Main Menu
User Menu

14. pěší divize [1939-1939]

14 Dywizja Piechoty/14th Infantry Division

     
Název:
Name:
14. pěší divize
Originální název:
Original Name:
14 Dywizja Piechoty
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
14. pěší divize
Datum zániku:
Disbanded:
17.09.1939
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1939-09.09.1939 Armáda „Poznaň“
09.09.1939-17.09.1939 Operační skupina Knoll-Kownacki
Dislokace:
Deployed:
24.08.1939-02.09.1939 Poznaň/? /
03.09.1939 Swarzędz/? /
04.09.1939 Września/? /
05.09.1939-06(?).09.1939 Słupca/? /
07.09.1939 Brdów/? /
08.09.1939 Augustopol/? /
09.09.1939-11(?).09.1939 Strzegocin/? /
12.09.1939 Witów/? /
13.09.1939 Konary/dvůr /
14.09.1939 Tomczyn/? /
15.09.1939 Złaków Kościelny/? /
16.09.1939 Kocierzew-Błędów-Karnków/prostor /
17.09.1939 Budy Stare /

Velitel:
Commander:
24.08.1939-17.09.1939 Wład, Franciszek Seweryn (generał brygady)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
24.08.1939-17.09.1939 Kobylański, Jan (podpułkownik dyplomowany piechoty)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Bauer, Piotr, Polak, Bogusław: Armia "Poznań" w wojnie obronnej 1939, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1982
Głowacki, Ludwik: 17 Wielkopolska Dywizja Piechoty w kampanii 1939, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1969
Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Wojna obronna Polski 1939 - Wybór źródeł, WIH, MON, Warszawa 1968
URL : https://www.valka.cz/14-pesi-divize-1939-1939-t37192#429951Verze : 0
MOD
Sprostowanie:
W składzie 14 Dywizji Piechoty była 14 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej [motorizovaná protiletadlová baterie typu "A" ] (mobilizowana przez 7 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej; 4 armaty przeciwlotnicze kalibru 40 mm wz. 36 „Bofors”)
dowódca – kpt. Stanisław Zaleski
oficer zwiadowczy – vacat
dowódca 1 plutonu – ppor. rez. Jan Szczepaniec
dowódca 2 plutonu – ppor. rez. Adam Mieczysław Bugzel
dowódca 3 plutonu – kpr. pchor. rez. Henryk Andersz
dowódca 4 plutonu – vacat


71 Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej [velitel por. Roman Zwil] wchodziła natomiast w skład 10 Brygady Kawalerii płk. Stanisława Maczka
URL : https://www.valka.cz/14-pesi-divize-1939-1939-t37192#163483Verze : 0