R
Články
Do konce povstání zbývaly jen hodiny. Banská Bystrica připomínala město, kterému v nejbližších hodinách hrozí zánik. Nekonečný proud lidí se valil ven z města. Všude vládl hrozný chaos. Hospody čepovaly alkohol doslova o život. Vypadalo to, jako kdyby se blížil soudný den. Banka byla vyrabovaná. Všechny peníze už dávno odnesli partyzáni.
Moravský šlechtic z původně štýrského rodu Rottalů. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie, jeho působení nakonec přesáhlo i hranice Moravy. Byl povýšen na hraběte a získal Řád zlatého rouna, pro svou rodinu vybudoval rozsáhlé majetkové zázemí na Moravě. Díky bezohlednému výkonu státních úřadů a utlačování poddaných se mu dostalo přezdívky Zlý Rotál.
Miroslav Rybář se narodil v Brně-Žabovřeskách 12. března 1924 poměrně už nemladým rodičům (*1893). A to nebyl jedináček,ale měl ještě o osm let mladší sestru. Rodina prý vynikala dlouhověkostí, která se ale bohužel u něho neprojevila: oba rodiče ho přežili o celých 10 let. Po skončení povinné školní docházky pokračoval Rybář ve studiu na Vyšší průmyslové škole strojnické v Brně, kde maturoval v roce 1943. Po maturitě nastoupil do zaměstnání v brněnské Zbrojovce jako postupář v technologické přípravě výroby nejprve běžné dílny, pak nářaďovny. Tady pracoval až do osvobození Československa, po roce 1945 pak začal pracovat jako konstruktér nářadí. Jak se přitom dostal ke zbraním, není zcela jasné, ale pravděpodobně nějaký čas spolupracoval s Václavem Holkem a zbraně ho začaly zajímat. V roce 1948 konečně přešel do konstrukce zbraní.
První kosmonaut, který nebyl ani Sovět, ani Američan, pocházel před 30 lety z Československa.
Témata
Podkategorie