlový raketový pluk
76th Anti-Aircraft Missile Regiment
01.09.1969-31.12.1992
Letištní správa Brno
Airfield Authority Brno
01.09.1969-01.05.1991
Velitelské stanoviště 2. divize protivzdušné obrany státu
Command Post of 2nd State Air Defense Division
DD.MM.1970-01.09.1979
Povětrnostní radiosondážní stanice Brno
Weather Aerological Post Brno
DD.MM.1970-01.09.1979
Radiolokační meteorologická stanice Brno
Radar Weather Station Brno
01.09.1974-DD.MM.1991
50. automobilní prapor
50th Automobile Battalion
01.09.1975-01.11.1985
1. výcvikové středisko letectva
1st Air Force Training Center
01.10.1975-DD.MM.1981
110. silniční stavební prapor
110th Road Construction Battalion
01.10.1976-31.12.1986
Oblastní stanoviště řízení letů Brno
Regional Air Traffic Control Brno
01.09.1977-01.03.1992
2. radiotechnická brigáda
2nd Radio Technical Brigade
01.09.1977-31.12.1992
Rota velení
Command Company of the 2rd Operating Battalion
01.09.1977-31.12.1992
Spojovací rota
Signal Company of the 2nd Operating Battalion
01.09.1978-31.12.1992
5. protiletadlový raketový oddíl
5th Anti-Aircraft Missile Division of 76th Anti-Aircraft Missile Brigade
01.09.1978-31.12.1992
76. protiletadlová raketová brigáda
76th Anti-Aircraft Missile Brigade
01.09.1979-DD.MM.RRRR
Povětrnostní radiolokační a radiosondážní středisko Brno
Weather Radar and Aerological Center Brno
01.04.1985-01.02.1991
17. prapor radiotechnického zabezpečení
17th Electronic Support Battalion
01.04.1985-01.02.1991
31. letištní prapor
31st Air Base Battalion
01.04.1985-01.02.1991
8. stíhací letecký pluk
8th Fighter Air Regiment
01.09.1985-31.10.1992
7. prapor oprav techniky
7th Technical Repair Battalion
01.05.1991-31.12.1992
2. divize protivzdušné obrany
2nd Air Defense Division
01.05.1991-31.12.1992
Velitelské stanoviště 2. divize protivzdušné obrany
Command Post of 2nd Air Defense Division
01.03.1992-31.12.1992
2. radiotechnický pluk
2nd Electronic Regiment
01.03.1992-31.12.1992
21. skupina radiolokačního průzkumu a uvědomování
21st Radar Surveillance and Warning Group
31.10.1992-31.12.1992
42. prapor oprav techniky
42th Technical Repair Battalion
01.01.1993-01.03.1994
2. divize protivzdušné obrany
2nd Air Defence Division
01.01.1993-31.10.1993
2. radiotechnický pluk
2nd Electronic Regiment
01.01.1993-01.03.1994
22. spojovací prapor
22nd Signal Battalion
01.01.1993-31.12.1993
42. prapor oprav techniky
42nd Technical Repair Battalion
01.01.1993-31.12.1993
46. letecká vojsková opravna
46th Air Troops Repair
01.01.1993-31.12.1993
76. protiletadlová raketová brigáda
76th Anti-Aircraft Missile Brigade
01.01.1993-31.12.1993
Velitelská rota
Command Company of the 22th Operating Battalion
01.12.1993-31.12.1994
4. radiotechnický pluk
4th Electronic Regiment
01.01.1994-31.12.1999
42. protiletadlová raketová brigáda
42nd Anti-Aircraft Missile Brigade
01.01.1994-31.12.1994
53. letecká vojsková opravna
53th Air Troops Repair
01.03.1994-31.12.1994
42. spojovací prapor
42nd Signal Battalion
01.10.1994-30.09.1997
6. mechanizovaná brigáda
6th Mechanized Brigade
01.01.1995-30.09.1997
43. radiotechnická brigáda
43rd Electronic Brigade
01.01.1995-DD.MM.RRRR
53. letecká opravárenská základna
53rd Air Service Base
01.01.1995-30.09.1997
Prapor zabezpečení Brno
Support Battalion Brno
01.07.1997-30.09.2000
33. výcvikový prapor
33rd Training Battalion
01.10.1997-31.12.2004
