Main Menu
User Menu

I. armádní sbor [1935-1945]

I Army Corps / I. Armeekorps

     
Název:
Name:
I. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
I. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
16.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Befehlshaber im Wehrkreis I
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
16.10.1935-26.08.1939 ?
26.08.1939-09.10.1939 3. armáda
09.10.1939-31.10.1939 Úsekové velitelství pohraniční ochrany Sever
31.10.1939-20.05.1940 6. armáda
20.05.1940-21.06.1940 4. armáda
21.06.1940-03.07.1940 18. armáda
03.07.1940-13.09.1940 7. armáda
13.09.1940-15.07.1941 18. armáda
15.07.1941-28.07.1941 Tanková skupina 4
28.07.1941-03.12.1941 16. armáda
03.12.1941-15.09.1943 18. armáda
15.09.1943-08.10.1943 Skupina armád Sever
08.10.1943-DD.10.1944 16. armáda
DD.10.1944-08.05.1945 18. armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
16.10.1935-01.04.1937 Brauchitsch, Walther von (General der Artilerie)
01.04.1937-26.08.1939 Küchler, Georg von (General der Artilerie)
26.08.1939-25.10.1939 Petzel, Walter (General der Artilerie)
26.10.1939-01.04.1943 Both, Kuno Hans von (General der Infanterie)
01.04.1943-14.08.1943 Wöhler, Otto (General der Infanterie)
15.08.1943-31.12.1943 Grase, Martin (General der Infanterie)
01.01.1944-20.01.1944 Hilpert, Carl (General der Infanterie)
20.01.1944-30.03.1944 Hartmann, Walter (Generalleutnant)
01.04.1944-01.08.1944 Hilpert, Carl (General der Infanterie)
01.08.1944-20.01.1945 Busse, Theodor (General der Infanterie)
20.01.1945-20.04.1945 Fangohr, Friedrich (General der Infanterie)
21.04.1945-08.05.1945 Usinger, Christian (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
16.10.1935-10.11.1938 Hollidt, Karl Adolf (Generalmajor)
10.11.1938-DD.08.1939 Böckmann, Herbert von (Generalmajor)
26.08.1939-DD.09.1940 Weiß, Walter (Oberst)
DD.09.1939-DD.12.1940 Scheuerpflug, Paul (Oberstleutnant)
10.12.1940-26.11.1941 Kries, Otto von (Oberst)
28.11.1941-07.05.1942 Krosigk, Ernst Anton von (Oberst)
07.05.1942-18.06.1942 Ziegler, Joachim (Oberstleutnant)
18.06.1942-20.06.1943 Krosigk, Ernst Anton von (Oberst)
20.06.1943-05.03.1944 Chevallerie, Bernhard von (Oberst)
05.03.1945-DD.04.1945 Ziegler-Klipphausen, Heinz von (Oberst)
DD.04.1945-DD.05.1945 Heyde, Bolko von der(Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.06.1939-07.07.1941 1. pěší divize
DD.09.1939-DD.12.1939 11. pěší divize
DD.09.1939-DD.12.1939 61. pěší divize
05.06.1940-06.06.1940 18. pěší divize
DD.06.1940-DD.09.1940 11. pěší divize
12.09.1940-DD.05.1942 21. pěší divize
DD.10.1940-DD.04.1941 32. pěší divize
31.01.1941-03.04.1941 61. pěší divize
10.03.1941-18.03.1942 11. pěší divize
22.08.1941-11.10.1941 18. pěší divize (motorizovaná)
12.10.1941-14.10.1941 20. pěší divize (motorizovaná)
DD.11.1941-DD.12.1941 96. pěší divize
22.01.1942-24.10.1942 61. pěší divize
03.03.1942-10.05.1942 12. tanková divize
24.03.1942-01.04.1942 11. pěší divize
16.04.1942-04.05.1942 20. pěší divize (motorizovaná)
30.04.1942-10.05.1942 93. pěší divize
DD.04.1942-DD.05.1942 5. horská divize
18.05.1942-04.12.1942 1. pěší divize
04.07.1942-05.07.1942 20. pěší divize (motorizovaná)
04.12.1942-14.02.1943 24. pěší divize
DD.12.1942-DD.02.1943 28. myslivecká divize
09.01.1943-DD.12.1941 1. pěší divize
24.01.1943-26.01.1943 81. pěší divize
17.09.1943-25.09.1943 1. kozácká divize
DD.09.1943-08.05.1945 Dělostřelecké velitelství 401
13.10.1943-DD.02.1944 69. pěší divize
DD.11.1943-DD.03.1944 122. pěší divize
DD.11.1943-DD.02.1944 58. pěší divize
DD.12.1943-DD.02.1944 23. pěší divize
DD.12.1943-DD.03.1944 32. pěší divize
DD.02.1944-DD.04.1944 201. zajišťovací divize
DD.03.1944-DD.08.1944 87. pěší divize
DD.05.1944-DD.06.1944 24. pěší divize
DD.07.1944-DD.08.1944 24. pěší divize
DD.08.1944-DD.11.1944 281. zajišťovací divize
DD.09.1944-01.11.1944 Tanková brigáda 101
DD.10.1944-DD.12.1944 11. pěší divize
DD.11.1944-DD.01.1945 87. pěší divize
DD.12.1944-DD.01.1945 30. pěší divize
DD.01.1945-DD.02.1945 11. pěší divize
DD.01.1945-DD.02.1945 32. pěší divize
DD.01.1945-DD.02.1945 563. divize lidových granátníků
DD.02.1945-DD.03.1945 12. polní divize (L)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 13

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando I. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/I-armadni-sbor-1935-1945-t10138#453784Verze : 0
MOD
I. Armeekorps



Operace:
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - severní sektor (06/1941 - 10/1944)
Kuronsko (10/1944 - 05/1945)
URL : https://www.valka.cz/I-armadni-sbor-1935-1945-t10138#30814Verze : 0
MOD