Main Menu
User Menu

Stíhací eskadra 52 [1939-1945]

52nd Fighter Wing

Jagdgeschwader 52 (JG 52)

     
Název:
Name:
Stíhací eskadra 52
Originální název:
Original Name:
Jagdgeschwader 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.08.1939-27.10.1939 Letecká župa VII
27.10.1939-DD.MM.1940 Letecká župa XII
DD.MM.1940-18.08.1940 V. letecký sbor
18.08.1940-DD.MM.1941 Stíhací velitelství 2
DD.MM.1941-20.10.1941 IV. letecký sbor
20.10.1941-DD.MM.RRRR VIII. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
19.08.1939-27.10.1939 Böblingen, ?
27.10.1939-22.05.1940 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
22.05.1940-06.06.1940 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler /
06.06.1940-18.08.1940 Le Touquet-Paris-Plage, Flugplatz Le Touquet /
18.08.1940-31.08.1940 Coquelles, ?
31.08.1940-05.11.1940 Marck, ?
05.11.1940-22.01.1941 Krefeld, Fliegerhorst Krefeld /
22.01.1941-13.02.1941 Wustermark, Fliegerhorst Döberitz /
13.02.1941-29.03.1941 Marck, ?
29.03.1941-13.06.1941 Maldeghem, ?
23.06.1941-27.06.1941 Vídeň, Fliegerhorst und Industriehafen Wien-Aspern /
27.06.1941-05.07.1941 Bukurešť-Baneasa, ?
05.07.1941-17.09.1941 Bukurešť-Pipera, ?
17.09.1941-20.10.1941 Tiraspol, ?
20.10.1941-23.10.1941 Kalinin-Südwest, ?
23.10.1941-30.10.1941 Kalinin-Süd, ?
30.10.1941-04.11.1941 Staritza, ?
04.11.1941-14.12.1941 Rusa, ?
14.12.1941-20.01.1942 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
20.01.1942-11.04.1942 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
11.04.1942-DD.05.1942 Plzeň, Fliegerhorst Pilsen /
DD.05.1942-19.05.1942 Charkov, Fliegerhorst Charkow
19.05.1942-29.06.1942 Barvenkovo, ?
29.06.1942-02.07.1942 Woltschansk, ?
02.07.1942-08.07.1942 Ssowy, ?
08.07.1942-14.07.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
14.07.1942-19.07.1942 Debalcevo, ?
19.07.1942-29.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
29.07.1942-05.08.1942 Rostov na Donu, Fliegerhorst Rostow
05.08.1942-09.08.1942 Bjelaja Glina, ?
09.08.1942-13.08.1942 Armavir, Einsatzhafen Armawir /
13.08.1942-23.08.1942 Mineralnyie Wody, ?
23.08.1942-19.09.1942 Gonschtakowka, ?
19.09.1942-23.11.1942 Prochladny, ?
23.11.1942-30.12.1942 Majkop, ?
30.12.1942-20.01.1943 Gigant, ?
20.01.1943-DD.02.1943 Rostow-Nord/Ssarawoj, ?
DD.02.1944-19.02.1944 Nowo Krassnoje, ?
28.02.1944-20.03.1944 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
23.03.1944-26.03.1944 Kantakusenka, Feldflugplatz Kantakusenka /
29.03.1944-07.04.1944 Oděsa, Fliegerhorst Odessa
09.04.1944-11.04.1944 Zilişteanca, Fliegerhorst Ziliştea /
17.04.1944-11.05.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
15.04.1944-10.07.1944 Leipzig, Feldflugplatz Leipzig /
14.06.1944-26.06.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
10.06.1944-10.06.1944 Jasy, Fliegerhorst Iași /
10.07.1944-22.07.1944 Jaroslawice, ?
24.07.1944-24.07.1944 Deblin, Fliegerhorst Deblin-Irena /
26.07.1944-31.07.1944 Radom, ?
29.07.1944-23.11.1944 Krakov, Fliegerhorst Krakau
01.09.1944-11.09.1944 Warzyn, ?
21.10.1944-02.11.1944 Jürgenfelde, Einsatzhafen Jürgenfelde /
06.02.1945-27.02.1945 Weidenguth, ?
27.02.1945-08.05.1945 ?

Velitel:
Commander:
19.08.1939-18.08.1940 Merhart von Bernegg, Hubert (Major)
19.08.1940-10.10.1941 Trübenbach, Hans (Major)
11.10.1941-02.06.1942 Lessmann, Wilhelm (Major)
02.06.1942-21.06.1942 Beckh, Friedrich (Oberstleutnant)
22.06.1942-28.10.1942 Ihlefeld, Herbert (Major)
25.07.1942-31.08.1942 Gollob, Gordon Max (Major)
01.11.1942-30.09.1944 Hrabak, Dietrich (Oberstleutnant)
01.10.1944-08.05.1945 Graf, Hermann (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
19.08.1939-08.05.1945 I. skupina Stíhací eskadry 52
13.09.1939-08.05.1945 II. skupina Stíhací eskadry 52
01.03.1940-14.10.1940 III. skupina Stíhací eskadry 52
04.01.1941-08.05.1945 III. skupina Stíhací eskadry 52
DD.03.1941-DD.01.1942 Doplňovací skupina Stíhací eskadry 52

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg52.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#523505Verze : 1
MOD
Jagdgeschwader 52 (JG 52)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#1622Verze : 0
MOD
Geschwaderkommodoren:

Maj Hubert Merhart von Bernegg, 19.8.39 - 18.8.40
Maj Hanns Trübenbach, 19.8.40 - 10.10.41
Maj Wilhelm Lessmann, 11.10.41 - 2.6.42
Obstlt Friedrich Beckh, 2.6.42 - 21.6.42
Maj Herbert Ihlefeld, 22.6.42 - 28.10.42
Obstlt Dieter Hrabak, 1.11.42 - 30.9.44
Oberst Hermann Graf, 1.10.44 - 8.5.45
Stab:

Zformován 19.8.39 v Böblingen.

Základny:

19.8.39 - 27.10.39 Böblingen Bf 109E
27.10.39 - 22.5.40 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / V. Fliegerkorps Bf 109E
22.5.40 - 6.6.40 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler / V. Fliegerkorps Bf 109E
6.6.40 - 18.8.40 Le Touquet V. Fliegerkorps Bf 109E
18.8.40 - 31.8.40 Coquelles Jafü 2 Bf 109E
31.8.40 - 5.11.40 Calais-Marck Jafü 2 Bf 109E
5.11.40 - 22.1.41 Krefeld Jafü 2 Bf 109E
22.1.41 - 13.2.41 Döberitz Jafü 2 Bf 109E
13.2.41 - 29.3.41 Calais-Marck Jafü 2 Bf 109E
29.3.41 - 13.6.41 Maldeghem Jafü 2 Bf 109E

2.44 - 19.2.44 Nowo Krassnoje Bf 109G
28.2.44 - 20.3.44 Nikolayev
23.3.44 - 26.3.44 Kantakusenka
29.3.44 - 7.4.44 Odessa
9.4.44 - 11.4.44 Zilistea
17.4.44 - 11.5.44 Mamaia
15.4.44 - 10.7.44 Leipzig/Romania
14.6.44 - 26.6.44 Mamaia
10.6.44 Jasi
10.7.44 - 22.7.44 Jaroslawice
24.7.44 Deblin-Irena
26.7.44 - 31.7.44 Radom
29.7.44 - 23.11.44 Krakau
1.9.44 - 11.9.44 Warzyn
21.10.44 - 2.11.44 Jürgenfelde
6.2.45 - 27.2.45 Weidenguth
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#1624Verze : 0
MOD
U JG 52 sloužilo celkem 67 nositelů Rytířského kříže.
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#37841Verze : 0
Staffelkapitäns:


1./JG 52
Oblt. Adolf Galland 1.11.38-31.7.39
Oblt. Werner Keidel 1.8.39-29.2.40
Oblt. Carl Lommel 1.3.40-11.6.42
Oblt. Friedrich Karl Bachmann 12.6.42-4.9.42
Oblt. Friedrich Bartels 5.9.42-29.12.42
Oblt. Josef Haiböck 30.12.42-7.2.44
Oblt. Karl-Heinz Plücker 8.2.44-10.5.44
Lt. Walter Wolfrum 10.5.44-16.7.44
Oblt. Manfred Eberwein 17.7.44-30.1.45
Oblt. Walter Wolfrum 1.2.45-8.5.45


