Puška Steyr-Mannlicher M95

Autor : 🕔28.03.2010 📕41.120

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V roce 1895 inženýr Ferdinand Rytíř von Mannlicher představil vylepšený model své pušky vzor 1890. Zlepšení spočívalo hlavně ve zjednodšení stávající konstrukce. Předchozí model M90 měl závěr uzamčený pouze jedním ozubem a trpěl brzkým opotřebením.

Puška s označením M95 měla přímotažný závěr se zdokonaleným uzamykacím mechanizmem, tvořeným otočným závorníkem, vybaveným v přední části dvěma uzamykacími ozuby. Závěr této konstrukce byl kratší než starší typ a proto bylo možné nábojovou schránku přemístit o něco dozadu a spojit ji s lučíkem spouště. Pojistka ve tvaru jednoduché zasunovací závory při zajištění znehybnila všechny pohyblivé části závěru a to při nataženém i spuštěném úderníku. U tohoto typu závěru nedochází odemčení závěru pohybem nahoru, otevírá se a zavírá pouhým posunování vzad a vpřed.

Dlouho bylo toto řešení považováno za dokonalejší díky rychlejší manipulaci při nabíjení, v době 1. světové války se ale ukázaly nevýhody přímotažného závěru. Bylo zapotřebí vyvinout poměrně velkou sílu pro vytažení nábojnice z komory, mnohdy si střelec musel pomáhat sešlápnutím závěru nohou! Závěr byl taky citlivější na nečistoty, rez a deformaci teplem.


Puška 8x50R Steyr Mannlicher

Výroba zbraně byla zavedena ve zbrojovkách v Budapešti a Štýrském Hradci.

Vedle pušky M 1895 existovala rovněž jezdecká karabina M 1895 (Stutzen) a krátká puška M 1895 pro pěchotu nahrazované později jednotným vzorem s bočními poutky na řemen (jako u karabiny) i s dolními (jako u krátké pušky) a také se záchytem na upevnění bodáku.

V rakousko-uherské armádě nahradila pušku M-1886. V roce 1897 byla zavedena také do výzbroje bulharského vojska.

Puška M 1895 používala náboje ráže 8 mm plněné bezdýmným prachem a tvořila hlavní pěchotní výzbroj habsburské armády během první světové války.


Karabina M 95 na zádech rakousko-uherských vojáků v zákopech 1. světové války.

Od roku 1895 do roku 1918 bylo vyrobeno více než 3 milióny těchto zbraní.

Pušky systému Mannlicher ve své době vedle Rakouska-Uherska rozšířily v Itálii, Nizozemí, Rumunsku. Dostaly se také do výzbroje jugoslávské armády.

Ve výzbroji nizozemské armády byla puška od roku 1895 až do roku 1947. Puška byla vyráběna v ráži 6,5 x 53,5 mm a celkem jich firma Steyr dodala 470 000 kusů. Od roku 1930 byla dodávána i ve verzi karabina.


Puška M 1895 z výzbroje nizozemské armády


Bajonet k nizozemské M 95

Po roce 1918 se dostaly také do výzbroje československé armády, kde sloužily až do svého nahrazení puškou vz. 24. Ve výzbroji zůstala také v rakouské a maďarské armádě.

V Rakousku ve dvacátých letech byla upravena na náboj 8x56R (puška M95/30), tyto zbraně měly vyraženo písmeno S aby je bylo možno rozeznat od zbraní na původní náboj, zbraně měly také zkrácenou hlaveň. Podobně byly na nový náboj upraveny i zbraně maďarské armády (po roce 1931), ale ty měly raženo písmeno H.


Karabina 8x56R Steyr Mannlicher M95/30 s náboji v nabíjecím rámečku v popředí

V roce 1924 bylo určité množství zbraní upraveno na kalibr 7,92x57 Mauser. Tyto upravené zbraně byly o 58 cm kratší a byly označeny M95/24. Staly se součástí výzbroje jugoslávské a bulharské armády.

V roce 1938 po anšlusu Rakouska Německo získalo velké množství pušek M1895, které byly ve 2. světové válce využívány hlavně policejními a druhosledovými jednotkami. V závěru války byly těmito zbraněmi vyzbrojeny také jednotky Volkssturmu.

V průběhu této války byly pušky využívány také v italské, maďarské a bulharské armádě.

V protektorátu Čechy a Morava bylo puškami M95 vyzbrojeno četnictvo a tzv. Vládní vojsko, zbraně používala také armáda Slovenského štátu.

Zbraň byla pro svoji přesnost využívána také odstřelovači, kteří ji vybavovali speciální optikou.

Technické údaje

Hmotnost 3,65 kg (puška)
Délka 1270 mm (puška) / 990 mm (karabina)
Délka hlavně 765 mm (puška) / 485 mm (karabina)
Typ náboje 8 x 50R mm Mannlicher
Ráže 8 mm - základní ráže
Úsťová rychlost 620 m /s (puška)
Maximální dostřel 1950 m (puška) / 1800 m (karabina)
Zásobování municí nábojová schránka na 5 nábojů
Hledí otevřené stavitelné


Popis částí zbraně
1.Závěr
2. Nadpažbí
3. Zadní spojovací šroub
4 .Přední spojovací šroub
5. Šroub zadní objímky
6. Šroub přední objímky
7. Pažba
8. Rám pušky se spouštěcím mechanismem a ložem závěru
9. Lučík spouště s nábojovou schránkou
10. Zadní objímka (kování)
11. Přední objímka (kování)
12. Hledí
13. Hlaveň
14. Muška

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%A1ka_Mannlicher
https://www.panzernet.net/php/index.php?topic=1863.0
https://www.answers.com/topic/steyr-mannlicher-m1895
https://world.guns.ru/rifle/rfl18-e.htm
cs.wikipedia.org/wiki/Puška_Mannlicher
Autor : 🕔28.03.2010 📕41.120

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago