Main Menu
User Menu

I. skupina Stíhací eskadry 53 [1939-1945]

1st Group of the 53rd Fighter Wing

I. Gruppe des Jagdgeschwaders 53 (I./JG 53)

     
Název:
Name:
I. skupina Stíhací eskadry 53
Originální název:
Original Name:
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 53
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Stíhací eskadry 133
Datum zániku:
Disbanded:
17.04.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1939-17.04.1945 Stíhací eskadra 53
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-26.09.1939 Wiesbaden, Fliegerhorst Wiesbaden /
26.09.1939-DD.12.1939 Kirchberg, ?
DD.12.1939-10.05.1940 Griesheim, Fliegerhorst Darmstadt-Griesheim /
10.05.1940-17.05.1940 Kirchberg/Hunsrück, ?
17.05.1940-20.05.1940 Ferschweiler, ?
20.05.1940-24.05.1940 Douzy, Fliegerhorst Sedan-Douzy /
24.05.1940-26.05.1940 Charleville, ?
26.05.1940-01.06.1940 Couvron-et-Aumencourt, Fliegerhorst Laon /
01.06.1940-05.06.1940 Douzy, Fliegerhorst Sedan-Douzy /
05.06.1940-17.06.1940 Charleville, ?
17.06.1940-22.06.1940 Vraux, Flugplatz Vraux /
22.06.1940-28.08.1940 Rennes, Flugplatz Rennes /
28.08.1940-15.09.1940 Neuville, ?
15.09.1940-19.12.1940 Le Touquet-Paris-Plage, Flugplatz Le Touquet /
19.12.1940-02.04.1941 Krefeld, Fliegerhorst Krefeld /
02.04.1941-06.06.1941 Crécy-Dompierre, ?
06.06.1941-12.06.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
12.06.1941-25.06.1941 Krzewicza, ?
25.06.1941-29.06.1941 Pruszana, ?
29.06.1941-30.06.1941 Baranowitschi, Fliegerhorst Baranowitschi /
30.06.1941-02.07.1941 Hostynne, ?
02.07.1941-05.07.1941 Stojanow, ?
05.07.1941-08.07.1941 Dubno, ?
08.07.1941-09.07.1941 Chrolin, ?
09.07.1941-17.07.1941 Miropol, ?
17.07.1941-20.07.1941 Žytomyr, Fliegerhorst Shitomir /
20.07.1941-05.08.1941 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaja Zerkow /
07.08.1941-20.09.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
20.09.1941-15.12.1941 Katwijk, ?
15.12.1941-01.05.1942 Gela, Aeroporto di Gela-Ponte Olivo /
01.05.1942-28.05.1942 Schwäbisch-Hall, Fliegerhorst Schwäbisch Hall /
28.05.1942-29.05.1942 Praha, Fliegerhorst Rusin /
29.05.1942-24.06.1942 Kursk, ?
24.06.1942-11.07.1942 Kolpna, ?
11.07.1942-15.07.1942 Umaň, Fliegerhorst Uman /
15.07.1942-24.07.1942 Charkov, Fliegerhorst Charkow /
24.07.1942-26.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
26.07.1942-31.07.1942 Novy-Cholan, ?
31.07.1942-04.08.1942 Frolow, ?
04.08.1942-12.08.1942 Bereska, ?
12.08.1942-10.09.1942 Tuzov, Feldflugplatz Tusow /
10.09.1942-27.09.1942 Stalingrad, Flugplatz Pitomnik /
05.10.1942-25.11.1942 Comiso, Aeroporto di Comiso Vincenzo Magliocco /
25.11.1942-26.11.1942 Džedejda, Flugplatz Djedeida /
26.11.1942-03.12.1942 Bizerta, Fliegerhorst Bizerta /
03.12.1942-11.12.1942 Mateur, Fliegerhorst Mateur /
11.12.1942-02.04.1943 Bizerta, Fliegerhorst Bizerta /
02.04.1943-30.04.1943 Protville, ?
30.04.1943-10.05.1943 Comiso, Aeroporto di Comiso Vincenzo Magliocco /
10.05.1943-17.06.1943 Catania, Aeroporto di Fontanarossa /
17.06.1943-16.07.1943 Vibo Valentia, Flugplatz Vibo Valentia /
16.07.1943-17.09.1943 San Severo, Aeroporto di San Severo /
17.09.1943-21.09.1943 San Lorenzo, ?
21.09.1943-22.10.1943 Marcigliana, ?
22.10.1943-28.11.1943 Fiano, ?
28.11.1943-21.01.1944 Centocelle, ?
21.01.1944-23.04.1944 Maniago, ?
23.03.1944-09.05.1944 Bologna, Flugplatz Bologna /
09.05.1944-17.07.1944 Targsorul-Nou, ?
17.07.1944-20.08.1944 Meri, ?
20.08.1944-23.08.1944 Jasy, Fliegerhorst Iași /
20.08.1944-23.08.1944 Husi, ?
23.08.1944-25.08.1944 Focsani, Einsatzhafen Focsani-Süd /
25.08.1944-26.08.1944 Targsorul-Nou, ?
26.08.1944-16.09.1944 Budak, ?
16.09.1944-07.10.1944 Mezöpetri, ?
07.10.1944-15.10.1944 Maklar, ?
15.10.1944-01.11.1944 Mende, ?
01.11.1944-20.02.1945 Szentkirályszabadja, Fliegerhorst Veszprém /
20.02.1945-27.02.1945 Piešťany, Fliegerhorst Piestany /
27.02.1945-28.02.1945 Papa, ?
28.02.1945-21.03.1945 Veszprem, ?
21.03.1945-24.03.1945 Papa, ?
24.03.1945-25.03.1945 Vat, ?
25.03.1945-31.03.1945 Piešťany, Fliegerhorst Piestany /
31.03.1945-02.04.1945 Kuchyňa, Fliegerhorst Nowy Dwor /
02.04.1945-04.04.1945 Deutsch-Wagram, ?
04.04.1945-17.04.1945 Brno, Fliegerhorst Brünn /
17.04.1945-17.04.1945 Hörsching, Fliegerhorst Hörsching /

Velitel:
Commander:
01.05.1939-30.06.1940 Janson, Lothar von (Hauptmann)
01.07.1940-25.08.1940 Blumensaat, Albert (Hauptmann)
01.09.1940-17.10.1940 Mayer, Hans Karl (Hauptmann)
DD.10.1940-31.05.1941 Brustellin, Hans-Heinrich (Hauptmann)
01.06.1941-24.06.1941 Balfanz, Wilfried (Oberleutnant)
DD.07.1941-DD.08.1941 Werra, Franz von (Hauptmann)
DD.08.1941-DD.09.1941 Prestele, Ignaz (Hauptmann)
DD.09.1941-25.10.1941 Werra, Franz von (Hauptmann)
01.11.1941-24.07.1942 Kaminski, Herbert (Major)
DD.08.1942-DD.10.1942 Spies, Walter (Hauptmann)
DD.11.1942-14.02.1944 Müller, Friedrich Karl (Hauptmann)
15.02.1944-DD.01.1945 Harder, Jürgen (Major)
DD.01.1945-DD.02.1945 Ernst, Wolfgang (Hauptmann)
DD.02.1945-14.02.1945 Hartmann, Erich (Hauptmann)
15.02.1945-17.04.1945 Lipfert, Helmut (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg53.htm
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-53-1939-1945-t178044#524031Verze : 8
MOD
Zformována 1.5.39 v Wiesbaden-Erbenheim ze I./JG133 :

Stab I./JG53 ze Stab I./JG133
1./JG53 ze 1./JG133
2./JG53 ze 2./JG133
3./JG53 ze 3./JG133

3./JG53 byla zrušena 6.44, aly byla znovuzformována 18.9.44. 4./JG53 byla přikázána zformovat 10.9.44, ale nikdy nebylo formování dokončeno 4./JG53.
Zrušena 17.4.45
URL : https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-53-1939-1945-t178044#1612Verze : 0
MOD