Main Menu
User Menu

III. skupina Stíhací eskadry 51 [1940-1945]

3rd Group of the 51st Fighter Wing

III. Gruppe des Jagdgeschwaders 51 (III./JG 51)

     
Název:
Name:
III. skupina Stíhací eskadry 51
Originální název:
Original Name:
III. Gruppe des Jagdgeschwaders 51
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.07.1940
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Stíhací eskadry 20
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.07.1940-29.04.1945 Stíhací eskadra 51
29.04.1945-08.05.1945 ?
Dislokace:
Deployed:
04.07.1940-27.11.1940 Saint-Omer, Fliegerhorst St. Omer-Nord /
27.11.1940-07.12.1940 Peuplingues, ?
07.12.1940-14.02.1941 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen /
14.02.1941-26.05.1941 Saint-Omer, Fliegerhorst St. Omer - Wizernes /
26.05.1941-DD.06.1941 Kolín nad Rýnem, ?
DD.06.1941-01.07.1941 Halaszi, ?
01.07.1941-DD.07.1941 Stara Bychow, ?
DD.07.1941-05.08.1941 Smolensk, Fliegerhorst Smolensk-Nord /
05.08.1941-18.09.1941 Šatalovo, Flugplatz Schatalowka West /
18.09.1941-DD.10.1941 Konotop, Flugplatz Konotop /
DD.10.1941-DD.12.1941 Jermolino, ?
DD.12.1941-DD.01.1942 Juchnow, ?
DD.01.1942-12.11.1942 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
12.11.1942-DD.12.1942 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
DD.12.1942-DD.02.1943 Orel, ?
DD.02.1943-DD.03.1943 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
DD.03.1943-DD.05.1943 Gatčina, Fliegerhorst Gattschina /
DD.05.1943-15.07.1943 Orel, ?
15.07.1943-30.08.1943 Brjansk, Fliegerhorst Bryansk /
30.08.1943-DD.10.1943 Poltava, Fliegerhorst Poltawa /
DD.10.1943-DD.01.1944 Orša, Fliegerhorst Orscha /
DD.01.1944-26.02.1944 Polozk, ?
26.02.1944-03.03.1944 Bobrujsk, Flughafen Bobruisk /
03.03.1944-18.03.1944 Orša, Fliegerhorst Orscha /
18.03.1944-27.03.1944 Baranowitschi, Fliegerhorst Baranowitschi /
27.03.1944-21.06.1944 Małaszewicze, Fliegerhorst Terespol /
21.06.1944-27.06.1944 Bobrujsk, Flughafen Bobruisk /
27.06.1944-30.06.1944 Matschulitsche, ?
30.06.1944-02.07.1944 Minsk-Süd, ?
02.07.1944-08.07.1944 Pinsk, Einsatzhafen Pinsk /
08.07.1944-15.07.1944 Kaunas, Einsatzhafen Kowno /
15.07.1944-21.07.1944 Cuniow, ?
21.07.1944-DD.08.1944 Suwalki, Landeplatz Suwalki-Dubowo /
DD.08.1944-20.08.1944 Tilsit, Fliegerhorst Tilsit /
20.08.1944-DD.10.1944 Essern, ?
DD.10.1944-01.11.1944 Hüttenfelde, Feldflugplatz Hüttenfelde /
01.11.1944-DD.01.1945 Insterburg, Fliegerhorst Insterburg /
DD.01.1945-DD.04.1945 Pillau, Seefliegerhorst Pillau-Neutief /
DD.04.1945-14.04.1945 Donskoje, Einsatzhafen Brüsterort /

