Main Menu
User Menu

Cyklistická rota [1939-1939]

Kompania kolarzy

Cyklistická rota – kompania kolarzy – Bicycle Company


Vojskový oddíl pěchoty válečného stavu, který byl formován v průběhu poplachové nebo všeobecné mobilizace. Rota byla zařazena do sestavy pěší divize [1939-1939] a byla určena k průzkumným úkolům. Byla bezprostředně podřízena veliteli divize.
Jejím základem byli dva důstojníci, několik poddůstojníků a část (cca 25 cyklistů) průzkumné jednotky činné služby mobilizačního útvaru. Ostatní příslušníci roty byli mobilizováni. Jízdní kola pocházela převážně z mobilizace.


V sestavě roty byli:
velitel roty (kapitán/poručík)
velitelský roj – výkonný praporčík roty, 2 poddůstojníci, 2 zdravotníci, 2 spojky, telefonní hlídka (1 poddůstojník+2 vojíni), písař, řidič motocyklu
pomocné družstvo – hospodářský poddůstojník jako velitel družstva
zbrojní poddůstojník, materiálový poddůstojník, dva kuchaři, dva ševci, dva krejčí, mechanik jízdních kol, vojenský sluha velitele roty, 9 vozků
tři střelecké čety a každé z nich:
velitel čety (poručík/podporučík), zástupce velitele čety (poddůstojník/aspirant v záloze), pozorovatel-pátrač, spojka, tři střelecká družstva.
Družstvo tvořili – velitel družstva, mechanik jízdních kol, 17 členů družstva.
Tabulkové počty cyklistické roty:
jednotka velitel+velitelský roj pomocné družstvo tři střelecké čety cyklistická rota
důstojníci 1 0 3 4
poddůstojníci+ mužstvo 12 20 180 212
pušky Mauser vz. 98 9 9 171 197
protitanková puška vz. 35 0 0 3 3 1
ruční kulomet Browning vz. 28 0 0 9 9
motocykly 1 0 0 1
polní kuchyně 0 1 0 1
trénové vozy (wozy taborowe) 0 7 0 7
kola 11 2 183 196
koně 0 18 0 18
POZNÁMKA: 1 - je doloženo, že některé roty nebyly touto zbraní vybaveny

Podle mobilizačních tabulek měly být mobilizovány následující cyklistické roty:

Cyklistická rota č.: Mobilizační těleso Mobilizační středisko: Mobilizační skupina (termín ukončení mobilizace) Velitel roty: Určeno pro:
11 21. pěší pluk Varšava modrá (44. hod.) poručík Mieczysław Ptasiński 8. pěší divize
12 42. pěší pluk Białystok modrá (44. hod.) poručík Zygmunt Enerlich 18. pěší divize
13 36. pěší pluk Varšava černá (48. hod.) poručík Anatol Trusow 28. pěší divize
14 3. střelecký prapor Rembertów včeobecná 2. sled (3. den) ? 41. pěší divize (záložní)
15 3. střelecký prapor Rembertów včeobecná 1. sled (4. den) ? 39. pěší divize (záložní)
21 8. legionářský pěší pluk Lublin včeobecná 1. sled (5. den) poručík Stanisław Bonarowski 3. legionářská pěší divize
22 44. pěší pluk Równe zelená (44. hod.) poručík Zbigniew Tadeusz Walczyk 13. pěší divize
23 24. pěší pluk Luck zelená (48. hod.) kapitán Marian Stanisław Dyl 27. pěší divize
31 6. legionářský pěší pluk Vilno žlutá (42. hod.) poručík Jerzy Klemens Niemcewicz 1. legionářská pěší divize
32 77. pěší pluk Lida zelená (44. hod.) poručík Jerzy Władysław Filar 19. pěší divize
33 81. pěší pluk Grodno žlutá (44. hod.) ? 29. pěší divize
34 76. pěší pluk Grodno žlutá (48. hod.) ? 35. pěší divize (záložní)
41 27. pěší pluk Częstochowa modrá (44. hod.) poručík Zygmunt Szewczyk 7. pěší divize
42 3. střelecký prapor Rembertów žlutá (40. hod.) ? 10. pěší divize
43 37. pěší pluk Kutno černá (44. hod.) ? 26. pěší divize
44 18. pěší pluk Skierniewice včeobecná 2. sled (3. den) podporučík v záloze Edward Beyga 44. pěší divize (záložní)
51 (speciálního určení) Velitelství doplňovacího střediska Sosnowiec Sosnowiec modrá (50. hod.) kapitán Stefan Abramowicz 55. pěší divize (záložní)
52 (speciálního určení) Velitelství doplňovacího střediska Katovice Katovice žlutá (36. hod.) ? Pevnostní skupina Opevněného prostoru Katovice
53 (speciálního určení) Velitelství doplňovacího střediska Katovice Katovice žlutá (40. hod.) kapitán Ryszard Adolf Kintzi Pevnostní skupina Opevněného prostoru Katovice
54 20. pěší pluk Krakov žlutá (40. hod.) poručík Tadeusz Hauzer 6. pěší divize
55 4. pluk podhalanských střelců Těšín zelená (44. hod.) podporučík Karol Radwański 21. horská pěší divize
56 Náhradní kádr pěchoty Osvětim II Osvětim modrá (30. hod.) kapitán Sylwester Gosiński 23. pěší divize
57 Náhradní kádr pěchoty Krakov Krakov včeobecná 2. sled (4. den) ? 45. pěší divize (záložní)
61 19. pěší pluk Lvov včeobecná 1. sled (5. den) kapitán Kazimierz Józef Korbiński 5. pěší divize
62 49. pěší pluk Kołomyja včeobecná 1. sled (5. den) poručík Roman Mazurek 11. pěší divize
63 52. pěší pluk Złoczów zelená (36. hod.) poručík Adolf Szawel 12. pěší divize
71 57. pěší pluk Poznaň modrá (40. hod.) poručík Paweł Jasiński 14. pěší divize
72 68. pěší pluk Września žlutá (36. hod.) poručík Lucjan Gmachowski 17. pěší divize
73 56. pěší pluk Krotoszyn zelená (36. hod.) poručík Antoni Julian Grellus 25. pěší divize
81 63. pěší pluk Toruň modrá (44. hod.) poručík Ludwik Edmund Czarnecki 4. pěší divize
82 62. pěší pluk Bydhošť modrá (44. hod.) poručík Gwidon Hadrych 15. pěší divize
83 64. pěší pluk Grudziądz modrá (40. hod.) kapitán Józef Bolesław Buczyński 16. pěší divize
91 35. pěší pluk Brest nad Bugem žlutá (44. hod.) kapitan Medard Juszkiewicz 9. pěší divize
92 79. pěší pluk Słonim červená (44. hod) kapitán Antoni Szokało 20. pěší divize
93 82. pěší pluk Brest nad Bugem červená (44. hod) kapitán Jan Sylwester Kruziel 30. pěší divize
101 3. legionářský pěší pluk Jaroslav žlutá (40. hod.) podporučík Wacław Jan Bejćer 2. legionářská pěší divize
102 5. pluk podhalanských střelců Přemysl zelená (32. hod.) poručík Edward Berezowski 22. horská pěší divize
103 38. pěší pluk Přemysl včeobecná 1. sled (5. den) ? 24. pěší divize
104 39. pěší pluk Jaroslav včeobecná 1. sled (6. den) ? ?

Zdroje:
https://wapedia.mobi/pl/Kompania_kolarzy_w_1939
Jagiełło, Zdzisław: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939, Bellona, Warszawa 2007
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny „W″ i jego ewolucja, Oficyna Wydawnicza „Adiutor″, Warszawa 2010
Trusow, Anatol: Wojna na rowerach w 1939 r., Wojskowy Przegląd Historyczny, Nr 1 (95)/1981, str. 126-147.
URL : https://www.valka.cz/Cyklisticka-rota-1939-1939-t121585#416179Verze : 0
MOD
Diskuse
Děkuji kolegovi paddymu za jméno velitele 82. cyklistické roty.
Jeho zdroj:
Kuczma, Rajmund: 62 Pułk Piechoty Wielkopolskiej 1919-1939, Bydgoszcz 1983
URL : https://www.valka.cz/Cyklisticka-rota-1939-1939-t121585#417184Verze : 0
MOD
Děkuji kolegovi M-i za pomoc při doplnění tabulky velitelů. Díky jeho informacím byli doplněni velitelé 23. a 32. roty.
Jeho zdroje:
Kryska-Karski, Tadeusz: Materiały do historii Wojska Polskiego t. 8-9 a t. 18, Londyn 1983 a 1986.
URL : https://www.valka.cz/Cyklisticka-rota-1939-1939-t121585#417957Verze : 0
MOD