Divizní generál Stanislav Čeček

Autor : 🕔07.12.2003 📕26.247

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Narodil se 13. listopadu 1886 v Líšně u Benešova, v rodině lesmistra. Po ukončení obecné školy v Bystřici začal studovat v Táboře reálné gymnázium. Přešel na Obchodní akademii, kde maturoval v červenci 1904. Během studentských let rád cestoval po celé rakousko-uherské monarchii. Zapsal se ke studiu na Vysoké obchodní škole a při návratu ze studií se v Děčíně podrobil vojenskému odvodu. I přes svých 165 cm byl odveden. Rok prožil jako jednoroční dobrovolník v Praze na Smíchově, u pěšího pluku č.102 „Ludwig Fabini“, absolvoval zde školu pro důstojníky v záloze. Po vojenské službě pracoval v bankovnictví, poté v r. 1911 přešel jako finanční úředník k firmě Laurin a Klement a přestěhoval se do Moskvy v Rusku. Zde pracoval ve filiálce této firmy. Splnil se mu tak sen, dostat se do Ruska. Byl natolik nadšen novým prostředím, že domů se v následujících třech letech k blízkým dostal pouze jednou. Pak vypukla 1. sv. válka.

Jako záložní důstojník (v hodnosti poručíka v záloze) byl povinován vrátit se do Rakousko-Uherska v rámci vyhlášené mobilizace a nastoupit službu u svého pluku k boji za rakousko-uherskou monarchii. Národně uvědomělý Čeček se však okamžitě rozhodl. Nevrátil se. Již dříve byl se účastnil života v krajanských spolcích v Rusku, snil o svobodné české zemi.

V Rusku se tehdy tvořila aktivitou těchto krajanských spolků vojenská jednotka z Čechů a Slováků – tzv. „Česká družina“, která po boku ruské carské armády chtěla bojovat proti Rakousko-Uhersku za svobodu své české země a slovanských národů. 30. 8. 1914 vstoupil do České družiny i Čeček.

...Není výběru. Jen boj! Boj za vlastní, pravé ideály!...“ Jednoznačně se tak postavil na stranu proti Rakousko-Uhersku. Již během řadového výcviku mu bylo umožněno, jako záložnímu důstojníku cizí armády (byť nyní nepřátelské), složit důstojnickou zkoušku. Po jejím složení byl ještě k 9. 10. 1914 jmenován podporučíkem v České družině jako jeden z prvních českých důstojníků nového českého vojska.

22. 10. 1914 jmenován velitelem čety v 1.rotě České družiny. Jednotka odešla na frontu, v úsek ruské 3.armády, kde byla brzy nasazena k rozvědkám, v nichž se velmi příslušníci České družiny osvědčili.

Účastnil se mnoha akcí 1. roty, především průzkumného charakteru, skoro vždy jako velitel akce, proslul svou příznačnou chrabrostí v boji a výjimečnými velitelskými schopnostmi. Již během existence České družiny v letech 1914-1916 se stal v jednotce legendou. Po zásluze byl několikrát vyznamenán nejvyššími ruskými řády za své schopnosti a odvahu. 22. 3. 1915 byl při rozvědce u Gromniku raněn v akci, vyléčil se velmi brzy.

Již 11. 7. 1915 byl jmenován velitelem nové, 5. roty České družiny, stal se tak prvním českým velitelem roty v čs. vojsku. 6. 1. 1916 jako úspěšný velitel se ujal velení proslulé „svatojiřské“ 1. roty ČD. V únoru 1916 došlo k rozšíření jednotky na pluk. 1. 3. 1917, již mnohokráte vyznamenaný Čeček byl povýšen na poručíka a 7. 6. 1917 jmenován velitelem 1. praporu 1. čs. střeleckého pluku (základ čs. legie v Rusku). Vyznamenal se následně opět ve slavné bitvě u Zborova 2. 7. 1917, kdy útok tří československých pluků Čs. brigády proběhl podle jeho vypracovaného plánu (ve spolupráci s por. O. Husákem). Jmenován 6. 9. 1917 zástupcem velitele 4. stř. pluku „Prokopa Holého“ čs. vojska na Rusi.

Od 1. 4. 1918 byl již jeho velitelem (byl prvním českým velitelem českého pluku!). Již tehdy byl mezi Čechoslováky naší brigády legendou, stejně tak byl znám a proslulý i v ruských štábech. Při rozšiřování našeho vojska v Rusku byl 28. 5. 1918 ustanoven velitelem tzv. Penzenské skupiny, následný den velitelem celé 1. stř. divize „Husitské“ českého vojska na Rusi. To již bylo po vystoupení Čechoslováků proti bolševikům, kteří v občanské válce, která mezitím propukla, se snažili chopit moci v Rusku. 17. 6. 1918 povýšen na plukovníka a následný den jmenován velitelem celé Povolžské fronty, kde bojovali Čechoslováci spolu s národní ruskou armádou a kozáky proti bolševickým jednotkám. V dané situaci si vedl skvěle.

2. 9. 1918 povýšen na generálmajora (velitel Dálného východu). Prodělal s čs.legií v Rusku ve vrcholných velitelských funkcích v bojích celou sibiřskou anabázi a řídil evakuaci do Vladivostoku. Odtud se i on konečně mezi posledními legionáři vrátil s 35. transportem 15. 10. 1920 do vlasti lodí „Prezident Grant“.

V Československu působil ve vysokých funkcích nově zrozené Československé armády, kde si vedl velmi úspěšně a byl velmi oblíben. Stal se během svého života prakticky v naší armádě legendou... Trpěl však vleklými zdravotními problémy následkem válečných útrap. Následkem této vleklé nemoci zemřel divizní generál Stanislav Čeček 29. 5. 1930.

Hlavní použité prameny:
Archiv autora
Fibich Karel – Povstalci I., II., III., IV. V. (Praha 1939)
Fidler Jiří – Generálové legionáři (Brno 1999)
Kuthan Pavel J. – Česká družina (1914-1916) (Hradec Králové 2002)
Medek Rudolf, Vaněk O., Holeček V. – Za svobodu I.,II., III., IV. (Praha 1924-1929)
Němec Matěj – Návraty ke svobodě (Praha 1994)
Pleský Metoděj – Bratr generál, Památce Stanislava Čečka (Praha 1931)
Autor : 🕔07.12.2003 📕26.247

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 15 hours ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 3 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago