Main Menu
User Menu

III. skupina Stíhací eskadry 52 [1941-1945]

3rd Group of the 52nd Fighter Wing

III. Gruppe des Jagdgeschwaders 52 (III./JG 52)

     
Název:
Name:
III. skupina Stíhací eskadry 52
Originální název:
Original Name:
III. Gruppe des Jagdgeschwaders 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.01.1941
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Stíhací eskadry 28
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.01.1941-08.05.1945 Stíhací eskadra 52
Dislokace:
Deployed:
04.01.1941-25.05.1941 Bukurešť-Pipera, ?
25.05.1941-10.06.1941 Molaoi, ?
10.06.1941-12.06.1941 Acharnes, Fliegerhorst Athens-Tatoi /
12.06.1941-DD.07.1941 Bukurešť-Pipera, ?
DD.07.1941-DD.08.1941 Bílá Cerekev, ?
DD.08.1941-DD.10.1941 ?, ?
17.10.1941-DD.11.1941 Tschaplinka, ?
DD.11.1941-DD.02.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
DD.02.1942-DD.05.1942 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
DD.05.1942-DD.07.1942 Barvenkovo, ?
DD.07.1942-DD.07.1942 Charkov, Fliegerhorst Charkow-Nord /
DD.07.1942-DD.08.1942 Galjugajewskaja, ?
DD.08.1942-DD.09.1942 Gontschtakowa, ?
DD.09.1942-04.01.1943 Soldatskaya, ?
04.01.1943-10.01.1943 Milneralnyje Wody, ?
11.01.1943-22.01.1943 Armavir, Einsatzhafen Armawir /
22.01.1943-07.02.1943 Rostov na Donu, ?
08.02.1943-14.03.1943 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
15.03.1943-31.03.1943 Kerč, Flugplatz Kertsch IV /
01.04.1943-02.07.1943 Taman, ?
03.07.1943-13.07.1943 Ugrim, ?
14.07.1943-19.07.1943 Orel, ?
20.07.1943-02.08.1943 Ivanovka, Fliegerhorst Iwanowka /
03.08.1943-05.08.1943 Warwarovka, ?
06.08.1943-12.08.1943 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
12.08.1943-13.08.1943 Charkow-Süd, ?
14.08.1943-18.08.1943 Peretschepino, ?
19.08.1943-23.08.1943 Kuteinikowo, Landeplatz Kuteinikowo /
24.08.1943-01.09.1943 Makejewka, ?
02.09.1943-05.09.1943 Stalino, Fliegerhorst Stalino-Nord /
06.09.1943-07.09.1943 Grischino, ?
07.09.1943-08.09.1943 Boguslaw, ?
08.09.1943-23.09.1943 Dněpropetrovsk, ?
24.09.1943-15.10.1944 Nowo-Zaporoshye, ?
16.10.1943-18.10.1943 Malaja Beresowka/Alexandria, ?
19.10.1943-31.10.1943 Kirovohrad, Fliegerhorst Kirowograd /
01.11.1943-06.01.1944 Apostolove, Einsatzhafen Apostolowo /
07.01.1944-09.01.1944 Malaja Wiski, ?
10.01.1944-22.02.1944 Nowo Krasnoje, ?
23.02.1944-06.03.1944 Umaň, ?
06.03.1944-07.03.1944 Kalinowsky, ?
08.03.1944-11.03.1944 Vinnycja, Flugplatz Winniza-Ost /
12.03.1944-23.03.1944 Proskurov, Einsatzhafen Proskurow /
23.03.1944-24.03.1944 Kamenz-Podolsk, ?
25.03.1944-26.03.1944 Kolomea, ?
27.03.1944-05.04.1944 Lvov, Fliegerhorst Lemberg-Sknilow /
06.04.1944-09.04.1944 Roman, Einsatzhafen Roman /
10.04.1944-10.05.1944 Sevastopol, Feldflugplatz Sewastopol-Chersonnes /
11.05.1944-17.05.1944 Zarnesti, ?
18.05.1944-27.06.1944 Roman, Einsatzhafen Roman /
27.06.1944-01.07.1944 Pacrafanowo, ?
01.07.1944-09.07.1944 Lida, Einsatzhafen Lida /
09.07.1944-11.07.1944 Dubno, ?
11.07.1944-13.07.1944 Kwatery, ?
13.07.1944-15.07.1944 Kaunas, Einsatzhafen Kowno /
15.07.1944-20.07.1944 Jaroslawicze, ?
20.07.1944-26.07.1944 Stryj, Landeplatz Stryj /
26.07.1944-30.07.1944 Lezanie, ?
30.07.1944-DD.08.1944 Radom, ?
DD.08.1944-DD.10.1944 Warzyn, ?
DD.10.1944-DD.10.1944 Lobellen, ?
DD.10.1944-DD.11.1944 Jürgenfelde, Einsatzhafen Jürgenfelde /
DD.11.1944-DD.01.1945 Warzyn, ?
DD.01.1945-DD.03.1945 Weidenguth, ?
DD.03.1945-DD.04.1945 Roudnice nad Labem, Fliegerhorst Raudnitz /
DD.04.1945-08.05.1945 Schweidnitz (Swidnica), ?