33. letecká opravárenská základna
33th Air Repair Base
01.10.1997-30.09.2000
Středisko zabezpečení Brno
Support Cetre Brno
01.10.2000-30.06.2003
1. mechanizovaná divize
1st Mechanized Division
01.10.2000-31.12.2003
11. spojovací prapor
11th Signal Battalion
01.10.2000-31.12.2003
Středisko logistiky Brno
Logistic Centre Brno
DD.MM.2000-01.12.2003
43. sektor průzkumu a uvědomování
43th Surveillance and Reporting Sector
01.07.2004-30.06.2013
Základna neopravovaného materiálu
Unrepaired Material Base
DD.MM.RRRR-DD.08.1914
4. pěší divize
4th Infantry Division
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
8. pěší brigáda
8th Infantry Brigade
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dělostřelecký pluk 6
6th Artillery Regiment
DD.MM.RRRR-31.08.1961
Oblastní povětrnostní sběrné středisko Morava
Regional Weather Collecting Centre Moravia
DD.MM.RRRR-DD.MM.1914
Pluk polních kanónů č. 5
5th Field Cannon Regiment
DD.MM.RRRR-DD.08.1914
Pěší pluk č. 8
8th Infantry Regiment
DD.MM.RRRR-30.06.2004
Ústřední základna materiálu osobního použití
Personal Use Material Central Base
Průmyslové podniky:
Industry:
DD.MM.1945-DD.MM.1950
Zbrojnice 5
DD.MM.1950-DD.MM.1951
5. zbrojnice
DD.MM.1951-DD.MM.1960
5. dělostřelecká základna
DD.MM.1951-DD.MM.1960
Vojenský opravárenský podnik 012 Nový Jičín, s.p.
16.04.2012-17.07.2012 Lokalita
VOP CZ, s.p.
18.07.2012-31.12.2012 Odštěpný závod
VOP CZ, s.p.
Zbrojovka Brno
Královopolská a.s.
Zetor Tractors a.s.
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.brno.cz
portal.gov.cz
cs.wikipedia.org/wiki/Brno
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#279265Verze : 1
V roce 1930 mělo Brno 264 925 obyvatel (z toho 200 213 osob národnosti československé, 365 osob národnosti maďarské, 52 165 osob národnosti německé, 149 osob národnosti polské, 938 osob národnosti ruské a 3 295 osob národnosti židovské).


V období 1.republiky hlavní město Země moravskoslezské, sídlo dvou politických a dvou soudních okresů.


Zdroje:
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#369156Verze : 0
     
Období:
Period:
Československo 1918-1939
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.10.1919-09.1925 - Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko
DD.09.1925-XX.XXXX - Zemské vojenské velitelství v Brně
DD.06.1920-09.1925 - Velitelství zemského dělostřelectva pro Moravu a Slezsko
DD.09.1925-XX.XXXX - Velitelství zemského dělostřelectva v Brně
DD.01.1922-09.1925 - Velitelství zemského ženijního vojska pro Moravu a Slezsko
DD.09.1925-12.1936 - Velitelství zemského ženijního vojska v Brně
DD.01.1934-XX.XXXX - Velitelství zemského letectva v Brně
DD.10.1935-XX.XXXX - Velitelství III. sboru
DD.01.1920-DD.01.1938 - Velitelství 6. divise
DD.01.1938-XX.XXXX - Velitelství 6. pěší divise
DD.10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. rychlé divise
DD.01.1921-DD.10.1937 - Velitelství 2. jezdecké brigády
DD.10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. jezdecké brigády
DD.01.1920-DD.10.1937 - Velitelství 11. pěší brigády
DD.12.1921-DD.12.1937 - Velitelství 6. polní dělostřelecké brigády
DD.12.1921-DD.10.1933 - Velitelství 2. těžké dělostřelecké brigády
DD.10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. motomechanisované brigády
DD.10.1936-DD.01.1938 - Okrskové velitelství Brno
DD.01.1938-XX.XXXX - Posádkové velitelství Brno
DD.10.1920-XX.XXXX - Pěší pluk 10
DD.10.1920-XX.XXXX - Pěší pluk 43
DD.06.1920-DD.03.1932 - Náhradní rota Hraničářského praporu 3
DD.01.1920-DD.05.1925 - Náhradní rota Hraničářského praporu 5
DD.09.1937-XX.XXXX - Cyklistický prapor 5
DD.07.1920-DD.01.1923 - Lehký dělostřelecký pluk 6
DD.01.1923-XX.XXXX - Dělostřelecký pluk 6
DD.01.1938-DD.07.1938 - II. oddíl Dělostřeleckého pluku 14
DD.07.1920-DD.08.1920 - Lehký dělostřelecký pluk 53
DD.09.1933-XX.XXXX - Dělostřelecký pluk 106
04.1938-XX.XXXX - II. oddíl Dělostřeleckého pluku 154
07.1920-DD.01.1923 - Těžký dělostřelecký pluk 304
01.1923-DD.09.1933 - Dělostřelecký pluk 304
10.1936-XX.XXXX - Remontní baterie 6
02.1921-XX.XXXX - Automobilní prapor 2
03.1936-DD.09.1937 - I. peruť Leteckého pluku 5
09.1937-XX.XXXX - Letecký pluk 5
06.1936-XX.XXXX - Letecká povětrnostní stanice
DD.10.1935-XX.XXXX - Letecká radioelektrická stanice 14
DD.10.1920-DD.01.1936 - Jezdecký pluk 6
01.1936-XX.XXXX - Dragounský pluk 6
08.1921-XX.XXXX - Telegrafní prapor 2
10.1935-09.1937 - Telegrafní prapor 6
12.1920-09.1933 - Vozatajský prapor 3
09.1920-04.1922 - Divisní zbrojnice 6
04.1922-01.1928 - Divisní zbrojnice 6
01.1928-01.1937 - Odbočka zemské zbrojnice Brno
01.1937-XX.XXXX - Sborová zbrojnice 3
XX.XXXX-XX.XXXX - Zbrojně technický úřad 3
10.1920-12.1936 - Zemský telegrafní sklad Brno
11.1920-01.1937 - Vojenské zemské stavební ředitelství Brno
02.1921-01.1937 - Vojenská stavební odbočka 6
01.1937-XX.XXXX - Stavební ředitelství třetího sboru
03.1922-01.1937 - Divisní nemocnice 6
01.1937-XX.XXXX - Sborová nemocnice 6
XX.XXXX-XX.XXXX - Vojenská zásobárna 6
04.1923-01.1924 - Divisní zásobárna 6
01.1924-01.1937 - Divisní proviantní sklad 6
01.1937-XX.XXXX - Sborový proviantní sklad 6
10.1920-01.1929 - Vojenský oděvní sklad 1
01.1929-XX.XXXX - Hlavní oděvní a lůžkový sklad
01.1922-XX.XXXX - Velitelství evidence koňstva 6
01.1937-XX.XXXX - Velitelství evidence motorových vozidel 3
11.1919-01.1923 - Doplňovací okresní velitelství Brno
01.1923-XX.XXXX - Doplňovací okresní velitelství Velké Brno
01.1923-XX.XXXX - Doplňovací okresní velitelství Brno-venkov
12.1918-XX.XXXX - Divisní soud Brno
12.1918-XX.XXXX - Brigádní soud Brno
05.1920-XX.XXXX - Úřad vojenského prokurátora Brno
DD.05.1920-XX.XXXX - Úřad funkcionáře vojenského prokurátora Brno
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
-
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#369244Verze : 0
     
Období:
Period:
Československo 1945-1992
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
25.05.1945-15.09.1950 Velitelství Vojenské oblasti 3
25.05.1945-30.09.1947 Velitelství V. sboru 01.10.1947-31.12.1950 Velitelství IV. sboru
01.01.1951-31.10.1954 Velitelství 4. armádního sboru
01.11.1954-30.09.1957 Velitelství 4. střeleckého sboru
25.05.1945-31.12.1950 Velitelství 6. divise
01.01.1951-31.10.1954 Velitelství 6. pěší divize
01.11.1954-08.05.1955 Velitelství 6. střelecké divize
09.05.1955-30.09.1958 Velitelství 16. střelecké divize
DD.MM.1950-31.12.1950 Pěší pluk 31
01.01.1951-08.05.1955 31. střelecký pluk
09.05.1955-30.09.1958 60. střelecký pluk
01.10.1958-31.08.1960 8. motostřelecký pluk
01.10.1945-30.09.1947 Pěší pluk 6
01.10.1947-DD.10.1949 Pěší pluk 10
01.10.1947-30.09.1949 Pěší prapor 63
01.10.1945-31.12.1950 Dělostřelecký pluk 6
01.01.1951-DD.MM.1957 16. dělostřelecký pluk
