První světová válka (1914 - 1918) : 1914 - 1918 - První světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (460 článků)

Generálplukovník Viktor Dankl Graf von Kraśnik 0

👤Radoslav Turik 🕔08.09.2010

Stručný životopis rakúsko-uhorského generálplukovníka.

Zobrazit celý článek

Jednoroční dobrovolníci rakousko-uherské armády0

👤Karel Oktábec 🕔22.11.2015

O existenci jednoročních dobrovolníků rakousko-uherské armády ví přinejmenším každý, kdo četl Haškova Švejka. Konec konců i sám Jaroslav Hašek byl jedním z nich, byť se v této funkci příliš neosvědčil. Tento článek je pokusem objasnit, jak pojem "jednoroční dobrovolník" vznikl a co bylo jeho obsahem...

Zobrazit celý článek

Winston Spencer Churchill0

👤Peter Frišo 🕔02.11.2002

Od svojich 10 rokov sa venujem histórii. Pri štúdii dejín Druhej svetovej vojny som sa dostal k osobnosti, ktorá vtedy tvorila dejiny. Bol to Winston Churchill - najväčšia hviezda Britského impéria. O tomto človeku sa popísalo mnoho kníh a veru sa ešte i popíše a má mnoho stránok i na nete, stačí zadať jeho meno na Altaviste a dostanete sa k mnohým menej i viac kvalitný stránkam. Študovať by ho mali nielen všetci historici, ale jeho život a dielo má podstatnú funkciu pre štúdium politológie a nesmieme zabúdať ani na Churchilla ako veľkého literáta a slušného maliara.

Zobrazit celý článek

Generálplukovník Karl Graf Kirchbach auf Lauterbach0

👤Radoslav Turik 🕔08.09.2010

Stručný životopis generálplukovníka rakúsko-uhorskej armády.

Zobrazit celý článek

Vojenská záslužná medaila (Militärverdienstmedaille)0

👤Ivan Chudý 🕔13.12.2009

Krátke "rozprávanie" o asi najznámejšom vyznamenaní pre dôstojníkov Rakúsko - Uhorskej monarchie, známe hlavne vďaka filmu pod názvom Signum Laudis...

Zobrazit celý článek

Sviták, Otakar (generál technické zbrojní služby letectva in memoriam)0

👤Jakub Sochor 🕔17.11.2012

Je ráno 26. srpna 1942 a v jednom z hukvaldských domů bijí osudných 100 úderů staré pendlovky. V hlavním městě Říše byl totiž sťat další z řady československých hrdinů, kteří se statečně postavili nacistickému režimu. Byla to další z mnoha obětí nacistického teroru známého jako heydrichiáda.

Zobrazit celý článek

A7V - Císařovy nové tanky0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔30.09.2012

Zatímco v dobách 2. světové války byla německá tanková technika na výši, za 1. světové války tomu tak nebylo. Němci se začali o tanky zajímat poměrně pozdě – a nakonec to dopadlo tak, že císařská armáda měla k dispozici víc ukořistěných tanků dohodových mocností než svých vlastních.

Zobrazit celý článek

Známky první linie - Československá polní pošta brzy oslaví sto let své existence0

👤Vladimír Marek 🕔13.02.2015

Vojenská polní pošta je téměř stejně stará jako civilní. Její kořeny spadají do počátku 17. století. Za den oficiálního vzniku polní pošty britské armády je považován 15. srpen 1799. Tehdy vévoda z Yorku nařídil hlavnímu poštmistrovi královského vojska vybrat nejlepšího úředníka pro polní poštovní službu u anglických jednotek vysílaných do severního Holandska.

Zobrazit celý článek

Bláznivě odvážný pilot0

👤Vladimír Marek 🕔19.02.2015

Milan Rastislav Štefánik je znám jako astronom, politik, československý ministr války, generál a neúnavný bojovník za svobodu Československa. Významnou roli v jeho životě však sehrála i profese vojenského pilota. Především pak letecké operace nad srbskou frontou. Jako bojový pilot prožil na vlastní kůži zhroucení srbské fronty a část tragické ústupové anabáze přes Albánii.

Zobrazit celý článek

SPAD VII versus Albatros D.III (2) - Gentlemani nevymřeli ...0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔24.01.2010

Shromáždil jsem vás, abychom vzdali posmrtnou poctu kapitánu Guynemerovi. Nestojíme zde ani před jeho katafalkem, ani nad jeho hrobem. U Poelcapelle nebylo z jeho pozůstatků pranic nalezeno, jako by nebe, žárlivě střežící svého hrdinu, nechtělo připustiti, aby na zemi zůstalo po něm to, nač ono samo si činí nároky. Guynemer zmizel nám navždy a úplně, jako by zázračnými silami byl unesen do nebes, do říše slávy...

Zobrazit celý článek

SPAD VII versus Albatros D.III (1) - Konec starých časů0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔24.01.2010

Zabij, nebo budeš zabit. Zlaté pravidlo, které pilotům  zaručuje přežití v leteckém souboji. Nepřítel netoleruje žádné rozptýlení pozornosti nebo menší nasazení. Každou chybu pilotáže nebo závadu na stroji dokáže využít. Jinak by se stal sám obětí. Ale nebylo tomu vždy tak.

Zobrazit celý článek

Nestorem speciálních operací 1. světové války byl britský důstojník Thomas Edward Lawrence0

👤Vladimír Marek 🕔15.02.2015

Plk. Clayton si ještě jednou prohlédl toho hubeného vytáhlého poručíka a dlouze se zamyslel. O tom arabském povstání toho zatím moc nevěděli. Rozvědka zjistila, že šerifovi princové Abdallah a Fajsal vztyčili v Mekce rudý prapor a vyhlásili konec turecké nadvlády nad Araby. Pod jejich velením se jim podařilo shromáždit 10 000 mužů. Postupně obsadili většinu měst a přístavů v Hidžazu. Jaká ale byla turecká reakce, nikdo netušil. Už po několikáté na něho dotíral ten nezkušený poručík s tím, že je potřeba využít této revolty pro zájmy britské koruny. Je prý to ten nejpříhodnější okamžik – měli by podpořit arabské kmeny v jejich odporu. Sám se hlásil, že bude působit jako styčný důstojník u princova dvora.

Zobrazit celý článek

Boje na Kleiner Lagazuoi (1915-1917)0

👤Karel Oktábec 🕔31.12.2010

Hora Lagazuoi Piccolo (2756 m) tvoří společně s protější horou Sasso di Stria (2477 m) sedlo Passo Valparola, jímž prochází strategicky důležitá silnice z Cortiny d’Ampezzo k údolím Val Badia a Val Pusteria. V průsmyku postavili Rakušané pevnost Tra i Sassi, která měla zabránit případnému italskému útoku od nedalekého horského sedla Passo Falzarego na sever.

Zobrazit celý článek

Boj na mnoha frontách0

👤Vladimír Marek 🕔31.01.2015

U zrodu československé armády stál francouzský generál Maurice Pellé, který o sobě tvrdil, že se cítí být Čechem.

Zobrazit celý článek

Podplukovník pěchoty Bohumil Záleský 0

👤 🕔30.09.2010

Muž, jenž jako poslední velel takzvanému "Kornilovu praporu", jinak Československému inženýrskému pluku, jenž vznikl v lednu 1918 na Donu v Dobrovolné armádě generála Kornilova. Muž, jenž se osobně zúčastnil 59 bojových střetů s bolševiky.

Zobrazit celý článek

Velkolepá odvaha0

👤Radek Enžl 🕔29.03.2005

Naším nejlepším letcem byl pravděpodobně Werner Voss, muž na čtvrtém místě. Měl vynikající oči, byl výborným pilotem a často létal sám.

Joseph Jacobs (48 sestřelů, PlM).

Zobrazit celý článek

Ruské legie zblízka0

👤Martin Motyka 🕔30.09.2002

Československé legie v Rusku patřily společně s francouzskými a italskými legiemi mezi nejvýraznější projevy zahraničního protirakouského odboje v období první světové války. Snaha o zřizování československých jednotek ve státech Dohody však ve všech případech narážela na nevyjasněné válečné cíle spojenců a na politické tlaky různých, většinou prorakousky orientovaných zájmových skupin. Díky vývoji na západní a jižní frontě a velikému politickému úsilí členů ČNR však během roku 1917 ve Francii a 1918 v Itálii padly všechny dosavadní překážky. Československé legie se tak následně mohly začít v klidu formovat jako politicky autonomní součást národních armád těchto států.

Zobrazit celý článek

Válka na železnici0

👤Vladimír Marek 🕔11.02.2015

První kapitoly historie československého železničního vojska a obrněných vlaků se začaly psát krátce po vzniku našich legií.

Zobrazit celý článek

Generálplukovník Leopold von Hauer0

👤Radoslav Turik 🕔08.09.2010

Stručný životopis generálplukovníka rakúsko-uhorskej armády.

Zobrazit celý článek

Generálplukovník Paul Baron Puhallo von Brlog0

👤Radoslav Turik 🕔08.09.2010

Stručný životopis generálplukovníka rakúsko-uhorskej armády.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře