Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

stary

stary

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 2.752
Z toho faktografických příspěvků : 1.868
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Czechosłowackie oddziały Gwardii Narodowej w rejonie Morawskiej Ostrawy i Śląska Cieszyńskiego 1918-1919

  W połowie października 1918 roku wszystko wskazywało na to, że upadek Monarchii Austro-Węgierskiej jest nieunikniony. To spowodowało pełną aktywizację polskich i czeskich sił niepodległościowych również w rejonie Morawskiej Ostrawy i Śląska Cieszyńskiego. 19 października została powołana Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która 29 października uroczyście proklamowała przynależność Księstwa Cieszyńskiego do wolnej, niepodległej, zjednoczonej Polski. W odpowiedzi na to został 29 października utworzony w Polskiej Ostrawie Zemský Národní Výbor pro Slezsko, który dążył do przyłączenia Śląska Cieszyńskiego w granice Republiki Czechosłowackiej.

  19.367
 • Fall Weiss na Těšínsku

  Nevelká, ale průmyslově významná část Československa od Bohumína po Jablunkov na levém břehu řeky Olzy, kterou v říjnu 1938 obsadilo Polsko a stala se jeho součástí, nebyla 1. září 1939 svědkem urputných bojů. I přes její hospodářský význam ji Poláci nehodlali úporně bránit, ale přípravy na druhou světovou válku a průběh jejího prvního dne byly zaznamenány v obecních kronikách, polské historiografii, jak rovněž v německých válečných dokumentech.

  25.187
 • I./ZG 2 nad Polskem

  Přepadením Polska 1. září 1939 roku rozpoutalo fašistické Německo šestileté období celosvětové války. Pozemní, námořní i vzdušné síly obou těchto zemí se spolu utkaly v nerovném boji. Strategie „Blitzkriegu“ podpořená odpovídající vojenskou silou ve službě zrůdné ideologie uvrhla Polsko na okraj zániku. Jednou ze tří hlavních složek německých branných sil byly vzdušné síly – Luftwaffe.

  41.283
 • I./ZG 2 nad Polskem

  Jednoznačné hodnocení účasti, výsledků a intenzity bojového nasazení I./ZG 2 v září 1939 může být zavádějící. Polské stíhací letectvo nebylo kvalitativně ani kvantitativně rovnocenným protivníkem. V předběžném raportu o zkušenostech stíhacích jednotek Luftflotte 1 ze vzdušných bojů je uvedeno: „Nebyly zaznamenány žádné zkušenosti v boji proti rovnocennému protivníkovi, protože polská stíhací letadla nedosahovala rychlostí a stoupavostí kvalit Bf 109...“

  20.540
 • I./ZG 2 nad Polskem - mapy

  mapy

  17.352
 • I./ZG 2 nad Polskem - sestřely I. ZG 2

  18.534
 • I./ZG 2 nad Polskem - soupis ztrát

  17.462
 • I./ZG 2 nad Polskem - vyznamenání a doplnění stavu letadel

  16.345
 • Obrana Brestu v září 1939

  V roce 1939 byl Brest hlavním městem poleského vojvodství. Byl významným dopravním uzlem a vojenským centrem středního úseku východní části Polska. V březnu 1921 se na základě polsko-sovětské smlouvy stal součástí Polska i se svými pevnostními stavbami.

  66.769
 • POL - wz. 36 (granátomet)

  Předem nabíjený 46 mm granátomet vz. 36 byl vylepšenou verzí granátometu vz. 30. Byl vyvíjen od roku 1931 do roku 1935 a po následných zkouškách byla v roce 1936 zahájena jeho výroba. Od začátku roku 1937 zařazován do výzbroje jako podpůrná zbraň malých pěších jednotek.

  5.790
 • Polské obrněné vlaky 1939

  Jednou ze součástí útočné vozby byly v roce 1939 rovněž obrněné vlaky, které se osvědčily už v průběhu bojů o polské hranice v létech 1918-1921. Poměrně značná palebná síla a pohyblivost je předurčovala k palebné podpoře pěších a jezdeckých jednotek jak rovněž k samostatné bojové činnosti .

  7.362
 • Protivzdušná obrana Brestu

  Situační plánek polské protivzdušné obrany Brest-Litevska v září 1939.

  22.543
 • První letecká bitva poslední světové války

  Jak začala II. světová válka ve vzduchu? Nebyly to masivní útoky stovek bombardérů a úporné boje stíhacích uskupení, které známe z pozdějších období této války. Aktéři jejího začátku na obou bojujících stranách však vykázali spoustu odhodlání, které se zdá z pohledu intenzity pozdějších událostí nicotné, málo známé, ale přesto velmi zajímavé.

  45.220
 • Stefan Pawlikowski

  Stefan Pawlikowski se účastnil bojů již za první světové války a po jejím skončení se stal zkušebním pilotem. Když se Polsko v roce 1939 zhroutilo, utekl do Francie, kde se zúčastnil výcviku na základně polského letectva. Poté, když Francie padla, uprchl do Anglie, kde byl vzhledem ke svému věku požádán, aby zůstal v organizační funkci u letectva.

  1.559
 • Účast slovenské polní armády Bernolák v německém tažení do Polska v září 1939

  Po sedmdesáti létech od začátku německého tažení do Polska, které Poláci pojmenovali Polská obranná válka nebo také Zářijová kampaň a dalo začátek II. světové válce by se mohlo zdát, že historikové i široká veřejnost znají všechny její aspekty. Přesto existují skutečnosti, které byly do devadesátých let minulého století pečlivě utajovány nebo zamlčovány, a teprve díky politickým změnám v zemích východního bloku nastala možnost jejich komplexního poznání. Možnost přístupu k dochovaným originálním dokumentům, která již není omezována ideologickými vazbami, umožňuje vytvářet nové pohledy na veřejnosti málo známé skutečnosti.

  39.980

Medaile a vyznamenání

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (10)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz


& bar (3)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (29)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz


& bar (4)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně


& bar (13)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Soutěž - "Září 1939"

Krzyż Walecznych II.Bar

Krzyż Walecznych I.Bar

Krzyż Walecznych

Medal Lotniczy I.Bar

Medal Lotniczy

Medal Wojska I.Bar

Medal Wojska

Krzyż Zasługi z Mieczami - bronzový

Krzyż Wielki Virtuti Militari

Krzyż Virtuti Militari


& bar (1)

Ehrenblatt Spange der Luftwaffe

Brestschild

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!