01.10.1945-30.09.1947 Dělostřelecký pluk 305
01.10.1949-31.12.1950 Dělostřelecký pluk 326
01.10.1947-30.09.1950 Dělostřelecký oddíl 256
01.10.1947-30.09.1950 Rota KPL 6
01.10.1948-30.09.1950 Dělostřelecký oddíl 187
DD.MM.1949-31.12.1950 Dělostřelecký oddíl 403
01.06.1957-31.08.1961 76. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.06.1957-31.10.1954 184. protiletadlový oddíl 01.11.1954-31.10.1955 184. protiletadlový pluk
01.11.1955-31.08.1961 184. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.09.1961-31.08.1962 184. protiletadlový pluk
01.06.1957-30.06.1961 187. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.09.1961-31.08.1969 76. protiletadlová raketová brigáda
01.09.1969-31.08.1978 76. protiletadlový raketový pluk
01.09.1978-31.12.1992 76. protiletadlová raketová brigáda
DD.MM.1950-DD.MM.1951 153. protiletadlový pluk
01.10.1951-31.10.1955 83. protiletadlová divize
01.11.1955-30.09.1958 83. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.MM.1958-DD.MM.1969 260. protiletadlová brigáda
01.10.1951-31.10.1955 255. protiletadlový pluk
01.11.1955-31.10.1969 255. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.10.1951-31.10.1955 256. protiletadlový pluk
01.11.1955-31.10.1958 256. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.10.1951-31.10.1955 257. protiletadlový pluk
01.11.1955-31.10.1969 257. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.10.1951-31.10.1955 258. protiletadlový pluk
01.11.1955-31.10.1969 258. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.10.1951-30.09.1958 Automobilní rota 83. protiletadlové divize
01.10.1951-30.09.1958 Dělostřelecká dílna 83. protiletadlové divize
01.10.1951-30.09.1958 Poddůstojnická škola 83. protiletadlové divize
DD.MM.1958-DD.MM.1969 Poddůstojnická škola 260. protiletadlové brigády
DD.MM.1951-DD.MM.1956 44. protiletadlový oddíl DD.MM.1951-DD.MM.1960 6. protiletadlový oddíl
01.01.1951-30.09.1956 24. ženijní prapor
01.06.1945-31.12.1950 Spojovací pluk 3
01.06.1945-30.09.1945 Spojovací prapor 55
01.06.1945-30.09.1945 Spojovací prapor 6
01.06.1945-31.12.1950 Spojovací sklad 3
01.01.1951-30.09.1956 24. spojovací prapor
01.10.1956-DD.MM.1957 2. spojovací pluk
01.01.1951-DD.MM.1958 6. spojovací prapor
01.01.1951-DD.MM.1958 6. četa chemické ochrany
01.06.1945-31.12.1950 Automobilní prapor 5
01.06.1945-31.12.1950 Automobilní rota 7
01.06.1949-31.12.1950 Automobilní rota 8
01.01.1951-DD.MM.1958 6. automobilní rota
DD.MM.1954-DD.MM.1958 6. zdravotnický prapor
01.01.1951-DD.MM.1958 6. zbrojní dílna
01.01.1951-DD.MM.1958 6. automobilní dílna
DD.MM.1958-DD.MM.1963 4. prapor technického zabezpečení
01.10.1945-30.09.1949 Vozatajská eskadrona 7
01.10.1945-30.09.1949 Vozatajská eskadrona 10
01.01.1951-DD.MM.1953 1. vozatajská rota 28.10.1945-31.07.1947 Velitelství letectva 3. oblasti
01.08.1947-31.05.1950 Velitelství III. letecký sbor
02.01.1946-31.07.1947 Velitelství leteckých základen 3. oblasti
01.08.1947-31.12.1950 Velitelství II. leteckého okruhu
01.01.1951-30.04.1955 2. letecká technická divize
DD.01.1946-31.12.1950 3. letecká divize
28.10.1945-30.04.1950 Letecký pluk 7
01.10.1946-31.12.1950 Letecký pluk 8
01.10.1946-31.12.1950 Cvičná letka 3
DD.08.1950-31.12.1950 4. letecká divise
01.01.1951-31.07.1951 4. letecká bitevní divize
01.08.1951-01.11.1954 34. letecká bitevní divize
01.12.1954-31.08.1958 34. bitevní letecká divize
01.01.1951-14.09.1951 47. letecký zpravodajský pluk
01.01.1951-14.09.1951 7. letištní prapor
01.01.1953-30.09.1958 34. letecká spojovací rota
01.01.1953-30.09.1958 34. letecké divizní opravny
01.01.1953-30.09.1958 34. letecká technická skupina
01.01.1951-31.03.1954 32. bitevní letecký pluk
01.03.1952-31.03.1954 19. letištní prapor
01.08.1952-31.10.1954 28. letecký bitevní pluk
01.11.1954-15.08.1958 28. bitevní letecký pluk
01.07.1952-30.09.1958 32. letištní prapor
01.09.1958-31.08.1961 22. stíhací letecká divize
01.10.1958-30.09.1960 22. letecká spojovací rota
01.09.1958-31.08.1961 22. letecké divizní opravny
01.09.1958-31.08.1961 22. letecká technická skupina
01.07.1949-31.12.1950 Letecký pluk 3
01.01.1951-31.10.1954 3. letecký stíhací pluk
01.11.1954-31.08.1964 3. stíhací letecký pluk
14.03.1946-31.12.1950 Letecká základna 3
01.01.1951-14.01.1951
Letecká základna 3

15.01.1951-14.03.1951 3. letecká základna
15.03.1951-31.08.1969 3. letištní prapor
01.09.1963-31.08.1969 9. prapor radiotechnického zabezpečení
01.09.1964-31.08.1969 24. vrtulníkový pluk
DD.MM.1984-DD.MM.1991 8. stíhací letecký pluk
DD.MM.1984-DD.MM.1991 31. letištní prapor
DD.MM.1984-DD.MM.1991 17. prapor radiotechnického zabezpečení
01.09.1964-31.12.1992 46. letecká vojsková opravna
DD.MM.1968–DD.MM.1969 Výcvikové středisko letectva
DD.MM.1969–DD.MM.1975 10. výcvikový letištní prapor
01.09.1969-31.08.1975 4. výcvikový prapor ILS
01.09.1975-DD.11.1985 1. výcvikové středisko letectva
DD.MM.1957-31.08. 1961 157. radiotechnický pluk
15.06.1955-28.2. 1992 61. radiotechnický prapor
01.09.1961-31.08.19692. sbor PVOS
01.09.1969-31.09.1991 2. divize protivzdušné obrany státu
01.10.1991-31.12.1992 2. divize protivzdušné obrany
01.09.1961-31.12.1992 22. spojovací prapor
01.09.1969-31.12.1992 22. provozní prapor
01.09.1961-DD.MM.1985 22. opravny
DD.MM.1985-31.12.1992 22. automobilní dílny
01.09.1969-31.08.1974 2. velitelská letka
DD.MM.1985-31.12.1992 7. prapor oprav techniky
01.09. 1977-28.02.1992 2. radiotechnická brigáda
01.03.1992-31.12.1992 2. radiotechnický pluk
15.09.1969-31.08.1974 165. cisternový prapor
01.09.1974-31.12.1992 50. automobilní prapor
01.09.1976-DD.MM.1981 110. silniční stavební prapor
01.10.1945-31.12.1950 Zbrojnice 5
01.01.1951-DD.MM.1960 5. dělostřelecká základna
01.10.1945-31.12.1950 Vojenská nemocnice 5
01.01.1951-DD.MM.1960 Posádková nemocnice DD.MM.1960-31.12.1992 Vojenská nemocnice
01.10.1945-31.12.1950 Intendanční sklad 5
01.10.1945-31.12.1950 Intendanční sklad 53
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://vojenstvi.cz/vasedotazy_25.htm
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#401686Verze : 0
MOD

Období:
Period:
Jednotky a úřady umístěné v posádce :
Troops or services located here :

Československo 1918 - 1939
Czechoslovakia 1918 - 1939
10.1919-09.1925 - Zemské vojenské velitelství pro Moravu a Slezsko
09.1925-XX.XXXX - Zemské vojenské velitelství v Brně
06.1920-09.1925 - Velitelství zemského dělostřelectva pro Moravu a Slezsko
09.1925-XX.XXXX - Velitelství zemského dělostřelectva v Brně
01.1922-09.1925 - Velitelství zemského ženijního vojska pro Moravu a Slezsko
09.1925-12.1936 - Velitelství zemského ženijního vojska v Brně
01.1934-XX.XXXX - Velitelství zemského letectva v Brně
10.1935-XX.XXXX - Velitelství III. sboru
01.1920-01.1938 - Velitelství 6. divise
01.1938-XX.XXXX - Velitelství 6. pěší divise