Velitel:
Commander:
04.07.1940-24.08.1940 Trautloft, Hannes (Hauptmann)
24.08.1940-10.11.1940 Oesau, Walter (Hauptmann)
11.11.1940-02.08.1942 Leppla, Richard (Hauptmann)
03.08.1942-24.09.1942 Wehnelt, Herbert (Oberleutnant)
24.09.1942-22.06.1943 Schnell, Karl Heinz (Hauptmann)
26.06.1943-30.04.1944 Losigkeit, Fritz (Hauptmann)
01.05.1944-24.08.1944 Eichel-Streiber, Diethelm von (Hauptmann)
01.09.1944-08.05.1945 Brendel, Joachim (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg51.htm
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-51-1940-1945-t177974#524464Verze : 4
MOD
III. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Hannes Trautloft, 4.7.40 - 24.8.40
Hptm Walter Oesau, 25.8.40 - 10.11.40
Hptm Richard Leppla, 11.11.40 - 7.8.42
Hptm Karl Heinz Schnell, 8.8.42 - 22.6.43
Hptm Fritz Losigkeit, 26.6.43 - 30.4.44
Hptm Diethelm von Eichel-Streiber, 1.5.44 - 24.8.44
Hptm Joachim Brendel, 1.9.44 - 8.5.45


Zformována 4.7.40 St. Omer ze I./JG20 with:


Stab III./JG51 ze Stab I./JG20
7./JG51 ze 1./JG20
8./JG51 ze 2./JG20
9./JG51 ze 3./JG20


25.6.44 7./JG51 přesunuta do Říše, připojila se k II./JG1, a 15.8.44 se stala 8./JG1.


15.8.44 III./JG51 reorganizována:


9./JG51 nezměněna
10./JG51 ze staré 8./JG51
11./JG51 zformována 15.1.45 Danzig-Langfuhr
12./JG51 nová


12./JG51 byla zrušena 24.4.45.


Základny:


4.7.40 - 27.11.40 St. Omer-Nord Bf 109E
27.11.40 - 7.12.40 Peuplingues Bf 109E
7.12.40 - 14.2.41 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / Bf 109E/F
14.2.41 - 26.5.41 St. Omer-Wizernes Bf 109F
26.5.41 - 6.41 Köln Bf 109F
6.41 - 1.7.41 Halaszi Bf 109F
1.7.41 - 7.41 Stara Bychow Bf 109F
7.41 - 5.8.41 Smolensk Bf 109F
5.8.41 - 18.9.41 Schatalowka Bf 109F
18.9.41 - 10.41 Konotop Bf 109F
10.41 - 12.41 Jermolino Bf 109F
12.41 - 1.42 Juchnow Bf 109F
1.42 - 12.11.42 Dugino Bf 109F
12.11.42 - 12.42 Jesau Bf 109F, Fw 190A
12.42 - 2.43 Orel Fw 190A
2.43 - 3.43 Dugino Fw 190A
3.43 - 5.43 Krasnowardeisk Fw 190A, Bf 109G
5.43 - 15.7.43 Orel Bf 109G
15.7.43 - 30.8.43 Briansk Bf 109G
30.8.43 - 10.43 Poltawa Bf 109G
10.43 - 1.44 Orscha Bf 109G
1.44 - 26.2.44 Polozk Bf 109G
26.2.44 - 3.3.44 Bobruisk Bf 109G
3.3.44 - 18.3.44 Orscha Bf 109G
18.3.44 - 27.3.44 Baranowitschi Bf 109G
27.3.44 - 21.6.44 Terespol Bf 109G
21.6.44 - 27.6.44 Bobruisk Bf 109G
27.6.44 - 30.6.44 Matschulitsche Bf 109G
30.6.44 - 2.7.44 Minsk-Süd Bf 109G
2.7.44 - 8.7.44 Pinsk Bf 109G
8.7.44 - 15.7.44 Kowno Bf 109G
15.7.44 - 21.7.44 Cuniow Bf 109G
21.7.44 - 8.44 Dubowo Bf 109G
8.44 - 20.8.44 Tilsit-Ost Bf 109G
20.8.44 - 10.44 Essern Bf 109G
10.44 - 1.11.44 Hüttenfelde Bf 109G
1.11.44 - 1.45 Insterburg Bf 109G
1.45 - 4.45 Pillau-Neutief Bf 109G
4.45 - 5.45 Brüsterort Bf 109G
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-51-1940-1945-t177974#1629Verze : 0
MOD