2./JG 52
Oblt. Wolfgang Ewald 1.11.38-26.8.40
Oblt. Karl-Heinz Leesmann 27.8.40-24.5.41
Oblt. Robert Göbel 25.5.41-25.6.42
Hpt. Johannes Wiese 26.6.42-12.11.43
Oblt. Paul-Heinrich Dähne 13.11.43-5.6.44
Oblt. Rudolf Trenkel 15.8.44-8.5.45


3./JG 52
Oblt. Alfons Klein 1.11.38-18.2.39
Oblt. Helmut Kühle 1.3.39-26.4.41
Oblt. Helmut Bennemann 27.4.41-13.6.42
Lt. Karl Rüttger 14.6.42-1.7.42
Oblt. Rudolf Miethig 2.7.42-10.6.43
Oblt. Franz Woidich 11.6.43-10.8.44
Lt. Leonhard Färber 11.8.44-27.1.45
Oblt. Erwin Günther 28.1.45-8.5.45


4./JG 52
Oblt. Heinz Schumann 29.8.39-31.1.40
Oblt. Johannes Steinhoff 1.2.40-28.2.42
Oblt. Gerhard Barkhorn 1.3.42-31.8.43
Oblt. Heinrich Sturm 1.9.43-16.4.44
Lt. Hans Waldmann 17.4.44-1.6.44


5./JG 52
Oblt. August Wilhelm Schumann 11.7.39-6.9.41
Oblt. Siegfried Simsch 7.9.41-4.11.42
Lt. Helmut Haberda 5.11.42-8.5.43
Oblt. Wilhelm Batz 9.5.43-18.4.44
Lt. Otto Fönnekold 19.4.44-31.8.44
Hpt. Heinrich Sturm 1.9.44-22.12.44
Lt. Peter Düttmann 23.12.44-8.5.45


6./JG 52
Oblt. Werner Lederer 1.9.39-5.10.40
Oblt. Rudolf Resch 6.10.40-28.2.43
Ofw. Willi Nemitz 1.3.43-11.4.43
Oblt. Karl Ritzenberger 12.4.43-24.5.43
Oblt. Heinz Schmidt 25.5.43-5.9.43
Oblt. Helmut Lipfert 6.9.43-14.2.45
Lt. Heinz Ewald 15.2.45-8.5.45


7./JG 52
Hpt. Wolf Heinrich von Houwald 1.3.40-24.7.40
Hpt. Alexander von Winterfeld 1.8.40-6.10.40
Maj. Gotthard Handrick 7.10.40-22.6.41
Maj. Albert Blumensaat 23.6.41-30.9.41
Maj. Hubertus von Bonin 1.10.41-5.7.43
Maj. Günther Rall 6.7.43-18.4.44
Hpt. Wilhelm Batz 19.4.44-31.1.45
Maj. Adolf Borchers 1.2.45-8.5.45


8./JG 52
Oblt. Lothar Ehrlich 1.3.40-24.7.40
Oblt. Günther Rall 25.7.40-28.11.41
Oblt. Otto Becker 29.11.41-27.8.42
Hpt. Günther Rall 28.8.42-5.7.43
Oblt. Friedrich Obleser 6.7.43-31.12.44
Lt. Karl Gratz 1.1.45-8.5.45


9./JG 52
Oblt. Karl Plunser 1.3.40-8.9.40
Oblt. Franz Hörnig 9.9.40-1.11.41
Oblt. Kurt Schade 2.11.41-23.3.42
Oblt. Hermann Graf 24.3.42-30.9.42
Hpt. Ernst Ehrenberg 1.10.42-10.5.43
Lt. Berthold Korts 11.5.43-29.8.43
Oblt. Erich Hartmann 2.9.43-30.9.44
Lt. Hans Joachim Birkner 1.10.44-14.12.44
Oblt. Otto Karl Klemenz 15.12.44-8.5.45
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#45524Verze : 0