Main Menu
User Menu

1. divise [1920-1938]

1st Division

     
Název:
Name:
1. divise
Originální název:
Original Name:
1. divise
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1920
Předchůdce:
Predecessor:
7. divise
Datum zániku:
Disbanded:
24.09.1938
Nástupce:
Successor:
Mobilisační těleso 113
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1920-15.09.1925 Zemské vojenské velitelství pro Čechy
15.09.1925-15.10.1935 Zemské vojenské velitelství v Praze
15.10.1935-24.09.1938 I. sbor
Dislokace:
Deployed:
01.01.1920-24.09.1938 Praha, Kasárny Jiřího z Poděbrad /

Velitel:
Commander:
01.01.1920-DD.07.1920 Schuhler, Louis Hubert (generál V. hodnostní třídy)
DD.07.1920-19.11.1920 Voženílek, Karel (plukovník pěchoty)
19.11.1920-DD.10.1921 Voženílek, Karel (generál V. hodnostní třídy)
DD.10.1921-DD.12.1923 Gibiš, Hynek (generál V. hodnostní třídy)
DD.12.1923-16.12.1927 Škvára, Alfréd (generál IV. hodnostní třídy)
16.12.1927-DD.01.1928 Škvára, Alfréd (divisní generál)
DD.01.1928-DD.04.1928 Šidlík, Václav (plukovník pěchoty)
DD.04.1928-04.05.1928 Bílý, Josef (brigádní generál)
04.05.1928-DD.02.1929 Bílý, Josef (divisní generál)
DD.02.1929-30.09.1931 Bartoš, František (brigádní generál)
30.09.1931-01.03.1934 Klecanda, Vojtěch (divisní generál)
01.03.1934-DD.04.1934
DD.04.1934-01.08.1935 Homola, Bedřich (brigádní generál)
01.08.1935-15.10.1935 Homola, Bedřich (divisní generál)
15.10.1935-30.09.1936 Viest, Rudolf (brigádní generál)
30.09.1936-24.09.1938 Langer, Cyril (brigádní generál)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.01.1920-DD.02.1921 Dentz, Henri-Ferdinand (major generálního štábu)
DD.02.1921-DD.04.1922 Osvald, Jiří (major generálního štábu)
DD.04.1922-DD.10.1923 Kálal, Bohuslav (podplukovník generálního štábu)
DD.10.1923-DD.10.1926 Kvapil, Ladislav (podplukovník generálního štábu)
DD.10.1926-04.05.1928 Koubek, Bedřich (podplukovník generálního štábu)
04.05.1928-DD.09.1928 Koubek, Bedřich (plukovník generálního štábu)
DD.09.1928-DD.09.1931 Braun, Josef (podplukovník generálního štábu)
DD.09.1931-DD.09.1935 Eret, Josef (podplukovník generálního štábu)
DD.09.1935-22.12.1936 Lisý, Jaroslav (podplukovník generálního štábu)
22.12.1936-DD.09.1937 Lisý, Jaroslav (plukovník generálního štábu)
DD.09.1937-24.09.1938 Feistmantl, Rudolf (podplukovník generálního štábu)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.01.1920-31.12.1937 1. pěší brigáda, velitelství
01.01.1920-31.12.1937 2. pěší brigáda, velitelství
01.01.1920-01.07.1920 7. československý lehký dělostřelecký pluk
01.01.1920-11.03.1930 Úřad hospodářsko-správní služby 1. divise
01.01.1920-24.09.1938 Úřad zdravotnické služby 1. divise
01.01.1920-24.09.1938 Štáb 1. divise
01.06.1920-01.12.1921 Velitelství dělostřelectva 1. divise
15.07.1920-01.12.1921 Lehký dělostřelecký pluk 1
01.12.1921-31.12.1937 1. polní dělostřelecká brigáda
11.03.1930-24.09.1938 Úřad intendanční služby 1. divise
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 28
31.12.1937-01.05.1938 Pěší pluk 38
31.12.1937-15.05.1938 Pěší pluk 46
31.12.1937-24.09.1938 Pěší pluk 5
31.12.1937-24.09.1938 Velitelství dělostřelectva 1. divise

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/1-divise-1920-1938-t73946#404067Verze : 4
MOD