Main Menu
User Menu

22. (kluzáková) pěší divize [1939-1945]

22nd (Airlanding) Infantry Division

22. (Luftlande) Infanterie-Division

     
Název:
Name:
22. (kluzáková) pěší divize
Originální název:
Original Name:
22. (Luftlande) Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.10.1939
Předchůdce:
Predecessor:
22. pěší divize
Datum zániku:
Disbanded:
DD.03.1945
Nástupce:
Successor:
22. divize lidových granátníků
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.10.1939-DD.12.1939 IX. armádní sbor
DD.12.1939-DD.07.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
DD.05.1940-DD.05.1940 Studentův kluzákový sbor ?
DD.07.1940-DD.09.1940 IV. armádní sbor
DD.09.1940-DD.11.1940 Skupina armád A
DD.11.1940-15.12.1940 V. armádní sbor
15.12.1940-10.06.1941 XI. letecký sbor
10.06.1941-22.06.1941 Oberkommando der Deutschen Heeres-Mission in Rumänien
22.06.1941-17.08.1941 XI. armádní sbor
17.08.1941-18.08.1941 11. armáda
18.08.1941-13.09.1941 XXX. armádní sbor
13.09.1941-04.10.1941 11. armáda
04.10.1941-21.10.1941 LIV. armádní sbor
21.10.1941-10.11.1941 XXX. armádní sbor
10.11.1941-01.08.1942 LIV. armádní sbor
01.08.1942-DD.11.1942 12. armáda
DD.11.1942-DD.10.1944 Velitelství německých jednotek na Krétě
DD.10.1944-DD.11.1944 Makedonie ?
DD.11.1944-DD.12.1944 1. tanková armáda
DD.12.1944-DD.02.1945 LXXXXI. armádní sbor ke zvláštnímu použití
DD.02.1945-DD.03.1945 XXI. horský armádní sbor
DD.03.1945-DD.03.1945 XXXIV. armádní sbor ke zvláštnímu použití
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
DD.10.1939-10.10.1941 Sponeck, Hans Graf von (Generalleutnant)
10.10.1941-01.08.1942 Wolff, Ludwig (Generalmajor)
01.08.1942-28.09.1942 Müller, Friedrich Wilhelm (Generalmajor)
28.09.1942-05.10.1942 Baethmann, Hans (Oberst)
05.10.1942-20.10.1943 Müller, Friedrich Wilhelm (Generalleutnant)
20.10.1943-01.02.1944 Baethmann, Hans (Oberst)
01.02.1944-15.02.1944 Müller, Friedrich Wilhelm (Generalleutnant)
15.02.1944-26.04.1944 Kreipe, Karl Heinrich Georg (Generalmajor)
01.05.1944-DD.03.1945 Friebe, Helmut (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.10.1939-01.06.1943 Langmann, Heinz (Oberstleutnant)
01.06.1943-15.02.1944 Liesong, Hans Joachim (Oberstleutnant)
05.03.1944-DD.03.1945 Ewald, Rolf (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.10.1939-15.10.1942 Pěší pluk 47
29.07.1942-10.01.1943 Tankový oddíl 223
15.10.1942-26.02.1943 Granátnický pluk 47

Ručně vyplněné položky:
DD.10.1939-DD.03.1945 Divizní jednotky 22
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.historic.de
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Vierter Band: Die Landstreitkräfte 15-30, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main 1970
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.axishistory.com/index.php?id=943



upravil: FiBe (2013-JAN-04)
URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#429335Verze : 2
MOD
22. (Luftlande) Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#32593Verze : 0
MOD
22. pěší divize byla po výcviku s kluzáky přeznačena na 22. (Luftlande) Infanterie-Division.

Operace:
Polsko a západní val (10/1939 - 05/1940)
Nizozemí (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - jižní sektor (06/1941 - 07/1942)
Kréta (07/1942 - 09/1944)
Balkán a Rakousko (09/1944 - 03/1945)
URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#32597Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 22. Infanterie Division:



Gustav Alvermann 5/26/1940
Oskar Boddien 10/2/1941
Johannes Boer 6/19/1940
Diedrich Bruns 8/9/1942
Rudolf Buhse 8/17/1942
Dietrich Choltitz 5/29/1940
Werner Ehrig 5/26/1940
August Grauting 5/29/1940
Kurt Heyser 5/26/1940
August Holz 12/18/1944
Hans Kreysing 5/29/1940
Hans Lingner 6/24/1940
Sylvester Saldern 11/21/1943
Hermann Schrader 5/29/1940
Hans-Juergen Schreiber 1/3/1943
Helmuth Schreiber-Volkening 5/29/1940
Hans Sponeck 5/14/1940
Werner Wischhusen 5/26/1940
Rudolf Zuern 6/16/1940
URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#32599Verze : 0
MOD
Datum
Sbor
Armáda
Skupina armád
Oblast nasazení


9.39
Záloha
5. Armee
C
Saarpfalz


10.39
IX.
1. Armee
C
Saarpfalz


12.39 - 6.40
obnova
OKH

Sennelager


7.40
IV.
9. Armee
A
Holandsko


8.40
IV.
16. Armee
A
Holandsko


9.40 - 10.40
Záloha

A
Holandsko


11.40 - 12.40
V.
16. Armee
A
Holandsko


1.41 - 5.41
Záloha
Ob. d. Lw.




6.41
XXX.
11. Armee
Süd
Rumunsko


7.41 - 8.41
XI.
11. Armee
Süd
jižní Ukrajina


9.41
XXX.
11. Armee
Süd
Bereslaw


10.41
Záloha
11. Armee
Süd
Pereskop


11.41
XXX.
11. Armee
Süd
Krym


12.41 - 7.42
LIV.
11. Armee
Süd
Sevastopol


8.42 - 10.42
Záloha
12. Armee

Řecko


11.42 - 2.43
Kreta
12. Armee

Kréta, Afrika


3.43 - 8.43
Kreta

E
Kréta


12.43 - 9.44
Kreta
E
F
Kréta


10.44
Makedonie
E
F
Řecko


11.44
XXII.
E
F
Srbsko, Černá Hora


12.44
XCI.
E
F
Srbsko, Černá Hora


1.45
XCI.
E
F
Chorvatsko


2.45
XXI.
E
F
Chorvatsko


3.45
XXXIV.
E
F
Chorvatsko


URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#123979Verze : 0
26. dubna 1944 byl velitel divize, generálmajor Karl Heinrich Georg Ferdinand Kreipe, unesen britskou Special Operations Executive (SOE) skupinou, vedenou majorem Patrick Leigh-Fermor. Jeho auto bylo zastaveno při cestě z Knossosu na divizní velitelství u Ano Arkhanais, a po únosu byl převeden přes hory na jižní pobřeží, kde byl následně převezen na britskou loď 14. května.
URL : https://www.valka.cz/22-kluzakova-pesi-divize-1939-1945-t10644#30121Verze : 0
MOD