10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. rychlé divise
01.1921-10.1937 - Velitelství 2. jezdecké brigády
10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. jezdecké brigády
01.1920-10.1937 - Velitelství 11. pěší brigády
12.1921-12.1937 - Velitelství 6. polní dělostřelecké brigády,
12.1921-10.1933 - Velitelství 2. těžké dělostřelecké brigády
10.1937-XX.XXXX - Velitelství 2. motomechanisované brigády
10.1936-01.1938 - Okrskové velitelství Brno
01.1938-XX.XXXX - Posádkové velitelství Brno
10.1920-XX.XXXX - Pěší pluk 10
10.1920-XX.XXXX - Pěší pluk 43
06.1920-03.1932 - Náhradní rota Hraničářského praporu 3
01.1920-05.1925 - Náhradní rota Hraničářského praporu 5
09.1937-XX.XXXX - Cyklistický prapor 5
07.1920-01.1923 - Lehký dělostřelecký pluk 6
01.1923-XX.XXXX - Dělostřelecký pluk 6
01.1938-07.1938 - II. oddíl Dělostřeleckého pluku 14
07.1920-08.1920 - Lehký dělostřelecký pluk 53
09.1933-XX.XXXX - Dělostřelecký pluk 106
04.1938-XX.XXXX - II. oddíl Dělostřeleckého pluku 154
07.1920-01.1923 - Těžký dělostřelecký pluk 304
01.1923-09.1933 - Dělostřelecký pluk 304
10.1936-XX.XXXX - Remontní baterie 6
02.1921-XX.XXXX - Automobilní prapor 2
03.1936-09.1937 - I. peruť Leteckého pluku 5
09.1937-XX.XXXX - Letecký pluk 5
06.1936-XX.XXXX - Letecká povětrnostní stanice
10.1935-XX.XXXX - Letecká radioelektrická stanice 14
10.1920-01.1936 - Jezdecký pluk 6
01.1936-XX.XXXX - Dragounský pluk 6
08.1921-XX.XXXX - Telegrafní prapor 2
10.1935-09.1937 - Telegrafní prapor 6
12.1920-09.1933 - Vozatajský prapor 3
09.1920-04.1922 - Divisní zbrojnice 6
04.1922-01.1928 - Divisní zbrojnice 6
01.1928-01.1937 - Odbočka zemské zbrojnice Brno
01.1937-XX.XXXX - Sborová zbrojnice 3
XX.XXXX-XX.XXXX - Zbrojně technický úřad 3
10.1920-12.1936 - Zemský telegrafní sklad Brno
11.1920-01.1937 - Vojenské zemské stavební ředitelství Brno
02.1921-01.1937 - Vojenská stavební odbočka 6
01.1937-XX.XXXX - Stavební ředitelství třetího sboru
03.1922-01.1937 - Divisní nemocnice 6
01.1937-XX.XXXX - Sborová nemocnice 6
XX.XXXX-XX.XXXX - Vojenská zásobárna 6
04.1923-01.1924 - Divisní zásobárna 6
01.1924-01.1937 - Divisní proviantní sklad 6
01.1937-XX.XXXX - Sborový proviantní sklad 6
10.1920-01.1929 - Vojenský oděvní sklad 1
01.1929-XX.XXXX - Hlavní oděvní a lůžkový sklad
01.1922-XX.XXXX - Velitelství evidence koňstva 6
01.1937-XX.XXXX - Velitelství evidence motorových vozidel 3
11.1919-01.1923 - Doplňovací okresní velitelství Brno
01.1923-XX.XXXX - Doplňovací okresní velitelství Velké Brno
01.1923-XX.XXXX - Doplňovací okresní velitelství Brno-venkov
12.1918-XX.XXXX - Divisní soud Brno
12.1918-XX.XXXX - Brigádní soud Brno
05.1920-XX.XXXX - Úřad vojenského prokurátora Brno
05.1920-XX.XXXX - Úřad funkcionáře vojenského prokurátora Brno
Československo 1945-1993
Czechoslovakia 1945-1993
09.1977-02.1992 - 2. radiotechnická brigáda
XX.XXXX-XX.XXXX - 2. radiotechnický pluk
Zdroje:
Sources:
VÚA Praha, fond Posádková velitelství.
Kuča, K.: Brno. Vývoj města, předměstí a připojených vesnic. Praha 2000.
[/u] J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#277426Verze : 0
Brno, Jaselské kasárny -
Štefánikova ulice, v budově zvané "Višča"


Loc.: 49°12'53.735"N, 16°35'56.294"E


Sídlo velitelství :
1951-1958 34. bitevní letecké divize
1958-1961 22. stíhací letecké divize
1961-1969 2. sboru PVOS
1969-1991 2. divize PVOS
1961-1992 22. spojovací prapor
1992-1994 42. spojovací prapor


Zdroj: Vlastní archiv poznámek z VÚA Praha
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#351525Verze : 0
     
Období:
Period:
Rakousko-Uhersko (1867-1918)
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 4. pěší divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 8. pěší brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Místní velitelství Brno
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství pěšího pluku č. 8
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl I a II pěšího pluku č. 8
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I., II. a IV. prapor pěšího pluku č. 8
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor pěšího pluku č. 8
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství pěšího pluku č. 49
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl I pěšího pluku č. 49
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I.. a II. prapor pěšího pluku č. 49
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní těleso praporu polních myslivců č. 17
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní těleso praporu polních myslivců č. 25
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství dragounského pluku č. 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Ženijní četa dragounského pluku č. 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl dragounského pluku č. 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství I. divisionu dragounského pluku č. 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 2. a 3. eskadrona dragounského pluku č. 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní eskadrona dragounského pluku č. 6
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pluk polních kanónů č. 5
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Sanitní oddíl č. 5
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pobočka skladu dělostřeleckého materiálu
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Posádková nemocnice č. 5
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vojenský výstrojní sklad č. 1
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vojenský proviantní sklad
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Posádková věznice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 26. zeměbranecké pěší brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství zeměbraneckého pěšího pluku č. 14
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I. a III. prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 14
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 14
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecká vojenská nemocnice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zemské četnické velitelství v Brně
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství četnického oddělení č. 1
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství četnického oddělení č. 4
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
"Friedens-Ordre de bataille k. u. k. Heeres, der k. k. und der k. u. Landwehr gültig vom 1.April 1914 (Wien 1914)
Seidels kleines Armeeschema - Dislokation und Einsteilung des k. u. k. Heeres, k. u. k. Kriegsmarine, der Landwehr und der königlich ungarischen Landwehr (Wien 1914)"
URL : https://www.valka.cz/Brno-t43864#416293Verze : 0
MOD