Main Menu
User Menu

X. armádní sbor [1935-1945]

X Army Corps / X. Armeekorps

     
Název:
Name:
X. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
X. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Generalkommando Kavallerie-Korps
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.10.1935-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.12.1939 8. armáda
DD.12.1939-DD.01.1940 6. armáda
DD.01.1940-DD.06.1940 18. armáda
DD.06.1940-DD.07.1940 Skupina armád B
DD.07.1940-DD.08.1940 6. armáda
DD.08.1940-DD.01.1941 9. armáda
DD.01.1941-DD.04.1941 4. armáda
DD.04.1941-DD.05.1941 18. armáda
DD.05.1941-DD.08.1944 16. armáda
DD.08.1944-08.05.1945 18. armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
15.10.1935-26.08.1939 ?, ? ( ? )
26.08.1939-15.10.1939 Ulex, Wilhelm (General der Infanterie)
15.10.1939-DD.05.1942 Hansen, Christian (General der Artilerie)
DD.05.1942-DD.06.1942 Knobelsdorff, Otto von (General der Panzertruppe)
DD.06.1942-01.07.1943 Hansen, Christian (General der Artilerie)
01.07.1943-31.07.1943 Sponheimer, Otto (Generalleutnant)
01.08.1943-04.11.1943 Hansen, Christian (General der Artilerie)
04.11.1943-23.06.1944 Wickede, Thomas Emil von (General der Infanterie)
25.06.1944-03.09.1944 Köchling, Friedrich (General der Infanterie)
21.09.1944-21.12.1944 Förtsch, Hermann (General der Infanterie)
21.12.1944-27.12.1944 Mayer, Johannes (Generalleutnant)
27.12.1944-08.05.1945 Thomaschki, Siegfried Paul Leonhard (General der Artilerie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.1935-DD.MM.1936 Auleb, Helge Arthur (Oberst)
01.05.1936-01.04.1937 Mackensen, Eberhard von (Oberst)
01.04.1937-01.11.1939 Körner, Gerhard (Oberst)
01.11.1939-01.06.1940 Gause, Alfred (Oberst)
01.06.1940-01.01.1942 Horn, Hans Joachim von (Oberst)
01.01.1942-DD.09.1943 Strachwitz, Mauritz Freiherr von (Oberst)
DD.09.1943-DD.12.1943 Strempel, Helmuth (Oberst)
DD.12.1943-05.02.1944 Ranck, Werner (Oberst)
05.02.1944-21.07.1944 Toppe, Alfred (Oberst)
DD.07.1944-DD.08.1944 Deyhle, Otto (Oberst)
DD.08.1944-DD.MM.1945 Rosenthal, Wilfried von (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
02.09.1939-30.09.1939 Dělostřelecké velitelství 22
DD.09.1939-DD.12.1936 24. pěší divize
30.05.1940-05.06.1940 18. pěší divize
09.06.1940-21.06.1940 18. pěší divize
30.06.1940-07.07.1940 18. pěší divize
17.07.1940-28.07.1940 94. pěší divize
DD.07.1940-DD.08.1940 57. pěší divize
DD.07.1940-DD.08.1940 87. pěší divize
DD.08.1940-DD.09.1940 30. pěší divize
DD.08.1940-DD.09.1940 6. horská divize
DD.11.1940-DD.12.1940 6. horská divize
DD.11.1940-DD.01.1941 7. tanková divize
13.03.1941-01.04.1941 23. pěší divize
DD.04.1941-DD.04.1941 122. pěší divize
09.05.1941-08.02.1942 30. pěší divize
DD.10.1941-DD.03.1942 Divize SS Totenkopf
21.12.1941-20.05.1943 18. pěší divize (motorizovaná)
09.01.1942-11.01.1942 81. pěší divize
17.01.1942-15.10.1942 81. pěší divize
22.02.1942-27.02.1942 12. pěší divize
DD.02.1942-06.07.1942 5. lehká pěší divize
05.03.1942-15.03.1942 8. lehká pěší divize
18.04.1942-DD.07.1942 329. pěší divize
DD.04.1942-DD.06.1942 122. pěší divize
02.05.1942-30.06.1942 8. lehká pěší divize
01.07.1942-10.07.1942 8. myslivecká divize
06.07.1942-DD.04.1943 5. myslivecká divize
07.07.1942-15.08.1942 20. pěší divize (motorizovaná)
DD.10.1942-09.11.1942 Divize SS Totenkopf
09.01.1943-14.01.1943 81. pěší divize
18.03.1943-DD.03.1944 30. pěší divize
18.03.1943-14.05.1943 8. myslivecká divize
DD.03.1943-DD.03.1943 122. pěší divize
DD.03.1943-DD.04.1943 32. pěší divize
DD.03.1943-18.03.1943 329. pěší divize
DD.06.1943-DD.12.1943 329. pěší divize
DD.06.1943-DD.08.1943 5. myslivecká divize
01.07.1943-08.05.1945 Dělostřelecké velitelství 19
DD.07.1943-DD.03.1944 8. myslivecká divize
DD.09.1943-DD.10.1943 122. pěší divize
DD.12.1943-DD.03.1944 21. polní divize (L)
DD.12.1943-DD.01.1944 5. myslivecká divize
DD.04.1944-DD.05.1944 24. pěší divize
DD.04.1944-15.05.1944 81. pěší divize
DD.07.1944-DD.10.1944 329. pěší divize
DD.08.1944-DD.10.1944 24. pěší divize
DD.09.1944-DD.12.1944 14. tanková divize
DD.10.1944-DD.12.1944 30. pěší divize
DD.11.1944-DD.01.1945 4. tanková divize
DD.12.1944-DD.01.1945 11. pěší divize
DD.01.1945-08.05.1945 30. pěší divize
DD.01.1945-DD.04.1945 87. pěší divize
DD.03.1945-DD.04.1945 12. polní divize (L)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 1
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 21

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando X. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/X-armadni-sbor-1935-1945-t10147#453770Verze : 0
MOD
X. Armeekorps



Operace:
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - severní sektor (06/1941 - 10/1944)
Kuronsko (10/1944 - 05/1945)
URL : https://www.valka.cz/X-armadni-sbor-1935-1945-t10147#30832Verze : 0
MOD