Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč
♡ Chci přispět

Jiří Mašek

Jiří Mašek

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 318
Z toho faktografických příspěvků : 273
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Baterie Rinella

  Malta, která spolu s Gibraltarem střežila pro Brity důležitou námořní cestu z Indie, byla jedním z nejstrategičtějších bodů ve Středomoří. Proto byla vyzbrojena největším dělem „stotunovým Armstrongem“.

  25.732
 • Batu Maung, prosinec 1941 v Malajsii a v jihovýchodní Asii

  Dělostřelecká pevnost Batu Maung byla vybudována Brity v džungli na stejnojmeném pahorku. Nikdy nebyla použita v boji, stejně jako spousta podobných pevností po celém světě. Krom peněz „daňových poplatníků“ stály i životy obyčejných lidí, kteří zemřeli při stavbě a zbytečně. Japonci během dvou měsíců obsadili Malajsii útokem přes Thajsko a ne, jak britští plánovači předpoládali, útokem z moře.

  20.097
 • Bohumil Landa

  V 1. světové válce pilot c. k. rakouského letectva na italské frontě. V r. 1919 se zúčastnil bojů na Slovensku. Poddůstojník z povolání, polní pilot - stíhač, v r. 1938 kapitán letectva. Po okupaci odešel do Francie a Velké Británie. Od srpna 1940 velitel letounu 311. československé bombardovací perutě.

  1.863
 • Brigádny generál Rudolf Holeka

  Životopis prvého brigádneho generála československého letectva.

  3.597
 • Československý inženýrský pluk, takzvaný Kornilovský prapor

  O pluku, který vznikl na Donu v roce 1918, se toho mnoho neví, většinou se zaměňuje s Kornilovským úderným plukem, se kterým však neměl nic společného. Společného mají to, že bojovaly bok po boku proti bolševikům. Tady je příběh o jeho vzniku, boji a cestě domů z ruské občanské války.

  21.933
 • Generál jezdectva František Jindřich hrabě Šlik z Holiče a Pasounu

  Tento potomek starobylého hraběcího rodu se za svou 50letou vojenskou kariéru zúčastnil 33 bojových srážek a bitev s nepřítelem.

  Zde je jeho stručný životopis. 

  22.620
 • Generalmajor Emil Milan Uzelac

  Za svůj život se stal zakladatelem třech leteckých sil, třech různých nezávislých států.
  Stal se pilotem a velitelem Rakousko-Uherského letectva, Jugoslávského královského letectva a letectva Nezávislého státu Chorvatsko. Nezničili ho ani nepřátelé Rakousko-Uherska, fašisté, či komunisté.

  33.464
 • Generálmajor Paul Emil von Lettow-Vorbeck

  Do exotické Afriky v době I. světové války vás zavede následující příspěvek. Do oblasti Německé východní Afriky, kde od druhé poloviny světového konfliktu zuřila guerillová válka, kterou vedl tehdy plukovník německé císařské armády Paul Emil von Lettow-Vorbeck.

  30.955
 • Gottfried Freiherr von Banfield

  Nejúspěšnější rakousko-uherský námořní letec v první světové válce - přezdívalo se mu "Orel Terstu".

  3.216
 • Grosskampfflugboot G

  Monografie zajímavého prototypu velkokapacitního létajícího člunu z Rakousko-Uherska.

  10.468
 • Jindřich Kostrba

  Životopis výrazné osobnosti stojící při vzniku Československého letectva.

  3.534
 • Josef Hamšík - armádní letec a odbojář

  Letecký pozorovatel K. u K. Luftfahrtruppe a pilot Československého vojenského letectva

  2.404
 • Josef Novák

  Stíhací pilot rakousko-uherských Luftfahrtruppen, který se zúčastnil první světové války. Josef Novák za světové války dosáhl celkem tří potvrzených sestřelů. Po válce vstoupil do Československého letectva, krátce pracoval v prvním českém leteckém podniku Ikarus a následně se stal známým továrním šéfpilotem továrny Aero. V této roli podnikl více než 3600 letů, zalétal 30 nových typů letadel, zvítězil v řadě leteckých závodů a dosáhl devíti leteckých rekordů. Aktivně se podílel též na organizačních a spolkových aktivitách souvisejících s letectvím. Josef Novák zemřel roku 1934 na následky těžkých zranění utržených při letecké nehodě v roce 1930.

  2.835
 • K. u. K Seeflugwesen / K. u. K. Seefliegerkorps

  Oficiální vznik rakousko-uherského námořního letectva je datován srpnem roku 1916, kdy vzniklo samostatné K. u. K Seeflugwesen. Později v roce 1917 byla tato složka přejmenována na K. u. K. Seefliegerkorps. Ale již v roce 1911 mělo námořnictvo své první dva námořní piloty, z niž jeden byl český námořní důstojník.

  17.197
 • Kaiserlich und Königlich Luftfahrtruppen

  Stručná historie Kaiserlich und Königlich Luftfahrtruppen (Rakousko-Uherské vojenské letectvo), jeho organizace a struktura v době první světové války.

  38.160
 • Kontreadmiral Bořivoj Radoň

  Kontradmirál Loďstva rakouské císařské armády, námořní letec, od roku 1917 velitel k. u. k. Seeflugwesen, rakousko-uherského námořního letectva, během první světové války. Působil čtyři roky jako velitel SHS Sankt Georg, nejmodernější bitevní lodi rakousko-uherského válečného loďstva.

  1.725
 • Korvettenleutnant Wladyslaw Toruň

  Životopis nositele řádu Virtuti Militari a jednoho ze zakladatelů polského vojenského letectva.

  818
 • Major Robert Lev Melč

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe, pilot Československé legie na Rusi a důstojník československého letectva.

  2.882
 • Oberleutnant Benno Fiala Ritter von Fernbrugg

  Benno Fiala Ritter von Fernbrugg byl rakousko-uherské stíhací eso, během první světové války dosáhl 28 vítězství a byl třetím nejlepším esem Rakouska-Uherska. Byl také technickým inovátorem a průkopníkem používání kulometů, vysílaček a kamer v letadlech. Jeho čtyřicetiletá letecká kariéra zahrnovala také výrobu letadel, správu letišť a založení komerčních leteckých společností.

  2.243
 • Oberleutnant Franz Peter

  Rakouské letecké eso, které si za první světové války připsalo šest vzdušných vítězství v rakousko-uherských leteckých jednotkách.

  824
 • Oberleutnant Friedrich (Miroslav) Navratil

  Rakousko-uherské stíhací eso 1. světové války a ministr chorvatské vlády během 2. světové vlády s českými kořeny.

  3.160
 • Oberleutnant Johann Popelák

  Pozdější kapitán československého vojenského letectva.

  2.994
 • Oberleutnant Rudolf Szepessy-Sokoll svobodný pán Negyes et Reno

  Maďarské letecké eso z první světové války, které si připsalo pět vzdušných vítězství. Svou vojenskou kariéru zahájil jako kavalerista na začátku války v roce 1914. Po získání Stříbrné medaile za statečnost a povýšení do důstojnické hodnosti byl v polovině roku 1915 převelen k rakousko-uherským leteckým jednotkám jako letecký pozorovatel. Dne 14. února 1916 při účasti na historickém strategickém bombardování Milána dosáhl svého prvního vzdušného vítězství. Po sestřelení dalšího letounu a pozorovacího balonu byl Szepessy-Sokoll po pilotním výcviku převelen ke stíhací jednotce. Poté, co 5. listopadu 1917 sestřelil dvojici letounů Macchi L.3, byl následujícího dne v akci zabit.

  2.101
 • Oberleutnant Stanislaw Jasinski

  Životopis jednoho z prvních organizátorů polského letectva.

  366
 • Oberleutnant Stefan Stec

  Stefan Stanisław Stec byl polský letec a vojenský pilot, jeden z průkopníků polského letectví. Je také považován za původce šachovnice polského letectva.
  Od roku 1916 sloužil jako pozorovatel v průzkumné letce Flik 3 na východní frontě. V únoru 1918 se vycvičil na pilota a od května byl přidělen ke stíhací letce Flik 3J, která létala na letounech Oeffag D.III na rakousko-italské frontě. Od 17. června do 4. července velel Flik 9J. Podílel se na sestřelení 3 letadel (plus 4 pravděpodobné sestřely) a válku ukončil jako Oberleutnant.

  1.271
 • Pancéřový křižník Georgios Averof

  Na začátku 20. století se Řecko rozhodlo vybudovat moderní námořní flotilu a k ní vlajkovou loď Řeckého loďstva patřičné velikosti - pancéřový křižník Georgios Averof.
  Dnes je pancéřový křižník Georgios Averof stále v činné službě a nese vlajku vlajkové lodě Řeckého námořnictva. Zde je jeho bojová historie.

  27.849
 • Plukovník generálního štábu Vlastimil Fiala

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe s 1 sestřelem, pilot Československé legie na Rusi a důstojník Československého letectva, velitel 3.leteckého pluku.

  9.570
 • Plukovník jezdectva Miroslav Brož

  Životopis plukovníka jezdectva Miroslava Brože, ruského legionáře "Starodružiníka" a prvorepublikového důstojníka jezdectva, posledního velitele 2. jezdeckého pluku "Sibiřský".

  30.715
 • Podplukovník pěchoty Bohumil Záleský

  Muž, jenž jako poslední velel takzvanému "Kornilovu praporu", jinak Československému inženýrskému pluku, jenž vznikl v lednu 1918 na Donu v Dobrovolné armádě generála Kornilova. Muž, jenž se osobně zúčastnil 59 bojových střetů s bolševiky.

  25.000
 • Řecká prezidentská stráž - Proedriki Froura

  Prezidentská stráž Řecké pozemní armády je ceremoniální jednotka přezdívaná nebo nazývaná Evzones. Toto jméno nosily historické vojenské jednotky prvního nezávislého Řecka v 19. století.

  21.992
 • SS Thistlegorm - stále plný bojové techniky

  SS Thistlegorm potopily německé bombardéry z KG 26. Thistlegorm je jeden z nejslavnějších vraků světa. Stále je naložený vojenskou technikou všeho druhu, určenou pro severní Afriku, pro operaci Crusader generála Wavella.

  29.284
 • Štábní kapitán jezdectva Antonín Brož

  7.901
 • Velká válka nad Jadranem

  Bojové nasazení  - K. u. K Seeflugwesen / K. u. K. Seefliegerkorps v době Velké války.

  Jak si vedli námořní piloti rakousko-uherského námořnictva na létajících člunech proti převaze trojdohody a jejich spojenců?

  18.937
 • Zugsführer Rudolf Šimáček

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe a československého vojenského letectva.

  3.958

Medaile a vyznamenání

Řád redakce www.valka.cz


& bar (4)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (16)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Za účast v soutěži

Tanto

Colony Star

Vojenský služební odznak


& bar (1)

Pamětní kříž

Medaile c.k. zeměbrany

Zlatý záslužný kříž

Stříbrný záslužný kříž s korunkou

Stříbrný záslužný kříž

Železný záslužný kříž s korunkou

Železný záslužný kříž

Záslužná medaile

Pamětní mince


& bar (1)

Mobilizační kříž

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!