Main Menu
User Menu

13. pěší divize [1939-1939]

13th Infantry Division

13 Dywizja Piechoty

     
Název:
Name:
13. pěší divize
Originální název:
Original Name:
13 Dywizja Piechoty
Datum vzniku:
Raised/Formed:
14.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
13. pěší divize
Datum zániku:
Disbanded:
11.09.1939
Nástupce:
Successor:
Uskupení Kaliński
13. pěší brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
14.08.1939-17.08.1939 Generální inspektorát branné moci
17.08.1939-30.08.1939 Intervenční sbor
31.08.1939-02.09.1939 Hlavní velitelství Vrchního velitele
02.09.1939-03.09.1939 Armáda „Prusy“
03.09.1939-07.09.1939 Severní uskupení Armády „Prusy“
07.09.1939-11.09.1939 Armáda "Prusy"
Dislokace:
Deployed:
14.08.1939-16.08.1939 Równe, ? /
16.08.1939-DD.08.1939 Równe-Bydhošť, ? 1) /
DD.08.1939-31.08.1939 Bydhošť, prostor /
01.09.1939-02.09.1939 Bydhošť-Koluszki, ? 1) /
02.09.1939-02.09.1939 Redzeń, ? /
03.09.1939-03.09.1939 Regny, ? /
04.09.1939-04.09.1939 Tomaszów Mazowiecki, prostor /
05.09.1939-07.09.1939 Lubochnia, /? /
07.09.1939-07.09.1939 Inowłodz-Brudzewice, polesí /
08.09.1939-08.09.1939 Klwów-Ulów, ? /
09.09.1939-09.09.1939 Sucha Szlachecka, dvůr /
10.09.1939-10.09.1939 Wygoda, hájenka /
11.09.1939-11.09.1939 Podwierzbie-Samogoszcz, fara /

Velitel:
Commander:
14.08.1939-23.08.1939 Ćwiertniak, Józef Stefan (pułkownik dyplomowany piechoty)
26.08.1939-11.09.1939 Kaliński, Władysław (pułkownik dyplomowany piechoty)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
14.08.1939-11.09.1939 Siudowski, Alfred Kazimierz (podpułkownik dyplomowany artylerii)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Přesun velitelství po železnici
Zdroje:
Sources:
Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 1, Czytelnik, Warszawa 1969
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 2, Czytelnik, Warszawa 1983
Wróblewski, Jan: Armia "Prusy" 1939, WIH, MON, Warszawa 1986
URL : https://www.valka.cz/13-pesi-divize-1939-1939-t37317#429950Verze : 3
MOD

POLSKÁ REPUBLIKA 13 Dywizja Piechoty
13. pěší divize

Datum vzniku 14.08.1939
Předchůdce 13. pěší divize [1921-1939]
Datum zániku 11.09.1939
Následovník Skupina generála Kalinowského [1939-1939]
13. pěší brigáda [1939-1939]
Nadřízené velitelství 17.08.1939-30.08.1939 Intervenční sbor [1939-1939]
30.08.1939-02.09.1939 Hlavní velitelství polské armády
02.09.1939-07.09.1939"Severní" operační skupina (Armáda "Prusy" [1939-1939])
07.09.1939-11.09.1939 Armáda "Prusy" [1939-1939]
Dislokace 14.08.1939-17.08.1939 Równe
17.08.1939-01.09.1939 Pomořanský koridor
Od 01.09.1939 v poli na středoevropském válčišti
Velitel 14.08.1939-26.(30.?)08.1939 Ćwiertniak, Józef Stefan (pułkownik dyplomowany)
od 26.(30.?)08.1939 Kaliński, Władysław (pułkownik dyplomowany)
Podřízená tělesa 43. střelecký pluk [1939-1939]
44. střelecký pluk [1939-1939]
45. pěší pluk [1939-1939]
13. lehký dělostřelecký pluk [1939-1939]
07.09.1939-10.09.1939 [url=https://www.valka.cz/topic/view/71925/Prapor-lehkych-tanku-1-1939-1939]Prapor lehkých tanků 1 [1939-1939]
[/url]
Podřízené oddíly 13. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu A [1939-1939]
13. těžký dělostřelecký oddíl [1939-1939]
13. ženijní prapor [1939-1939]
29. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu A [1939-1939] (od 03.09.1939)
202. polní nemocnice
Podřízené setniny 13. divizní jezdecká eskadrona [1939-1939]
13. spojovací četa velitelství pěší divize
13. telegrafní rota [1939-1939]
22. cyklistická rota [1939-1939]
22. rota těžkých kulometů na vozech [1939-1939]
202. zdravotnická rota
Literatura Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Wróblewski, Jan: Armia "Prusy" 1939, WIH, MON, Warszawa 1986
URL : https://www.valka.cz/13-pesi-divize-1939-1939-t37317#281005Verze : 0
MOD