Main Menu
User Menu

1. armáda [1939-1945]

1st Army / 1. Armee

     
Název:
Name:
1. armáda
Originální název:
Original Name:
1. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.09.1939-DD.10.1940 Skupina armád C
DD.11.1940-DD.04.1944 Skupina armád D
DD.05.1944-DD.07.1944 Skupina armád G
DD.08.1944-DD.08.1944 Skupina armád B
DD.09.1944-DD.04.1945 Skupina armád G
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
26.08.1939-24.10.1940 Witzleben, Erwin von (Generalfeldmarschall)
24.10.1940-03.05.1944 Blaskowitz, Johannes (Generaloberst)
03.05.1944-04.06.1944 Lemelsen, Joachim (General der Panzertruppe)
04.06.1944-05.09.1944 Chevallerie, Kurt von der (General der Infanterie)
06.09.1944-30.11.1944 Knobelsdorff, Otto von (General der Panzertruppe)
30.11.1944-28.02.1945 Obstfelder, Hans von (General der Infanterie)
28.02.1945-06.05.1945 Förtsch, Hermann(General der Infanterie)
06.05.1945-08.05.1945 Koch-Erpach, Rudolf (General der Kavallerie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-05.02.1940 Mieth, Friedrich (Generalmajor)
05.02.1940-25.10.1940 Hilpert, Carl (Generalmajor)
25.10.1940-16.06.1942 Röhricht, Edgar (Generalmajor)
16.06.1942-01.08.1943 Mauchenheim-Bechtolsheim, Anton-Reichard von (Generalmajor)
01.08.1943-10.09.1944 Feyerabend, Gerhard (Oberst)
10.09.1944-07.12.1944 Mantey, Willy (Oberst)
07.12.1944-20.02.1945 Reinhardt, Hellmuth (Generalmajor)
20.02.1945-08.05.1945 Hauser, Wolfgang (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-DD.10.1939 34. pěší divize
26.08.1939-21.10.1941 Velitelství armádní týlové oblasti 590
26.08.1939-DD.04.1941 Velitelství letectva 1. armády
17.09.1939-DD.11.1940 XXIV. armádní sbor
26.09.1939-08.10.1939 III. armádní sbor
DD.09.1939-DD.10.1939 36. pěší divize
DD.09.1939-DD.10.1939 6. pěší divize
DD.09.1939-DD.05.1940 IX. armádní sbor
DD.09.1939-DD.09.1940 XII. armádní sbor
24.10.1939-01.08.1940 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 444
DD.10.1939-16.11.1939 2. pěší divize (motorizovaná)
DD.10.1939-DD.07.1940 XXX. armádní sbor
14.11.1939-17.11.1939 93. pěší divize
DD.01.1940-DD.02.1940 95. pěší divize
27.03.1940-13.05.1940 94. pěší divize
DD.03.1940-01.07.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVII
DD.06.1940-DD.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXXV
01.07.1940-12.07.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 550
10.07.1940-20.07.1940 81. pěší divize
12.07.1940-24.08.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVI
DD.07.1940-06.08.1940 16. pěší divize
DD.07.1940-DD.08.1940 88. pěší divize
DD.09.1940-01.11.1940 XVIII. armádní sbor
DD.09.1940-DD.12.1940 XXV. armádní sbor
DD.09.1940-DD.10.1941 XXVII. armádní sbor
21.10.1940-15.12.1942 Velitelství armádní týlové oblasti 588
16.11.1940-01.01.1941 Tanková skupina 3
DD.11.1940-DD.03.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LIX
DD.11.1940-DD.04.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LX
DD.11.1940-27.05.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXXV
DD.11.1940-DD.01.1941 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
14.12.1940-18.12.1940 XI. armádní sbor
DD.01.1941-DD.03.1941 8. tanková divize
DD.01.1941-DD.04.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
DD.01.1941-DD.04.1941 XXXXIX. horský armádní sbor
01.03.1941-22.06.1941 Oddíl stíhačů tanků 561
04.04.1941-12.04.1941 327. pěší divize
DD.05.1941-DD.12.1941 Tanková brigáda 100
05.07.1941-21.09.1941 Tanková brigáda 101
21.09.1941-10.03.1942 23. tanková divize
DD.12.1941-DD.03.1942 VIII. armádní sbor
23.05.1942-09.07.1942 12. tanková divize
27.05.1942-DD.10.1944 LXXX. armádní sbor
DD.05.1942-DD.06.1942 6. tanková divize
02.06.1942-10.07.1942 68. pěší divize
DD.07.1942-DD.09.1942 7. tanková divize
DD.11.1942-DD.12.1942 7. tanková divize
DD.12.1942-DD.01.1943 Divize tankových granátníků SS Totenkopf
DD.01.1943-DD.06.1944 LXXXVI. armádní sbor
DD.04.1943-DD.09.1943 14. tanková divize
DD.05.1943-DD.07.1943 715. pěší divize
01.06.1943-26.10.1943 10. divize tankových granátníků SS
03.06.1943-DD.11.1943 334. pěší divize
01.11.1943-15.06.1944 273. záložní tanková divize
15.11.1943-DD.05.1944 17. divize tankových granátníků SS Götz von Berlichingen
DD.06.1944-DD.08.1944 11. tanková divize
DD.07.1944-05.08.1944 LXIV. záložní sbor
10.08.1944-08.09.1944 27. tanková divize SS
DD.08.1944-DD.04.1945 LXXXII. armádní sbor
DD.08.1944-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 318
DD.08.1944-DD.09.1944 XXXXVII. tankový sbor
04.09.1944-08.05.1945 XIII. armádní sbor SS
01.10.1944-20.12.1944 Velitelství armádní týlové oblasti 1. armády
16.10.1944-01.11.1944 LVIII. tankový sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 11. tanková divize
DD.11.1944-DD.01.1945 Höhneho skupina
20.12.1944-04.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 535
DD.12.1944-DD.01.1945 245. pěší divize
DD.12.1944-DD.MM.1945 Divize č. 526
01.01.1945-DD.04.1945 LXXXX. armádní sbor
DD.01.1945-DD.02.1945 17. divize tankových granátníků SS Götz von Berlichingen
DD.01.1945-DD.02.1945 21. tanková divize
DD.01.1945-DD.02.1945 36. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.02.1945 559. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.04.1945 LXXXIX. armádní sbor
DD.01.1945-DD.04.1945 LXXXVI. armádní sbor
DD.02.1945-DD.03.1945 2. horská divize
DD.02.1945-DD.04.1945 LXXXV. armádní sbor
DD.02.1945-08.05.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 410
DD.02.1945-DD.03.1945 Rässlerova divize
DD.04.1945-DD.05.1945 XIII. armádní sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Lidový dělostřelecký sbor (částečně motorizovaný) 404

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 1 (AOK 1)
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1—5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/1-armada-1939-1945-t9696#399010Verze : 1
MOD