Main Menu
User Menu

Stíhací eskadra 52 [1939-1945]

52nd Fighter Wing

Jagdgeschwader 52 (JG 52)

     
Název:
Name:
Stíhací eskadra 52
Originální název:
Original Name:
Jagdgeschwader 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.08.1939-27.10.1939 Letecká župa VII
27.10.1939-DD.MM.1940 Letecká župa XII
DD.MM.1940-18.08.1940 V. letecký sbor
18.08.1940-DD.MM.1941 Stíhací velitelství 2
DD.MM.1941-20.10.1941 IV. letecký sbor
20.10.1941-DD.MM.RRRR VIII. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
19.08.1939-27.10.1939 Böblingen, Fliegerhorst Böblingen /
27.10.1939-22.05.1940 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
22.05.1940-06.06.1940 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler /
06.06.1940-18.08.1940 Le Touquet-Paris-Plage, Flugplatz Le Touquet /
18.08.1940-31.08.1940 Coquelles, Landeplatz Coquelles /
31.08.1940-05.11.1940 Marck, Fliegerhorst Calais-Marck /
05.11.1940-22.01.1941 Krefeld, Fliegerhorst Krefeld /
22.01.1941-13.02.1941 Wustermark, Fliegerhorst Döberitz /
13.02.1941-29.03.1941 Marck, Fliegerhorst Calais-Marck /
29.03.1941-13.06.1941 Maldegem, Fliegerhorst Maldegem /
13.06.1941-DD.06.1941 Haarlemmermeer, Fliegerhorst Amsterdam-Schiphol /
DD.06.1941-23.06.1941 přesun / Transfer, ?
23.06.1941-27.06.1941 Vídeň, Fliegerhorst und Industriehafen Wien-Aspern /
27.06.1941-05.07.1941 Bukurešť, Fliegerhorst Bukarest-Băneasa /
05.07.1941-17.09.1941 Bukurešť, Fliegerhorst Bukarest-Pipera /
17.09.1941-20.10.1941 Tiraspol, Einsatzhafen Tiraspol /
20.10.1941-23.10.1941 Tver, Kalinin-Südwest /
23.10.1941-30.10.1941 Tver, Kalinin-Süd /
30.10.1941-04.11.1941 Starica, Landeplatz Staritza /
04.11.1941-14.12.1941 ?, Feldflugplatz(?) Rusa /
14.12.1941-20.01.1942 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
20.01.1942-11.04.1942 Južnyj, Fliegerhorst Jesau /
11.04.1942-DD.05.1942 Plzeň, Fliegerhorst Pilsen /
DD.05.1942-19.05.1942 Charkiv, Einsatzhafen Charkow-Woitschenko /
19.05.1942-29.06.1942 Barvinkove, Feldflugplatz Barwenkowo /
29.06.1942-02.07.1942 Vovčansk, Feldflugplatz Woltschansk /
02.07.1942-08.07.1942 Terezovka, Feldflugplatz Ssowy /
08.07.1942-14.07.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
14.07.1942-19.07.1942 Debalcevo, Feldflugplatz Debalzewo /
19.07.1942-29.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
29.07.1942-05.08.1942 Rostov na Donu, Fliegerhorst Rostow /
05.08.1942-09.08.1942 Belaja Glina, Feldflugplatz Belaja Glina /
09.08.1942-13.08.1942 Armavir, Einsatzhafen Armawir /
13.08.1942-23.08.1942 Miněralnyje Vody, Einsatzhafen Mineralnyje Wody /
23.08.1942-19.09.1942 ?, Feldflugplatz(?) Gonschtakowka
19.09.1942-23.11.1942 Prochladnyj, Feldflugplatz(?) Prochladny /
23.11.1942-30.12.1942 Majkop, Feldflugplatz Maikop /
30.12.1942-20.01.1943 Gigant, Landeplatz Gigant /
20.01.1943-DD.02.1943 Rostov na Donu, Letecká základna Rostow-Nord/Ssarawoj /
DD.02.1943-DD.02.1944 ?, ?
DD.02.1944-19.02.1944 Nowo Krassnoje, ?
28.02.1944-20.03.1944 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
23.03.1944-26.03.1944 Kantakusenka, Feldflugplatz Kantakusenka /
29.03.1944-07.04.1944 Oděsa, Fliegerhorst Odessa /
09.04.1944-11.04.1944 Zilişteanca, Fliegerhorst Ziliştea /
17.04.1944-11.05.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
15.04.1944-10.07.1944 Serpneve, Feldflugplatz Leipzig /
14.06.1944-26.06.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
10.06.1944-10.06.1944 Jasy, Fliegerhorst Iași /
10.07.1944-22.07.1944 Jaroslawice, ?
24.07.1944-24.07.1944 Deblin, Fliegerhorst Deblin-Irena /
26.07.1944-31.07.1944 Radom, Einsatzhafen Radom-Piastow(?) /
29.07.1944-23.11.1944 Krakov, Fliegerhorst Krakau /
01.09.1944-11.09.1944 Nagłowice, Landeplatz Warzyn /
21.10.1944-02.11.1944 Judino, Einsatzhafen Jürgenfelde /
06.02.1945-27.02.1945 Wierzbie, Einsatzhafen Weidengut /
27.02.1945-08.05.1945 ?, ?

Velitel:
Commander:
19.08.1939-18.08.1940 Merhart von Bernegg, Hubert (Major)
19.08.1940-10.10.1941 Trübenbach, Hans (Major)
11.10.1941-02.06.1942 Lessmann, Wilhelm (Major)
02.06.1942-21.06.1942 Beckh, Friedrich (Oberstleutnant)
22.06.1942-28.10.1942 Ihlefeld, Herbert (Major)
25.07.1942-31.08.1942 Gollob, Gordon Max (Major)
01.11.1942-30.09.1944 Hrabak, Dietrich (Oberstleutnant)
01.10.1944-08.05.1945 Graf, Hermann (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
19.08.1939-08.05.1945 I. skupina Stíhací eskadry 52
13.09.1939-08.05.1945 II. skupina Stíhací eskadry 52
01.03.1940-14.10.1940 III. skupina Stíhací eskadry 52
04.01.1941-08.05.1945 III. skupina Stíhací eskadry 52
DD.03.1941-DD.01.1942 Doplňovací skupina Stíhací eskadry 52

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg52.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#523505Verze : 16
MOD
Jagdgeschwader 52 (JG 52)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#1622Verze : 1
MOD
Stab:

Zformován 19.8.39 v Böblingen.

Základny:

19.8.39 - 27.10.39 Böblingen Bf 109E
27.10.39 - 22.5.40 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / V. Fliegerkorps Bf 109E
22.5.40 - 6.6.40 Sandweiler, Flugplatz Sandweiler / V. Fliegerkorps Bf 109E
6.6.40 - 18.8.40 Le Touquet V. Fliegerkorps Bf 109E
18.8.40 - 31.8.40 Coquelles Jafü 2 Bf 109E
31.8.40 - 5.11.40 Calais-Marck Jafü 2 Bf 109E
5.11.40 - 22.1.41 Krefeld Jafü 2 Bf 109E
22.1.41 - 13.2.41 Döberitz Jafü 2 Bf 109E
13.2.41 - 29.3.41 Calais-Marck Jafü 2 Bf 109E
29.3.41 - 13.6.41 Maldeghem Jafü 2 Bf 109E

2.44 - 19.2.44 Nowo Krassnoje Bf 109G
28.2.44 - 20.3.44 Nikolayev
23.3.44 - 26.3.44 Kantakusenka
29.3.44 - 7.4.44 Odessa
9.4.44 - 11.4.44 Zilistea
17.4.44 - 11.5.44 Mamaia
15.4.44 - 10.7.44 Leipzig/Romania
14.6.44 - 26.6.44 Mamaia
10.6.44 Jasi
10.7.44 - 22.7.44 Jaroslawice
24.7.44 Deblin-Irena
26.7.44 - 31.7.44 Radom
29.7.44 - 23.11.44 Krakau
1.9.44 - 11.9.44 Warzyn
21.10.44 - 2.11.44 Jürgenfelde
6.2.45 - 27.2.45 Weidenguth
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#1624Verze : 1
MOD
U JG 52 sloužilo celkem 67 nositelů Rytířského kříže.
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#37841Verze : 0
Staffelkapitäns:


1./JG 52
01.11.1938-31.07.1939 Oblt. Galland, Adolf
01.08.1939-29.02.1940 Oblt. Keidel, Werner
01.03.1940-11.06.1942 Oblt. Lommel, Carl
12.06.1942-04.09.1942 Oblt. Bachmann, Friedrich Karl
05.09.1942-29.12.1942 Oblt. Bartels, Friedrich
30.12.1942-07.02.1944 Oblt. Haiböck, Josef
08.02.1944-10.05.1944 Oblt. Plücker, Karl-Heinz
10.05.1944-16.07.1944 Lt. Wolfrum, Walter
17.07.1944-30.01.1945 Oblt. Eberwein, Manfred
01.02.1945-08.05.1945 Oblt. Wolfrum, Walter


2./JG 52
01.11.1938-26.08.1940 Oblt. Wolfgang Ewald
27.08.1940-24.05.1941 Oblt. Karl-Heinz Leesmann
25.05.1941-25.06.1942 Oblt. Robert Göbel
26.06.1942-12.11.1943 Hpt. Johannes Wiese
13.11.1943-05.06.1944 Oblt. Paul-Heinrich Dähne
15.08.1944-08.05.1945 Oblt. Rudolf Trenkel


3./JG 52
01.11.1938-18.02.1939 Oblt. Alfons Klein
01.03.1939-26.04.1941 Oblt. Helmut Kühle
27.04.1941-13.06.1942 Oblt. Helmut Bennemann
14.06.1942-01.07.1942 Lt. Karl Rüttger
02.07.1942-10.06.1943 Oblt. Rudolf Miethig
11.06.1943-10.08.1944 Oblt. Franz Woidich
11.08.1944-27.01.1945 Lt. Leonhard Färber
28.01.1945-08.05.1945 Oblt. Erwin Günther


4./JG 52
29.08.1939-31.01.1940 Oblt. Heinz Schumann
01.02.1940-28.02.1942 Oblt. Johannes Steinhoff
01.03.1942-31.08.1943 Oblt. Gerhard Barkhorn
01.09.1943-16.04.1944 Oblt. Heinrich Sturm
17.04.1944-01.06.1944 Lt. Hans Waldmann


5./JG 52
11.07.1939-06.09.1941 Oblt. August Wilhelm Schumann
07.09.1941-04.11.1942 Oblt. Siegfried Simsch
05.11.1942-08.05.1943 Lt. Helmut Haberda
09.05.1943-18.04.1944 Oblt. Wilhelm Batz
19.04.1944-31.08.1944 Lt. Otto Fönnekold
01.09.1944-22.12.1944 Hpt. Heinrich Sturm
23.12.1944-08.05.1945 Lt. Peter Düttmann


6./JG 52
01.09.1939-05.10.1940 Oblt. Werner Lederer
06.10.1940-28.02.1943 Oblt. Rudolf Resch
01.03.1943-11.04.1943 Ofw. Willi Nemitz
12.04.1943-24.05.1943 Oblt. Karl Ritzenberger
25.05.1943-05.09.1943 Oblt. Heinz Schmidt
06.09.1943-14.02.1945 Oblt. Helmut Lipfert
15.02.1945-08.05.1945 Lt. Heinz Ewald


7./JG 52
01.03.1940-24.07.1940 Hpt. Wolf Heinrich von Houwald
01.08.1940-06.10.1940 Hpt. Alexander von Winterfeld
07.10.1940-22.06.1941 Maj. Gotthard Handrick
23.06.1941-30.09.1941 Maj. Albert Blumensaat
01.10.1941-05.07.1943 Maj. Hubertus von Bonin
06.07.1943-18.04.1944 Maj. Günther Rall
19.04.1944-31.01.1945 Hpt. Wilhelm Batz
01.02.1945-08.05.1945 Maj. Adolf Borchers


8./JG 52
01.03.1940-24.07.1940 Oblt. Lothar Ehrlich
25.07.1940-28.11.1941 Oblt. Günther Rall
29.11.1941-27.08.1942 Oblt. Otto Becker
28.08.1942-05.07.1943 Hpt. Günther Rall
06.07.1943-31.12.1944 Oblt. Friedrich Obleser
01.01.1945-08.05.1945 Lt. Karl Gratz


9./JG 52
01.03.1940-08.09.1940 Oblt. Karl Plunser
09.09.1940-01.11.1941 Oblt. Franz Hörnig
02.11.1941-23.03.1942 Oblt. Kurt Schade
24.03.1942-30.09.1942 Oblt. Hermann Graf
01.10.1942-10.05.1943 Hpt. Ernst Ehrenberg
11.05.1943-29.08.1943 Lt. Berthold Korts
02.09.1943-30.09.1944 Oblt. Erich Hartmann
01.10.1944-14.12.1944 Lt. Hans Joachim Birkner
15.12.1944-08.05.1945 Oblt. Otto Karl Klemenz
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-52-1939-1945-t331#45524Verze : 4