Main Menu
User Menu

24. pěší divize [1935-1945]

24th Infantry Division

24. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
24. pěší divize
Originální název:
Original Name:
24. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.10.1935-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.12.1936 X. armádní sbor
DD.12.1939-DD.05.1940 12. armáda
DD.05.1940-DD.06.1940 VI. armádní sbor
DD.06.1940-DD.07.1940 VII. armádní sbor
DD.07.1940-27.11.1940 IV. armádní sbor
27.11.1940-23.03.1941 XXIII. armádní sbor
23.03.1941-22.04.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVII
22.04.1941-19.07.1941 IV. armádní sbor
19.07.1941-01.08.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
01.08.1941-01.09.1941 XXXXIV. armádní sbor
01.09.1941-14.09.1941 Schwedlerova skupina
14.09.1941-24.09.1941 XI. armádní sbor
24.09.1941-09.10.1941 Kommandanten für das rückwärtige Armeegebiet 550
09.10.1941-27.10.1941 Befehlshaber rückwärtigen Heeresgebiet Süd
27.10.1941-19.11.1941 11. armáda
19.11.1941-06.08.1942 LIV. armádní sbor
06.08.1942-26.08.1942 11. armáda
26.08.1942-01.09.1942 L. armádní sbor
01.09.1942-05.09.1942 18. armáda
05.09.1942-17.10.1942 XXX. armádní sbor
17.10.1942-04.12.1942 XXVI. armádní sbor
04.12.1942-14.02.1943 I. armádní sbor
14.02.1943-11.03.1943 L. armádní sbor
11.03.1943-DD.02.1944 Hilpertova skupina
DD.02.1944-DD.04.1944 L. armádní sbor
DD.04.1944-DD.05.1944 X. armádní sbor
DD.05.1944-DD.06.1944 I. armádní sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 16. armáda
DD.07.1944-DD.08.1944 I. armádní sbor
DD.08.1944-DD.10.1944 X. armádní sbor
DD.10.1944-DD.11.1944 16. armáda
DD.11.1944-DD.03.1945 L. armádní sbor
DD.03.1945-09.05.1945 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
15.10.1935-01.04.1938 Kienitz, Werner (Generalleutnant)
01.04.1938-10.11.1938 Förster, Sigismund von (Generalleutnant)
10.11.1938-DD.02.1940 Olbricht, Friedrich (Generalleutnant)
DD.02.1940-14.06.1940 Obernitz, Justin von (Generalleutnant)
14.06.1940-10.02.1943 Tettau, Hans von (Generalmajor)
10.02.1943-01.03.1943 Krosigk, Ernst Anton von (Oberst)
01.03.1943-19.02.1944 Versock, Kurt (Generalmajor)
19.02.1944-20.02.1944 Opelt, ? (Oberst)
21.02.1944-28.02.1944 Wagner, ? von (Oberst)
28.02.1944-05.06.1944 Falkenstein, Hans Freiherr von (Generalleutnant)
05.06.1944-03.09.1944 Versock, Kurt (Generalleutnant)
03.09.1944-DD.03.1945 Schultz, Harald (Generalmajor)
DD.03.1945-DD.03.1945 Brauer, Johannes Oskar (Generalmajor)
DD.03.1945-09.05.1945 Schultz, Harald (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.10.1935-12.10.1937 Krebs, Hans (Major)
12.10.1937-01.10.1939 Feyerabend, Gerhard (Oberstleutnant)
01.10.1939-10.07.1940 Merker, Fritz (Major)
10.07.1940-11.12.1941 Aßmann, Günther (Oberstleutnant)
11.12.1941-06.01.1942 Petri, Reinhard (Oberstleutnant)
06.01.1942-10.12.1943 Biehler, Ernst Friedrich (Oberstleutnant)
10.12.1943-DD.MM.1945 Herzog, Gottfried (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
03.11.1941-DD.MM.1941 Oddíl útočných děl 197

Ručně vyplněné položky:
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 31
15.10.1942-09.05.1945 Granátnický pluk 32
15.10.1935-25.10.1942 Pěší pluk 102
25.10.1942-09.05.1945 Granátnický pluk 102
15.10.1935-DD.MM.1938 Pěší pluk 103
DD.MM.1938-15.10.1942 Pěší pluk 32
15.10.1942-09.05.1945 Granátnický pluk 32
15.10.1942-09.05.1945 Dělostřelecký pluk 24
15.10.1942-09.05.1945 Dělostřelecký pluk 60 (I., II.)
15.10.1942-09.05.1945 Divizí jednotky 24
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/24-pesi-divize-1935-1945-t10646#407279Verze : 0
MOD
24. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/24-pesi-divize-1935-1945-t10646#32604Verze : 0
MOD
1935



Divizní jednotky 24 Division Units 24 Divisions-Einheit 24
pozorovací oddíl 24 Observation Section 24 Beobachtung-Abteilung 24
ženijní prapor 44 Pioneer Battalion 44 Pionier-Bataillon 44
protitankový oddíl 24 Anti-tank Section 24 Panzerabwehr-Abteilung 244
spojovací oddíl 24. pěší divize Infantry Division Signal Section 24 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 24




1936-1938



Divizní jednotky 24 Division Units 24 Divisions-Einheit 24
pozorovací oddíl 24 Observation Section 24 Beobachtung-Abteilung 24
ženijní prapor 24 Pioneer Battalion 24 Pionier-Bataillon 24
protitankový oddíl 24 Anti-tank Section 24 Panzerabwehr-Abteilung 24
spojovací oddíl 24. pěší divize Infantry Division Signal Section 24 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 24