Velitel:
Commander:
04.01.1941-22.06.1941 Handrick, Gotthard (Major)
23.06.1941-30.09.1941 Blumensaat, Albert (Major)
01.10.1941-05.07.1943 Bonin, Hubertus von (Major)
06.07.1943-18.04.1944 Rall, Günther (Hauptmann)
19.04.1944-31.01.1945 Batz, Wilhelm (Major)
01.02.1945-08.05.1945 Borchers, Adolf (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg52.htm
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-52-1941-1945-t177873#524438Verze : 5
MOD
Diskuse
III. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Wolf-Heinrich von Houwald, 1.3.40 - 24.7.40
Hptm Wilhelm Ensslen, 24.7.40 - 1.8.40
Maj Alexander von Winterfeldt, 1.8.40 - 6.10.40
Maj Gotthard Handrick, 10.40 - 22.6.41
Maj Albert Blumensaat, 23.6.41 - 30.9.41
Maj Hubertus von Bonin, 1.10.41 - 5.7.43
Hptm Günther Rall, 6.7.43 - 18.4.44
Maj Wilhelm Batz, 19.4.44 - 31.1.45
Hptm Adolf Borchers, 1.2.45 - 8.5.45


Zrofmována 1.3.40 v Straussberg :


Stab III./JG52 nový
7./JG52 nová
8./JG52 nová
9./JG52 nová


10.40/11.40 přejmenována na I./JG28:


Stab III./JG52 se stal Stab I./JG28 (14.10.40)
7./JG52 se stala 1./JG28 (11.40)
8./JG52 se stala 2./JG28 (11.40)
9./JG52 se stala 3./JG28 (14.10.40)


Znovu zformována 4.1.41 ze I./JG28:


Stab III./JG52 ze Stab I./JG28
7./JG52 ze 1./JG28
8./JG52 ze 2./JG28
9./JG52 ze3./JG28


15.8.44 rozšířena na 4 staffeln (7./JG52 se stala 12./JG3):


9./JG52 nezměněna
10./JG52 ze staré 8./JG52
11./JG52 nová
12./JG52 nová


Základny:


1.3.40 - 6.4.40 Straussberg Bf 109E
6.4.40 - 15.5.40 Mannheim, Fliegerhorst-Kaserne Sandhofen / Bf 109E
15.5.40 - 19.5.40 Ippesheim Bf 109E
19.5.40 - 1.6.40 Trier-Euren Bf 109E
1.6.40 - 7.6.40 Hoppstädten Bf 109E
7.6.40 - 8.6.40 Guise Bf 109E
8.6.40 - 9.6.40 Clastres Bf 109E
9.6.40 - 13.6.40 La Selve-Sissonne Bf 109E
13.6.40 - 18.6.40 Hoppstädten Bf 109E
18.6.40 - 25.6.40 Neubiberg Bf 109E
25.6.40 - 26.6.40 Neumünster Bf 109E
26.6.40 - 1.7.40 Jever Bf 109E
1.7.40 - 21.7.40 Werneuchen Bf 109E
21.7.40 - 22.7.40 Leeuwarden Bf 109E
22.7.40 - 1.8.40 Coquelles Bf 109E
1.8.40 - 7.9.40 Zerbst Bf 109E
7.9.40 - 17.9.40 Neuruppin Bf 109E
17.9.40 - 12.10.40 Berlin-Schönwalde Bf 109E
12.10.40 - 14.10.40 Liegnitz Bf 109E
14.10.40 - 25.5.41 Bukarest-Pipera Bf 109E/F
25.5.41 - 10.6.41 Molaoi Bf 109F
10.6.41 - 12.6.41 Tatoi Bf 109F
12.6.41 - 7.41 Bukarest-Pipera Bf 109F
7.41 - 8.41 Biala Zerkow Bf 109F
8.41 - 10.41 ? Bf 109F
17.10.41 - 11.41 Tschaplinka Bf 109F
11.41 - 2.42 Taganrog Bf 109F
2.42 - 5.42 Charkow Bf 109F
5.42 - 7.42 Barwenkowo Bf 109F
7.42 - 7.42 Charkow Bf 109F/G
7.42 - 8.42 Galjugajewskaja Bf 109G
8.42 - 9.42 Gontschtakowa Bf 109G
9.42 - 4.1.43 Soldatskaya Bf 109G
4.1.43 - 10.1.43 Milneralnyje Wody Bf 109G
11.1.43 - 22.1.43 Armawir Bf 109G
22.1.43 - 7.2.43 Rostov Bf 109G
8.2.43 - 14.3.43 Nikolayev Bf 109G
15.3.43 - 31.3.43 Kertsch IV Bf 109G
1.4.43 - 2.7.43 Taman Bf 109G
3.7.43 - 13.7.43 Ugrim Bf 109G
14.7.43 - 19.7.43 Orel Bf 109G
20.7.43 - 2.8.43 Iwanowka Bf 109G
3.8.43 - 5.8.43 Warwarovka Bf 109G
6.8.43 - 12.8.43 Charkow-Rogan Bf 109G
12.8.43 - 13.8.43 Charkow-Süd Bf 109G
14.8.43 - 18.8.43 Peretschepino Bf 109G
19.8.43 - 23.8.43 Kuteynikowo Bf 109G
24.8.43 - 1.9.43 Makejewka Bf 109G
2.9.43 - 5.9.43 Stalino-Nord Bf 109G
6.9.43 - 7.9.43 Grischino Bf 109G
7.9.43 - 8.9.43 Boguslaw Bf 109G
8.9.43 - 23.9.43 Dnepropetrowsk Bf 109G
24.9.43 - 15.10.44 Nowo-Zaporoshye Bf 109G
16.10.43 - 18.10.43 Malaja Beresowka/Alexandria Bf 109G
19.10.43 - 31.10.43 Kirowograd Bf 109G
1.11.43 - 6.1.44 Apostolowo Bf 109G
7.1.44 - 9.1.44 Malaja Wiski Bf 109G
10.1.44 - 22.2.44 Nowo Krasnoje Bf 109G
23.2.44 - 6.3.44 Uman Bf 109G
6.3.44 - 7.3.44 Kalinowsky Bf 109G
8.3.44 - 11.3.44 Winniza-Ost Bf 109G
12.3.44 - 23.3.44 Proskurow Bf 109G
23.3.44 - 24.3.44 Kamenz-Podolsk Bf 109G
25.3.44 - 26.3.44 Kolomea Bf 109G
27.3.44 - 5.4.44 Lemberg Bf 109G
6.4.44 - 9.4.44 Roman Bf 109G
10.4.44 - 10.5.44 Sevastopol-Chersonnes Bf 109G
11.5.44 - 17.5.44 Zarnesti Bf 109G
18.5.44 - 27.6.44 Roman Bf 109G
27.6.44 - 1.7.44 Pacrafanowo Bf 109G
1.7.44 - 9.7.44 Lida Bf 109G
9.7.44 - 11.7.44 Dubno Bf 109G
11.7.44 - 13.7.44 Kwatery Bf 109G
13.7.44 - 15.7.44 Kowno Bf 109G
15.7.44 - 20.7.44 Jaroslawicze Bf 109G
20.7.44 - 26.7.44 Stryj Bf 109G
26.7.44 - 30.7.44 Lezanie Bf 109G
30.7.44 - 8.44 Radom Bf 109G
8.44 - 10.44 Warzyn Bf 109G
10.44 - 10.44 Lobellen Bf 109G
10.44 - 11.44 Jürgenfelde Bf 109G
11.44 - 1.45 Warzyn Bf 109G/K
1.45 - 3.45 Weidenguth Bf 109G/K
3.45 - 4.45 Raudnitz Bf 109G/K
4.45 - 5.45 Schweidnitz Bf 109G/K
URL : https://www.valka.cz/III-skupina-Stihaci-eskadry-52-1941-1945-t177873#1630Verze : 0
MOD