Main Menu
User Menu

12. armáda [1939-1943]

12th Army / 12. Armee

     
Název:
Name:
12. armáda
Originální název:
Original Name:
12. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
13.10.1939
Předchůdce:
Predecessor:
14. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
23.01.1943
Nástupce:
Successor:
Skupina armád E
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
13.10.1939-12.07.1940 Skupina armád A
12.07.1940-20.09.1940 Skupina armád C
20.09.1940-01.01.1941 Skupina armád B
01.01.1941-23.01.1943 Hlavní velitelství pozemního vojska
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
13.10.1939-19.07.1940 List, Siegmund Wilhelm Walther von (Generaloberst)
19.07.1940-29.10.1941 List, Siegmund Wilhelm Walther von (Generalfeldmarschall)
29.10.1941-08.08.1942 Kuntze, Walter (General der Pioniere)
08.08.1942-23.01.1941 Löhr, Alexander (Generaloberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
13.10.1939-01.01.1941 Mackensen, Eberhard von (General der Kavallerie)
01.01.1941-10.05.1941 Greiffenberg, Hans von (Generalmajor)
10.05.1941-31.12.1942 Förtsch, Hermann (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
13.10.1939-14.08.1941 Velitelství letectva 12. armády
20.10.1939-DD.07.1940 III. armádní sbor
21.10.1939-01.10.1943 Velitelství armádní týlové oblasti 560
DD.12.1939-DD.06.1940 1. horská divize
DD.12.1939-DD.05.1940 24. pěší divize
DD.12.1939-DD.01.1940 27. pěší divize
DD.12.1939-18.05.1940 VI. armádní sbor
DD.12.1939-01.06.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.12.1939-DD.06.1940 XVIII. armádní sbor
DD.03.1940-DD.06.1940 Kleistova skupina
DD.03.1940-05.03.1940 XXII. armádní sbor (motorizovaný)
17.05.1940-19.05.1940 XXXVIII. armádní sbor
23.05.1940-DD.07.1940 XIII. armádní sbor
DD.05.1940-DD.06.1940 13. pěší divize (motorizovaná)
DD.05.1940-DD.06.1940 2. tanková divize
DD.05.1940-DD.06.1940 25. pěší divize
DD.05.1940-DD.06.1940 27. pěší divize
DD.05.1940-DD.06.1940 8. tanková divize
DD.05.1940-DD.06.1940 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.05.1940-DD.07.1940 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
01.06.1940-30.06.1940 Guderianova skupina
18.06.1940-04.07.1940 XI. armádní sbor
30.06.1940-DD.07.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.06.1940-DD.07.1940 XVII. armádní sbor
DD.06.1940-DD.07.1940 XXIII. armádní sbor
03.07.1940-13.07.1940 21. pěší divize
06.07.1940-10.07.1940 81. pěší divize
12.07.1940-17.07.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 550
DD.07.1940-DD.08.1940 52. pěší divize
DD.07.1940-10.07.1940 Oddíl stíhačů tanků 654
DD.07.1940-DD.08.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIII
DD.07.1940-DD.09.1940 XVIII. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 XXV. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 XXVII. armádní sbor
25.09.1940-28.12.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 550
DD.09.1940-DD.01.1941 III. armádní sbor
DD.09.1940-DD.01.1941 IX. armádní sbor
DD.09.1940-DD.01.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
DD.09.1940-DD.01.1941 XVII. armádní sbor
DD.10.1940-DD.04.1941 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.11.1940-DD.01.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
18.12.1940-26.03.1941 XI. armádní sbor
03.01.1941-06.04.1941 Tanková skupina 1
DD.02.1941-DD.03.1941 XVIII. horský armádní sbor
DD.02.1941-DD.03.1941 XXX. armádní sbor
DD.02.1941-DD.03.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
28.03.1941-13.04.1941 XI. armádní sbor
DD.03.1941-DD.04.1941 2. tanková divize
DD.03.1941-DD.04.1941 46. pěší divize
DD.03.1941-DD.06.1941 L. armádní sbor
06.04.1941-13.04.1941 Kleistova armádní skupina
DD.04.1941-DD.06.1941 16. tanková divize
DD.04.1941-DD.05.1941 4. horská divize
DD.04.1941-DD.01.1942 XVIII. horský armádní sbor
DD.04.1941-DD.06.1941 XXX. armádní sbor
DD.04.1941-DD.06.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
17.05.1941-09.06.1941 72. pěší divize
DD.06.1941-DD.09.1941 164. pěší divize
DD.06.1941-DD.07.1941 5. tanková divize
DD.07.1941-01.03.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LXV
DD.10.1941-DD.01.1942 713. pěší divize
DD.11.1941-10.01.1942 164. pěší divize
01.08.1942-DD.11.1942 22. (kluzáková) pěší divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 11

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 12 (AOK 12)
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/12-armada-1939-1943-t123428#435301Verze : 0
MOD