1939



Divizní jednotky 24 Division Units 24 Divisions-Einheit 24
pozorovací oddíl 24 Observation Section 24 Beobachtung-Abteilung 24
průzkumný oddíl 24 Reconnaissance Section 24 Aufklärungs-Abteilung 24
protitankový oddíl 24 Anti-tank Section 24 Panzerabwehr-Abteilung 24
ženijní prapor 24 Pioneer Battalion 24 Pionier-Bataillon 24
spojovací oddíl 24. pěší divize Infantry Division Signal Section 24 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 24
polní doplňovací prapor 24 Field Replacement Battalion 24 Felderstatz-Bataillon 24
podpůrná jednotka 24. pěší divize Infantry Division Supply Unit 24 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 24
administrativní služba 24. pěší divize Administrative Service 24 Verwaltungsdienste 24
zdravotnická služba 24. pěší divize Medical Service 24 Sanitätsdienste 24
veterinární rota 24 Veterinary Company 24 Veterinär-Kompanie 24




1940



Divizní jednotky 24 Division Units 24 Divisions-Einheit 24
průzkumný oddíl 24 Reconnaissance Section 24 Aufklärungs-Abteilung 24
protitankový oddíl 24 Anti-tank Section 24 Panzerjäger-Abteilung 24
ženijní prapor 24 Pioneer Battalion 24 Pionier-Bataillon 24
spojovací oddíl 24. pěší divize Infantry Division Signal Section 24 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 24
podpůrná jednotka 24. pěší divize Infantry Division Supply Unit 24 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 24
administrativní služba 24. pěší divize Administrative Service 24 Verwaltungsdienste 24
zdravotnická služba 24. pěší divize Medical Service 24 Sanitätsdienste 24
veterinární rota 24 Veterinary Company 24 Veterinär-Kompanie 24




Zdroj: https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/24-pesi-divize-1935-1945-t10646#407291Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 24. Infanterie Division:



Fedor Apelt 2/8/1944
Leo Drossel 7/19/1940
Gotthard Essbach 9/22/1941
Karl-Heinz Genzel 11/26/1944
Friedrich Issermann 2/8/1944
Wolfgang Kellner 4/14/1945
Georg Kinder 2/8/1944
Walter Klinke 9/30/1944
Willi Koch 4/16/1944
Wolfgang Kranenbrook 9/25/1942
Rudolf Krueger 10/5/1941
Helmuth Mayer 2/8/1944
Rolf Mendte 12/24/1944
Rudi Müller 4/30/1945
Rudolf Neubert 2/29/1944
Friedrich Olbricht 10/27/1939
August Pietschmann 10/20/1944
Heinz Poehler 9/2/1944
Bruno Richter 11/26/1944
Kurt Richter 3/28/1945
Karl-Heinz Sandmann 2/8/1944
Konrad Scheffold 4/18/1943
Kurt Schille 8/25/1942
Berthold Schirmer 8/27/1944
Harald Schultz 4/5/1945
Alfred Simm 7/27/1941
Hans Tettau 9/3/1942
Franz Theissig 4/14/1945
Rolf Tittel 8/23/1944
Rudolf Troeger 4/17/1945
Kurt Versock 8/25/1942
Walter Voigt 10/16/1944
Ferdinand Wagner 12/12/1944
Kurt Walter 9/25/1942
Richard Werder 9/4/1940
Alfred Wettengel 9/21/1944
URL : https://www.valka.cz/24-pesi-divize-1935-1945-t10646#32608Verze : 0
MOD
Datum
Sbor
Armáda
Skupina armád
Oblast nasazení


9.39
X.
8. Armee
Süd
Slezsko, Polsko


12.39 - 1.40
Záloha
12. Armee
A
Eifel


5.40
VI.
12. Armee
A
Lucembursko, Francie


6.40
VII.
16. Armee
A
Francie (Maas)


7.40
IV.
9. Armee
A
Francie


8.40 - 3.41
IV.
9. Armee
A
ústí řeky Schelde


4.41
XXXVII
9. Armee
A
ústí řeky Schelde


5.41
IV.
17. Armee
A
Galizien (Mielce)

6.41 - 7.41
IV.
17. Armee
Süd
Winniza


8.41
XLIV.
1. Pz.Gruppe
Süd
Uman


9.41
IV.
17. Armee
Süd
Kijev


10.41 - 11.41
Záloha
17. Armee
Süd
Kijev


12.41 - 7.42
LIV.
11. Armee
Süd
Krym


8.42
LIV.
11. Armee
A
Krym


9.42
XLII.
velitelství Krym
A
Krym


10.42
XXX.
11. Armee
Nord
Leningrad


11.42 - 12.42
XXVI.
18. Armee
Nord
Leningrad


1.43 - 2.43
I.
18. Armee
Nord
Leningrad, Volchov


3.43 - 4.43
L.
18. Armee
Nord
Leningrad, Volchov


5.43 - 1.44
LIV.
18. Armee
Nord
Leningrad, Volchov


2.44 - 3.44
L.
18. Armee
Nord
Pleskov


4.44
X.
16. Armee
Nord
Polock


5.44
I.
16. Armee
Nord
Polock


6.44
Záloha
16. Armee
Nord
Polock


7.44
I.
16. Armee
Nord
Polock


8.44 - 9.44
X.
18. Armee
Nord
Lotyšsko


10.44
Záloha
16. Armee
Nord
Courland


11.44
L.
Kleffel
Nord
Courland


12.44 - 1.45
L.
16. Armee
Nord
Courland


2.45
L.
16. Armee
Kurland
Courland


3.45 - 4.45
VI SS.
16. Armee
Kurland
Courland


URL : https://www.valka.cz/24-pesi-divize-1935-1945-t10646#124202Verze : 0