Main Menu
User Menu

29. pěší divize [1939-1939]

29 Dywizja Piechoty/29th Infantry Division

     
Název:
Name:
29. pěší divize
Originální název:
Original Name:
29 Dywizja Piechoty
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
29. pěší divize
Datum zániku:
Disbanded:
08.09.1939 1)
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:

24.08.1939-03.09.1939 Armáda „Prusy“
03.09.1939-08.09.1939 Severní uskupení Armády „Prusy“
Dislokace:
Deployed:
24.08.1939-28.08.1939 Grodno, ? /
28.08.1939-30.08.1939 Grodno-Skierniewice 2)
30.08.1939-01.09.1939 Prusy/dvůr /
02.09.1939-Lu.oc.nia/ /
03.09.1939-Tw.rd./? [ mg_3]forum.valka.cz
04.09.1939-05.09.1939 Józefów/? /
06.09.1939-Ko.o-.ward /? /
07.09.1939-Gi.łz.w/há enka /
08.09.1939-Do.ra.Wola les západně /
Velitel:
Commander:
24.08.1939-08.09.1939 Oziewicz, Ignacy (pułkownik piechoty) 3)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
24.08.1939-08.09.1939 Łojak, Tadeusz Edward (podpułkownik dyplomowany piechoty) 4)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Divize byla po boji s německou 1. tankovou divizí rozprášena do několika skupin, které izolovaně ustupovaly k řece Visle bez vzájemného spojení a jednotného velení. Divize jako celek byla nebojeschopná.
2) Přesun divize po železnici.
3) 08.09.1939 byl v boji zraněn do ruky a odjel od bojujících vojsk do Deblinu.
4) 08.09.1939 společně s částí štábu divize odjel od vojsk za velitelem do Deblinu.
Zdroje:
Sources:
Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 1, Czytelnik, Warszawa 1969
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 2, Czytelnik, Warszawa 1983
Wróblewski, Jan: Armia "Prusy" 1939, WIH, MON, Warszawa 1986
URL : https://www.valka.cz/29-pesi-divize-1939-1939-t77277#432617Verze : 0
MOD

POLSKÁ REPUBLIKA 29 Dywizja Piechoty
29. pěší divize [1939-1939]
Datum vzniku 24.08.1939
Předchůdce 29. pěší divize [1922-1939]
Datum zániku 08.09.1939
Následovník -
Nadřízené velitelství 26.08.1939-04.09.1939 Armáda "Prusy" [1939-1939]
04.09.1939-07.09.1939"Severní" operační skupina [1939-1939] (Armáda "Prusy")
Dislokace 24.08.1939-28.08.1939 Grodno
Od 28.08.1939 v poli na středoevropském válčišti
Velitel Oziewicz, Ignacy Jan (pułkownik)
Podřízená tělesa 24.08.1939-27.08.1939; 05.09.1939-08.09.1939 41. pěší pluk [1939-1939]
76. pěší pluk [1939-1939]
81. střelecký pluk [1939-1939]
29. lehký dělostřelecký pluk [1939-1939]
Podřízené oddíly 29. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu A [1939-1939]
29. těžký dělostřelecký oddíl [1939-1939]
29. ženijní prapor [1939-1939]
303. polní nemocnice [1939-1939]
Podřízené setniny 29. divizní jezdecká eskadrona [1939-1939]
29. spojovací četa velitelství pěší divize
29. telegrafní rota [1939-1939]
33. cyklistická rota [1939-1939]
33. rota těžkých kulometů na vozech [1939-1939]
303. zdravotnická rota [1939-1939]
Literatura Jurga, Tadeusz: Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 r, WIH, MON, Warszawa 1975
Wróblewski, Jan: Armia "Prusy" 1939, WIH, MON, Warszawa 1986
Porwit, Marian: Komentarze do historii polskich działań obronnych 1939 roku cz.I, Czytelnik, Warszawa 1969
URL : https://www.valka.cz/29-pesi-divize-1939-1939-t77277#284463Verze : 0
MOD